שאלה חשובה...

שאלה חשובה...

בדרך כלל אני יוצאת מאימוני ספינינג כשאני ספוגה בזיעה, ופחות או יותר נראית כאילו שפכו עליי דלי מים.. באימונים האחרונים אני מסיימת אימון כשאני בקושי מזיעה.. אני לא עובדת עם שעון דופק... ממש חשוב לי ממה יכול הדבר לנבוע? ייתכן והשתפרתי? אני מבצעת ספינינג בערך 3 פעמים בשבוע.. ייתכן ולא הוצאתי אנרגיה כפי שאני נוהגת להוציא? ייתכן והדבר קשור לתזונה? ואם כן ממה בתזונה השינוי הדרסטי נובע? ייתכן והדבר קשור בעייפות? אני חייבת תשובה דחופה לשאלה..אני מוטרדת ביותר.. רעות...

loc luc

New member
כל שאלה היא גם התשובה....

וחשוב מאוד : איך את מרגישה בסוף האימון....האם את מותשת וחלשה ..או שאת מרגישה כמו אחרי עבודה טובה וקשה...זאת אומרת מלאה אדרנלין...וקצת עייפה אבל ערנית ואנרגתית ( במיוחד אחרי המקלחת והנשנוש הראשון של מיד אחרי הפעילות ) luca

אני חושבת..

אני חושבת שאנרגטית.., ברור שמעט עייפה..אך יש אדרנלין.. לא תמיד יש נשנוש ישר אחרי הפעילות, אלא מעט זמן אחרי.. מה לדעתך הסיבה?

תשובה

יש שלושה משתנים בעזרתם ניתן למדוד תפוקה על האופניים ולהשוות, על מנת לבחון שיפור: 1. ההרגשה האישית. 2. דופק. 3. כוח. כיוון שברוב האופניים לא ניתן למדוד כח ושבכל מקרה את לא משתמשת בשעון דופק, ניתן להסתמך על ההרגשה האישית שלך, שלפי גוף הודעתך, וזאת השערה בלבד - נראה שאת עייפה וחלשה יותר. כל ההשערות האחרות שלך - תזונה, הוצאה אנרגטית מלבד זיעה, נכונות. הקושי לעזור לך כאן נובע מכך שהשאלה שלך כללית מידי. את צריכה לבחון האם התזונה שלך השתנתה ואיך, האם את ישנה מספיק, האם את מתאמנת יותר בתקופה האחרונה, אפילו האם אין לך מצב רוח כפי שהיה בעבר ואז תקבלי תשובה נכונה יותר, שתהיה תקפה רק להרגשה הסובייקטיבית שלך, כפי שכתבתי בתחילת ההודעה. יכול להיות ששינית מקום בכיתה, או שיש פחות משתתפים בשיעור ולכן את מזיעה פחות... אי אפשר לדעת. אם נלך עפ"י התרחיש הראשון, כאשר לי זה קורה, אני בד"כ מתנזר מאימונים למשך שבוע עד עשרה ימים ואז חוזר באיזי. בהצלחה.

יתכן ש...

שרמת הקרור בסטודיו גבוהה, או שונתה לאחרונה ... בתנאי קור נסגרות נקבוביות ההזעה. וגם בנוסף תלוי במספר המאמנים , שהרי התהליך הפיסיולוגי שהמתאמנים עוברים הם יוצרים לחות באויר. מיעוט מתאמנים= מיעוט לחות . אויר יבש וקר - מונע הזעה. שימוש בדיאודורנט אנטי פרספירנט שמכיל אלומיניום מונע או מקטין את הפרשת הזיעה מהגוף , ומונע קיום תהליך הזעה תקין , בו הגוף מפריש מזהמים ומתכות שונות.

