שאלות אינסופיות

שאלות אינסופיות

*הקריאה מיועדת רק למי שיש לו כח לקרוא מחשבות ארוכות של מישהו אחר ולדעת מה הולך בראשו :(אזהרה:זה ארוך קצת והרוב דעות אישיות) איך מגדירים זמן ? חלק אנו לי שנייה , דקה , שעה אך אלו הן יחידות מידה לזמן (ויש חוק שאומר גם שפרק זמן של שנייה מסוימת לא זהה לפרק זמן של אחרת ויש הבדלים עד אין סוף), אולי אין זמן וקו הזמן בכלל לא הולך קדימה אלא רק מנקודת ראות שלנו , במימד שלנו וביקום מקביל זה שונה ? הכל יחסי ! האם ניתן לחזור לעבר , הפרדוקס הידוע : נגיד מישהו חוזר לעבר הורג את סבו ואז הוא א היה אמור להיוולד בכלל ונוצר פרדוקס מי הרג את הסבא ?!הרי הוא לא קים , אולי ביקומים מקבילים זה אפשרי ואולי שם חוקי הפיסיקה שונים ולא מוגדרים ?! היקום מתוכנן כך שלא ניתן לחזור לרגע שלפני , אך זאת עוד לא הוכח ויש מדענים שחושבים להפך ואולי הסברה המקובלת לנו כיום תופרך בבוא הזמן. יש גם חוק שאומר שברגע שאתה נע במהירות הקרובה למהירות האור 300,000 קמ"ש בערך , הזמן עבורו נע לאט יותר מאשר לנו ואם ננוע בכלל מהר יותר ממנה נחזור אחורה בזמן אך לכך נצתרך לשבור את חוקי הפיסיקה או לעקוף אותם מכיוון שנוסחתו של איינשטיין נוגדת זאת(2^E=MC) וגם נצתרך אנרגיה בכמות אדירה שכרגע אין לנו , ראיתי בנשיונל ג´יאוגרפיק תוכנית שיש אנרגיה ביקום שלא נראית ובכל מקום נמצאת והיא מחזיקה את היקום - (לא אני אמרתי זאת אלא התוכנית) דבר אבסורדי ולא מובן אך כמובן זוהי רק תיאוריה כמו כולן והיא עדיין לא הוכחה . ואם נוכל ללמוד לנצל אנרגיה זאת למהירות וכמובן לא נשכח את כח המשיכה- נמציא אנטי-גרוויטונים בבועה שנקיף ותגן על חלליות ענקיות ומהירות למעשה ננוע במהירות האור ביחד עם היקום , מאוחדים וכך אנו למעשה , גופנו לא ינוע במהירות זו וכך לא נשבור את חוקי הפיסיקה אלא נעקוף אותם , והחללית פשוט תנוע עם היקום בהתרחבותו וגם לא תעבור על חוקי הפיסיקה כאילו "לא" במהירות האור. זוהי תיאוריה שהוצגה בתכנית.יש גם תיאוריה שהכל , כל החומר ביקום היה צפוף בנקודה הכי קטנה שאפשר בצפיפות אינסופית ואז הכל התפרץ וכל החומר השתחרר החוצה . ודרך אגב מהו הדבר הקטן ביותר ביקום קווארקים , חלקיקים שלא נראים ורק רואים השפעתם , קוואנטים , פוטונים מה ?! הרי בתיאוריה תמיד אפשר לחלק ל1000 ולמיליון עד אין סוף . הכל אינסופי פה !!! אני קראתי שהיה תחילה ליקום - המפץ הגדול אך נשאלת השאלה מה היה לפני הנקודה הזאת , הגדר והגבול במרחב-זמן הזה ? והתשובה של חלק מהפילוסופים שכלום לא היה וזהו משהו שקשה להבין ולקבל -או קשה להבין שליקום יש סוף ואז מה אחרי ? או ליקום אין סוף גם קשה להבין ועוד להסביר למה קשה להבין ; או לפי התיאוריה שליקום יש סוף אך אין גבול מוגדר שזה בכלל מעבר להבנתינו ולא בטוח שאפילו הפילוסופים והמדענים הכי חכמים מבינים "באמת" את זה (מה זה "באמת" בכלל?)