אלעד, רציתי להגיד תודה.

רזאי

New member
אלעד, רציתי להגיד תודה.

נעזרתי בעצות שלך, והשבוע קיבלנו את חותמת האישור מטעם המכס בדרכון.
וגם שאלה, אם אפשר.
רציתי לדעת, לקראת בא הקונטיינר בקרוב, מה הסיכוי (סיכון) ליפול על בדיקה אקראית מטעם המכס.
לצערנו כבר נפלנו פעם אחת והמשלוח עוכב בעשרה ימים ע"י המכס האמריקאי. אני מניחה שלמכס הישראלי לא אכפת שהמכולה כבר נפתחה פעם אחת?

eladogden

New member
כל הנושא של הבידוק הולך ככה

כל תיקי המכס בישראל מוזנים אוטומטית למערכת המידע של המכס... מתחילים עם פרטי ההפלגה, שטר מטען, ועוברים למסכים שבהם מזינים את פרטי היבואן, מס' הזהות שלו, המעמד שלו (תייר/תושב חוזר וכו') ואז מסך שבו מזינים את פרטי המכס של הדברים שהבאתם... אם כבר ישבתם עם עמיל המכס ומילאתם מסמכים, אתם בטח זוכרים את הטופס מב-130 שבחלקו התחתון יש טבלה שבה פירטתם את המוצרים, האם הם משומשים ונתתם להם שווי ריאלי של היום בדולרים...
אחרי שמסיימים את הכל, ורק כשהמכולה כבר נמצאת בארץ (זמינה) אפשר לשדר למכס את התיק. לאחר שהתיק תקין להגשה אפשר לחשב את המיסים ולשלמם (באמצעות העברה בנקאית, כרטיס אשראי באתר המכס או תשלום בקופות בית המכס). מרגע התשלום עוברת בערך שעה עד שמתקבל פידבק מהמערכת של המכס:
- התרה (המטען משוחרר ואפשר לקחת אותו מהנמל);
- תיק נדרש להבאה לבית המכס (צריך לקחת את התיק ואת כל הניירת, ולהגישו ידנית למעריך/ה בבית המכס).
המעריך/ה מקבל/ת את התיק, עובר/ת על הניירת ואז הוא/היא יכול/ה לשלוח ידנית את המכולה לבדיקה (משהו ברשימת האריזה לא נראה לה, או שיש פריטים שלא דווחו בטופס ונתגלו ברשימת האריזה ועוד הרבה סיבות) או שהיא יכולה לבקש להתיר את התיק והמחשב יבחר את המשלוח רנדומלית לבדיקה. מערכת הפרופיילינג של המכס מלאה אלגרויתמים שתפקידם לסנן תיקים לבדיקה...
בממוצע 5-10% מהתיקים שנשלחו למכס לבדיקה ידנית ייבדקו גם פיזית. המכס מחפש גם היום גרילי גז ואופניים חשמליים לכן כמות הבדיקות עלולה לעלות... אם רשום לכם ברשימת האריזה BBQ, המכס ישר ירים גבה. אני פתרתי את זה בצורה פשוטה. מכתב הצהרה מהלקוח שמדובר בגריל פחמים + תמונה שלו ליד הגריל, וליד קרטון של חברת האריזה, שצולם ביום האריזה. המכולה לא נבדקה :) אם רשום לכם אופניים, כנ"ל... המכס ישר יחשוב שאולי מדובר באופניים חשמליים האסורים בייבוא אישי.
לגבי העובדה שמשלוח נבדק בארה"ב ו/או בכל מקום אחר בדרך - אין קשר. צרכי הבדיקה של מדינה X שונים מצרכי הבדיקה של מדינה Y ועל כן בדיקה בארה"ב אינה משרתת את צרכי המכס בישראל.

מאחל לכם שחרור קל ומהיר! בכל שאלה, אני לרשותכם בהודעות פרטיות פה בפורום גם.

בברכת שנה טובה, אלעד

רזאי

New member
יש BBQ, וגם אופניים.

צרפנו להצהרה גם תמונה שלנו עם הפועלים עומדים ליד הגריל.הקופסאות היו חלקות ללא סמל, אבל היה סמל על החולצות של הפועלים

את האופניים לא צילמנו, לא חשבנו על זה. הצהרנו שאלו אופניים רגילים, ונקווה שזה לא יפיל אותנו.
גם ככה נפלנו בדיוק על החגים בגלל העיכוב במכס האמריקאי, אם ניפול גם כאן נצטרך לשלם הרבה על איכסון.
נקווה שיהיה בסדר.

eladogden

New member
מתי המכולה צפויה להגיע?

