שכר העו״סים

• פותח הנושא ozpe
  • פורסם בתאריך

ozpe

New member
שכר העו״סים

להבנתי בשנה הקרובה נוכל לחדש את המאבק על שכר הוגן וצודק יותר.
מישהו שמע על התארגנות כלשהי?

azulaymi

New member
שלחתי לפני מס' דקות מייל בעניין זה לצפרא דוויק -ממתין לתגובה

הסכם השכר הנוכחי מסתיים ב- 31/12/2014.
ביקשתי מצפרא שהאיגוד יעדכן באתר האינטרנט מה הסטטוס והתוכניות של מאבק השכר הבא.

MOBY6

New member
אשמח אם תעדכן פה את תשובתה

זה מטריד שנותרו עוד שלושה חודשים ולא שמענו על שום התארגנות. כי היה צריך להתחיל להתארגן כבר מזמן למאבק הבא. אלא אם כן לא מתכננים עוד מאבק.

מקווה שאני סתם פסימית ויש פעילות בנושא זה פשוט לא מפורסמת.

azulaymi

New member
מאבק השכר

אני לא מתיימר להיות הדובר של האיגוד או מי שיוצר קשר בין האיגוד לחבריו. זה האחריות של האיגוד לעדכן. אם אתם לא מקבלים עידכונים, אז תפנו לצירים שלכם ו/או לראשי האיגוד ותדרשו לקבל תשובות, כפי שאני עשיתי.
גילוי נאות: אני לא מייצג אף ארגון או אדם כזה או אחר, ואין לי שום זיקה לפוליטיקה פנימית באיגוד או מחוצה לו. אני רק רוצה להביע עמדתי לאור המצב הנוכחי, וכמעט אפס מידע שיש בידי לגבי מאבק השכר הבא.
עצם העובדה ש-4 חודשים לפני תום ההסכם הקיים, שנחשב בעיני רבים מהעוס"ים ככשלון של המאבק הקודם, האיגוד לא מעדכן את חבריו לגבי המשך המאבק בסמוך למועד תום ההסכם הנוכחי, יכל להעיד על כך שאיגוד רדום, וחובת ההוכחה על האיגוד. להזכירכם שהמצע של כל המתמודדים לראשות האיגוד כלל התייחסות למאבק השכר הבא. מישהו שמע משהו מהם בעניין לאחרונה ????
שאלות נוספות שעולות: האם בכלל מונו בעלי תפקידים (פנימיים ו/או חיצוניים) לניהול המאבק ? האם ישנה רשימת דרישות מסודרת ? האם התקיימו או מתוכננים להתקיים פגישות עם הממונה על השכר במשרד האוצר ? האם יש תוכנית מאבק סדורה ? האם תוכנן ו/או אושר תקציב לניהול המאבק ?
באדיבות גוגל, להלן המידע הזמין שמצאתי :
1. פרוטוקול ישיבת מזכירות האיגוד מס' 2 מיום 12.6.2013, בו נדון העניין האם יש לקחת יועץ חיצוני או לא, ולבסוף אושר מימון לשכירת יועץ חיצוני.
2. בפרוטוקול ישיבת הנהלת העמותה מיום 12/1/14 נכתב ש: "יעדי העמותה לשנת 2014 – התקיים דיון בין החברים וסוכם שפעילות העמותה תתמקד בשני נושאים מרכזיים ולא להתפזר בנושאים רבים שבסופו של דבר אנו לא ממוקדים. הנושאים שעלו לעת עתה; מאבק לשינוי חברתי למען מעמד המקצוע העבודה הסוציאלית. והשני הכנת נייר עמדה לשיפור תנאי השכר של העובדים הסוציאליים הקהילתיים. כמו כן, סוכם כי נחשוב על נושאים נוספים ובישיבה הבאה נחליט סופית. "
3. פרוטוקול ישיבת הנהלת עמותה מיום 28/4 נכתב ש: "מאבק השכר – סוכם להמתין לישיבת יו"ר התאים עם יו"ר האיגוד ולאור זאת נחליט על דרכי פעולה."
מכאן ניתן להסיק שנכון ל-28/04 (כחצי שנה לפני תום הסכם השכר הנוכחי), אין ממש תוכנית פעולה.

