שב"ק ס' - ההופעה

שב"ק ס' - ההופעה

קודם כל פורום יקר שלי - מתנצל שלא הייתי בכמה ימים האחרונים, היה לי שבוע מאוד לחוץ בצבא. אבל בשעה טובה הוא נגמר ואפשר לחזור לעניינים. דבר שני - אני חושב שזו פעם ראשונה שיוצא לי להעתיק את ההודעה שלי לפורום אחר, אבל על זה אני לא הולך להתנצל :) טוב, נתחיל אם יורשה לי קצת אחורה, 10 שנים אחורה: אני בן 10, מוצאי שבת, את התאריך אני לא זוכר. השעה שעת ערב של לפני צאת שבת, יש עוד כמה שעות אבל אני מתרגש כאילו עוד שניה זה עומד לקרות (הייתי אומר שאני מתרגש כמו ילד קטן, אבל היי, באמת הייתי ילד קטן...). הסתכלתי על עצמי בחדר המקלחת מול המראה, לבוש במכנס של מנאס, חולצה של מנאס, על הראש בנדנה ועל הפנים פסים (אחד על כל לחי) שעשיתי עם איפור פורים שמצאתי בארון; שעתיים אחר כך הייתי כבר בנסיעה עם אבא שלי לעבר פאב ברעננה (!) בשם "לאסט צ'אנס". חודשים של נדנודים עשו את העבודה ובסוף הוא הסכים לקחת אותי להופעה של שב"ק, ולסבול תוך כדי שאני אהיה עם חיוך מאוזן לאוזן ואראה על הבמה את הלהקה שהכי הגניבה אותי בעולם, ואשיר את מילות כל השירים בלי להבין חצי ממה שהן אומרות... בתור לכניסה היו עוד כמה חבר'ה שביום רגיל לא סביר שמישהו היה מכניס אותם למועדון הזה. אבל זה לא היה יום רגיל, זה היה יום מאושר לכל מי שנכח במתחם של המקום. אחד הילדים שם (היה בן איזה 14, וגם לו כמו לשאר חבריו היו פסים כאלה על הפנים כמו שאני עשיתי...) צעק לאבא שלי: "היי דוד, אולי ת'עוזר לנו להיכנס ככה?" אבל אנחנו כבר היינו בדלת אחרי ביקורת הכרטיסים. ההופעה הייתה מדהימה, באמת. הייתי בשורה האחרונה (פשוט, סנטימטר קדימה לא היה לאן להתקדם בגלל כל הבלאגן שהלך בקהל שכלל פוגואים ודחיסות שתאמה מועדון צנוע במידותיו), לא ראיתי כלום עד שאבא שלי שם אותי על הכתפיים שלו, אבל שרתי את כל השירים בעל פה, הייתי מבסוט בטירוף ולא היה אכפת לי - כי הגשמתי את אחד החלומות הגדולים שלי, לראות את שב"ק ס' על הבמה...חזרתי הביתה, עייף בדיוק כמו ילד בן 10 שנשאר ער עד מאוחר, רק עם רצון גדול מאוד לעשות בעצמי יום אחד את מה שראיתי על הבמה שם. אתמול, 10 שנים אחרי, באותה עיר, הגעתי ישר מהצבא לאמפי פארק רעננה כדי לראות את שב"ק על הבמה בפעם החמישית בחיים הקצרים שלי. האמפי פארק ברעננה הוא אחד הספוטים הכי טובים בארץ לדעתי, ולכן ידעתי שלהתאכזב מהערב תהיה משימה קשה עד מאוד. כשנכנסתי בדיוק עלו על הבמה פלד ואורטגה, מבחוץ עוד שמעתי את איי-מאר סאונד שנתנו סט לפניהם. אני רוצה להתעכב שנייה על הופעות החימום: אין לי מילה רעה להגיד על תוכן ההופעות, אבל ההרגשה שלי הייתה שהן לא עשו את העבודה שלהן מספיק, והיא להכין את הקהל, זה יותר היה אש קטנה. הסיבה לכך לא ברורה לי, המצב היה זהה בהופעה של זיגי מארלי באמפי שנה שעברה (אולי חוץ מהשיר של מוקי ופילוני), אבל ההרגשה שלי הייתה שאני צופה במשהו לא מאורגן מספיק, לא מהוקצע, ושוב - לא בגלל כישרונם של האומנים עצמם (פלד ואורטגה וסוויסי), שעליו איני חולק - אלא מסיבה אחרת שכאמור לא ברורה לי, אבל הייתה ניכרת מאוד על הבמה. אולי לשים מישהו שינחה את הערב וילהיט קצת יותר את הקהל, אולי להגביר עוד את הווליום, אולי להתעכב עוד קצת עד שהשמש תשקע לגמרי ואז הפוקוס של הקהל יהיה נטו על הבמה (אופציה פחות אפשרית בהנחה שצריך לעמוד בלוח הזמנים, אבל אנא עארף...). איי-מאר, שעלו אחרי סוויסה, שנתן הופעה קצרה למדי, לא עמדו בשאגות הקהל, שהיה חם על