רטיבות ואיטום

Tauriko

New member
רטיבות ואיטום

ראשית- ברכות על פתיחת הפורום. באמת נושא חשוב שראוי לפורום משל עצמו. יש לי שתי שאלות: 1. במשך החורף הופיעו מספר כתמי עובש בתקרה של הדירה (דירה קומה אחרונה בבית משותף), כנראה עקב רטיבות. לאחרונה במקום מסוים התחיל להתפורר קצת טיח בתקרה (וזה במקום בו כלל לא היו קודם לכן כתמי עובש). רציתי לדעת האם בנוסף לזיפות מחודש של הגג (שאמור להתבצע בקרוב), קיים טיפול נוסף כלשהו שניתן לעשות על מנת למנוע רטיבות, עובש וכו', כגון חומר כלשהו שמומלץ למרוח על התקרה בתוך הבית או כל דבר אחר שיכול לעזור. 2. לאחרונה היה פיצוץ בצינור בקיר של האמבטיה. האינסטלטור סתם את הפיצוץ והכל היה בסדר. לאחרונה התגלו גבשושיות בשני מקומות שונים בקיר החיצוני של השירותים (שמצויים ליד האמבטיה). האינסטלטור ראה את זה ואמר שזה לא נובע מהתפוצצות צינור, אלא זה נגרם בגלל שהחלק העליון של האמבטיה לא אטום באמצעות רובע, ולכן המים מהאמבטיה מחלחלים לרצפה, ואח"כ נספגים בקירות הסמוכים. לכן, לדעתו, הפתרון המומלץ זה לאטום את האמבטיה ברובע, ואין צורך לפתוח את הקירות כדי לחפש אם יש פיצוץ בצינור. אני לא מבין בנושא אבל ההסבר נשמע לי קצת מוזר- מה דעתך? האם באמת לא צריך לעשות שום דבר חוץ מזה? תודה רבה מראש על העזרה.

BRONCO

New member
רטיבות ואיטום

תודה על הברכות לשאלתך הראשונה עובש שחור מצביע בדרך כלל על תופעה בשם קונדסציה -עיבוי ואני אסביר עיבוי פנימי בבית זו תופעה של לחות באוויר שכלואה בחלל הבית או חדר ואיינה יכולה להתנדף החוצה דרך הקירות בגלל כמה סיבות. הסממנים של התופעה הזו בדרך כלל הם עובש שחור על הקירות בעיקר בפינות החדרים למעלה או למטה בקיר בנוסף במצב של לחות גבוהה ניתן לראות בחורף על זגוגית החלון מבפנים מים נוטפים וזה מצביע על הלחות שכלואה בבית לכן אני לא בטוח שיש לך בתקרה רטיבות מהגג. בדרך כלל עם משאירים חלונות פתוחים בבית שתהיה סירקולציה של אוויר הבעיה יכולה להעלם לשאלתך השנייה- קשה לענות לך מעל דפי הפורום אבל אני מניח שהאינסטלאטור צודק,ובכל מקרה ביצוע רובה כהתחלה עדיפה על פתיחת קירות. עם הרטיבות לא נפסקת אפשר להתחיל לבדוק דרכים אחרות כגון בדיקת לחץ בצנרת לראות עם ישנה נזילה וגם לא תמיד ניתן לדעת כי אם הנזילה היא קטנה המכשיר לא יגלה במקרה של צריך ללכת בשיטת האלימינציה ולשלול דברים בברכה

Tauriko

New member
שאלה

תודה על התשובה. הבעיה היא שהעובש נמצא בעיקר בתקרה במקום מסוים, ולא מדובר בתופעה שקיימת בכל הבית, ולכן לא בטוח שמדובר בקונדסציה. לכן השאלה אם ידוע לך על חומר כלשהו שניתן למרוח על התקרה באותם מקומות ספציפיים בשביל לחזק את האיטום מפני רטיבות, או כל טיפול מונע אחר שיוכל לסייע לקראת החורף הבא?

BRONCO

New member
רטיבות

לא קיים חומר כזה עם האיטום בגג יהיה טוב הבעיה תעלם בקירות שיש להם עובש ניתן לצבוע עם אקרינול שהוא צבע שדוחה עובש, אבל לתקרה מומלץ לצבוע רק סיד בברכה

Tauriko

New member
שאלות נוספות

מצטער על מבול השאלות, ותודה על הנכונות לעזור. 1. האם זה נכון שעדיף לבצע זיפות לאחר הקיץ (בספטמבר אוקטובר) ולא מיד אחרי החורף (כי מיד אחרי החורף הגג עדיין ספוג ברטיבות ואיטום הגג בזפת לא יאפשר לו להתייבש באוויר ואז הרטיבות שנשארה מהחורף תתנקז לתקרה)? 2. לגבי מה שאמרת לי עם האיטום באמבטיה- באיזה חומר בדיוק מומלץ להשתמש על מנת ליצור איטום אופטימלי? הבנתי שיש אפשרות לאטום באמצעות רובה, אבל גם יש חומר איטום ייעודי לזה, ואשמח לדעת איך הוא קרוי וכמה זה בערך עולה. שוב תודה.

