שאלה של מתחילים :]

שאלה של מתחילים :]

אז... בעוד שבוע אני טסה לאירופה לראשונה בחיי, יאיי!

אשמח להסבר קצר על המטבעות/שטרות כדי להימנע מהונאות מצד בעלי עסקים...
תודה :]

Cמן רשום

New member
איפה באירופה?

ברוב אירופה מונהג היורו למעט כמה מדינות שלא הצטרפולגוש היורו (בריטניה, שוויץ, פולין וכו').

גם רצוי לחדד את השאלה. איזה הסבר את מבקשת.

פריז אמסטרדם ובריסל

אני פשוט חוששת שיעקצו אותי בתור תיירת שלא מבינה את המטבע שם.
נגיד בישראל 100 אג' מרכיבות שקל 1, יש מטבעות של 10 אג', שקל, 2 שקל, 5, 10, ושטרות של כך וכך וכך...
אז איך זה מורכב ביורו?
כאילו זה>
ג'יבריש בשבילי.
מטבעות מהטיול של אמא...
אין לי מושג איך השטרות אפילו נראים.

een ogenblik

New member
ביורו יש מאה סנטים

המטבעות הראשוניים היו
1 סנט/2 סנט/5 סנט/10 סנט/20 סנט/50 סנט (חצי יורו)/1 יורו/2 יורו
מטבע ה-1 סנט כמעט אינו בשימוש. בהולנד הוא בכלל אינו הליך רישמי יותר, בבלגיה כן, אין לי מושג לגבי צרפת.
הצד של הערך הכספי עם הספרות זהה עם ציור של מפת אירופה (כפי שרואים הצילום שלך), אך בצד השני העיצוב הוא חופשי ובהתאם למדינה בה הוטבעו.
מטבעות הסנטים הבודדים הם בצבע אדמדם, עשרות הסנטים הם בצבע צהבהב, ומטבעות היורו הם כסופים עם טבעת חיצונית מוזהבת.
שימי לב שבתמונה שצירפת רואים מטבע של 5 סנט (אדמדם מלוכלך), מטבעות של עשרה סנט ומטבע של 50 סנט (צהבהבים). המטבע עליו מוטבע 50 ובעל עיצוב כסוף עם טבעת זהובה אינו שייך למטבעות היורו, אך צריך לתת לך רעיון לגבי עיצוב מטבעות היורו ושני יורו.

שטרות מתחילים מ
5 יורו/10 יורו/20 יורו/50 יורו/100 יורו/200 יורו
ברוב המקומות לא ישמחו לקבל שטרות של 200 יורו, וכנראה גם 100 יורו רק בקניות ממש גדולות.

שטרות את יכולה להמיר בישראל חזרה לשקלים, אך לא מטבעות. אם את רואה שמצטברים לך יותר מדי מטבעות, נסי לשלם באוטומטים השונים במטבעות. מטבעות של סנטים (כולל סנטים בודדים) מתקבלים באוטומטים של רשת הסופרמרקטים דלהייז בבלגיה. זה פתרון נח להתפטר מהמטבעות השוקלים משקל רב בארנקך אך לא שווים הרבה, ותמיד יש עובד בעמדת האוטומטים, כדי לעזור למתקשים.

אין סיבה אמיתית לחשש בנושא עקיצת שטרות ומטבעות. זו לא ממש תופעה נפוצה.

אז מה זה המטבע של ה-50 הכסוף עם המסגרת הזהובה?

ויש אפשרות כשאני ממירה כסף בארץ לבקש רק שטרות קטנים?
ועוד שאלה, למרו שזה אינדבידואלי, אבל בגלל שאין לי מוששג מה המחירים בחו"ל...
הטיול הוא 8 ימים, הכסף ששילמתי כולל את הנסיעות והכל, וארוחת בוקר, אבל כמה כסף צריך להביא לטיול כזה, שאת שאר הארוחות נאכל בחוץ, ואני רוצה גם מספיק כסף לבזבוזים. לא מסע קניות מטורף, אבל אם אני אראה משהו שאני רוצה אני כן אקנה. אין לי מושג כמה הגיוני לקחת...
וגם אין לי מושג אם עדיף שהכל יהיה מזומן, או לעשות כרטיס שתופס לשם ולהחזיק רק מעט מזומן... מה דעתך?
קלולס :]