k r a u s

New member
היי רעות....חג שמח

נתחיל לגבי שעון הדופק. זה שאת לא עובדת עם שעון דופק,לא שייך לסיבה שבגללה את מזיעה פחות. שעון דופק חשוב באימונים,אבל אפשרי לחיות גם בלעדיו. מתאמן וותיק יודע לזהות פחות/יותר את הדופק המקסימלי שלו,גם אם הוא בלי שעון דופק. לגבי הפסקה מספינינג,לא הייתי ממליץ לך. זה לא רעיון נכון לביצוע.(אלא אם כן מדובר בפציעה) לדעתי הסיבה העיקרית לכך.....זה שיפור משמעותי ברמת הסיבולת והכוח שלך שהשתפרו עם הזמן. סיבה נוספת שאשמח אם תעני עליה. אם את הולכת לאותו המדריך 3-4 פעמים בשבוע,והמדריך תמיד עובד על אותו הסגנון-אז ברור שהגוף שלך לא "סופר" את רמת הקושי של האימון,מכיוון שהגוף לא מתאתגר בקשיים וסיבולות חדשים. לגבי תזונה. תמיד חשוב לאכול בריא ונכון- זה תמיד יכול להועיל. לגבי עייפות. אם אחרי אימון את מרגישה תשושה,זה עדיין בסדר. אבל אם זה משפיע עלייך לאורך מס' שעות אחרי או אפילו יום אחרי-אז כנראה שהגוף זקוק למנוחה. במקרה וכן-ממליץ להוריד אימון אחד בשבוע-ולחלק את 2 האימונים האחרים בתחילת וסוף השבוע. וברגע שתתאוששי תחזרי ל 3 אימונים. אל תהיי מוטרדת מידי. הכל בסדר-לא צריך להיבהל מהר מידי. מקווה שעזרתי צחי קראוס (פייסבוק) מדריך ספינינג

שלום רעות המוטרדת :)

העובדה שאת מזיעה פחות בשיעורים האחרונים יכולה לנבוע ממספר סיבות וכל תשובה תהיה בגדר השערה בלבד. יתכן ולקראת הקיץ הורידו בכמה מעלות את הטמפ' של המיזוג (למרות שבפועל ד לא ממש חם). יתכן ואת עובדת מעט חלש יותר (עייפות, מצב רוח או סיבות אחרות). פחות סביר שמשהו במנגנון נידוף החום שלך השתנה באופן מהותי בתקופה כל כך קצרה (גם אם היה שינוי בתזונה). ד"א: דווקא ככל שמשתפרים הנטיה היא להזיע יותר, גם בגלל כמות האנרגיה המשתתפת בתהליך ומכאן הצורך לנדף יותר חום, וגם בגלל שיפור במנגנון נידוף החום. מקווה שעזרתי ואפילו מקווה יותר שעד שעניתי את כבר לא מוטרדת :) אסף

אסף טעות קטנה ברשותך...

ככל שהגוף מסתגל יותר למאמץ רציף וקבוע וככל שהגוף משפר את יכולת העברת החמצן והולכת דם וככל שמייצרים אבדטציה לטמ"פ גוף גבוהה , אנו מזיעים פחות! לא לשכוח שכאשר הולכת הדם משתפרת והולכת חמצן ושחלוף חומרים בתאים, בריאות משתפרת, טמפ' הגוף במאמץ יורדת בהתאם ומכאן גם פחות צרוך לצנן את הגוף בזיעה.

לא כך למדו אותי

ושוב - ככל שהכושר משתפר אנחנו נוכל להפיק יותר אנרגיה באותה רמת מאמץ ומכאן שטמפ' הגוף תהיה גבוהה יותרץ נשמע לי הגיוני שזה יוביל לשיפור גם במנגנון נידוף החום ומכאן להזעה גבוהה. סימוכים הוא מספר על הפזיולוגיה של המאמץ מעת שחר נייס וד"ר עמרי ענבר. כמו כן מפי בעל הדבר עצמו בהרצאה (שחר נייס). יכול להיות שיש גם דעות אחרות. אני עצמי לא ערכתי מחקר בנושא אבל לפחות נסיוני האישי מצביע על כיוון דומה. ככל שרמת הכושר שלי השתפרה התחלתי להזיע יורת ויותר. אני זוכר שבשיעור הספינינג הראשון שהייתי (אצל דובב באינשייפ עתידים) הייתי המום מהשלולית מתחת לאופניים של החבר שהביא אותי לשיעור.... לקח איזה שנה ומשהו עד שהגעתי למצב דומה :)

למעלה