החרדים בישראל מול הרובוט שעל המאדים

Javali

New member
הסיבות להקצנה

קוקואים יש בכל חברה. הצינורות על הראש מייצגים את החברה החרדית כמו שכובעים מנייר אלומיניום מייצגים את החברה המערבית. המדבקות נגד תועבה שחרדים אידיוטים שמים על המשקפים לא שונות מהמדבקות נגד קרינה שאידיוטים אחרים שמים על הטלפון הניד.

אמנון יכול היה להציג את הצינור על הראש כמקבילה של החברה האלו או של הפלאט ארת' סוסייטי. הוא היה יכול להציג את איליה ריפס ואת יחיאל דומב כמקבילה של נאסא. אמנון בחר להציג את הצינור על הראש מול נאסא והנה לך הקצנה.

ronenb75

New member
כרגיל

פיספסת (כמובן ללא שום כוונה) את העובדה שהחפירה נעשתה באישור ראשי הרבנים.

אז אולי צינורות על הראש זה משעשע. מדבקות על המשקפיים זה סתם אידיוטי, אבל אתה רוצה להגיד שגם ראשי אותו ציבור הם נייר אלומיניום?
זה יהיה קצת קשה, כי לאותם אנשים יש השפעה עצומה על הקהל שלהם. השפעה שאינה תלוייה בדבר (בעיקר לא חשיבה חופשית והיגיון)

arofer

New member
שוב אלה שיודעים לשחק את המשחק

במגרשהמשחק מגרש של החיים מרגיזים אותך? די להתבכיין תינוקת..

ronenb75

New member
אתה לא צריך להעלב

באמת.... כל מה שאני מנסה להגיד לך זה שהחיים פשוט גדולים עליך.
זה לא נורא. אתה פשוט צריך להשלים עם זה.

כל מה שזה אומר זה שלא משנה מה תנסה לעשות - משהו או מישהו ידפוק אותך ואתה תלך שבועיים אחרי זה עם כאבים באחוריים.
זה די נורא, אני מבין, אבל אין מה לעשות. ככה זה שאנשים יושבים וממתינים שהחיים ישחקו לפניהם לפי החוקים שלהם. הם מגלים, קצת מאוחר, שזה לא עובד ככה ואז הם מתחילים לבכות.

אמנון כ

New member
הבהרה

אני בהחלט מסכים איתך ידידי לגבי 2 דברים - הצינור על הראש זה באמת מקרה קיצוני ואינו מנהג שרווח (עדיין) בקרב החרדים. בנוסף, קוקואים אכן יש בכל חברה.

אבל כפי שכתבתי באחת ההודעות האחרות: כאשר "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב, מהמנהיג הספרדי הרב עובדיה יוסף ורב "העדה החרדית" הרב יצחק טוביה וייס כולם יחד פוסקים שחייבים לחפור ולהוציא גופה מחוץ לקבר רק כי בקבר סמוך נקבר אדם חילוני, הרי שלא מדובר על מיעוט אלא על קונצנזוס רחב בקרב החברה החרדית.

כך או כך ובאמת בלי שום קשר לחרדים, אני כולי מלא התפעמות מהרובוט של נאס"א. אני מקווה שהוא יצדיק את הציפיות ממנו בעתיד הקרוב מאוד.

Javali

New member
אני שותף להתפעלות ולתקווה

וגם לכך שאין בין הרובוט ובין החרדים שום קשר.

ובין השאר, בגלל שאין קשר אני מוצא את ההודעה שלך מגמתית. זה מתבטא בזה שאתה קישרת בין השניים, זה מתבטא בבחירה שביצעת - של אירועים אזוטריים שוליים וזה ממשיך להתבטא בצורת ההצגה שאתה בוחר גם בהודעתך כאן מעל.

