שון פול

DuBsYs

New member
האמת, זה פשוט לא מעניין אותי

ההופעה של קייפלטון מעניינת אותי בדיוק כמו ההופעות של שון לנון או רג'ינה ספקטור שהופיעו לא מזמן בארץ (שזה אומר בכלל לא). יאללה אני זז לצאלים. סאלאמת.

xXx Shiraz xXx

New member
לדעתי אתה מפספס הרבה מאוד טוּב

כשאתה אומר באופן כוללני שקייפלטון לא מעניין אותך. יש לו כל כך הרבה שירים, הסבירות שאתה אוהב לפחות אחד מהם טובה מאוד... ובשם ה' איך אפשר שלא לאהוב את דאת דיי וויל קאם? על זה נאמר פה מפיק מרגליות....

תשמעי, זה עניין של טעם

אני לא רוצה להתערב יותר מדי בדיון שאת עושה עם עצמך, וסמילאן מנסה להסביר לך שוב ושוב את אותו הדבר באלף הודעות, אבל כצופה מהצד יותר נשמע לי שאת מנסה לשכנע אותו לאהוב את קפלטון הרבה יותר מאשר לשכנע אותו שההופעה שלו בארץ היא אירוע חשוב. תתפלאי, אבל יש עוד המון אנשים, מתוך הרגאיי ומחוץ לו, שקפלטון לא מעניין אותם. אני לא נמנה עליהם. אבל אני יודע שזה יהיה מיותר ויגזול ממני המון כוחות שאין לי גם ככה על לשכנע אותם לאהוב אותו או כל אחד אחר בכל מחיר. ובמילים אחרות - לא חבל על האנרגיות שלך? בלי שום דיס, רק קצת חומר למחשבה.......

DuBsYs

New member
פה מפיק מגרליות?

אני לא חושב ככה, האמת לא רציתי להכנס לכל הוויכוח הישן הזה, אבל אחרי שראיתי את התגובה הזאת הייתי חייב להגיב. תקראי את הליריקס שלו בכל מה שנוגע להומואים ולסביות ואולי תביני למה בן אדם כמוהו לא ראוי לעלות על שום במה בשום מקום (התשובה, כי הוא גזען הומופוב ושוביניסט דוחה) ותחשבי טוב מה היית אומרת אם היית מחליפה את המילה הומו, נגיד ביהודי... עכשיו אני בטוח שכמה "מומחים" הולכים לרשום לי שאני לא מכיר את המנטליות של הג'מייקנים, ושהגל של שירי הדאנס-הול האלה באו בתגובה למעשי אונס מחרידים שביצעו פדופילים בג'מייקה. זה הכל צידוקים זולים שמבחינתי לעולם לא יצדיקו פרסום שירים עם מסר מגעיל כ"כ. והנה הליריקס המדוברים (עם תרגום לאנגחית למי שלא שולט בפאטווה): CAPLETON Capleton’s “Bun Out Di Chi Chi” Bun out ah chi chi, Blood out ah chi chi (Burn out a queer, Blood out a queer) /Blood out: as in chop, cut, stab, shoot out is a particularly violent, graphic expression/ Batty dem ah fuck and ah suck too much pussy (Queers are fucking and sucking too much pussy) /In Jamaica, pussy can refer to oral sex in general, which is also considered sodomy/ Blood out ah chi chi, Blood out ah shitty (Blood out a queer, Blood out a shit (fucker) Capleton’s “Whoa!” Sadomite and batty man mi shot up...Whoa “Sodomite and queer man, I shoot up” Capleton’s “Give Har” Shoulda know seh Capleton bun battyman (You should know that Capleton burns queers) Dem same fire apply to di lesbian (The same fire applies to lesbians) Seh mi bun everything from mi know seh dem gay (Say, I burn everything as long as I know that they’re gay) All boogaman and sodemites fi get killed (All queers and sodomites should be killed) Capleton’s Hang Dem Up Yow...String dem up and hang dem up alive (String them up and hang them up alive) Bare batty man come round yah Ö (All queers who come around here) Dis mamma earth sey none can survive (This mama earth says none can survive) OUTRAGE!

