קוי בני ברק

מצב
הנושא נעול.

droriko

New member
קוי בני ברק

קוי בני ברק
מה היו הקוים הראשונים שנפתחו בבני ברק ובאיזה שנים?
מתי נפתחו קוים 2 ו-5?

alantan

New member
אני כרגע עובד על תיעוד של כל השינויים שקרו

קוי בני ברק
מה היו הקוים הראשונים שנפתחו בבני ברק ובאיזה שנים?
מתי נפתחו קוים 2 ו-5?
במשך השנים כאשר אני מתמקד כרגע בקווי גוש דן, וגם אני מאוד אשמח לקבל פרטים על כך.

השינוי הראשון שיש לי כרגע בנוגע לב"ב קרה ב-19 בינואר 1950, כאשר קו 61 הוארך לב"ב.

קו 61 החל כקו חדש רק חודשיים קודם, ב-20 בנובמר 1949, כשהוא נוסע מרחוב בן עמי (ליד ככר דיזנגוף) דרך דיזנגוף, ז'בוטינסקי, דרך פ"ת (לימים דרך בגין), ארלוזורוב ר"ג, יהלום, תחנה אחרונה הרב קוק (שכ' הלל). הוא נסע בין 06:00 ל-23:00 כל 30 ד'.

עם הארכתו, בכיוון מבני ברק הוא יצא מרבי עקיבא, אברהם, מודיעין (היום רח' בן גוריון), הרב קוק בר"ג ומשם כמקודם לככר דיזנגוף.

ב-19 במרץ 1950 הוזלה הנסיעה בקו בקטע שבין ארלוזורוב פינת דרך פ"ת לככר דיזנגוף.

ב-10 באוקטובר 1954, הוא פוצל לשתי זרועות: זרוע א' נסע מכופר הישוב, ביאליק, הרא"ה וסיים ברח' ירושלים בר"ג. זרוע ב' נסע לבני ברק.

זה מה שיש לי "רשמי" בינתיים על הקו הזה, למרות שאישית אני יודע שמאוחר יותר זרוע א' הפך לקו 61 (בלי זרוע) וזרוע ב' הפך לקו 62 (ה-62 הקודם הפך לקו 82).

הקו הבא שיש לי שנכנס לב"ב הוא קו 54 שב-9 ביוני 1953 הודיעו ש"בימים הקרובים" הוא יוארך לשיכון ב' בבני ברק (אני לא יודע מאיפה ההארכה היתה).

droriko

New member
מישהו יודע מה היה המסלול של 61 בני ברק?

במשך השנים כאשר אני מתמקד כרגע בקווי גוש דן, וגם אני מאוד אשמח לקבל פרטים על כך.

השינוי הראשון שיש לי כרגע בנוגע לב"ב קרה ב-19 בינואר 1950, כאשר קו 61 הוארך לב"ב.

קו 61 החל כקו חדש רק חודשיים קודם, ב-20 בנובמר 1949, כשהוא נוסע מרחוב בן עמי (ליד ככר דיזנגוף) דרך דיזנגוף, ז'בוטינסקי, דרך פ"ת (לימים דרך בגין), ארלוזורוב ר"ג, יהלום, תחנה אחרונה הרב קוק (שכ' הלל). הוא נסע בין 06:00 ל-23:00 כל 30 ד'.

עם הארכתו, בכיוון מבני ברק הוא יצא מרבי עקיבא, אברהם, מודיעין (היום רח' בן גוריון), הרב קוק בר"ג ומשם כמקודם לככר דיזנגוף.

ב-10 באוקטובר 1954, הוא פוצל לשתי זרועות: זרוע א' נסע מכופר הישוב, ביאליק, הרא"ה וסיים ברח' ירושלים בר"ג. זרוע ב' נסע לבני ברק.

זה מה שיש לי "רשמי" בינתיים על הקו הזה, למרות שאישית אני יודע שמאוחר יותר זרוע א' הפך לקו 61 (בלי זרוע) וזרוע ב' הפך לקו 62 (ה-62 הקודם הפך לקו 82).