אני ממש לא מבין מה הבעיה שלך עם הפסק הזה. משפחה לא מרוצה מהמיקום של הקבר של יקירם והרשו להם להוציא אותו לקבר אחר. מה רע בזה? במי הם פוגעים? אם הם היו מדברים על להזיז את המת האחר הייתי מבין את הבעיה. אבל זה יקירם. עיניין שלהם. לא שלי. מצדי שישימו אותו בכד קטן על הכוננית בסלון או שישמרו אותו במקרר במטבח.

נכון, הסיבה שלהם לא מכובדת. אז מה? רק אצל החרדים יש סיבות לא מכובדות? יש חילונים שלא מוכנים שחרדים יחיו לידם ויש חרדים שלא מוכנים שחילוניים יקברו לידם. ביג אפינג דיל. (אגב, כנראה שאותו בר מינן היה שומר שבת, כך שאפילו אין לחילונים תירוץ להעלב.)

אישית, אני רואה בפסק הזה התקדמות. עד עכשיו ידענו שאסור להזיז קברים. אפילו לא בשביל תועלת הציבור. עכשיו אנחנו ראינו שאפשר ונותר רק להתמקח על המחיר. ויסלח לי צ'רצ'יל על הפרפרזה האיומה.

ועכשיו לסיפור קצת קשור. מדינת ויקטוריה, כפי שאתה יודע, היא מדינת חוק. ובעבר החוק היה מאוד קשוח. לדוגמא, החוק דרש שכמעט כל עבודת אימסטלציה תיעשה ע"י שרברב מורשה. החריג היחיד היה שמותר היה לך לתקן ברז בבית שלך אם אתה גר בו (ואם לא התקיימו כמה חריגים זניחים). אבל ב-2008 היה שינוי מהפכני והחוק מתירני מאוד. מאז 2008 מותר לכל אדם להחליף את האטם של ברז בכל בית מגורים. וזה לא הכל. עכשיו גם מותר לך - אתה יושב? - עכשיו גם מותר לך להחליף את הראש מקלחת, אבל רק אם הראש מדורג כשלושה כוכבים בצריכת המים. אני יודע שזה נשמע כמו המצאה שלי - חפש Plumbing Regulations 2008.

אז זהו. אטם וראש שלושה כוכבים. זה מה שמותר. אם אתה מפרק את ה"ברך" בשביל לפתוח סתימה בכיור אתה עלול לחטוף 500 penalty points.

אמנון כ

New member
מקבל

אכן אין שום קשר ישיר בין האירועים למעט העובדה שהם התרחשו באותו היום. זה בטח לא קשר ישיר של סיבה ותוצאה אבל כן יש קשר סימבולי בכך שבעוד שבעולם חוגגים את נחיתת הרובוט על המאדים, יש אנשים שעסוקים בפסקי הלכה מוזרים שעוסקים בחפירת גופות. אבל אני מקבל את הביקורת שלך שהקשר הוא באמת לא ישיר.

אני לא לחלוטין מקבל את הדעה של "מה אכפת לך שהם הזיזו את הגופה". אני חושב שזה יהיה די בעייתי אם כל אחד יתחיל לחפור קברים בגלל השכנים שלו. תחשוב על מישהו שיזיז את גופת אביו בגלל שהיא קבורה ליד יוצא תימן, חרדי או אולי ליד גופה של שמאלני. איזה בלגן יתחיל להיות בבתי הקברות. ומצד שני אני כן יכול להבין את הגישה שאומרת שכל עוד הם חפרו את הקבר שלהם ולא של ה"חילוני", זה עוד איכשהו יחסית פחות פוגע באחרים. אז גם כאן אני מקבל את גישתך לפחות בצורה חלקית.

חוק הברזים אכן מוזר. אין ספק שגם באוסטרליה יש חוקים משונים (כן כן - פה זה לא גן עדן!). אני מבין את הכוונה הטובה (לכאורה) מאחורי החוק, אבל אני לא אתפלא אם יוזם החוק המקורי (שאסר החלפת אטם) היה קשור איכשהו לאיגוד האינסטלטורים...