xXx Shiraz xXx

New member
טוב טוב

גזענות ואפליה זה הדברים הכי שנואים עליי... אל תחשוב שאני מצדדת בו חלילה אבל כמובן אתה חייב להבין שמוזיקה כמו מזוקיה, כמה שזה משפיע על החיים ובמידה מסוימת כן מחלחל, זהבסך הכל מוזיקה. אין מצב שאני אתחבר ל100 אחוז מהמילים שלו או של כל אמן אחר כי זה פשוט הדעות שלו ואין סיכוי שזה בול כמוני בהכל... האחריות על אוזניי היא ברשותי אז אני יודעת למה להקשיב ולמה לא... אני לא שומעת את השירים שלו על הומואים ומבינה שזה חלק מהחבילה,אין טוב בלי קצת רע. אני מכירה היטב את שירי האנטי גייז שלו ולדעתי זו בושה אבל אני לא אפסיק לשמוע אותו בגלל זה... כמו שאמרת, זה מן פאק כזה בראסטפרי... ממש מגעיל מצד אחד וענים לוואן לאב וואן בלאד ואחרי זה הולכים לשרוף הומואים כאילו איפה השוויון פה? אבל ככה זה החיים, אחד בפה אחד בלב. מה לעשות, אנשים הולכים אחרי דת כמו עיוורים בלי לסנן כל מיני איסורים חסרי הגיון בעליל... אין לי במחשב שום שיר נגד הומואים שלו או של כל אומן אחר... אני יודעת להבחין בין טוב לרע ולא בא לי לשמוע את השטיפת מוח הזו כי אני יודעת שאם אשמע את זה, אני עלולה לזמזם את זה וכשכזה רוע יצא לי מהפה (חלילה, כן...) אני אגעל מעצמי. שיידי שיידי אני לא מנסה לשכנע אף אחד...זה סגנון הדיבור שלי ויש בו מן ההומור אז לא יודעת מה הבנת מדבריי אני בסך הכל ניסיתי להסביר לו שבהחלט יש מה להעריך... כי הוא אמן מחו"ל שבא להופיע בישראל. זה בהכי כלליות. ולא חשבתי שאתה דיסינג מי... חחח סטלן יום טוב חברלייצים. אני אפגוש את חלקכם ביום העצמאות

DuBsYs

New member
תשובה קצת מוזרה

גם אני לא מתחבר ל100% מהיצירות של אומנים שאני אוהב אבל זו לא הנקודה שלי, לגבי הגישה של הבובואים, זה יותר מ"פאק בראסטפראיי" בעניי זה הרבה יותר עניין של גזענות במסווה של דת, בכלל כל העניין של הראסטפריי הוא עניין די חדש ועד תחילת שנות ה90 לא שמענו במוסיקה הרסטפרית קריאות כ"כ בוטות לאלימות כנגד ההומואים (הייו כאלה שדיברו על סדום ועמורה וקראו לצ'ילדרנ'ס אופ איזראל לחזור בתשובה כי יום הדין קרב אבל מעולם לא הסיטו לרצוח אף אחד....) אז אני לא קונה את זה שזה חלק מהחבילה, כי זו תוספת מאוחרת שלא הייתה כלולה במוסיקת הרגאיי עד לפני 15 שנים בערך. לכן זה לא מאסט שכל ראסטה חייב לקרוא לפעולות אלימות כנגד אנשים אחרים (גם אם הוא מסתייג מהם). אני די משוכנע שלא היית אומרת את אותו הדבר אם הייה מדובר בזמר אחר שהייה מפרסם שירים שמצדיקים את היטלר וקוראים לשרוף יהודים, כי אז (אני מאמין) היית אומרת שצריך לאסור עליו להופיע בכלל ולא משנה כמה השירים האחרים שלו הייו יפים ומגניבים עדיין היית מגדירה אותו מאוד בצד השלילי של העולם. אז אפשר להצדיק גזענות ואפליה אם היא מופנה כלפי אנשים אחרים אבל ברגע שהיא מופנית כלפיך היא נעשית עניין שלילי? אני לא ממש מקבל את זה. בעניי ברגע שבן אדם מסית לאלימות ולגזענות מכל סוג שהוא הוא פוסל את עצמו. שבוע טוב לכולם.

sundhri

New member
וואו,ביאסתם..

