שיר מחאה חברתית

Loud Radio

New member
לא מסכימה

אם שיר מבטא את נק' המבט של צד אחד בלבד אז כולם יאלצו להתמודד עם העובדה הזאת. אף משורר לא כותב שיר כדי שכולם יקראו אותו, יהנהנו ויחייכו בהסכמה. שיר נכתב ברוב המקרים כדי להעביר מסר, ואם המסר לא מוצא חן בעיניך - זכותך המלאה לחשוב כך וזכותו המלאה של כותב השיר לכתוב את מה שכתב.

Puskas

New member
לא נמנע ממנו לכתוב

שיכתוב, ישיר ויהנה, רק שזה לא יצפה שזה יהיה בתחנה שהיא בסופו של דבר תחנה צבאית.
יש בישראל ים תחנות אחרות, שינסה להיכנס לשם.

שיר מחאה חברתית

נגדל כורסאות הוא סיפור אוטוביאוגרפי של ורד.סיפור על הקשר שלה עם המטפל שלה,ההתאהבות,חוויית הדחייה הקשה,והקריאה שלה למרד במוסכמה החברתית אל מול ,היצרים האיד והתשוקות:"בוא נתקרב עד הקצה בוא נקרב את השולחן אל הכסא, נשנה ונתפרק מהסדר הזה,ונתאווה נרגיל קטורות נזבח זבחים,נקריב את האגו, ונהייה חברים.

dori78

New member
מה דעתכם על צנזור שירים?

היום התארח יזהר אשדות בתכניתו של יואב קוטנר בגל"צ ושירו "עניין של הרגל" נפסל לשידור.
פרטים נוספים בעניין כאן.

מה דעתכם?
האם יש מקום לפסול שירים בגלל תוכן מחאתי או שהאמנות היא מעל הכל?
ואולי בתחנה אחרת זה לא היה קורה?

netapet2

New member
בעיניי בתחנה אחרת זה לא היה קורה

נכון, מדינה דמוקרטית.
אבל אם מנהלת של תחנה של צבא מחליט שלא נאה לו שיר שכביכול מדבר 'נגד' הצבא, אז כן- בעיני זה בסדר וראוי.
אבל במקומות אחרים, לא.

אריה31

Member
מנהל
עקרונית, יש מקום לפסול שירים

תארי לעצמך מקרה קיצוני שמישהו יפרסם שיר שקורא להרג והשמדה, לא משנה את מי

אני גם מצדיק את ההחלטה של גלי צהל להפסיק להשמיע את השיר הזה כי הוא פוגע בפעילות הצבא וזה בדיוק כמו שרבנים קוראים להפר פקודה
כמה לא מפתיע שח"כ גלאון יצאה נגד ההחלטה
זו בדיוק הבעיה כיום של הצבא - שהפוליטיקה מימין ומשמאל התערבבו בה
יחד עם זאת כואב לי על הדרך בה הדבר נעשה, בזמן שיזהר אשדות, בחור יקר וזמר מצוין מתארח באולפן מודיעים דבר כזה?!
היו צריכים להודיע לו בעדינות עוד הרבה לפני שהוא מגיע: "אנחנו נאלצים לפסול את השיר הזה מהשמעה, אנחנו אוהבים אותך ואת שיריך ומקווים שבכל זאת תכבד אותנו בנוכחותך"

"גלי צהל" כבר התרחקה מזמן מהיותה תחנה של החיילים וזה דווקא יפה בעיני שהם דואגים לחיילים
בכלל אני חושב שעצם

dori78

New member
רק לשם השוואה

בשנת 1948 פרסם נתן אלתרמן במדורו "הטור השביעי" את השיר "על זאת".
בן גוריון בכבודו ובעצמו אישר את פרסום השיר.

אני חושבת שכוונת המשורר בשני המקרים, היא לא להעביר ביקורת על פעילותם של חיילי צה"ל,
אלא להזהיר מפני הדּרדרות מוסרית שעשויה לקרות בזמן מלחמה.

אני מסכימה שגל"צ כתחנה צבאית רשאית לפסול שירים, עם זאת אני חושבת שזה לא היה לעניין לפסול בעת השידור.
מה גם שהשיר כבר הושמע בשידור חי פעמיים קודם לכן בתחנה ורשימת השירים הוגשה מבעוד מועד.

Puskas

New member
פסלו את זה כי זו תחנה צבאית

לא הגיוני לנגן לחייל צה"ל שיר נגדו או דרך נגד הפעולה שלו בשירות.
ובלי שום קשר אני בעד להוציא מהחוק שירים אנטי ישראלים שכאלה..

dori78

New member
למה אנטי-ישראלי?

להוציא מחוץ לחוק? ומה עם חופש הביטוי?

יש מרחק גדול מאוד בין חייל שהורג מחבל (או מי שחשוד כמחבל)
לבין חייל שמשתין על עצור פלסטיני כפות. שלא לדבר על לתעד את זה.

לתחושתי זה מה שהשיר הזה אומר.