החלק המרכזי של הערב, וקיצצו בסט, שאני משער שהיה אמור להיות קצת יותר ארוך (אני אישית נהנתי, אבל נראה שהחבר'ה בשורות הראשונות פחות, וזה בלשון המעטה, וחבל, מאוד חבל). אבל בכל מקרה, אז עלו לבמה - שתי כוסיות על שסוף סוף הצליחו למקד את עיני כלל הקהל בבמה. הן הניפו את הדגל, כשהקהל כולו בדום, ולאחר מכן, כשהקהל עבר לנוח - הם עלו בזה אחר זה לבמה והטריפו את כל הנוכחים בשיר החדש והמגניב למדי שלהם. כמות הקהל הייתה עצומה, אני חושב שהאמפי היה מלא, ובכל מקרה כך הוא נראה - מראה מדהים במובנים של הארץ שלנו. אני בספק אם שב"ק ציפו לכל כך הרבה קהל, אבל ההצלחה הייתה עצומה. זה היה שואו, זה היה קונצרט לכל דבר ועניין, מראה נדיר ביותר באיזורנו, ומרשים בהתאם. שב"ק שרו את מגוון להיטיהם, התחילו באימפריה, עברו ליהיה פיצוץ, המשיכו בבאים מיבנה וכך הלאה. אני רוצה להחמיא למוקי, נימי, חמי ומירו, בעיקר על הספייס שכל אחד נתן לאחר. זה היה הדבר שהכי חששתי ממנו לפני הערב, והכי נהנתי ממנו בדיעבד - היו חילופי כוחות על הבמה, מדי פעם מי שלא השתתפו בשירים ירדו למנוחה קלה, לפעמים הם נתנו חיזוקים שמבחינתי עשו את העבודה (סתם לדוגמא, נימי בקרטון לילה...), ולפעמים - נתנו בתים משירים שלהם, נימי מיאגא יו ובויאקה, מירו וחמי מהחלומים ומוקי מאלבומי הסולו שלו. ההופעה מבחינת הפלייליסט הייתה כל מה שיכולתי לבקש. אסאסנים אמנם בלטו בחסרונם, אבל אחרי הביצוע שלהם עם פורטיס לשיר הזה בניצנים, אני חושב שהיה קשה מאוד לעבור את הרף הזה. גם שוב כאן היה חסר, אבל גם הביצוע שלו היה באיחוד הקודם אז זה היה בסדר... פילוני הוא מטבעו אדם שידוע בכישרון הכנסת האורחים שלו, וההופעה הייתה הכנסת אורחים לכל דבר ועניין. מה שנקרא - תרבכו ותסעדו. נכון, הכרטיס היה יקר, אבל לראות את שב"ק אחרי שלוש שנים נטולות הופעות, ארבע שנים מחוץ לאולפן מבחינת עבודה משותפת (לפחות למיטב ידיעתי) - מרגישים כל כך טוב על הבמה, ממש אוכלים אותה, והם כבר לא ילדים בתיכון שהוציאו אלבום אבל נראים בשיא הכושר - היה שווה כל שקל!!! התוספת של פישי והקספרים לא אכזבה גם היא, בכלל, כל מה שהלך שם על הבמה מרגע ששב"ק עלו ועד הפעם הראשונה שהם ירדו ממנה - העיבודים המטורפים שאני מניח שלפילוני מגיע הקרדיט עליהם, הביצועים הכל כך טובים, אפילו הפירוטכניקה החכמה - עשה את ההופעה לכמעט מושלמת. אבל, מה לעשות, לכל מסיבה יש את הפארטי פופר, שבדרך כלל, מה לעשות, לובש מדים כחולים. ובבאבילון כמו בבאבילון, החוק אומר שמשעה 23:00 הכניסה לארץ שוף תהיה בתנאים מגבילים בלבד, ומישהו למעלה הורה להוריד את השאלטר של הרמקולים הגבוהים. צעקנו מהמושבים שאנחנו לא שומעים כלום, אבל זה לא שינה שום דבר, וזה הפך את ההדרן הזה לאחד מהעצובים ביותר שראיתי. ודווקא בשניים מהשירים האהובים עלי של שב"ק, ככה נראו פני הדברים. אני לא בטוח אם שב"ק היו מודעים למה שקרה שם, ולראייה העובדה שהם המשיכו לנגן. אבל אם הם היו מודעים, אני לא מבין איך הם המשיכו לנגן. נכון, ההצגה חייבת להימשך - אבל אני אומר לא בכל מחיר. אנשים שילמו הרבה כסף וציפו לקבל תמורה מלאה, והחלק הזה פגע מאוד בערב. עדיין, היה אתמול ערב חלומי, שלי אישית אחרי שבוע כל כך קשה בצבא הכניס המון המון אנרגיה, אושר - והרבה רצון לעשות את זה גם יום אחד בכזה סדר גודל. תודה לכם שב"ק על ערב כל כך מופלא, אני באמת באמת מחכה לשמוע דברים חדשים שלכם, כי אתם עושים את זה הכי טוב! בכבוד (שהוא בכבוד), גיל.