נורא רציתי לקפלטון ועכשיו קצת פחות בא לי..אני מודעת לקפלטון ולדעות שלו אבל עכשיו פתאום.. וואו, אני מרגישה די טיפשה.. נו טוב. סתם כאילו בקטע מעניין- יש כאן מישהו הומו-לסבי שמעוניין להגיב על הרגשות שלו בנושא של כל הגזענות כלפי הומוסקסואליות ברגאיי?.. ONE LOVEׁ:)

אין לך מה להרגיש טיפשה

לפחות כל עוד זה ספציפית לקפלטון. אם כבר את סולדת ממסרים נגד הומוסקסואליות אולי כדאי לך להרגיש מטופשת שאת שומעת רגאיי, כמעט כל הזמרים הג'מייקנים ובכלל העם הג'מייקני חושבים אותו דבר. נכון, הדיעות האלו לא נעימות, היה על זה הרבה דיבורים בפורום ואת מוזמנת לראות בטאגליינס, אבל עדיין, זו מנטליות אחרת לא יעזור מה שתגידו. עשיתי סיבוב עם גאברי סלאסי, הבעלים של רוקרס אינטרנשיונל, הלייבל האגדי של פאבלו, וישבנו אצל ראסטה זקן. גאברי סיפר לו שכשהוא הגיע לביקור בארץ זה בדיוק היה מצעד הגאווה, הדברים שהוא ראה שם השאירו אותו בהלם טוטאלי, תבינו שאצלם על מעשים כאלה נכנסים לכלא! תגידו מה שתגידו, תחשבו מה שתחשבו, זה המצב. אפשר להבליג ולהנות מהמוזיקה, אפשר לשרוף את כל אלבומי הרגאיי שקניתם ולצאת במחאה, אפשר לשמוע, להנות ולכבד דיעות שונות, לנסות להבין מאיפה הכל הגיע...

