שאלה למשורוולים ותיקים

שאלה למשורוולים ותיקים

כמה קלוריות אמורים לצרוך לאחר השנה הראשונה? ולאחר השנייה?
עדיין 1200?
אם כן, משהו פה לא הגיוני.
הרי מטרת השרוול היא לגרום לנו לאכול "נורמלי" / "רגיל" (אם אפשר לקרוא לזה כך),
ואכילה "נורמלית" ממוצעת היא בכמות קלורית רבה הרבה יותר (לפחות לפי מאמרים אונליין).
בנוסף,
רובנו פעילים ספורטיבית, וגם לזה צריך לספק אנרגיה.
ומה לגבי תוספת קלוריות לקיבה קצת יותר גדולה, שגדלה עם הזמן?
תודה לעונים.

ועוד משהו

בכמות קלורית של 1200 ליום,
ירדנו במשקל, כי זו כמות קלורית של ירידה, לא?
ואם הגענו למשקל היעד? לא אמורים להעלות קצת את הנ"ל,
כדי לעצור את הירידה?
או שהירידה במשקל מתייצבת לבד?
חן חן

חמודובי

New member
מאיפה הבאת את המספר הזה?

מספר הקלוריות היומיות הוא אישי אבל אלא אם כן אתה בטטת כורסה ששוקלת 50 קילו אין מצב להתקיים לאורך זמן על 1200 קלוריות. לגבר בוגר זה יותר קרוב לכפול מזה.

זה מספר ידוע

הוא עולה כל הזמן בפורומים, בתפריטי דיאטניות בריאטריות וכו.
אבל לא יודע אם הוא רלוונטי לאחר שנה.

אופירA

New member
מנהל
ברור שהוא לא רלוונטי כאשר אין צורך לרזות

זה מספר שמיועד להרזייה. במפורש הוא מבטא כמות קלוריות שקטנה מהכמות המוצאת, לצורך השלמת החסר ע"י שריפת שומנים מוגברת וירידה במשקל.

לאחר שהסתיימה ההרזיה או שצריך הפסקה בהרזייה לצורך בריאות הגוף (למשל אם מרגישים חלשים וכו'), צריך לאכול כמות מקבילה להוצאת האנרגיה, פחות או יותר, ובכפוף למה שקורה בפועל בגוף (אם לא משמינים מזה, אז זו כמות הקלוריות הנכונה. אם מתרחשת השמנה הדרגתית - אז צריך פחות קלוריות. הרי הדברים תלויים מאוד גם בסדר האכילה ובמה אוכלים, בחילוף חומרים ובפעילות הורמונלית, ולא רק בספירת הקלוריות).

מחלת השמנת היתר היא לכל החיים, גם כשהאדם רזה.
כמו שסכרת היא מחלה כרונית, גם כשהסוכר מאוזן לחלוטין אפילו ללא תרופות. כי ברגע האדם יפסיק לשמור, הסכרת מיד תחזור.
לכן, כמו שבסכרת עושים מעקב יומי אחר רמות הסוכר, כך גם הסובלים מהשמנת יתר צריכים מעקב קבוע אחר המשקל, כדי לזהות השמנה זוחלת או הרזיה מיותרת זוחלת.
כמו כן הם צריכים הדרכה תזונתית קבועה או במידה מספקת של ידע, כדי לדעת מה בריא לאכול, מתי צריך לאכול, ואת הסדרים הנכונים של האכילה מול הפעילויות הגופניות השונות.
וגם הקשבה לקול של הגוף ולקול של הנפש בנוגע לצרכים האינדיבידואליים של הגוף שלך.
וכל זה - כל החיים, כאורח חיים של התמודדות עם מחלה כרונית.

גברת ע

New member
אם שריפת הקלוריות של הגוף שלך

רק לקיום בלי לזוז ולעשות כלום שווה לנניח 1400 קלוריות ביום ואתה רוצה לרדת נניח 5 ק"ג בתקופה של 4 חודשים בערך אז כן תאכל 1200 קלוריות ביום.
אבל אנשים שונים אחד מהשני, והתהליך המטבולי של כל אחד מאיתנו שונה למישהו אחד זה 1000 לאחר זה 1600 וכן הלאה, אתה גם מתאמן אז שורף יותר קלוריות, הגוף עובד קשה יותר צריך יותר אנרגיה ויותר קלוריות, אז 1200 לא רק שלא יספיקו לך אלא אולי אפילו יפגעו בך.
חישוב מדוייק של כמה אתה צריך ומה נכון לך לקבל לגוף תעשה רק מול דיאטנית ובייעוץ פרטני מולה ולא ע"י המלצות כאלו ואחרות שמסתובבות בפורומים.

אני חלילה לא מזלזלת בהמלצות האלו אבל זה דברים כלליים שלא לוקחים בחשבון כל מיני דברים שמשפיעים על כל אחד מאיתנו.

ליבי3617

New member
אני חושבת שזה עניין מאד אישי

ואין לי מושג מי מפזר את ההמלצה של 1200 קלוריות יומיות, אבל זה בטח לא בא ממישהו שמבין.
גם בתהליך ההרזיה וגם בתהליך השמירה, כמות הקלוריות תלויה במצב הפיזי של כל אחד ובפעילות הגופנית שהוא עושה (מדד ה BMR) ולא בהמלצה כוללת כלשהי.
בכל מקרה הפניתי את השאלה לשתי דיאטניות שאני מקווה שיענו בקרוב.