*החלומים=החלוצים כמובן.

ואם כבר החלוצים, אני חייב לציין את הבית היפהפה של חמי ב"רק תגידי לי", משירי הרגאיי הטובים שיצאו בארץ עם ביצוע לייב עוד יותר יפה אפילו; אם למישהו יש הקלטה או את המילים הוא יותר ממוזמן... למצוא דרך פרטית להעביר את זה, דבר שכמובן אני לא מעודד על גבי הפורום או באופן כללי :)

noynoysh

New member
../images/Emo45.gif מצטרפת לכל מילה!

היה ענק אתמול!!!!!! האנדרנלין זרם מתוך שינה אפילו!!! =) חבל על הסוף המאכזב...באמת השירים שחיכיתי ואני אוהבת! בנוסף גיל תבדוק מסרים אני שולחת לך את השיר! אבל בסופו של דבר היה מטורף אתמוללללל ונהנתי מכל רגע!

RasPazG

New member
בהחלט היה טירוף

חזרתי גם כמה שנים אחורה ואחרי שנים ארוכות שלא נהנתי לקפוץ מאיזשהו סולו גיטרה או לא יודע מה חזרתי לשורשים הכי אמיתיים שלי - שבק ס' אני בתור ילד כתום בגיל 8-9 הייתי שומע את סכנה לחברה ואומר שוואלה "ג'ינג'י זה הכי אחי" (היו לא מעט פעמים שהייתי תחת ההגדרה "ג'ינג'י עצבני שהשתלט על הרחוב" והכל בזכות שבק:) יאמאן ועכשיו לקטע הרציני - אחרי הורדת השאלטר, שבק לא יכלו לעשות משו יותר חכם ויותר מקצועי מלהמשיך לנגן, למה שהם יקטעו לעצמם ת'הופעה? מי אלה הכחולים האלה שיגידו להם לסתום ת'פה? עשו בשכל שהמשיכו לנגן, למרות שהקהל לא ממש שמע, אבל הם העבירו פה מסר....ובסה"כ אם הם היו מפסיקים לנגן וסוגרים ת'בסטה, ההרגשה הייתה הרבה יותר רעה, גם שלהם וגם של הקהל...ככה לפחות הם סגרו ת'הופעה כמו שצריך (אולי לא כמו שהם תיכננו) אבל עדיין....מקצועיות ומסר, זה מה שהראה המשך ההופעה כתום אוריג'ינלי בכבוד מקסימלי

