שיפוי

מצב
הנושא נעול.

ר ו ז ה

New member
שיפוי../images/Emo35.gif../images/Emo35.gif../images/Emo35.gif

שיפוי

בעלי בנפרד רוצה להחתים אותי על הסכם שיפוי בתמורה למתן מזונות ומבקש שני ערבים אני חוששת לחתום משום שאיני יודעת מה ילד יום. עורך הדין שלי טוען שיש תקדים לכך ששופט ביטל הסכם שיפוי ולא חייב את האשה והערבים, שאלתי היא אם זה נכון? מהן ההשלכות ובאיזה תנאים. רוב תודות

תשובה

שיפוי

בעלי בנפרד רוצה להחתים אותי על הסכם שיפוי בתמורה למתן מזונות ומבקש שני ערבים אני חוששת לחתום משום שאיני יודעת מה ילד יום. עורך הדין שלי טוען שיש תקדים לכך ששופט ביטל הסכם שיפוי ולא חייב את האשה והערבים, שאלתי היא אם זה נכון? מהן ההשלכות ובאיזה תנאים. רוב תודות
תשובה
שמעתי על החלטה של בימ"ש נמוך שביטלה הסכם שיפוי בטיעונים חדשניים אבל אין לי על כך פרטים. למיטב ידיעתי הסכמי שיפוי מחייבים לפי פסיקת ביהמ"ש העליון. יחד עם זאת, אם התחייבות האשה לשיפוי נועדה לפטור האב מחובת המזונות באופן מוחלט, יבוטל ההסכם בגלל היותו נוגד את טובת הציבור וגם הערבות תבוטל כיוון שאין ערבות אלא לחיוב בר תוקף. כאשר ההתחייבות לשיפוי היא בסכום סביר אבל יש חשש שביצועה יפגע במזונות הילדים, ידחה ביהמ"ש את ביצוע השיפוי עד שהילדים יגיעו לבגרות או עד שהאשה תעשיר. במקרה זה יוכל האב לפנות לערבים אך גם הערבים לא יוכלו לדרוש הכסף מהאשה אלא בתנאים שציינתי. מובן שמצב זה יוצר לחץ מוסרי על האשה מצד הערבים.

שיפוי

שיפוי

שיפוי
חששותיך מוצדקים לדעתי -לא מומלץ לחתום על הסכם מזונות שכולל בתוכו שיפוי וערבים. אכן הסכמי שיפוי בדרך כלל לא מכובדים, כאשר הראציונל לכך הוא פגיעה בזכויות הילד. אם האם תחשוש לתבוע מזונות בשל השיפוי והחשש להטיל את החיוב על הערבים, הילד יצא ניזוק. יחד עם זאת - ההלכה בענין זה אינה אחידה ואינך יכולה להבטיח שחתימתך על הסכם כזה לא תחייב אותך בעתיד.

מצב
הנושא נעול.
למעלה