מפתיע

זה מספר שהסתובב חודשים בפורום השני, והיו שרשורים לגביו.
אשמח לתשובה מהדיאטניות.
בכל מקרה,
גם לי הוא לא נשמע הגיוני לאחר שנה לדוגמא,
אבל בחודשים הראשונים הוא נשמע לי דווקא הגיוני, ואני קצת מופתע שזה מפתיע....
שוב, לא בשביל לספור קלוריות,
אלא כדי להבין את "המסגרת" בגדול.

ליבי3617

New member
מחכה יחד איתך ונבין

אבל מניסיון שלי, אי אפשר להשליך כמות קלוריות כללית על אדם מסויים.
גבר למשל, שמתאמן X שעות בשבוע - לא יאכל רק 1200 קלוריות גם בתהליך ירידה.
זה תלוי בהרבה מאד גורמים.

הבעיה היא שהרבה מנותחים לא הולכים לדיאטנית באופן קבוע כדי לבדוק את זה.
אז היו רואים שההמלצה הגורפת למספר קלוריות לא תואם את המציאות שחלקנו חיים בה.
(ולא תמיד לצד המרבה, לפעמים גם אוכלים פחות מדי).

ליבי3617

New member
והנה תשובתה של רונית ציוני

עניין צריכת הקלוריות לאחר ניתוח היא לא מדע מדוייק.
אם נחשב כמות קלוריות לפי גובה משקל ומין, למנותח ממוצע יצא שהוא יצטרך לצרוך בסביבות 2000 קק"ל ליום.
אך כל מטרת הניתוח היא לגרום לו לצרוך הרבה מתחת לערך זה, ומכאן נובעת הירידה המהירה במשקל. אין סיפוק הולם של הצרכים האנרגטיים.
כל מנותח צורך את כמות הקלוריות הייחודית לו בהתאם לכמות שהוא יכול להכניס בארוחה (וודאי שמת לב שי אנשים שאוכלים פחות ויש כאלו שיותר ע"מ לשבוע).
כמובן שאפשר להשתולל עם כמות הקלוריות אם האדם יאכל רק מזונות "שמנים". אך אנו דואגים שלא כך יהיה.
על מה שמים דגש מבחינה תזונתית לאחר הניתוח?
שהכמות שהוא יאכל לא תביא לתחושת "מלאות" - שעל כן אנו יודעים כי זה הגורם להרחבה מחודשת של הקיבה.
שהארוחות יאכלו במרווחים סבירים (שהרי אם יאכל כל שעה לאחר שהמקום מתפנה, לא נראה הרזייה משמעותית).
שהארוחות יכילו בעיקר מזונות עשירים תזונתית ולא בשומן או סוכר.
שהארוחות יורכבו מ-50% חלבון לפחות.
שתהיה צריכת ויטמינים ומינרלים יומית.
ולאחר שנה כשהרעב גדל, ע"מ לא להגדיל משמעותית את צריכת הקלוריות ולהביא להשמנה, מגדילים את כמות הירקות (מאחר ובשנה הראשונה אין הרבה ירקות אלא יותר חלבונים).
לגבי פעילות ספורטיבית, אם היא מאומצת - ניתן לשקול אבקות חלבון, במידה וצריכת החלבונים בתפריט אינה מספקת.
ובדר"כ הירידה מתייצבת לבד. נדירים מאוד המקרים בהם הירידה אינה מתייצבת (במידה והאדם אוכל באופן סביר ובריא, ולא מרעיב עצמו).

ליבי3617

New member
ועוד תשובה מהדיאטנית נעמה כפרי

אין הנחיות מדוייקות לצריכת קלוריות לטווח הארוך לאחר ניתוח. יש המלצות לתזונה בריאה. בכלל חישובי קלוריות הם לא הדרך בה אנחנו עובדות או לפחות אני, אלא הרגלים בריאים בחירות נכונות והקפדה על כללים שונים. בהתאם עושים מניפולציות לכל אחד בהתאם למצב כמו אם עלה במשקל ורוצה לרדת וכדומה. אכילה נורמלית אינה חישוב קלוריות אלא תפיסת בריאות איזון ומודעות בריאה ושונה ממה שהיה בעבר.

גוליית6

New member
קלוריות

1,200 קלוריות הוא מספר שזכור לי מהדיאטות הפרה-היסטוריות של שומרי משקל ומרזי מורית.
לא סביר שכל האנשים בעולם יסתובבו מסביב למספר הזה.
אדם גבוה עם מסת שריר גבוהה ומסת שומן נמוכה שפעיל גופנית בהכרח ישרוף פי 2 ואף יותר מ 1200 קלוריות.
ואישה נמוכה שלא פעילה כמעט עם מסת שריר נמוכה (אישה רזה) שורפת קרוב למספר הזה.
בקיצור, אם אתה רוצה לדעת כמה אתה שורף, לך למכון ויצמן ואני יודעת שגם בהדסה, עושים את הבדיקה הזו ותדע כמה אתה שורף ולאיזה טווח קלוריות אתה צריך להכוונן.
מה שכן, הייתי מתחילה לחשוב מעבר לקלוריות ואיך אתה מקשיב לגוף ולמה הוא משדר לך.
רק הקשבה לגוף ולמידה של אכילה בריאה ורזה תבטיח לך לסמוך על עצמך ובתהליך ובשינוי שעשית ותראה שהשינוי הוא אמיתי ואז תראה שלעולם לא תהייה שמן יותר.

למעלה