שאלות על אגח

פישונט1

New member
שאלות על אגח

שלום רב שאלות בסיסיות של מתחיל על אג"ח - אשמח להסבר קל ככל האפשר. קניתי אג"ח (של חברה) לא צמוד זמן פקיעה עוד 7 שנים ריבית 7% במידה ואין קריסה של החברה ! 1)אם שמתי 100 ש"ח כעבור 7 שנים יש לי 150 ש"ח (נעגל מ49% ל50% לצורך החישוב) ? או שיש משהו נוסף (פרט לקריסת החברה) שיכול להשפיע על הכסף שלי בתאריך הפדיון ? האם עליית ריבית או ירידתה משפיעים לבסוף על הפידיון ? האם יש משהו אחר (פרט לעמלות ני"ע) 2)האם יש מקרים בהם בשנה ראשונה מתוך שבע עלה פתאום הרווח ל9% ריבית (במקום 7%) והאם ניתן למכור אז ברווח יפה או שמן הסתם לא יהיו קונים ? 3) האם יכול להיות מצב שבשנים 1 2 3 הריבית פתאום 2% כל שנה ? האם זה יהיה חייב להתאזן לקראת תאריך הפדיון שיגיע למצב של 7% לשנה כמובטח ?? שאלת סיכום -- אם אני ממושמע מספיק ולא מתרגש מירידות בנייר או עליות (או פשוט לא בודק) עד (עוד 7 שנים) האם צפוי לי שם 150 ש"ח או צפויות לי הפתעות לא נעימות ? --- כמובן הכל בתנאי שהחברה לא פושטת רגל וכדומה. תודה !!!

פישונט היה פעם שחקן של בית"ר

1) א) אם קנית אגח בריבית משתנה אז ירידת ריבית הפריים תוריד את הריבית שלך מ-7 העלאת ריבית הפריים תעלה את הריבית שלך מ-7 אם קנית אגח בריבית קבועה אז הורדת/העלאת ריבית הפריים לא תשפיע על האגח שקנית ב) תלוי גם באיזה שער קנית אם קנית בשער נמוך מ-100 אז בפדיון תקבל 100 בגין הקרן של ההלוואה כלומר הרווחת ואם קנית בשער גבוה מ-100 אז בפדיון תקבל רק 100 בגין הקרן של ההלוואה כלומר הפסדת ג) אם הריבית היא ריבית שנתית אז זה צובר ריבית דריבית אחת לשנה כלומר תקבל בסוף התקופה 7 ^ 1.07 = 1.605 דהיינו 60.5% ואם הריבית היא ריבית רבעונית או חצי שנתית אז הריבית האפקטיבית תהיה יותר גבוהה מ-60.5% לדוגמא ריבית חצי שנתית 14 ^ 1.035 = 1.618 דהיינו 61.8% ריבית רבעונית 28 ^ 1.0175 = 1.625 דהיינו 62.5% 2)א) אם האגח היא בריבית משתנה וריבית הפריים עלתה 2 אחוז אז יכול להיות שהריבית של האגח עלתה משבע לתשע ב) אם קנית את האגח בשער 93 לדוגמא וכעבור שנה מחיר האגח בבורסה עלה ל-105 ( מקרה כזה קורה בדר"כ כאשר עולה דירוג האגח/החברה ) אז אתה יכול להעיף את האגח שלך ברווח של (105/93-1) * 100 = 12.9 % 3) אם האגח שלך היא בריבית משתנה וריבית הפריים ירדה ב-5 אחוז אז יכול להיות שהריבית של האגח שלך ירדה ל-2. אם קנית אגח בריבית קבועה אז האגח שלך נשאר בריבית 7 עד הפדיון. תשובת סיכום ע"פ התשובות לעיל יכול להיות שגם צפוי לך יותר מ-150

למעלה