אגב, אני מניח שכל העוסי"ם וכל חברי האיגוד מעוניינים לקחת חלק במאבק הבא ולשפר את תנאי ההעסקה של העוסי"ם. הבעיה המרכזית להבנתי היא שהאיגוד כפוף להסתדרות העובדים, ועל כן המאבק של העוסי"ם (כפי שחווינו מהמאבק האחרון) כפוף גם הוא לתמיכת ההסתדרות, זאת כאשר להסתדרות יש אג'נדה וסידרי עדיפויות משלה, שלא בהכרח מתלכדים עם האינטרסים של העוס"ים. לדוגמא: אם להסתדרות חשוב מאד למנוע פגיעה בעובדי הדואר או בעובדי הנמלים, אז ההסתדרות תפעיל את מנופי הלחץ שלה בעניינים האלו, ותהיה מוכנה לוותר (להקריב) למשרד האוצר על אינטרסים אחרים (למשל תנאי העסקה של העוס"ים). לכן, רק אם יופעל לחץ משמעותי מהשטח (חברי האיגוד) לקיים מאבק ממשי ובילתי מתפשר על עקרונות בסיסיים, יש סיכוי סביר שהמאבק יקרום עור וגידים ואף יצליח. עוד דבר חשוב הוא שיתוף פעולה בין האגודה לקידום העבודה הסוציאלית לעמותות או איגודים אחרים של העוסי"ם - כש"נאבקים על הבית" יש להשאיר את המחלוקות בצד.
נכון שבעקבות מבצע "צוק איתן" ככל הנראה עומדות להגיע גזירות כלכליות (הטלת מסים ו/או קיצוץ בתקציבים), אך אין הדבר אמור לפגוע או לעכב יציאה למאבק על השכר. לא רק בגלל שהמאבק הוא צודק, אלא גם משום שסקטורים אחרים במגזר הציבורי נלחמים על מעמדם ותנאי העסקתם.
בהצלחה לכולנו.....

צפונה1

New member
משכורות

האם השמועה האומרת כי עוסי"ם בברה"ן מרויחים פחות ( ז"א הכי נמוך מבין התחומים האחרים..) נכונה?
איזה תחום הייתם אומרים הוא ה"רווחי" יותר ? ( יחסית, כי ידוע לי שהמשכורות בהשוואה לשוק החופשי נמוכות)
כלומר, לאיזה תחום אחר כדי לכוון בהנחה כי העו"ס פתוח ללמידת תחומים חדשים?

azulaymi

New member
עדכון חם.......

אז זהו שאין מה לעדכן. לא קיבלתי שום תגובה. ולמי ששאל אז מה עוסי"ם ? הסברתי את זה כבר בפתיח של הפוסט הקודם....

azulaymi

New member
לא הבנתי את התגובה "זאב זאב"

ככל הנראה גם לא הבנת את הסרקסטיות של התגובה שלי.....בכל אופן no hard feelings.

שאלה לכלל החברים בפורום: מישהו מכם פנה לבעל תפקיד כלשהוא באיגוד וביקש לקבל עידכון ???
תנו לי לנחש: לא! (או לפחות 95% מכם לא עשו זאת). מקסימום הגיבו פה בשירשור.
אז למה אתם מחכים ? שיורידו לכם הסכם על מגש של כסף ? בצורה הזו אולי יורידו לכם מגש - אבל כסף לא יהיה שם.....

אני אמנם לא עובד סוציאלי, (נשוי לעובדת סוציאלית), אבל פיתחתי חושים מיוחדים לניתוח אנשים ותופעות. דבר אחד למדתי עליכם העוסי"ם - אתם טובים בלדבר, בלהקשיב, ברצון לעזור, בלהכיל (ועוד כל מיני מילים יפות כאלו), אבל משום מה לא מתאמצים מספיק כדי לעזור לעצמכם - מעין "תסמונת סטוקהולם" של עובדים סוציאליים. ואז יבואו כל המצקצקים ויגידו - "כן? תראה איך נלחמנו במאבק הקודם..." . נכון היה מאבק עיקש בסוף , אבל אלו ש"לחמו" עד הרגע האחרון היו אחוז קטן יחסית מכלל העוס"ים (איך אני יודע? הייתי שם.....).

בקיצור, לא הלך לכם כל-כך פעם קודמת, אל תשברו, להיפך, תבואו עוד יותר נחושים הפעם !!! האיגוד מרדים אתכם ? אין בעיה - תציקו לצירים , תשאירו להם הודעות במשיבון, תשלחו מיילים , תכתבו פוסטים, תפתחו דף בפייסבוק, תפגינו נוכחות בישיבות הנהלת האיגוד, תפתחו דף עצומה (פיזי או באינטרנט)....וכו' . חסר מה לעשות ???? אם יש מישהו/מישהי שרואה עצמו/ה מתאים/ה להנהגת האיגוד בעתיד, שירים את הפרוייקט הזה ויתחיל לדחוף את העניינים באיגוד.

אם האיגוד הזה ימשיך רק לשלוח לי "מידעו"ס " הביתה, במקום לדאוג לאשתי (כמו גם לשאר העוסי"ם) לשכר שהולם את כישוריה והשכלתה, אני אציע לה להתנתק מהאיגוד הזה ומההסתדרות בכלל. בחישוב קצר: אם היא תחסוך 100 ש"ח בחודש דמי איגוד/הסתדרות, זה יוצא 1200 ש"ח בשנה, כפול 25 שנות עבודה זה 30,000 ש"ח - נטו. זה שווה ערך לשכר לימוד ל-3 שנים באוניברסיטה לילדה (שכמו שזה נראה עכשיו אני מקוה שלא תבחר בעתיד בעבודה סוציאלית....)

למעלה