smadicris

New member
תגובה

אסף ידידי המלומד... אתה לוקה בעיוורון חלקי ובהכחשה לא מודעת... כל גיבוריך משנות ה-70 שבשבחם אתה מרבה לדבר מחזיקים בדעה שלילית קשה על הומוסקסואליות. אין לזה שום קשר לגזע מכיוון שהומו יכול להיות כל שחור לבן סיני ופקיסטאני (אז חלאס עם האנלוגיה היהודית-שואתית). ג'מייקה היא מדינה מאוד דתית בראייה שלה, בעיקר בקרב המעמד הנמוך, בגטו ובכפרים. רגאיי (ובכלל זה גם דאנסהול) היא המוזיקה של אותם אנשים עניים מהגטו, היא נעשית על ידם ומשקפת את תפיסת עולמם ואת חייהם לטוב ולרע. כל תחום ההומוסקסואליות נתפס כמעשה לא מוסרי וכחטא גדול מבחינה דתית, בכל הדתות אגב. מכיוון שכך, ברור שמדינה עם זיקה דתית (במקרה הזה נוצרית) מאוד חזקה כמו ג'מייקה תתנגד לאורח חיים שכזה, דבר שישתקף גם במוזיקה שיוצאת משם. ואכן, עוד הרבה לפני שאתה ציטטת פה כל מיני שורות מכל מיני שירים של זמר מסוים (פרופגנדה זולה ומקוממת אגב), זמרי הרוטס שרו והזכירו את אותם דברים. הקטע המבלבל פה, הוא שכשבוב מארלי שר: " man to man is so unjust" אנשים יכולים לפרש את זה לכל מיני כיוונים, וכשזמרים אחרים שרים על saddom and gamorah, אנחנו (אתה, כאילו) מקבלים את זה. התשובה לשאלה למה כשדיג'יי שר את זה זה נוראי אבל כשראסטה מה-70' שר את זה זה אחלה טמונה בהתפתחות המוזיקה בג'מייקה לאורך שנות ה-80 עם ביסוס מעמד הדיג'יי כנותני הטון המרכזי ובדרכם הלא מתפשרת והשפה המאוד ברורה והישירה שבה השתמשו. אגב את אותה הקבלה אפשר לעשות גם פה אצלנו... פעם הכל היה מושר בשפה עשירה יותר ומרומזת יותר, היום כבר אין בעיה לשיר תמצצי לי ולהגיד את השורש ז.י.ן על הטיותיו השונות. לגבי זעקות ההסטה לרצח ומדורות, נכון שקשה לקבל את זה וזה נשמע די חולני אבל הם לא באמת מתכוונים לאסוף קרשים ולקשור אליהם בן אדם ולהדליק או לירות לו בראש. כל הביטויים האלה הם ביטויי סלידה מסגנון החיים ההומוסקסואלי. הרחוב בג'מייקה לא רוצה להפתח כמו שעשה המערב כלפי הנושא וההתנגדות הזאת שלהם ממשיכה להשתקף במוזיקה שיוצאת משם, ולכן אני לא רואה סתירה בין אדם שבשיר אחד מטיף לאהבה אחת לא משנה הצבע ולקץ האלימות ברחוב והמלחמות ונגד באבילון ובעד שלום, ובשיר אחר יוצא נגד אורח חיים שממנו הוא סולד. תנסו טיפה להסתכל מהזווית ההפוכה לדברים ולהבין מאיפה הם מגיעים ולמה הם יכולים להתיישב בקנה אחד. רק אחר כך תעשו את השיפוט שלכם ותחליטו עם אתם מתחברים או לא. אני מבטיח שמי שיעמיק חקר בהבנת האנטי-גייז ברגאיי ובדאנסהול יהיה לו קל יותר להקשיב לשירים האלה כי הוא יקבל אותם בקונטקסט השלם יותר, הקונטקסט שמבין מאיפה זה מגיע, ולא בקונטקסט המערבי האוטומטי שמתוכו אנשים כמוך וכמו רבים רבים אחרים מגיבים אליו. נ.ב - ואם מישהו מכם לקה בהנת הנקרא וחושב עכשיו שאני מעודד הומופוביה, אז אקדים תרופה. אמנם לעולם לא תראו אותי בשום מצעד גאווה... אבל אין לי בעיה עם שום בן אדם שאוהב את מינו, שיהיה לו לבריאות שיתחנגל לו בביתו. אחרי הכל, יהיה יותר פונאני בשבילנו.

DuBsYs

New member
תגובה

עמרי, אני אסביר כמה נקודות שלי שוב, אולי אני אצליח להעביר את המסר טוב יותר. כתבתי כבר על ההבדל בין השירים מה- 70S שמדברים על הנושא, מעולם לא אמרתי שזמרי הרוטס התעסקו אחד עם השני או הייו סובלנים לתופעה אבל הם העבירו את הביקורת שלהם בנושא בלי קריאה לאלימות, לדבר על סדום ועמורה ולהזכיר שיום הדין קרב ובא זה דבר אחד ולקרוא לירות, לשרוף ולתלות אנשים זה דבר אחר לגמרי ולא משנה באיזה מטאפורה תשתמש. לגבי ההקבל לשואה, היא מאוד במקום, להזכירך במלחמת העולם השניה נרצחו במחנות מלבד יהודים גם הומואים וצוענים, לכן קריאה לעשות שפטים בהומואים מאוד דומה לקריאה לעשות שפטים ביהודים או בכל קבוצה אחרת וגם יהודים יש לנו ברוך השם בכל הצבעים והגזעים (בדיוק כמו הומואים) ולכן קריאה לפגוע במישהו בגלל יהדותו דומה מאוד לקריאה לפגוע במישהו בגלל הנטייה המינית שלו. ושוב כל ביקורת כלפי כל דבר היא לגיטימית עד השלב שבו היא מסיטה לאלימות כלפי האחר. זמרים כמו קייפלטון שאבא ראנקס, סיזלה ואחרים עברו לדעתי את הגבול וכנראה לא רק לדעתי, כי במשך תקופה ארוכה הרבה מדינות מערביות לא הרשו להם להופיע בהן. ולמען הסדר הטוב, גם אותי לא תראו בשום מצעד גאווה או מסיבת גייז אבל כאשר קוראים לפגוע באנשים בגלל שהם משתייכים לקבוצה זו או אחרת זה מקומם ומרגיז אותי מאוד.