een ogenblik

New member
איני יודעת

המטבע הוא כנראה טורקי, אך איני בטוחה בזה.
את יכולה לבקש שטרות קטנים אצל חלפנים, אבל אם תביאי איתך שטרות של 50 גם יהיה בסדר. פשוט תפרטי אותם כשתשלמי על קניות גדולות יחסית. עדיף לא שטרות של 100 או 200 (למרות שגם שטרות שכאלו אפשר לפרוט בסופרמרקטים בקניית משהו.
הבעיה היא שסכום הכסף תלוי בעיקר בך ובדברים שאת צורכת. איני יכולה לייעץ לך בזה. תביאי בחשבון שמשיכת מזומנים עם כרטיס ישראלי יחייב אותך בעמלות המרה, ואם הכרטיס אינו ספציפי ליורו, יכול להיות שהמרה מיורו למטבע שהבנק בוחר (פעם זה היה אוטומטית דולר אמריקאי, אין לי מושג מה זה היום), ואז המרה מאותו מטבע לשקלים.

Cמן רשום

New member
תלוי איך את רוצה לאכול

במסעדות מהירות כמו מקדונלדס ארוחה עולה בדר גודל של 5-7 יורו. במסעדה עם הגשה לשולחנות נדיר לצאת בפחות מעשרים לארוחה של שתי מנות ויותר סביר להוציא 30 יורו ואפילו יותר. שתייה ברחוב יכולה להיות מאד יקרה. לא זוכר את המצב בבריסל ואמסטרדאם אבל בפריז 3 יורו לפחית קולה זה לא חריג וראיתי גם 5 יורו! בקבוק מים מינרליים של 1 ליטר מאידך יכול לעלות רק 50 סנט במכולת ולפעמים אפילו פחות. לכן כדאי מאד לקנות מים במכולת ולסחוב בתיק. כמובן שאפשר לקנות גם אוכל באותה מכולת ולהכין סנדוויצ'ים לכל היום. אפשר לסגור אוכל ליום דלם ב 5-6 יורו במכולת. קניות זה כבר לגמרי תלוי בך. בכל מקרה היתי מביא כרטיס אשראי בינ"ל לקניות. אמנם יש עמלה של 2.5-2.75% על קניות בכרטיס אשראי בחו"ל אבל שער החליפין נוטה להיות יותר נוח וזה מתקזז. חוץ מהנוחות שלא צריך להעריך ולהחליף מראש ולדאוג שלא מספיק או שיותר מדי ונשאר עודף. כפי שאמרו לפני ובצדק רב, האופציה הכי גרועה היא למשוך מכספומטים.

אוקי מים זה חשוב :]

עשיתי בסוף כרטיס נטען של הדואר והשארתי חלק מהכסף מזומן בשטרות של 10.
ממש תודה על כל ההסברים, אני מרגישה יותר מוכנה עכשיו ומבינה יותר איך לפעול שם :]
אגב איפה נהוג לתת טיפ? רק במסעדות או שיש עוד מקומות? וכמה טיפ באחוזים?

Cמן רשום

New member
לא תמיד נותנים טיפ

בצרפת במסעדות הטיפ כלול בחשבון (15%). במקרים של שירות יוצא דופן מוסיפים קצת או מעגלים סכום כלפי מעלה. כנ"ל במוניות. נותנים טיפ רק אם הנהג היה אדיב במיוחד ובטח שלא אם לקח אותי לסיבוב מיותר. ובכלל, בזמן האחרון עברתי ל uber אז לא מתעסק יותר בכלל במזומן. וזה מזכיר לי להזכיר לך לדאוג לחבילת חו"ל בטלפון. אמסטרדם בערך אותו דבר. חברים הולנדים אומרים שאק תיירים משאירים טיפ אבל מבט מהיר מסביב מראה שזה רחוק מלהיות המצב וזכור לי שכמעט כולם השאירו משהו, אפילו אז זה רק כמה מטבעות.

בבריסל לא יודע מה נהוג.

למעלה