שאלות בתקווה שתענו לי

sitvaniyot

New member
שאלות בתקווה שתענו לי

1. באיזה גיל התחלתם לרכב? מה זה צעיר מדי לרכיבה? מה הגיל הכי טוב להתחיל לרכב? 2. מה ההבדל בין סגנונות הרכיבה השונים? באיזה סגנון כדאי להתחיל ללמוד? אני מבולבלת, נכון, כי אני פשוט למדתי לרכב בזה שהתיישבתי על סוס בטיולים. לפעמים מדריך הטיול לימד משהו, בדרך כלל לא. אבל אני רוכבץ להנאתי ועכשיו אני רוצה לצרף את הבן שלי לטיולים. אז אנא, כל תשובה שתתנו לי על השאלות אני אעריך מאד. תודה

שירלי317

New member
הממ.. פחות או יותר בקצר-

אפשר להתחיל לרכב גם בגיל 3-4, אבל בשעורים מתודרכים במסגרת מגרש בטיחותי בלבד. באופן כללי, אם ישנה האפשרות, מומלץ לכל אחד שרוצה לרכב, גם בחוץ בטיולים להנאה בלבד, לעבור כמה שעורים תחת הדרכת מדריך/ה מנוסה, על מנת לרכוש כמה עניינים בסיסיים ודרכי התנהגות עם סוסים, מהקרקע ומגב הסוס. אני חושבת שמגיל 7,8,9 אפשר לצרף ילד/ה לטיולים, אך במקרה כזה מומלץ מאוד רק לאחר שעורים במגרש בטיחותי וכמובן שעל סוס מתאים ובהשגחה צמודה של מדריך. זאת מפני ששיווי המשקל של ילדים קטנים וכמו כן יכולת הריכוז שלהם, מוגבלת, מטבע הדברים. ומפני סוס הוא בעל חיים לא צפוי, ככל בעלי החיים, אין לדעת מה יקרה, וכדאי שילד יוכל להתמודד לפחות עם המקרים הבסיסיים. בנוגע לסגנונות, באופן מאוד בסיסי- בעיקרון, רכיבה אנגלית/ספורטיבית: כוללת קפיצות מכשולים ודרסז' (רכיבה אומנותית), אך ברמה הלא מקצועית, כוללת אוכפים קטנים וקלים יותר המושיבים את הרוכב צמוד יותר לגוף הסוס. ברכיבה אנגלית הקשר במושכות הדוק יותר וקבוע. רכיבה מערבית/ווסטרן: כוללת מקצועות בקר שונים ומקצועות שליטה (ריינינג, פלז'ר), ברמה הלא מקצועית- כוללת אוכפים מאסיבים יותר, בעלי קרן בקדמת האוכף (בה ניתן גם להיאחז ליציבות) האוכף מושיב את הרוכב בצורה יותר יציבה, אם כי מאוד קל לשבת לא נכון. ברכיבה מערבית הקשר במושכות רפוי יותר עקב המתג החריף יותר ברב המקרים. ועכשיו, בנוגע לסגנון המומלץ כדי להתחיל ללמוד.. אני אישית רוכבת בשני הסגנונות במקביל כמעט מאז ומתמיד. ולכן אני יכולה להעיד בכנות שמומלץ להתחיל לרכב בסגנון רכיבה אנגלית מפני שהאוכף האנגלי מכריח את הרוכב לשמור יתר על מידה על שיווי המשקל והיציבות והן מקנה בד''כ ישיבה יותר נכונה (בשילוב עם הדרכה נכונה, כמובן). לאחר הקניית היסודות הבסיסיים ורכישת בטחון ויציבות ברכיבה, ניתן לפנות לכל דרך שבוחרים. עיקר ההבדל נובע מהציוד, ולכן, אפשר גם להגיד שבמקרים של רכיבת טיולים, הרב ימליץ על ציוד של רכיבה מערבית, ובצדק- הרבה יותר נוח לרכיבה ממושכת ומקנה יותר בטחון ויציבות על הסוס. אך אני חושבת שהבסיס לרכיבה מאוד חשוב, ולכן מומלץ מאוד להתחיל ברכיבה אנגלית בסיסית (מה שלא מכריח קפיצות, בוודאי לא בשעורים הראשונים, וגם לא תרגילי דרסז'). מקווה שעזרתי, אשמח לעזור עם כל שאלה נוספת. בהצלחה. :]

תשובות

1. עשר פחות או יותר. צעיר מדיי לרכיבה לטעמי זה ילדים מתחת לגיל חמש. אבל לכל חווה יש את הכלל שלה. אין גיל הכי טוב, הכי טוב להתחיל כשרוצים. 2. ממליצה לך להקיש בגוגל רכיבה אנגלית/אינגליש או רכיבה מערבית/ווסטרן גם בעברית וגם באנגלית כדי ללמוד על הסגנונות השונים והמקצועות המיוחדים להם. ממליצה לך גם לשוטט קצת בדפים קודמים של הפורום ולצפות בתמונות. כדאי להתחיל בסגנון שנראה לך מעניין שואת מתחברת אליו לפחות במחשבה. בפועל תמיד אפשר להחליף. אם נפשט את זה ככל הניתן רכיבה אנגלית היא של החבר'ה עם הטייצים, המגפיים השחורים וכו' ורכיבה מערבית היא של קאובוים. חפשי קצת באנטרנט! אם הילד עדיין קטן ולא יכול להחליט בעצמו אז הייתי ממליצה לבחור חווה לפי התקציב/מיקום גאוגרפי ולזרום עם הסגנון שהם מלמדים, כשהילד יגדל הוא ידע מה הוא רוצה לרכב. לדעתי במיוחד כשמדובר בילדים כדאי לבחרו בחווה מסודרת שיש בה בית ספר לרכיבה ולא בחוות טיולים, זה מקנה מסגרת של חוג ומקנה כלים רבים מלבד הנאה.

למעלה