BRONCO

New member
רטיבות

1 לא.- בכל מקרה הרטיבות תצא בתקרה כי יש כרגע זפת על הגג, בנוסף ביצוע איטום לפני הקיץ מבודד את הדירה מחום ומוריד טמפרטורה בכמה מעלות. (בכל מקרה לא מומלץ לבצע זפת מומלץ לבצע איטום בחומרים מתקדמים יותר עם אורך חיים ארוך שנים כגון יריעות ביטומניות) 2 רובע היא חומר יעודי למטרה שלך בברכה

Tauriko

New member
יריעות ביטומניות

בכמה אחוזים (בערך) ביצוע איטום באמצעות יריעות ביטומניות יכול לייקר את ביצוע האיטום בהשוואה לזפת? האם הכוונה ליריעות מבד יוטה?

fireman

New member
יריעות ביטומניות

יקרות יותר מזפת, בכך אין ספק אך החשיבה הכוללת צריכה להיעשות לטווח הארוך. נזקי רטיבות הם דבר שכדאי להמנע מהם, רטיבות בקיר גורמת נזקים למבנה, גורמת לנזקים לצבע, לטייח, גורמים לעובש ולריחות לא נעימים בתוך הבית ובשורה התחתונה (זו שכולם שונאים לדבר עליה) התיקונים והנזקים עולים הרבה כסף. ההשקעה הראשונית בביצוע יריעות ביטומניות אמנם גבוהה יותר אך משתלמת לטווח הארוך מאחר וסביר לניח שאורך החיים של יריעות ביטומניות הוא לפחות פי 3 מאורך חייו של איטום בזפת. בנימה אישית, איטום בזפת הוא סוג של דינוזאור שלדעתי צריך להיעלם מהעולם, מדובר באיטום נחות, בעל בעיות עמידות לאורך זמן ובטמפרטורות גבוהות המאפיינות את רוב ימי השנה במדינתנו ומהווה פתרון זול לבניינים משותפים בהן רוב הדירות אינן נושקות עם הגג ולכן לא ממש אכפת להם אז מחפשים את הפתרון הזול.....גם אם הם צריכים לחזור עליו 3 פעמים במהלך 10 שנים במקום פריסה של יריעות רק פעם אחת. ולא, היריעות אינן מבד יוטה, מדובר ביריעות של חומר ביטומני בעובי של 4 או 5 מ"מ שמותקנות על הגג בהלחמה לאחר הכנת הגג (שיפועים, ניקוי, ניקוזים ומריחת פריימר) ועל חלקן העליון מפוזר אגרגט גרוס דק בגוון בהיר בכדי להגן מכאנית על היריעה ובכדי להגדיל את החזר החום ומכאן את טמפרטורת הגג (בגדול)

Tauriko

New member
עלות

תודה על התשובה המפורטת. השאלה בכמה בערך זה יקר יותר- מה עלות האיטום הממוצעות של גג של כ- 250 מ"ר בזפת, לעומת באמצעות יריעות ביטומניות?

BRONCO

New member
יריעות

כפי שאמר קודמי fireman איטום ביריעות ביטומניות יקר משמעותית מזפת אך הינו יקר לטווח הקצר כי זפת צריך כמעט כל שנה אולי קצת יותר ויריעות מחזיקות שנים רבות כך שבחישוב כלכלי יריעות הרבה יותר זולות. מחיר של יריעות משתנה בהתאם לגישה למקום נוחות הזרמה של חומר צריך מנוף להרים את החומר? איזה גובה? יש דודים על הגג כמה? וכו' כל זה קבלן איטום צריך לראות ולתת הצעת מחיר.הלחמת יריעות תקניות שיכבה אחת כולל אגריגט להגנה מהשמש מתחיל ב60-65 ש"ח למ"ר ומכאן מתחילים לעלות במחיר זפת ניתן קבל בסביבות 12-15 ש"ח למ"ר אבל על מנת לקבל אחריות מחויבים כל שנה לבצע סיוד על הגג נדמה לי שזה מתבצע דרך הקבלן בברכה

cause1

New member
אצלי עשו זיפות ולא יריעות זפת

ובכל שנה נעשה הלבנה טובה. בינתיים עליתי לגג וההבנה כמו חדשה למרות שכמעט חורף שלם עבר. לגג בסדר גודל שלך אתה אמור לשלם פחות על היריעות, אבל הזפת יקר יותר. אין היום זיפות במחיר של 12 ש"ח לממטר. הזיפות בשתי שכבות עולה בין 20 שקלים ל 25 שקלים. הסיוד השנתי עולה 5 ש"ח למטר וכמו שאמר ברונכו- חייבים לבצע אצל אותו הקבלן, אם רוצים לשמור על האחריות. המחיר ליריעות בשטח כמו שאצלך צריך להיות 55 ש"ח למטר. אולי תמצא אפילו בפחות. אבל כמו שברונכו אמר, צריך לראות על איזה גג מדובר. אם יש לכם גג עתיק עם מלא זבל ודודים אז זה יעלה יותר.

למעלה