תביעה

Accounter

New member
תביעה

תאורטית, נניח ואני חושש כי הגישו נגדי תביעה : 1. כיצד ניתן לברר זאת באופן וודאי ? (מבלי סתם להמתין) האם יש אתר אינטרנט ו/או מקום כלשהו שבו ניתן להזדהות ולבדוק האם עומדות נגדי תביעות ? 2. האם יש מצבים שבהם עורכים סוג של שימוע בפני שופט (לאנשים פרטיים, לא אישי ציבור), השומע את הראיות וההסברים של שני הצדדים, ומחליט האם יש בכלל בסיס ללכת למשפט, ובמידה ולא, התביעה כלל לא ממשיכה למשפט ? 3. נניח והגישו נגדי תביעה על סך מיליונים, אני שילמתי 200K ש"ח שכ"ט עו"ד (פחות מהירשזון
), במידה והתביעה תדחה, האם מקובל כי השופט יחייב את הצד שתבע אותי, בהוצאות המשפט שלי ? תודה.

תגובה

אם הבנתי נכון את השאלה ואנחנו מדברים על כתב אישום פלילי. כעיקרון כתב-אישום לא יכול להיות מוגש כנגדך מבלי שתדע שכן עובר להגשתו אמורה להיערך חקירת משטרה ו/או גוף חוקר אחר, זאת בכפוף לחריג של הגשת קובלנה פלילית. לגבי חובת היידוע. קיימת הנחיית יועץ משפטי לממשלה והוראת חוק ספציפית אשר מחייבת את רשויות התביעה ליידע חשוד בעבירת פשע כי היא מתכוונת להגיש כנגדו כתב-אישום, כמו גם לאפשר לו לטעון טענות כנגד כוונה זו. בעניין מוסד השימוע, כעיקרון, יש לאפשר לצד הטוען לעיין ולהעתיק את עיקרי חומר הראיות והכול בכדי שיוכל לממש את זכותו זו. זכות השימוע קיימת כיום לכול מי אשר מתכוונים להאשימו בעבירת פשע, לא רק לאישיי ציבור. שוב זה לא המקום אבל ניתן לקיים שימוע גם בעבירות שאינן פשע ובכול מקרה ניתן לפנות לרשויות התביעה אשר מעולם לא מסרבות לשמוע טענות כאלו ואחרות. יש הטוענים כי מוסד השימוע רק "עוזר" לתביעה להיערך נכון וכו' לקראת המשפט ובכך הנאשם מגלה את קלפיו בטרם מועד, על כול המשתמע מכך. ניתן לקיים דיון מעמיק בסוגייה אבל בסופו של דבר כול מקרה לגופו. החלטה לקיים שימוע הנה בהתאם לנסיבות והשיקולים הספציפיים בתיק. לגבי היכולת לקבל את החזר הוצאות ההגנה בהליך הפלילי. כעיקרון קיים סעיף בחוק העונשין אשר מאפשר להטיל על אוצר המדינה את הוצאות המשפט ופיצוי כספי על מעצר או מאסר כאשר לא היה יסוד לאשמה או בנסיבות אחרות שבית-משפט רואה אותן כמצדיקות זאת. מאידך, לנאשם קיימת תמיד האפשרות לתבוע בנזיקין את המתלונן.

למעלה