ר´ ישראל בק

ornan

New member
ר´ ישראל בק

שלום לכםהאם ר´ ישראל ב"ק שנולד ב 1792 הוא מצאצאי הבעש"ט? חמותי היא מצאצאי המשפחה (סבה וסבתה ממקימי ראש פינה) ועד כמה שזכור לי זה ההקשר, משום מה לא מצאתי זאת בין המון הניירת שלי מצאתי רק שסבת חמותי היא מיכל רשקוביץ, ילידת טבריה והייתה נינתו של ניסן ב"ק, בנו שי ישראל ב"ק. ארנה

ornan

New member
חמותי

שלום חמותי היא בתה של רחל, שהיא בתם של מיכל ויעקב בנדל מראש פינה ארנה

nitzoops

New member
האם יעקב הוא אח של

שלמה שניאור זלמן, בנו של צבי? אם כן יכול להיות שיש לנו את חיבור העצים כמו שארנון נורא רוצה.

ornan

New member
יעקב אח של זלמן

שלום ניצן לפי העץ של משפחת בנדל שברשותי, יעקב הוא אח של זלמן בנו של צבי איך אתה מתחבר? ארנה

nitzoops

New member
חיבור העץ

צבי בנדל נשא לאישה את אסתר לבית אורן רובינשטיין מצאצאי ר´ שניאור זלמן מלאדיבעל ה"תניא", (אל תשאלי אותי מה זה). אחיה היה ר´חיים מיאסי שיכנע אותה להצטרף אל בעלה בארץ הקודש ואף צירף את בנו יחידו פישל רובינשטיין וארוסתו מלכהלבית בלום אחותו של זאב בלום שהוא אבי סבתי.

ornan

New member
עץ- בנדל../images/Emo39.gif

שלום ניצן כל הכבוד שהצלחת לחבר ולהוסיף עוד ענפים לעץ. יש לי את כל העץ של משפחת בנדל,אחרי פסח אתפנה מעט ואשתדל להביר את העץ למחשב ואז אוכל להעבירו, אלא אם כם אתה אן ארנון מעוניינים להסתפק כרגע בצילומים. ארנה

nitzoops

New member
בנדל

סתם תהיתי אם יש לך החומר עליהם מהאינציקלופדיה של תדהר ?

ornan

New member
בנדל

את החומר עליהם יש לי א. מהעץ שחמותי הכינה לפני כמה שנים והוא מתייח סרק לענף שלה כלומר לענף של יעקב בנדל ב. יש לי מס´ ענפים נוספים שקבלתי מאחד מאנשי זכרון יעקב שמחובר בענף נוסף למשפחה והוא הביא אותו לנו לפני מס´ חודשים כשסבתנו ההובה (הסבתא הגלילית) נפטרה בגיל 95. למרות שאני מורה ספרנית בבי"ס על אנציקלופדיה תדהר לא שמעתי, נתת לי עוד תעסוקה. ארנה

ornan

New member
ה"גזע" / ירושלמי../images/Emo51.gif

תודה, הספר כבר בידיעכשיו אצטרך לשבת עם חמותי ולאתר בדיוק את הקשר, יש להניח שזה יהיה אחרי פסח.

nitzoops

New member
ישראל בק ?

ברשימת יהודי צפת משנת התקצ"ט מופיע ישראל מדפיס בן 43 8שנים בארץ בעל עסק גדול נשוי ילדיו:מלכה 20, רבקה 15 בעלה פנחס, רחל 10, מרים 6, מנדיל 1. עברו עליו ב´ שללות ורעש. האם זהו ישראל בק?

ספרן

New member
בוודאי

ישראל ב"ק הוא המדפיס הידוע. התחיל מבית דפוס בחו"ל (כמדומני בברדיצ´ב) עלה עם מכונת הדפוס לארץ ישראל, ופתח בית דפוס בצפת. לאחר הרעש כמדומני פתח את בית הדפוס העברי הראשון בירושלים, בשנת תר"א (1941). כל חובב ספר עברי (כמוני) , מנסה לשים את ידיו על ספרי ירושלים הראשונים מבית הדפוס של ב"ק, שלא לדבר על דפוסי צפת הראשונים. בנו ניסן ב"ק המשיך במפעל אביו בבית הדפוס בירושלים.

nitzoops

New member
פה הבעיה

למה ניסן ב"ק לא מופיע במפקד? האם היה יותר צעיר מכל האחרים?

nitzoops

New member
ספרי דפוס ראשונים

יש לי עדות של מישהו אשר היה עד להדפסת ספר בשם "בת עין" אשר חובר ע"י הצדיק מאבריטץ. יש לך מושג במה מדובר?

ספרן

New member
ספר בת עין

נתחבר על ידי הרב מאברוטש (לאחר מכן בצפת) , ונדפס בדפוס ב"ק בירושלים תר"ז (1847) .

א77

New member
ישראל וניסן בק היו מחסידיו ...

של רבי ישראל מרוזין. ואעתיק לכם את שכתבתי מכבר: ירושלים בית הכנסת תפארת ישראל, סמוך למקום המקדש. משנודע להרב הקדוש רבי ישראל מרוז´ין כוונתו של ניקולאי הצאר, לרכוש מגרש מול מקום המקדש לבניית כנסיה, הקדימו ושלח כסף לחסידיו ר´ ישראל ובנו ר´ ניסן בק, שירכשו את הקרקע בכל מחיר. הבניה החלה עדיין בימיו, אך הושלמה לאחר פטירתו בשנת תרי"א - 1850. בביקורו של הקיסר האוסטרי פרנץ יוזף במקום זה, עדיין לא הושלמה בניית הגג מחוסר תקציב. תמה הקיסר על שבית הכנסת אינו מקורה, השיב בבדיחה המארח ר´ ניסן בק ואמר: "בית הכנסת הסיר כובעו לכבוד הקיסר", הקיסר שנהנה הבין ואף תרם את הסכום הנדרש לבניית הגג. בניו של הרב הקדוש היו שולחים כסף לרכוש מקום בבית כנסת זה. בימי ההילולא של הסבא הקדוש מרוז´ין היו מתכנסים במקום זה צאצאיו הצדיקים בראשות נכדו הרב הקדוש רבי ישראל מהוסיאטין, עד לחורבן המקום בשנת תש"ח - 1948 משהופצץ ע"י הלגיונרים הירדנים במלחמת השחרור. בית הכנסת ידוע גם בכינוי "ניסן בק שוהל". וגם אצרף את ציור השמן מבית הכנסת. הציור נמצא ברשותי.

למעלה