!!! ולמעשה יש גם תיאוריה שהכל קבוע ולא ניתן לשינוי , מה שאמור לקרות יקרה (חוק מרפי) אז אם כך למה לנו לעשות משהו ולהתאמץ לתוצאות ? אחרי הכל התוצאה תהיה זהה, אך זאת לא נדע לעולם! שהכל קבוע ומתוכנן ומוגדר מראש ולמעשה זה נשמע הגיוני מאוד : שמשהו אחרי נקבע ע"י משהו לפני ->אך מכך נובע כמסקנה שמשהו ראשוני קבע וגרם לכל המשהו שיהיו אחריו בלי קץ? ואולי אילו היה ניתן לדעת את כל הגורמים למשהו הינו יכולים לדעת את המשהו שאחרי . אנו תקועים עם שאלות קשות והאדם רוצה למלא את יצר הסקרנות והחקירה ,לדעת הכל ולנצל לטובתו . עם כל הפילוסופיה הזאת בקרוב לוודאי לא נכונה בחלקה אפשר להשתגע משקיעת מחשבות מסובכות כל הזמן . לזה יש לנו את המדענים והפילוסופים שמשקיעים כל חייהם לחיפוש תשובות לשאלות אלו ואחרות . האדם תמיד שאל שאלות, מה לעשות זה הטבע שלנו . האם יש דבר נכון ולא נכון או זה רק תבוע בנו לחשוב כך וזה גם עניין של דעה ויחסי, בני האדם חיים עפ"י מושגים מקובלים , מפחדים מהשונה והלא נודע ולכן מציבים כדבר רע ולא נכון ונורמלי לדברים חדשים ולא מקובלים. האדם מנסה למצוא תשובות קלות ומהירות בלי לטרוח ->הכוונה לאלוהים , ישות שולטת שאליה ניתן להתפלל ויענה לכל צורכינו ונהיה בטוחים , בלי לדעת מה זה בכלל , ממה עשוי ,האם יש לו מסה , תופס מקום או נפח כלשהו , עד כמה השפעתו גדולה ,ובקיצור גם להשתיק , להרוג , להכריח להאמין,את כל מי ששואל שאלות מיותרות ומעצבנות ושאין להם מענה או שם את הקלפים על השולחן ואומר את האמת בפרצוף . הרי יש רווח גדול לאנשים רבים מכל הסיפור : תעוות בצע (כסף ושליטה וכבוד ואלו ששליחי ה´-אפיפיור,כהן,נביא,רב,ועוד לפי הדתות ), העם לומד לקחים ומפחד ממישהו ולכן לא יעשה דברים רעים,וסתם לברוח מהמציאות הקשה שאנו לבד בידי הטבע וחוקים שצריך לעבוד כדי להבין אותם ולא רק להתפלל ולקבל עוד כסף על זה על חשבון המדינה - (סליחה אני שופכת כעס שבמצב כלכלי קשה כזה יש כסף לתת לחרדים אך לא לעניים ולזכאים ולמה המדינה קשורה לדת ולמה חילוני חייב ללמוד תורה בבית ספר ולעבור בגרות ורק כך יתקבל לאוניברסיטה , בעולם כזה שחייבים לחיות לפי רצונות של אחרים ואין ברירה וכאילו דמוקרטיה לא שווה לחיות אם בכלל יש משהו שכן שווה לחיות למענו-תחום פוליטי ולמעשה בו אני לבטח לא מבינה כלום), הסתכלו על עצמכם וסביבכם כולנו עסוקים בבעיותינו הטיפשיות וחסרות כל משמעות לנגד היקום הרחב , אנו רק נקודות קטנות ביקום חסרות משמעות אך אולי לכל דבר קטן כן יש השפעה ומשמעות .... ואו כמה מחשבות שפכתי , טוב נו כמה עוד אפשר לדון על זה , קפצתי מנושא לנושא בלי קשר רב ,כואבות לי הידים , אפשר לדון על זה : ע ד א י ן ס ו ף ! ! ! פילוסופיה הוא תחום קשה לא כל אחד מתאים במחשבה וראיית עולם מזויות שונות. בי ,מקווה שנהניתם

