רוצחי עצים

garini

New member
רוצחי עצים

לפני מספר שבועות דווח בעיתון ידיעות אחרונות על כך שבת"א קיימת תופעה של רצח עצי פיקוס. ע"פ העיתון אלמוני או אלמונים הזריקו רעל לעצי פיקוס רבים ברחבי העיר וגרמו למותם. ההשערה היחידה שהועלתה לגבי המניע האפשרי למעשים אלו היא שעצי הפיקוס מושכים עטלפי פירות שצואתם מלכלכת את קירות הבתים וכי תושבים שמאסו בליכלוך הם שביצעו זאת. בגיליון של "מקומון השרון" שראה אור בעשירי לאוקטובר (ורק עכשיו הזדמן לי לקרוא), דווח על כך שבאבן יהודה הומתו עצי פיקוס בגן ילדים באמצעות סמרטוטים ספוגי רעל שנתלו על עליהם. אולי אני פרנואיד ושני המקרים אינם קשורים אחד לשני, אבל באופן אישי אני רואה בהמתה של עצים, ובעיקר עצים גדולים וותיקים פשע נורא ואיום. עץ שצמח במשך שנים רבות לגודל כה רב הוא מתנה שלא תתואר. הוא מצל על הרחובות ומקרר אותם בימי קיץ חמים כמו ששום דבר אחר לא יכול לקרר, ציפורים (וכן, גם עטלפים, תודה לאל) מקננים בו ומעשירים במעט את חיי הבר בישראל שמרביתם נכחדו. העצים יוצרים חמצן בתהליך הפוטוסינטזה ועושים את אטמוספירת כדור הארץ ראויה לנשימה. כולנו ראינו שכונות חדשות וישובים חדשים שנבנו על קרקע שגולחה למשעי. מדוע שכונות אלה הן כה מכוערות? מפני שהן חסרות עצים גדולים, ירוקים, שוקקי חיים, רוחשים ומתנועעים ברוח, מצלים צל קריר, יפים כל כך שאתה רוצה לבכות (טוב, אני סנטימנטלי, אבל לא רק אני). ואם כל זה לא מדבר לאותה מפלצת רוצחת עצים שמשוטטת לה אי שם בחוץ, אז אני מתפלל שזה מדבר לאנשים שחשים, כמוני, אושר, למראה עץ גדול ויפה, וחשים כעס, עצב, משטמה וגועל למראה גופתו האפורה של עץ שהומת ברעל. אני קורא לכל מי שיודע, שמע, ראה, משער השערה או שיש לו רעיון מי רוצח את העצים האלה, איפה ולמה. אני מבקש שתעתיקו את הטקסט הזה ותפיצו אותו בכל מקום אפשרי. אני קורא לתושבים שרצח העצים כואב להם לדווח על כל חשד בנושא שיש להם ויכול לתת למשטרה כיווני חקירה, ואני קורא למשטרה לחקור, כמו שהייתי רוצה להאמין שהם חוקרים, לחקור ולמצוא את החיה המרעילה הזאת ולזרוק אותה לכלא. תודה שהקשבתם.

ixmix

New member
אנשים חשובים יותר מפיקוסים.

האם אני שונא עצים או עטלפים? - לא. הפירות של הפיקוסים נושרים על הכביש, וגורמים להחלקות רבות מספור של קטנוענים ואופנוענים, חלקם הסתיימו בפגיעות קשות. בחירת העצים שנשתלו ברחובותינו גרועה במיוחד. לפיקוסים הקטלניים יש להוסיף את העצים המפרישים דבק מלוכלך בירושלים, ואת העץ האפריקני בנהריה הממטיר פרי-לחם במשקל של כמה קילוגרמים על ראשי העוברים ושבים. יימח שמו של בן העוולה ששתל את הפיקוסים ושאר העצים הדפוקים האלה, שמסכנים חיי אדם. את הפיקוסים הדפוקים האלה צריך להרוג, אחד אחד, לעקור, להפוך לעצים להסקה, ולשתול עצים אחרים במקומם.

magy

New member
בתפוז, לא חושבים כמוך.

הם פרסמו את הודעתו בראש חוצות...............

מסכימה איתך בהחלט!!!

אנחנו לא מכבדים את סביבתינו ומתפלאים שהסביבה משתנה ולא רחומה כלפינו. יש תחושה בזמן האחרון שהטבע כועס על האדם, יכול להיות שזה מתחיל בעץ אחד קטן. ללא ספק הודעה חשובה ביותר!

ענבר.

New member
כמעט כל מה שכתבת - נכון.

אבל את האצבע המאשימה צריך להפנות אל הרשות המקומית, שלא טורחות להקדיש תשומת לב לסוג העצים שהיא מפזרת בעיר. פיקוס השדרה הוא אכן מטרד לאנשים כמו גם למכוניות שחונות בסמוך אליו. פיקוס בנימיני, מסוגל באמצעות השורשים שלו להרים מדרכות ולשלוח שורשים למרחקים נכבדים. לא ראיתי רשות מקומית שממהרת לתקן נזקי מדרכות, או לקרצף מדרכות מוכתמות מפרי הפיקוס, או לנקות כלי רכב מוכתמים. אז נכון שלא צריך להזריק לעצים ולהרוג אותם, מאידך, העירייה יכולה לעקור את העץ ולהעביר אותו לגן ציבורי, ובמקומו לנטוע עץ "שקט" יותר.

magy

New member
אילו היו מרעילים רק עצים....