הקו הבא שיש לי שנכנס לב"ב הוא קו 54 שב-9 ביוני 1953 הודיעו ש"בימים הקרובים" הוא יוארך לשיכון ב' בבני ברק (אני לא יודע מאיפה ההארכה היתה).

ארזS

New member
בוודאי

בוודאי
מהראה שמאלה לרחוב ירושלים [של בני ברק], ימינה אהרונסון שמאלה לפנקס וימינה מיד למוהליבר, שמאלה ליהודה הנשיא , שמאלה בעלז, ימינה לירושלים ושמאלה לרבי עקיבא, תחנה סופית ליד בית חרושת דובק [שכבר לא קיים].
משם יוצאים שמאלה לרחוב הרב קוק [שבעבר קראו לו רחוב אברהם, ושם גרתי כשנולדתי...], שמאלה לחברון, ימינה לירושלים שמאלה למודיעין [כיום בן גוריון] ימינה להפטמן, שמאלה לקריניצי וממשיך רגיל...

זה עוזר לך ?

guyweiss

New member
כמו המסלול של 62 טרום הרפורמה ו - 160 כיום

בוודאי
מהראה שמאלה לרחוב ירושלים [של בני ברק], ימינה אהרונסון שמאלה לפנקס וימינה מיד למוהליבר, שמאלה ליהודה הנשיא , שמאלה בעלז, ימינה לירושלים ושמאלה לרבי עקיבא, תחנה סופית ליד בית חרושת דובק [שכבר לא קיים].
משם יוצאים שמאלה לרחוב הרב קוק [שבעבר קראו לו רחוב אברהם, ושם גרתי כשנולדתי...], שמאלה לחברון, ימינה לירושלים שמאלה למודיעין [כיום בן גוריון] ימינה להפטמן, שמאלה לקריניצי וממשיך רגיל...

זה עוזר לך ?
כמו המסלול של 62 טרום הרפורמה ו - 160 כיום

bangy1

New member
קנאות חשוכה שעברה מן העולם ברח' אברהם

בוודאי

זה עוזר לך ?
קנאי בני ברק החרדים שמעט מאוד מהם גרו בעבר בסביבת רח' הרב קוק , לא היו מוכנים לומר "הרב קוק" משום שהתנגדו לו כיון שהיה ציוני,
לכן קראו לרחוב הרב קוק, רח' אברהם,

היום כשהציבור החרדי חדל ברובו להיות קנאי ואנטי ציוני,
וחלקו משרת בצה"ל, והוא מתייחס בחיוב לציונות,
תראה את היחס לחיילים בישיבה החרדית הגדולה בעולם "ישיבת מיר הנמצאת בשולי מאה שערים http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/420/050.html?hp=1&cat=402

כיום הרחוב נקרא רק רח' "הרב קוק" על ידי כולם ורוב הצעירים החרדים אינם יודעים בכלל איפה זה רח' אברהם שלא היה קיים מעולם.

ארזS

New member
בתקופה ההיא

קנאי בני ברק החרדים שמעט מאוד מהם גרו בעבר בסביבת רח' הרב קוק , לא היו מוכנים לומר "הרב קוק" משום שהתנגדו לו כיון שהיה ציוני,
לכן קראו לרחוב הרב קוק, רח' אברהם,

היום כשהציבור החרדי חדל ברובו להיות קנאי ואנטי ציוני,
וחלקו משרת בצה"ל, והוא מתייחס בחיוב לציונות,
תראה את היחס לחיילים בישיבה החרדית הגדולה בעולם "ישיבת מיר הנמצאת בשולי מאה שערים http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/420/050.html?hp=1&cat=402

כיום הרחוב נקרא רק רח' "הרב קוק" על ידי כולם ורוב הצעירים החרדים אינם יודעים בכלל איפה זה רח' אברהם שלא היה קיים מעולם.
בתקופה ההיא
כשהייתי ילד וגרתי ברחוב אברהם, שזה היה השם שהופיע על שלטי הרחוב, היתה אמנם קנאות דתית פנאטית, אך בבני ברק שלטו "הכיפות הסרוגות" ואורח הכבוד בבר המצווה שלי היה ראש העיר ישראל גוטליב ז''ל נציג המפד''ל.
העיר לא היתה אז כל כך חרדית, והמפד''ל שלטה בעיר.
.