yaarasta

New member
גם אותי מרגיזים הרבה דברים

למשל: ציטוטים של אמנים ששרו על שריפת הומואים לפני 10 שנים, הביאו חרטה מאז, סלחו להם, הם שינו גישה ודרך התבטאות, ואז פתאום שוב קוראים להם הומופובים. אם אני הייתי יודע שהתמונה שאני שולח למערכת ידיעות אחרונות תמצא את עצמה תחת הכותרת "אורח מג'מייקה: זמר רגאיי הומופוב" הייתי שוקל פעמיים עם בכלל שווה לי לפתוח את העיתון בבוקר שאחרי. (וצן הסתם לא הייתי שולח להם תמונה) אני בן אדם אופטימיסט. ובד"כ גישת חיים כזאת מובילה אותך להרבה דאות חלוקות. מצד אחד אני מאוד אוהב אמנים מסויימים ושירים מסויימים, ומצד שני אני גם לא נגד שריפת הומואים ו/או העלתם על המוקד ו/או שליכתם לאי רחוק רחוק..... (את גישתי הרב פה יודעים, בואו נשאיר אותה שקטה). אבל אני מתרכז באותם שירים יפים, באותם RIDDIMS מקפיצים, שלהסתכל על בחורות רוקדות לצליליהם זה פשוט מהפנט אותך, ולפעמים אני אפילו קצת נעטם ללירקס "הפוגעים". למה? בגלל שאני מתרכז במה שאני אוהב בשירים, ולוקח את מה שעושה לי טוב. עד רבא, עם משהו נפגע מליריקס מסויימים, או מאמן מסויים, שלא יבוא! שלא ישמע, ושלא ימליץ לחבריו! א-ב-ל, ויש פה א-ב-ל עצום אדון אסף, חברי היקר, אל תפתח פה פרופוגנדה כנגד אמנים שחלקם פה הם הפייבוריטים ואהובים ביותר בעולם, ועלינו. אני מבין קהילות וערים מסויימות בעולם שיצאו נגד אמנים כמו אלאפנט, בוג'ו, סיזלה, באונטי ושוט' וברוב המקרים גם גרמו לאיסור כניסתם לאותה מדינה. למה שמשהו ירצה שאומן שקורא להסתה יופיע בארצו? ועוד עם יש לו קול והוא יכול להשמיע אותו? עד רבא. אבל, בוג'ו לדוגמא, התנצל (אשכרה התנצל) על שירים כמו boom bye bye, ודרכו היום שונה לגמרי מדרכו דאז (ודרכם של המון דיג'יים משנות ה- 90). שינאה היא משהו שמוביל את העולם בכוון הלא נכון. אז בואו נתרכז בדברים היפים שיש בהבאת אומנים גדולים לארץ, כי בקצת הזה לא יביאו לפה אף אחד
וזאת תגובתי שאני מאוד מקווה שתחטום את השרשור הזה (אמנם לא שרשור "לא ראוי", אבל בכל זאת) -יער

E i t a M a r

New member
חחח

קצתמצחיק שהוא יהודי לא? אחרי הכל חצי מהראסטאפריות מבוסבבת על היהדות

למעלה