Lu Tze

New member
משהי פה ראתה יותר מדי DS9

(החייזרים מחור התולעת) המ.. כמה נקודות: בנוגע לזמן, צריך לזכור שזמן מוגדר כמימד ולכן חלים עליו אותם חוקים שחלים על המימדים האחרים לכן כשחושבים על זמן עדיף אולי לחשוב על נפח שאפשר לזוז בו רק בכיוון אחד ובמהירות מוגבלת, זה מפשט את הדברים טיפה אלוהים: במקור אלוהים נוצר כדי להסביר דברים. אלוהים בעצם היה התיאוריה המדעית הראשונה של כל הדברים אבל בני האדם הקדמונים לא הבינו שצריך לאושש תיאוריות מדעיות אז הם פשוט האמינו בזה ומשם העניין גדל.

Alcharzor

New member
wow כל כך הרבה שאלות, ערבוב

של מדע ומד"ב סה"כ בלגן שלם המממממ...... הגדרה מעניינת של זמן: אזיק אזימוב(שחוץ מזה שהוא כותב מד"ב הוא גם פיזיקאי) בספרו "תאוריות הקטסטרופה" נותן את ההגדרה הבא: "זמן הוא כח שלא נותן להכל לקרות בבת אחת"-לא יודע עד כמה זה מדויק אבל זה מעניין דברים שהם מד"ב נקי - תנוע במהירות גבוהה ממהירות אור,אנטי-גרוויטציה, מסע בזמן. לגבי המפץ הגדול - הייתי מציע לך לקרוא את הספר שכבר הזכרתי,"תאוריות הקטסטרופות",שמדבר גם על מפץ הגדול וגם על דברים נוספים.אני לא בטוח שיש אותו בעברית. לגבי "אין סוף"- "אין סוף" הוא לא מספר ואין לו ארך,ההגדרה של "אין סוף" אומרת שכל מספר שאת יכולה לחשוב עליו ה"אין סוף" יהיה גדול יותר ממנו ולכן אין אפשרות לדון עד "אין סוף" כי הוא לא ניתן להשגה
לגבי אלוהים- הממממממ... נושא כואב..... רוב הזמן אני די אטאיסת אבל לפעמים מתעורר בי אגנוסט בעיקר כאשר מגיעים לנושאים מעניינים כמו "ביג באנג" לדוגמה אז לא יודע מה להגיד.

Henryf

New member
כמה שטויות במשפט אחד.

אזימוב: >>זמן הוא כח שלא נותן להכל לקרות בבת אחת<< 1. זמן הוא לא כח. 2. איך אפשר להגדיר "זמן" ע"י "בבת אחת" שזה מושג הגזור מהזמן? 3. בפיסיקה המקובלת היום (תורת הייחסות) לא קיים מושג הנקרא "בבת אחת" או "בו זמני".

Alcharzor

New member
אני לא אמרתי שהוא נכון! אמרתי

שהוא מעניין וזה שני דברים שונים לגמרי

Lu Tze

New member
לגבי אסימוב

יתברך שמו : ) הוא היה ביו-כימאי ולא פיזיקאי המשפט עצמו הוא מוטעה מכיוון שגם כדי שתהליך מסויים יקרה הוא צריך זמן ויש תורה מתמטית שלמה שעוסקת כולה במושג האין-סוף רק לידע כללי, ישראלי, ששכחתי את שמו, גילה והוכיח שיש "רמות" של אינסוף, למשל האינסוף של המספרים בין 1 ל-2 הוא יותר גדול מהאינסוף של המספרים הטיבעיים (1, 2, 3, 4, וכך הלאה)

point618

New member
קאנטור

> ישראלי, ששכחתי את שמו, גילה והוכיח שיש "רמות" של אינסוף לא ישראלי, אבל יהודי, גורג קאנטור (Georg Cantor (1845-1918,

Lu Tze

New member
כן נכון, חשבתי שהוא ישראלי כי הוא

דירג רמות של אינסוף באותיות עיבריות.