Puskas

New member
זה לא מה שהוא אומר

הוא מדבר על הרג כהרגל ולא מקרה בודד פה ושם של חייל שמשתין או מצלם ומקלל איזה צדיק שבמקרה הגיע לאזיקים..
הרג עד כמה שאני יודע זה משהו שאנחנו עושים בעיקר נגד מחבלים, מסייעים וכאלו שבטעות נקלעו לאזור..
ודמוקרטיה זו לא מילה נרדפת לאנרכיה.. חופש ביטוי הוא טוב ויפה עד שהוא פוגע בבטחון או בשם המדינה.
רוצה לבקר את המדינה? יש דרך מתורבתת לעשות זאת גם בלי להציג את צה"ל כצבא כובש ורומס בלי לב.

Loud Radio

New member
אמנות זו דרך מאוד מתורבתת לבקר את המדינה

אולי הכי מתורבתת אפילו.

dori78

New member
ולראיה

יש כאלה שמתלהמים ויש כאלה שמגיבים באמנות.
אני לא כ"כ מחבבת את התגובה הזאת בגלל סגנון הכתיבה והחריזה הלקויה אבל זה כבר עניין אחר.

dori78

New member
שים לב - אתה נסחף לפוליטיקה

אני אמרתי "עצור פלסטיני כפות" שזה תיאור מצב ואתה הגבת "צדיק שבמקרה הגיע לאזיקים", שזה כבר הבעת דעה צינית.
אני לא נכנסת לעניין הזה, זה לא משנה אם הוא הגיע לאזיקים במקרה או לא במקרה. לא נכנסתי בכלל לעניין פוליטי.
השאלה היא מה עושים איתו אחרי שהוא באזיקים.
החיילים בשטח - תפקידם לתפוס אותו, לא לשפוט או לחקור.
במרתפי השב"כ עושים מה שעושים וזה עניין אחר, שגם אליו אני לא נכנסת.
אני באמת חושבת שהמסר בשיר הזה יכול להיות רלוונטי גם לשוטרים ובכלל לכל מי שנושא נשק.

סליחה על ההשוואה - מבחינתי זה כמו להקל ראש בקבלת רשיון נהיגה ונהיגה בשכרות או בעייפות מוגזמת.
זה שנתנו לך כלי שיכול להרוג, לא אומר שאתה צריך לממש את היכולת הזו.

בסה"כ מה שהשיר הזה אומר - אל תאבדו צלם אדם, בעיקר בגלל שבמצב של מלחמה יומיומית כמו שיש בשטחים נורא קל "ליפול" לשם.

Puskas

New member
אני אצטט וזהו

ללמוד להרוג
זה עניין של תנופה
מתחיל בקטן
ואחר כך זה בא
משמעות: בצה"ל הורגים בשיטתיות והחיילים מתמכרים לזה.

תחילה רק תרגיל
כת הולמת בדלת
ילדים המומים
משפחה מבוהלת
משמעות: צבא גדול ומפחיד של בריונים חסרי לב שפורצים סתם כך לבתים בשביל לגרום לילדים ערבים להשתין במכנס.

הם לא איש, לא אשה,
הם רק חפץ, רק צל
ללמוד להרוג
זה עניין של הרגל
משמעות: צה"ל מתייחס לתושבי השטחים כחפצים בהם ניתן לעשות כל מה שרוצים ואם תתאמן מספיק חזק אז גם אתה תוכל לחסל ערבים בסבבה.

שיר אנטי צה"לי לחלוטין אשר צונזר בצדק.
אגב, פוליטיקה מצויה בכל מקום ואי אפשר לנתק אותה משום מקום, גם לא מאומנות.
כמו שאביב גפן עשה ים שירים בעלי גוון פוליטי שמאלני מובהק, כל גם אשדות יוצא פה שמאלני רדיקלי.

Loud Radio

New member
אני באופן אישי חושבת שחייבים לאזרח את גלגלצ

לא ייתכן שהתכנה הכי מושמעת בארץ היא תחנה צבאית, ומהסיבה הזאת כל מה שלא מתיישב עם הצבא והערכים הצבאיים לא יושמע.
גם ככה במדינה שלנו הצבא הוא אלמנט מרכזי מאוד, וכשזה פוגע באומנות זה מתחיל להיות לא בריא ולא לעניין. כשזה קובע לנו מה אנחנו נשמע ומה לא, צריך כבר לחשוב על שינוי המעמד של התחנה הזו. הרי מה שלא מושמע בגלגלצ לא קיים, גלגלצ מכתיבה את הסצינה המוזיקלית כבר המון זמן וצברה מעמד בלתי מעורער, וחבל שיש שירים שמגיעה לם במה וכאלה שלא.

שירים שלא מתיישבים עם ערכי צה"ל לא אמורים להיות מושמעים בתחנה הצבאית ללא ספק. אבל כשקולדפליי הוציאו שיר נגד ישראל גלגלצ המשיכה להשמיע אותם ועדיין עושה זאת, ככה שגם על ההתנהלות של גלי צה"ל יש בהחלט מה לומר.

אריה31

Member
מנהל
אני דווקא אוהב את התחנה כמו שהיא

אבל אם יאזרחו, שיהיה
ואז אולי באמת יהיה מותר להשמיע יותר

למעלה