המסר שהיה צריך לעבור

הוא שהמשטרה לא תעשה מה שהיא רוצה ואנשים ייכנעו לזה. הם היו צריכים להפגין כנגד המשטרה על מה שהם עשו ולכל הפחות להביע מחאה על הביזיון. לנגן כשאף אחד לא שומע מה אתה שר, סלח לי אבל זה דבר מאוד לא מקצועי לעשות, ולא משנה איך מסתכלים על זה.

bigwill

New member
גיל אני לא מסכים..

אם הם פשוט היו הולכים "כי המשטרה אמרה" זה פשוט להראות על חוסר אונים.. זה שהם המשיכו לנגן זה גם סוג של מחאה. ודווקא אני הבנתי שהשורות הקדמיות שמעו ובמאחורה היו אנשים ששרו את המילים אז הבינו במה מדובר :] אה, והבחורות שהיו על הבמה - וואו!

אני שרתי את המילים בעל פה

זה לא אומר שבאמת שמעתי מה הם שרו, ז"א טוב. לא הבינו את המילים, ידעתי רק איך הקצב של השיר. שמע, איך שלא מסתכלים על זה מה שהיה על הבמה היה ביזיון, ולא באשמת שב"ק. פשוט הרס את ההופעה. אני חושב שכלהקה מקצועית צריך לדאוג שההופעה תגיע לקהל במקצועיות, וכשהם המשיכו לשיר והקהל (שרובו לא היה בשורות הקדמיות מן הסתם) לא שמע את המילים, יסלחו לי חברי הלהקה אבל זה הפך את הוייבס האדירים שהלהקה עשתה במשך ההופעה, לפשוט חובבניים. וזה דבר שאני בתור אומן לא הייתי עושה. הייתי יורד מהבמה, ומחפש את הבנאדם שהוריד את השאלטר ומסדיר איתו את העניינים, הייתי מפעיל את הקהל באיזה שיר בלי מיקרופון בכלל, הייתי עושה כל דבר חוץ ממה שהלהקה החליטה לעשות. אבל, כל אחד ודעותיו...

RasPazG

New member
כןןןןן שיידי

הרי אתה מספיק שפיץ בשביל להגיד ל6000 איש "חכו רגע, אני צריך לבדוק למה סגרו לי ת'הגברה, אני חוזר אליכם עוד מעט" כ"כ קל לדבר הא...

אני הייתי ממריד את כל הקהל איתי

(בהנחה שאני לא חייל בצה"ל...) אבל כן - הייתי אומר "חבר'ה, מה שקורה כאן לא מתאים לי, עד שהבעיה לא תיפתר, ההופעה לא תימשך!" אגב, זה מה שמיי לורד סאונד עשו בערב ההשקה לפורטל הרגאיי: היו הרבה בעיות בהגברה, וראנקין אמר במיקרופון שאם הבעיה לא תיפתר הוא יורד מהעמדה. וכך הוא עשה בסוף! ואני מאוד מעריך אותו על זה, כי אומן צריך לתת את השואו שלו בצורה הכי טובה מול הקהל, אבל לא בכל מחיר. אם זה לא מקצועי - מנסים לפתור את הבעיה קודם כל, ואם זה לא הולך אז כן, צריך להראות לקהל שיש צורה לאיך שדברים צריכים להתנהל!!!