"הגיונות"

1. כדי לחזור אחורה בזמן אין צורך לעקוף את חוקי הפיזיקה הידועים כיום, אלא אפשר לעקם את המרחב (ששוה לזמן). השיטה הידועה היום לעיקום המרחב אינה מעשית עדיין, מאחר ש(בתמציתיות)מדובר בפיצוץ של שמש ענקית, כשמחמת גודלה חלק קורס גם פנימה, ועשויים להיוצר חורי תולעת. באותה צורה אפשר גם להגיע ברגע ממקום למקום במרחבי היקום. 2. "כל החומר ביקום היה צפוף בנקודה הכי קטנה שאפשר בצפיפות אינסופית ואז הכל התפרץ וכל החומר השתחרר החוצה" - מדובר בחור שחור. 3. מסיקים על המצאות חלקיקים קטנים כשצריכים למצוא הסבר לתופעות מסוימות בטבע. לדוגמא: היה צורך להבין מה גורם לחלקיקים להימשך אחד לשני ולא לשוטט בחלל חופשי. מכאן הניחו את נוכחות "גלואונים". שים לב לשם, המזכיר דבק. כן גם לגבי חלקיקים אחרים ברמה זו. (למרות שקצת ערבבת בין דברים שונים) 4. אולי קשה לקבל את המצב לפני המפץ הגדול, בו לא היה כלום.. אבל יש הרבה דברים שקשה לקבל, ובכל זאת משתמשים בהם. מה עם עיקום המרחב? מדובר בפיזיקה בת ימינו... 5. סוף ותחילת היקום: המפץ הגדול נתפס למשל כספירלה נפתחת ונסגרת. נוצר יקום ונעלם חליפות. בעתיד הרחוק, אגב, החלקיקים הקטנים יתרחקו בינם לבין עצמם, וכנראה שלא יהיה מקום לשום סוג של חיים. 6. יתכן שאלוהים קיים, אך אין קשר בין זה למה שאתה עשוי לכנות בימינו "דת". בין אם מדובר בדתות שהוקמו על גבי פולקלור או נביאי שקר, ובין אם מדובר בדת אמיתית מאלוהים, הערכים המקוריים סולפו לחלוטין במשך הזמן. במקרה של דת אמיתית, הדתיים של היום כבר לא מייצגים אותה. 7. הקבלה היהודית טוענת להיותה מכילה את ההסבר השלם לחוקים המנהלים את היקום. על פי אמונה זו, בעתיד הדבר יהיה ידוע לכולם, והדת תהפך למדע.