bangy1

New member
דומני שאתה טועה

בתקופה ההיא
כשהייתי ילד וגרתי ברחוב אברהם, שזה היה השם שהופיע על שלטי הרחוב, היתה אמנם קנאות דתית פנאטית, אך בבני ברק שלטו "הכיפות הסרוגות" ואורח הכבוד בבר המצווה שלי היה ראש העיר ישראל גוטליב ז''ל נציג המפד''ל.
העיר לא היתה אז כל כך חרדית, והמפד''ל שלטה בעיר.
.
דומני שאתה טועה
ברחוב היה שלט רח' "אברהם יצחק הכהן קוק"

אכן שלטו באותם ימים הכיפות הסרוגות, אבל לחרדים היה משקל גדול בעיר,
יותר מאשר בירושלים, וככל הנראה זה ההסבר לשלט שראית,
בקדנציה השנייה שלו כבר החרדים שלטו בעירייה, ומאז ועד היום החרדים שולטים בעירייה.

ארזS

New member
דומני שלא.

דומני שאתה טועה
ברחוב היה שלט רח' "אברהם יצחק הכהן קוק"

אכן שלטו באותם ימים הכיפות הסרוגות, אבל לחרדים היה משקל גדול בעיר,
יותר מאשר בירושלים, וככל הנראה זה ההסבר לשלט שראית,
בקדנציה השנייה שלו כבר החרדים שלטו בעירייה, ומאז ועד היום החרדים שולטים בעירייה.
דומני שלא.
אינני יודע לאיזו תקופה אתה קורא "התקופה ההיא".
רחוב הרב קוק ששמו המלא הוא רחוב הרב אברהם יצחק הכהן קוק נקרא כך רק החל מתאריך כל שהוא שאינני יכול לזכור במדויק, כנראה מסוף שנות ה60 או משהו כזה, לא יכול להגיד בוודאות וזה גם לא עקרוני, אך בוודאות על שלטי הרחוב בתקופת ילדותי [מ-1959 עד 1960 ומשהו] שמו של הרחוב היה בוודאות "רחוב אברהם" כפי שגם היה כתוב על השלטים, ללא כל ציון של הרב קוק וכו'.

bangy1

New member
איפה היה רח' יצחק?

דומני שלא.
אינני יודע לאיזו תקופה אתה קורא "התקופה ההיא".
רחוב הרב קוק ששמו המלא הוא רחוב הרב אברהם יצחק הכהן קוק נקרא כך רק החל מתאריך כל שהוא שאינני יכול לזכור במדויק, כנראה מסוף שנות ה60 או משהו כזה, לא יכול להגיד בוודאות וזה גם לא עקרוני, אך בוודאות על שלטי הרחוב בתקופת ילדותי [מ-1959 עד 1960 ומשהו] שמו של הרחוב היה בוודאות "רחוב אברהם" כפי שגם היה כתוב על השלטים, ללא כל ציון של הרב קוק וכו'.
איפה היה רח' יצחק?
אם היה רח' אברהם,
הרי שהיה צריך להיות רח' יצחק,
ולא רחוק ממנו היה צריך להיות רח' יעקב
וגם האימהות שרה רבקה רחל ולאה.

כמו שיש ליד רחוב רבי עקיבא, את כל שמות התנאים שמופיעים בסיפור המפורסם על בני ברק בהגדה של פסח, רח' רבי טרפון ורח' רבי יוסי ורח' רבי אליעזר שכולם נמצאים אחד ליד השני ממזרח לרח' הרב קוק.

משום מה היה רק רח' אברהם ותו לא,
וזו הייתה הסיבה.

ארזS

New member
למה אתה עושה צחוק ?

איפה היה רח' יצחק?
אם היה רח' אברהם,
הרי שהיה צריך להיות רח' יצחק,
ולא רחוק ממנו היה צריך להיות רח' יעקב
וגם האימהות שרה רבקה רחל ולאה.