אבל לפני העצים הם מרעילים אנשים, ילדים, מים, קרקע ואויר...... משחיתים את הנוף ופוגעים באוזון........ אז מה הפלא שמרעילים גם עצים? ועדיין יש להתחשב בעת הנטיעה גם באנשים שמתגוררים באזור..... אלפי דקלים נשתלים בכל רחבי הארץ, ועוד סוגי עצים, שאחר כך גורמים לאלרגיות לאנשים שסובלים מהפריחה באביב...... אז מה נלין?

garini

New member
את רואה ענבר?

מגי פה העלתה נקודה שאף אחד לא חשב עליה, אלרגיות. דווקא על פיקוס שגורם אלרגיות לאנשים עוד לא שמעתי. העניין הוא שלכל עץ יש תכונות שהופכות אותו ללא נוח לסביבה אורבנית, לחלקם תפרחת שעושה אלרגיות, חלקם משירים כמויות עצומות של עלים, חלקם מטפטפים שרף דביק, חלקם מסוכנים כי ענפיהם נוטים להישבר, חלקם פשוט מסריחים... אז תמיד תהיה אי נוחות מסויימת שתיגרם מנוכחותו של עץ גדול. אני פשוט טוען שהייתרונות עולים פי כמה על החסרונות. חשבי על עיר ללא עצים, לא מדכא?

ixmix

New member
אתה פשוט מתעלם מכל הפתרונות

שהוצעו. הפיקוס מסכן חיי אדם, הוא מהווה מטרד חמור ובאופן כללי מדובר בעץ שאינו מתאים לשדרות. עד כאן העובדות. מי שמרעיל עצים הוא עבריין. גם זו עובדה. הפתרון? - עקירת הפיקוסים הדפוקים הללו, נטיעתם במקום אחר (יער? רחוק?) ושתילת עצים מתאימים לשדרות במקומם. האם מישהו בכלל דיבר על האופציה של "עיר ללא עצים" שאתה משתמש בה (ולא רק בפורום זה) בכדי לנגח כל טענה נגד הפיקוס הדפוק?

garini

New member
איקס מיקס

אבל אני טוען שאין דבר כזה "עץ שמתאים לשדרות". אתה מכיר עץ כזה? תביא לי את אחד מהמבינים בעצים מהפורומים האחרים עם שם של עץ אחר. חוץ מזה קח בחשבון שברגע שהרגת עץ אז כבר לא יהיה לך עץ שיצל על אותו אזור במשך הרבה שנים טובות, וזה מבחינתי מקביל לזה שאין שם עץ בכלל במשך כל הזמן הזה.

garini

New member
ומה שמסכן חיי אדם

באמת, זה קטנועים. אני בטוח שסטטיסטית קטנועים ואופנועים הרגו הרבה יותר אנשים אי פעם ואשר עצים. הטראומה שלך גורמת לך לכוון את הזעם שלך כלפי עצים, אתה רואה עד כמה זה לא נכון?

magy

New member
יש עץ כזה.......

עץ פלסטי. אני לא מבינה גדולה בעצים......אני לא גננת ולא אדריכלית נוף ומעולם לפני הודעתך, לא התעמקתי בנושא...סתם אהבתי לראות ירוק בעיניים...... קיבלתי את מה שעושים פרנסי העיר כקדוש...... סתם כי היו לי דאגות אחרות בחיים אבל.......אם היו מתייעצים עם מומחים בנושא.....הם בודאי היו יודעים מה הכי פחות נשיר, הכי פחות מזיק , רעיל, או בעל שורשים מחריבי מדרכות ופירות הורסי מכוניות.... עיר ללא ריאות ירוקות ..........היא דבר מדכא מאד........ אני בעד כמה שיותר ירק.......שיחים, פרחים.....מדשאות....... (שמביאים נחשים, עקרבים, דבורים , צרעות, דַבּוּרים ושאר החולירות) אבל.....זה יפה לעין ולנשמה...... ופה מגיע המשפט..........."אליה וקוץ בה" איפה שיש טוב.......יש גם לא טוב....... על כל יתרון משלמים באי נוחות. השאלה היא...... מה המחיר הכבד ביותר.......ומי משלם אותו

דם דם

New member
חחחח...הרגת אותי

עץ פלסטי. את יודעת אצלנו בעיר יש כיכר אחת דיי גדולה שעליה שמו דשא מפלסטיק ככה כי היה להם עצל לגזום דשא כול פעם. לכאורה זה יפה ונוח...אבל לא צריך להתחיל לשים את זה בכול מקום רעיון לא רע וחביב לעצי פלסטיק אבל אולי הם יהיו טובים יותר ללובי בבנייני מגורים.

