שאלות בקשר לקדושה:

נריה_ה

New member
שאלות בקשר לקדושה:

באחד העצים בפורום נתקלתי בדיון שעסק בין השאר בנושא הקדושה. אחד טען שאין אוביקט קדוש לפי היהדות. ארון הברית לא נחשב קדוש? אחר טען שהקדושה נובעת מהמצוות שצריך לקיים והם שגורמות לקדושה. אלהים קדוש. ועם ישראל עם קדוש. איזה מצוות בדיוק מתיחסות אליהם...? עד כאן אני מקווה אני מבין נכון.

יחיאב

New member
תשובה

אני ממליץ לך לקרוא את המאמר "קדוש קדוש ולא קדוש", שם ליבוביץ מעמת בין מושג הקדושה במשנתו של הראי"ה קוק לעומת מושג הקדושה בהגותו של בעל ה´משך-חכמה´ ר´ מאיר שמחה הכהן מדווינסק. להלן הציטוטים שליבוביץ מצטט מה´משך חכמה´ לעניין הקדושה במאמר: ´אין קדושה בשום נברא, רק לבורא יתברך, שלא תדמו כי ההר הוא ענין קדוש ובסיבתו נגלה ה´ עליו; לא כן בני-ישראל כי "במשך היבל המה יעלו בהר", והוא מעון חיות ובהמות, ורק כל זמן שהשכינה עליו הוא קדוש, מסיבת קדושת הבורא יתברך שמו. כי לא המקום מכבד את האדם, אלא האדם מכבד את מקומו, וזה רעיון נכבד´. . . ´וכן בבית-המקדש, שלא יחשבו שיש קדושה בעצם הבנין, לכן מותרים ליגע כל הטמאים מאחוריו. . . להראות שרק מי ששיכן שמו באותו בית אתה ירא, ובפנים ממנו קודש ולא מאחוריו´ ועוד לגביי לוחות-הברית שהם הרי מעשה-אלוהים ולכאורה אין דבר יותר קדוש מזה: ´כל הקדושות, ארץ ישראל, ירושלים והמיקדש וכו´, המה רק פרטי וסניפי התורה, ונתקדשו בקדושת התורה. . . ואל תדמו כי המיקדש והמישכן הם עניינים קדושים בעצמם חלילה. השם-יתברך שוכן בתוך בניו, ואם יעברו בריתו, הוסרה מן המישכן ומן המיקדש כל קדושה והמה ככלי חול. הלוחות "מכתב אלוהים" גם הם אינם קדושים בעצם, רק בשבילכם שאתם שומרים אותם; וכאשר זנתה כלה בתוך חופתה, הם נחשבים לכלי-חרס ואין בהם קדושה מצד עצמם. . . סוף דבר אין שום ענין קדוש בעולם, רק השם-יתברך הוא קדוש ולו נאווה עבודה, וכל הקדושות אינן אלא מצד הציווי שציווה הבורא לבנות מישכן, ולהקריב קורבנות לשם-יתברך. . . כי אין בשום נברא שום קדושה בעצם, רק מצד שמירת ישראל את התורה כפי רצון הבורא יתברך. עוד נראה (לגבי הר-סיני) כי על-ידי מעשה גבוה לא נתקדש שום דבר, רק בהקדישו האדם´.

למעלה