שאלתי פעם שאלות על הכנסות מניירות ערך

arn1956

Member
מי שענה לי זה רואה חשבון סלי איילון.

שאלתי היתה: האם אוכל להשקיע חלק מרווחי הון בקרן הפנסיה שלי ולקבל עליהם זיכוי ממס?
התשובה היא שאני יכול להפקיד כספים אלו בקופת גמל ולקבל עליהם זיכוי ממס.

לא הבנתי:
ככל הידוע לי קופת גמל וקרן פנסיה אלו דברים שונים. האם פרוש הדבר שאוכל להפקיד כספים רק בקופת גמל (כדי לקבל זיכוי ממס על כספים אלו) ולא בקרן פנסיה?
שאלה נוספת: האם ניתן להפוך את כספי קופת הגמל לפנסיה או לצרפם לפנסיה שכבר קיימת?

roheshbon

Member
קופת גמל הוא מונח גנרי רחב שכולל גם קרן פנסיה , ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, קופת גמל להשקעה ועוד.
אז הוא אמר קופת גמל והתכוון לקרן פנסיה
גובה ההפקדה המיטבית היא נגזרת של כמה פרמטרים ומצריך בדיקה
הפקדה לקופת גמל להשקעה לא נותנת הטבת מס שוטפת (זיכוי) אבל בתנאים שנקבעו אפשר להמיר אותם לקצבה פנסיונית, דמי הניהול נמוכים והקופה נזילה

נערך לאחרונה ב:

arn1956

Member
אני אמור לצאת לפנסיה בפברואר 2023.
אבל אני רוצה להפסיק לעבוד עוד לפני שתתחיל שנת 2022.
אשתי כבר פנסיונרית. היא מקבלת פנסיה של כ-5000 ש"ח אבל בגלל שהיא עשתה קיבוע זכויות (קיבוע זכויות פוטר חלק מהפנסיה ממס הכנסה. במקרה שלה היא קיבלה פטור על 3750 ש"ח) מבחינת מס הכנסה היא מרויחה רק 1250 ש"ח.
בגלל שלא יהיו לי הכנסות בשנת 2022 אני רוצה למכור ניירות ערך ולקבל עליהם זיכוי ממס. לפי נקודות הזיכוי שלי הכנסה שלי עד 8000 - 9000 ש"ח לחודש פטורה ממס. כלומר אני יכול למכור ניירות ערך שהרויחו עד 100 אלף ש"ח בשנה זו ולא לשלם עליהם את המס של 25%.
אם מס ההכנסה ירצה לצרף את רווחי ניירות הערך להכנסה של אשתי (ולא להכנסה שלי שהיא 0) יצא בערך אותו דבר כי ההכנסה של אשתי (שנלקחת בחשבון ע"י מס הכנסה היא רק 1250 ש"ח ובנוסף לאשה יש יותר נקודות זיכוי מלגבר).
צריך לציין דבר נוסך יש לנו נקודות זיכוי יותר מהרגיל כלומר יותר מ-2.25 לגבר ויותר מ-2.75 לאשה).
אבל אני רוצה לעשות דבר נוסף: להפקיד כסף בקרן הפנסיה שלי ולקבל עליו זיכוי ממס. כלומר במקום למשוך רווחים של 100 אלף ש"ח מניירות ערך באותה שנה, למשוך 130 אלף ש"ח ולהפקיד 30 אלף ש"ח בקרן הפנסיה שלי. רציתי לדעת אם גם על אותם 30 אלף ש"ח אקבל זיכוי ממס?

למעלה