ענבר.

New member
בונסאי !!!../images/Emo6.gif

אם הוא טוב ליפנים, הוא טוב לכולם. תראה איך הסושי כבש את העולם.

ixmix

New member
בבקשה: (4 עצים שמתאימים לשדרות)

לו היית טורח לברר קצת לפני שיצאת למאבק לטובת הפיקוסים (שאין ספק שהם לא מתאימים בעליל לעיר, לאחר שהופרו, ומהווים סכנה לחיי אדם ומטרד חמור). מכנף נאה - Tipuana tipu : מתאים ומעולה לשדרות (מלכלך, אבל לא מזיק כמו הפיקוס). בטיפול נכון יגיע ל 12-14 מטר. פריחה צהובה, נשיר, יפהפה. לא נשתל בארץ בשל חובבנות הרשויות שלא מוכנות לטפל. תוכל למצוא רבין ויפים במושבה מגדל. קתרוסית מרובעת: עץ שעליו בצבע ירוק מבהיק. נשתל כעץ או כשיח. דורש השקיה סדירה, אולם שורד גם ללא השקיה כזו (ואז משיר את עליו). יכול להגיע לרוחב של שישה מטרים, ולכן דורש גיזום תדיר (פעמיים-שלוש בשנה). ואם כבר- כתבה מעניינת. ומה באשר לשקד? לזית? האם מקומם נפקד מהרשימה? - עצים מרשימים, מאריכי ימים, אינם נוטים למחלות...

garini

New member
בכנות

אני חייב להודות ששיכנעת אותי. קיימים עצים מתאימים יותר לערים מאשר עצי פיקוס. בין זה לבין להרוג את הפיקוסים שכבר גדלים פה לדעתי המרחק הוא גדול, ברור לי שאתה לא חושב ככה וזה על הכיפאק. גם אני הייתי מעדיף את עצי השיקמים שהיו פעם בתל אביב אבל כבר אין אותם ונשאר לנו רק לבכות על מה שאחרים עשו מזמן. שיהיה לכולם חג שמח.

ענבר.

New member
אני רואה, אבל לא מצליח לי להבין.

עיר ללא עצים - ללא ספק מדכא, אבל היות ואין בפורום הזה אנשים דכאוניים, אף אחד לא העלה את הרעיון לעקור עצים מהערים ולהשאיר אותן חשופות. פיקוס לא גורם לאלרגיה, עץ האלון לעומת זאת, כן גורם לאלרגיה. כמה עצי אלון ראית בשדרות הערים? האקליפטוס משמש כשובר רוח, נותן צל, מאפשר לצמחים להתפתח תחתיו, אבל מערכת השורשים שלו חזקה ומסועפת. ראית במקרה אקליפטוסים נטועים בשדרות הערים? כלומר, עוד טיפונת השקעה מחשבתית בעירייה על מנת להגיע להבנה שפיקוס גורם נזק יותר משהוא יעיל. כל עץ משיר. נכון. אבל עלים נושרים מעולם לא הזיקו, הם רק מוסיפים יופי ורומנטיקה. (ככה טוענים הפריזאים ועם פריזאים קשה להתווכח)

צופה על

New member
עצים

בשם הרעיון הציוני התחיל תהליך נמרץ מאד של יבוא ללא הבחנה והתאמה של עצים פולשים שכיסו את הארץ והפכוה לשטנז מכוער של עצים ממקומות שונים מאקלימים שונים ובמקום שנשמר תרבות טבע מקומית הקמנו עלינו מפלצות רק שהטבע חכם יותר ודואג לברא יערות האורן שמוצאם הגנטי משלשה אורנים שגדלו במחנה שנלר.וגם הפיקוסים שהיו ללא פירות זכו מנסיונות ליבוא צרעה מתאילנד והושלם תהליך ההפריה והרי זהום נורא לאוכלסיות שהיו מעדיפות עצים מפלסטיק. לא הייתי פוגע ברע שבעצים אבל כשהיתה דלקת ענק באר"ב בילוסטון ביקשו האקולוגים הניחו לשרפה שתבער את כל הזרים ורק המקומים יתחדשו [יער מתחדש תוך 40 שנה] אז חבל להלחם מלחמות אבודות ועדיף שנחזור לצמחי המזה"ת ואחרי דור או שנים נכיר בהם כקדושים אמיתים ונעבוד אותם כראוי.

ורוניק 1

New member
כל הכבוד לך שהבאת לתשומת הלב

של הקוראים את הידיעה הזו.. אני כמותך חושבת שזהו פשע נורא.. בני האדם מעולם לא ידעו לכבד את סביבתם כראוי וכמו שצריך לחפש אחר רוצח אדם כך גם צריך לחפש אחר רוצח עצים.. עצים הם העתיקות הטובות ביותר בעולם וצריך לשמור עליהם.. אני בטוחה שיש פתרונות הרבה יותר טובים לפתרון המצב.. ועצם זה שהתושבים המפלצתיים האלו עשו דבר כזה זה רק אומר עד כמה הם אנוכיים וחושבים רק על עצמם..

למעלה