במהלך השבוע שאחרי ראש השנה ועד כיפור זה שבוע עבודה מלא (א-ה).
לאחר מכן יש לכם את סוכות באמצע השבוע ובסוכות מחלקות הייבוא האישי בשבתון שנתי (בחוה"מ פסח ובחוה"מ סוכות).
אז כן, יש מצב שתאצלו לשלם על אחסנה בנמל

רזאי

New member
ב29.9, מיד אחרי ראש השנה.

יש בכלל סיכוי לקבל אותה לפני סוכות?

eladogden

New member
זה תלוי בחברה שמשחררת לך את המטענים

אם הם יספיקו לשחרר את המטען בשבוע העבודה שאחרי ראש השנה, ויש להם בתפעול חלון להובלה, הם ישמחו לעשות את זה....
אף אחד לא אוהב להשאיר מטען בנמל... זה לא משרת את האינטרסים של אף צד בהליך השילוח, למעט את זה שממלא את קופת הנמל :)
אלעד

רזאי

New member
הבנתי. הם לא מקבלים אחוזים

מהסכום שאנחנו נותנים בשביל האיכסון
טוב לדעת.
המון תודות, חג שמח, ושנה טובה ומתוקה.

eladogden

New member
אחוזים?

ממש... הנמל ו/או המסוף שמאחסן את המכולה משדרים את החיוב למערכת של עמיל המכס דקה וחצי אחרי שהמכולה יצאה מהמסוף.
לא מחכים אפילו שניה... :)
עמיל מכס, מבחינתם הוא היבואן. אין שום סיבה לעשות אתו עסקאות.
יש עמילי מכס, שעושים יבוא בכמות של עשרות (אם לא מאות) מכולות בחודש, במקרים כאלו יש מסופים שמעניקים להם אחסנה מוזלת יותר, אבל זה כרוך בעלות העברת מכולה מהנמל למסוף, אז בסופו של דבר, הכל מתקזז, ובסופו של דבר הכל מגולגל ליבואן הסופי.
וכשזה מגיע ליבואן פרטי, שב-99% מהמקרים זה גם היבוא הראשון והאחרון שלו בנמל - הנמל לא יראה שום סיבה להתחשב ו/או להקל.
יש תעריף (אפשר לראות אותו באתר הנמל) ולפיו מחייבים.
אלעד

רזאי

New member
אני בטוחה שזה נכון,

אבל אנחנו אוהבים להשתעשע בתאוריות קונספירציה.
במיוחד אחרי שהמכס האמריקאי תפס את כל המכולות, של כל מי שאנחנו מכירים ושלח הקיץ קונטיינר לישראל

eladogden

New member
מוזר

בד"כ הבדיקות הן בייבוא, לא בייצוא.... פעם ראשונה שאני נתקל בבדיקת מכס בייצוא

eladogden

New member
לפחות תעדכני מה נסגר עם המכולה!!! :)

נו....? אני סקרן....

אלעד

רזאי

New member
אין לי מושג

קיבלתי עדכון ביום חמישי שהיא "ריקה בחצר". לא יודעת מה זה אומר.

eladogden

New member
ריקה בחצר = EMPTY IN YARD

תיאור של חברת הספנות שבה המכולה חזרה לרשותה, כשהיא ריקה.
YARD = CONTAINER YARD
האם סוכם עם עמ' המכס פה שהוא מרוקן את המכולה (אולי לחסוך הוצאות אחסנה) ומוביל אליך את הדברים באמצעות משאית שלו?
יש מצב שאולי לא היתה לך מכולה משלך, אלא חלקת מכולה עם שולחים נוספים?
אלעד

רזאי

New member
אכן, לא מילאנו מכולה שלמה.

קיבלנו מייל הבוקר, שההובלה אלינו הביתה תהיה רק אחרי סוכות.
אנחנו מכינים את הארנק

eladogden

New member
לא להלחץ כל כך מהר

מטענים חלקיים (שאינם מכולה), למעט אגרת הקליטה הבסיסית... מקבלים עד 30 ימי אחסנה חופשיים במסופים באשדוד ובחיפה...
אז לא צריך לשבור קרן השתלמות (עדיין).

בברכה, אלעד

eladogden

New member
לצערי, במקרה הזה... (אפילו) אני לא יכול לעזור...

גם אני 'תקוע' עם מטענים בנמל

למעלה