תגובה לביקורת

1. לגבי חזרה אחורה בזמן- לפי מעדנים רבים אפשרות זו לא אפשרית ונוגדת את חוקי הפיסיקה ונוסחתו של איינשטיין (אני רק מצטטת ומעבירה מה שקראתי במאמרים ואני לא מביעה לגבי דברים עובדתיים כמו זה דעות אישיות מכיוון שאני - (שלא כמוך ) מודה שאין לי שום ידע נרחב או תואר חוץ מקריאת ספרים ומאמרים ,ולא מעירה הערות בלי לדעת כלום , על דברים עובדתיים!!! 2. לגבי הנקודה .... - הכוונה בהחלט לא לחור שחור (הצפיפות אינסופית) ואומנם מעט מזכיר חור שחור , אולי הטעיתי אותך בהגדרתי לנקודה זו , אך ההגדרה מדויקת והיא ציטוט ללא הוספות שלי . אז להבא אך תחפז להעיר הערות טיפשיות על עובדות כדי להראות שאתה חכם וטעיתי !!! (חוץ מזה הזכרתי בהודעה שאלו ברובן רק דעות ואין להתבסס אליהן כאל עובדה שגויה ) חוץ מהציטוטים שהם ללא הוספות אשיות, כפי שהדגשתי . 3. לגבי החלקיקים כנ"ל - עובדות הלקוחות מספרים ומאמרים 4. קשה לקבל את התיאוריות שהצגתי אך לא רק לי אלא לרוב המדענים לעולם וגם זה עובדה הלקוחה ממאמרים מוסמכים וספרים ולא ממני !!! 5. מטרת ההערה אינה מובנת והקשרה להודעתי גם כן . 6. אלוהים לא קיים ובטח לא פי הגדרת המאמינים העכשויים (לפי דעתי-רק דעה!!! שלא תשכח ולא עובדה שגויה- אין צורך לתקן שנית) , ואני מאמינה שמדען המאמין באלוהים אינו מדען וכופר במדע !!! ואם אתה עוד מאז לומר לאלוהים קיים "אולי" אינך יודע או מבין דבר לפי הגדרתי . (חילוניה מושבעת) 7. כל אחד טוען משהו , אי אפשר להתיחס לכל דת ולנסות לקבל אותן בלי בסיס מדעי . אני אישית לא מאמינה שבספר - שאנשים כתבו לפני המון שנים יהיו תשובות לחוקי היקום - בטח שלא עם חוסר הידע והמודעות למדע או בכלל לקיום חוקים כאלו בכלל באותו הזמן !!! *למרות שחשוב לציין שלא הכל ידוע לבני האדם וישנם דברים שאינם ניתנים לפירוש מדעי- עדיין. אך אני בטוחה שיש להם הסבר הגיוני ומדעי שיתגלה בבוא הזמן . נ.ב : עמדותיך וכוונותיך ברורות, בכל אופן אני לא אוהבת ביקורות חסרות ביסוס , שבמטרה להראות שגיעות של אחר ולהראות שאתה חכם בכך שתיקנת אותן . ועוד שציינתי שאלו דעות אישיות ועובדות וציטוטים - ואין על מה להגיב . אך כמובן שזכותך לכתוב מה שתרצה . הפורום הזה נועד לאנשים שרוצים לדבר ולכתוב מה שרוצים . אני מצטערת אם יש דברים שפגעו בך בהודעתי אך הביקורת המתנשאת שלך פגעה בי קודם .

ביקורת? באמת...

לא פגעת בי, כמובן. אך נסי לראות את תגובתי כעניינית ולא כביקורת. היא אינה טיפשית כפי שהיה נראה לך במבט ראשון... הערותי נועדו להוסיף מידע לחברי הפורום. אגב, מה לדעתך הסיבה ש"אלוהים" אינו תיאוריה מקובלת בין שאר תיאוריות?

תשובה

לדעתי תיאוריית האלוהים אינה היחידה שאינה מקובלת בין השאר שהתקבלו . אך בכל מקרה מכיוון שאין לה ביסוס מדעי ודרך הוכחה ומכיוון שהיא סותרת תיאוריות אחרות והגיון מקובל בקרב המדענים . כמו שאי אפשר להוכיח שהוא לא קיים גם אי אפשר להוכיח שהוא קיים . אבל תלוי איך מגדירים את אלוהים , כי יש כאלו שיגדירו אותו כהטבע ואז "הוא" "קיים" .

מגניב!

הלוגיקה הטהורה בהתגלמותה... אני מסכים איתך מאוד. למרות שאין ראיות למציאות אלוהים של הדתיים, בסופו של דבר יתכן שהוא דווקא קיים. (זאת אפשרות, למרות שעד היום לא פורסמה אף ראיה). על כל פנים, אין דרך שפורסמה כדי להוכיח זאת (הרי אם היתה דרך, היו קוראים לדת "מדע" ולא "דת"). לגבי האמונה בדברים שאין להם הוכחה, כתבתי כאן.

למעלה