RasPazG

New member
מה שכן

בעיות כאלה צריכות להיות כבר מסודרות לפני ההופעה!! מה לעשות שהלובשי מדים האלה עושים פוזות (וכן למרות שאני גם לובש מדים ירוקים אני עדיין שונא את כל הלובשי מדים למיניהם) אם זה מה שתעשה, סחטיין...אל תתפלא אם שני שליש מהקהל שלך (בהנחה שזה לא חברים מהבית) פשוט ילכו לחפש הופעה אחרת... ולגבי ראנקין זה משו אחר לגמרי מה שהיה שם - שם אנשי המקום הנמיכו לו ת'ווליום ולא איזה שוטר מסריח... אתה חושב ששבק היו עוברים על זה בשתיקה אם אחד הסאונדמאנים היה מחליט להשאיר רק ת'מוניטורים פועלים ככה סתם? בקיצור תחשוב קצת על הסדר גודל של המופע, כמות הקהל, עלות האירגון, ההשקעה, העבודה שצריכה להיות מתוקתקת... ותאמין לי..המחאה הכי כואבת נגד משטרה וכל החרטא - זה האדישות...שוטר יעשה לך עלייך פוזות, למה לך לבזבז אנרגיות? שיזדיין שיגיד מה שיגיד שיעשה מה שיעשה....האש תבוא עליו אחורי זה SEEEEEEEEEEN?????? "כל יום הדלי יורד לבאר יום אחד הדלי ייפול" קצת נשמע מצחיק בעברית אבל אני מאמין שתדע מה המשמעות R.P.G

זה בדיוק אותו דבר

מה אתה חושב, שהסאונדמנים באו כשראנקין ניגן ועשו את זה כי בא להם? לא, הם עשו את זה כי החוק אומר להוריד בווליום והם העדיפו לעשות את זה ולא שיבואו השוטרים וייסגרו את הערב לגמרי. אז זה בדיוק אותו סיפור, מן הסתם מי שבסופו של דבר לחץ פיזית על השאלטר היו הסאונדמנים וזה היה מכורח העובדה שישבו להם שוטרים על הראש ונתנו להם ברירה - תנמיכו, הערב ימשיך; לא תנמיכו - סוגרים את הבאסטה. ואני דווקא חושב שאם כל הקהל הזה בא לראות את שב"ק מתוך ייראת כבוד ורצון להנות מהופעה, היה מכבד החלטה כזו ומצטרף למרד, ולא הולך הביתה, זה מה שבטוח לא היו עושים. בכל מקרה, מה שהיה היה, ואפשר להמשיך לדוש בזה עד האיחוד הבא של שב"ק, אבל אני לא רואה מה הטעם...

REL YESAYA

New member
למה זה שונה

הבעיה היא פשוטה מאד! וזה האמפי המזורגג הזה ברעננה, כל הופעה אותו סיפר. אין אלכוהול וסוגרים ב11. האנשים היחידים שצריך לבוא אליהם בטענות זה למפיקים שפעם פעם אחרי פעם עושים את ההופעות שלהם שם( כנראה בגלל שזה זול). זו לא אשמת המשטרה.

bigwill

New member
הלו הלו.. דבר יפה על האמפי ;]

והאלכוהול לא קשור לרעננה.. זה המשטרע שלא נותנים אישור למכור שם בירות.. talk to the system, not us

bigm2

New member
בדיוק ההפך

בזה אתה תומך? אם יש בעיות סאונד אז האמן צריך לרדת מהבמה ולשים זין על הכסף ששילמת בכניסה? במקום לגמור את ההופעה בבעסה של "טוב חבר'ה אנחנו רוצים להמשיך אבל אי אפשר" הם המשיכו לשיר, חלק מהקהל שמע אותם, רוב הקהל שר איתם, הם הלהיבו את הקהל הכי הרבה שאפשר בהתחשב בנסיבות ועשו את הדבר הכי טוב שיכלו לעשות במקרה ההוא. לרדת מהבמה בפוזה של דיווה ולהגיד "אם אין לי סאונד טוב אני לא שר" זה הזילזול האמיתי במעריצים.