כמו שיש ליד רחוב רבי עקיבא, את כל שמות התנאים שמופיעים בסיפור המפורסם על בני ברק בהגדה של פסח, רח' רבי טרפון ורח' רבי יוסי ורח' רבי אליעזר שכולם נמצאים אחד ליד השני ממזרח לרח' הרב קוק.

משום מה היה רק רח' אברהם ותו לא,
וזו הייתה הסיבה.
למה אתה עושה צחוק ?
לרגע אחד לא טענתי שרחוב אברהם היה על שמו של אברהם שרעבי.
מה בדיוק אתה מנסה להוכיח ?
ולשם מה הוויכוח ?

bangy1

New member
הסבר

למה אתה עושה צחוק ?
לרגע אחד לא טענתי שרחוב אברהם היה על שמו של אברהם שרעבי.
מה בדיוק אתה מנסה להוכיח ?
ולשם מה הוויכוח ?
הסבר
אני מנסה להוכיח לך שהעובדה שקראו לרח' הרב קוק רח' אברהם היה מסיבות של קנאות חרדית ולא משום סיבה אחרת, זה הכל.

בשום מקום בארץ לא קראו לרח' הרב קוק, רח' אברהם, ודומני שיש רח' הרב קוק כמעט בכל עיר בארץ.

לא היה מעולם רח' אברהם כפי שלא היה רח' יצחק, הייתה קנאות מטופשת שעברה מן העולם לשמחת שנינו.

ארזS

New member
ומה שאני מנסה להסביר לך

הסבר
אני מנסה להוכיח לך שהעובדה שקראו לרח' הרב קוק רח' אברהם היה מסיבות של קנאות חרדית ולא משום סיבה אחרת, זה הכל.

בשום מקום בארץ לא קראו לרח' הרב קוק, רח' אברהם, ודומני שיש רח' הרב קוק כמעט בכל עיר בארץ.

לא היה מעולם רח' אברהם כפי שלא היה רח' יצחק, הייתה קנאות מטופשת שעברה מן העולם לשמחת שנינו.
ומה שאני מנסה להסביר לך
זה שלרחוב קראו רחוב אברהם ושזה היה שמו גם אם לא תרצה בכך, ועל השלטים היה כתוב במפורש רחוב אברהם, ואני גרתי ברחוב הזה.
והעובדה שהשם אברהם הוא על שמו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק לא משנה את העובדה שהשם של הרחוה היה בזמנו רק רחוב אברהם.

וברור שאני שמח שהקנאות המטופשת ההיא עברה [לצערי רק חלקית] מן העולם.

cwen

New member
איפה יש רחוב הרב קוק ברמת גן?

איפה יש רחוב הרב קוק ברמת גן?

ארזS

New member
כנראה.

כתוב שם הרב קו"ק בר"ג. אולי טעות בניסוח.
כנראה.
מודה שלא קראתי לפני כן את התגובה [הראשונה] של אלן שבה זה כתוב, ורק כעת בעקבות תגובתך קראתי את התגובה כדי לנסות להבין על מה מדובר.
ומכיוון שכל ילדותי, החל משנת 1959 היתה ב"צילו" של קו 61 בבני ברק [התחנה השניה אחרי תחנת המוצא שליד בית חרושת דובק היתה מתחת לבית שגרתי בו], ואינני מכיר רחוב הרב קוק ברמת גן, כלל לא התייחסתי לכך.

יש דברים שאינני יודע או לא זוכר, אבל על הילדות שלי בצילו של קו 61 אפשר לכתוב ספר... [לא כעת]...

alantan

New member
בכתבה המקורית היה כתוב פעמיים(!)

תגובה ל-cwen
מי דיבר על רמת גן ?
מדובר על בני ברק.
בכתבה המקורית היה כתוב פעמיים(!)
פעם ראשונה - "רחוב הרב קוק (שכונת הלל)" ופעם שניה "רחוב הרב קוק ברמת גן". העיר בני ברק אינה מוזכרת בשום מקום בכתבה.

כאמור, הקו הוארך לב"ב כחודשיים לאחר מכן.

מצב
הנושא נעול.
למעלה