תודעת הלא-יודע

תודעת הלא-יודע

תודעת הלא יודע (dont know mind) על פי הזן בודהא-דהארמה: קודם כל אתחיל בזה שזהו מונח שטבע (כנראה) זן-מאסטר סונג-סאן סונים, ולפי מיטב ידיעתי המונח במילים האלה (dont know mind) לא מופיע אצל אף מורה-זן שמוכר לי. ובכל זאת אני יודע למה מאסטר סונג-סאן סונים מתכוון בהשתמשו במונח זה. והוא מתכוון לדבר הבא: לתודעה לפני שנוצרה בה ולו תנועה אחת של דימוי, מחשבה, רגש, הרגשה או תחושה. בזן-בודהיזם אנו מבחינים בחמש דרגות (או מצבים) ואלו הם: אורח בתוך אורח-- זהו המצב בו אדם מזדהה לחלוטין אם מחשבותיו, או אם תירצו המחשבות מזדהות עם עצמן. אורח מתבונן במארח-- אדם שעוסק במדיטציה מבחין במשהו שמופרד ממחשבותיו ואשר בתוכו ומתוכו ואל תוכו הן מתהוות שוהות ונעלמות. מארח מתבונן באורח-- אותו "משהו" מתבונן וחש את המחשבות מתהוות, שוהות ונעלמות מתוכו, בתוכו ואל תוכו. מארח בתוך מארח-- המארח חש ב"עצמיותו" והמחשבות אינן מובחנות עוד על ידו (או שהן באמת נעלמו, ויש כמה מחלוקות בעניין זה-- האם באמת המחשבות נעלמות או שהן ממשיכות להתרחש אבל מחוץ לשדה-התפישה של המודעות). אורח ומארח הם אחד-- המודט יודע שה"משהו" שמארח את מחשבותיו ומחשבותיו עצמן הן למעשה אותה "מהות", באותה הצורה שהגלים והים הם אותה מהות (מים). במצב זה, שהמודט חווה בידיעה ישירה את מהותם הבלתי נפרדת של האורח והמארח הוא אינו חושש לתת ביטוי לתודעתו, או כפי שאומר הבודהא בסוטרת היהלום חותך הספק: "מבלי להיצמד לדבר, אפשר לתודעתך לפעול". על פי מיטב הבנתי תודעת הלא-יודע כפי שאומר מאסטר סונג-סאן סונים היא התודעה במצב של "מארח בתוך מארח", והיא לא המצב הסופי שיש לשאוף אליו. אכן, אם מודט בכלל מסוגל להגיע למצב התודעה של מארח בתוך מארח-- זוהי כבר דרגה גבוהה, אולם עדיין רבה הדרך, ולמי שנתקע המצב זה ללא יכולת להמשיך הלאה אנחנו קוראים לו "אדם שמשתכשך במים עומדים". ברכות, שנטידווה

brandy1

New member
החוץ והבפנים אחד.

כלומר המחשבות מרוכזות בכאן ועכשיו כל מחשבה אחרת מיותרת. המדיטציה היא פעולה ללא פעולה ולכן החוץ הוא ריק וכך גם המחשבה.

brandy1

New member
שנטידווה

במאמר שלך על המארח בשלב הסופי זה מוגדר יפה יותר.

darmha

New member
מונח ה "לא יודע"

או : Don't know mind מקורו בבודהידרמה. מי שהביא אותו ל"קדמת הבמה" בלימודי הזן היה הפטריארך הששי. זן מאסטרים לאורך כל ההיסטוריה של הזן הקוריאני, שמקורו בפטריארך הששי משתמשים בביטוי זה. להרחבה בנושא ראה את ספרו של ריצ'ארד שרוב (זן מאסטר וו קוואנג): Don't know mind - the spirit of korean zen יובל

cottoneyejoe

New member
פעם גם אני חשבתי שאני יודע הכל

אז הכנסתי חומרים שמוחקים תאים במוח למוח, ואז באמת לא ידעתי כלום, אחרי זה גלתי עוד יותר כמה שאני לא יודע כלום, ואז כבר התחלתי להתרכז בזה שאני לא יודע כלום, ואז פתאום התחלתי להיות מודע, ועדיין לא ידעתי כלום.

חה חה חה חה....../images/Emo67.gif

אתה תותח גדול ביקום
חה חה חה חה חה...

cottoneyejoe

New member
זה באמת מה שקרה...

ככה התוודעתי לזן לראשונה, אחרי זה פתחתי אובסייה לזן ואבדתי את דרכי, זה היה הדבר הכי מדהים שקרה לי בחיים, ריכוז מוחלט כזה ושקט נפשי... אוהו, עם יכולתי להיות מואר שוב... :(

למעלה