RasPazG

New member
תגיד לי

היה מועיל במשו אם ההופעה היית נקטעת והלשון של הקהל הייתה בחוץ והשבק היו יורדים בבאסה ובעצבים מהבמה? ואולי זה קל לך להגיד שזה לא מקצועי לשיר בלי שישמעו אותך..אבל וואלה לי אישית זה נתן וויבז ועשה לי טוב לשמוע את כל הקהל שר ושישמעו אותו חזק... אז היו ת'צעקות המוכרות נגד המשטרה וכאלה וזה לגיטימי ביותר אבל שבק שעשו מספיק פרובוקציות ומספיק למשך השנים באו נגדם בתקשורת, לפי דעתי עשו דבר חכם וככה השאירו עוד הרבה הרבה הרבה הרבהההההההההה טעם של עוד הרי זה ברור שיהיו עכשיו הרבה דיבורים סביב הנושא ומה כל מיני עיתונאים ואנשי תקשורת יגידו על שבק? יגידו שהם העבירו את המסר שלהם, נשארו מאופקים ונתנו אחלה של הופעה למרות שהבעיות הקטנות האלה...(וואלה אני אם הייתי במקומם ככה במקרה והיו עולים לי איזה 2-3 שוטרים על הבמה בזמן שהלהקה שלי מופיעה...אני מאמין שזה היה מטריף לי ת'שכל והייתי עושה משו נגד זה..) לעומת זאת, המשטרה יצאה (שוב) קוץ בתחת ורוב ( אם לא כל) הביקורת תיפול עלייה.... אז השבק ילמדו לא לסמוך על הבבילון וילמדו שאין מה לנסות בכלל להגיע להסכמים ופשרות איתם... אני אולי הפסדתי כמה טיונים שיכלתי לשמוע ולהנות מהם, אבל אין שום סיבה בעולם לבקר את שבק על מה שנעשה שם

אף ביקורת לא תבוא נגד המשטרה

התפקיד שלה לכאורה הוא לאכוף את החוק ובשעה אחד עשרה בלילה החוק אומר שאסור לעשות רעש, אז הם פשוט נקטו יוזמה והורידו את השאלטר. גם אם עיתונאי יגיד שהמשטרה לא פעלה ברגישות והייתה יכולה להתגמש קצת זה לא היה משנה כלום, כי עדיין תחושת האכזבה הייתה גדולה מאוד. מעבר לזה, את מה שיש לי להגיד על מה שהייתי עושה ואת הביקורת שלי על הצורה שהדברים נעשו בפועל, כבר אמרתי ואין לי עוד מה להוסיף...

RasPazG

New member
גם לי אין מה להוסיף

חוץ מזה שתחושת האכזבה הייתה יכולה להיות הרבה יותר גדולה אם שבק היו מתנהגים כמו שאתה ספציפית ציפית מהם וחוץ מזה מה אתה בוכה נשמע כאילו נהייתה מאלה שבוכים על דבר שהפריע 10-20 דקות מתוך הופעה של שעתיים היה שורף, אין מה להגיד יותר מזה , וזהו, שישרפו כל הכחולים וכל משתפי הפעולה איתם...אבל עד אז אנחנו צריכים להבין וללמוד איך להתמודד איתם

סליחה, אני נתתי את הביקורת שלי על הערב

סיקור מהתחלתו עד סופו. ממה שקרה בסוף אי אפשר להתעלם, בעיקר בהתאם לזה שכל מה שקרה לפני זה - היה כל כך טוב. זה הרגיש לי בהתחלה כמו תקלה, שקיוויתי שתיפתר. כשגיליתי שלא, מאוד התאכזבתי ממה שקורה מול העיניים של כל מי שבא לשם. אז מה זה מה אתה בוכה? זה מה שיש לי להגיד על הערב, שהיה מצוין, ומעבר לזה היו גם קטעים שיכלו להישמע יותר טוב. לא מצאתי משהו לא בונה בביקורת שלי...

noynoysh

New member
חברים שאלה!../images/Emo35.gif

אתמול ביציאה היה שלט על אירוע בערב ראש השנה! נשמע מעניין...למי יש אולי יותר פרטים ויודע על מה מדובר?

למעלה