גארטל

New member
אני לא מקבלת את הדיעה שלך

שההודעה שלו מגמתית בגלל שהוא קושר בין שני דברים לא קשורים.

ההודעה שלו היא הודעה "טרולית" (נסיון פרובוקציה)פאר אקסלנס וזה נעשה בדיוק ע"י קשירה של שני דברים שביניהם אין קשר.

בשפה העברית יש את הביטוי "מה עניין שמיטה להר סיני ?", שמתמצת את ההודעה הנ"ל.

*** בסוף כל משפט בעברית מתנדנד חרדי עם שטריימל****

ronenb75

New member
גארטל.... כמה להט!

ממש אור לגויים!

גם אתה וגם ג'וואלי שניכם מקרבנים את הקבוצה "המסכנה" הזו על ההכללות הנוראות שעושים נגדם וההסתה הפרועה שמתנהלת נגדם.
חבל ששניכם שוכחים שמדובר כאן בקבוצה החזקה ביותר בישראל, בקרוב השלטת אם להאמין לניתוחים הסוציולוגים ולהרגשה הכללית.

אני בכלל לא רואה את הבעיה שאמנון מציג את שני הנושאים יחד. לכאורה אין בינהם שום קשר, אבל הקשר בינהם הוא הדוק:
נאסא מייצגת את חוד המדע - הניסיון להגיע למקומות לא מוכרים וללמוד עוד ועוד את העולם מסביבנו תוך אישוש או שלילת התיאוריות.
החרדים מייצגים את חוד השמרנות - הניסיון לשמר תרבות ומנהגים עתיקים וטקסיים.

הבעיה היא שהיחס הוא לא דו-סיטרי.
את המדען בנאסא לא מעניין אם קיצוני דתי זה או אחר ילבש שק על החלציים ויפצח בריקוד גשם על פסגת הר במדבר.
לעומת זאת, את השמרן הדתי מטריד מאוד מה עושה המדען בנאסא והוא טוען שבעצם שליחת חלליות לשמיים, הוא מעצבן את אל הגשם המדברי.

וזאת הבעיה והסיבה שהקבוצה עליה אתה "מגן" כל-כך שנואה והרבה מאוד אנשים מלאים בדעות קדומות והסתה. זוהי קבוצה שזכתה ליחס הזה בכבוד ועבודה רבה.
כל אחד ואחת מיושבי הפורום טעם מכוחה של הקבוצה הזו וההשפעה הישירה שלה על חייו, חלק בקטנה וחלק יותר בגדולה (אותם אירועים "איזוטריים" אבל קיצוניים).
הרי זה לא שההסתה הפרועה היא נגד חובבי שירת יודל, עד כמה ששירת יודל זה דבר מעצבן.
חובבי שירת היודל לא דורשים מאחרים להתחיל להתלבש בדרך הנראית להם והיא לא נפגעת אם שאר הציבור איננו פוצח ביודל פראי וקצבי כל אימת שיש איזה חג יודל קדוש.

ג'וואלי גם ציין שחפירת הקברים זאת התקדמות כי מעכשיו ישנו "מחיר" למתי ניתן לחפור קברים.
העניין הוא שהוא שוכח שלקבוצה הזו אין עקביות או היגיון (אתה בעצמך אמרת את זה), ולכן לחפור קברים כי הם ליד פרוצה ששכבה עם שלושה גברים לפני הנישואין זה בסדר, אבל העברת קברים עתיקים שבספק יש בהם עצמות יהודיים לשם סלילת כביש לרווחת הציבור או חס וחלילה בניית אגף ממוגן בבית חולים - זה לא.
הם אפילו לא מרגישים שהם צריכים לתת הסבר. יש רב, יש לו סמסונג GS6 עם אלוהים ומה שהוא אומר - זה מה שיקרה. אין צורך לחשיבה או תירוצים. אלוהים נותן - אלוהים לוקח.

אז תעשה לי טובה וכשאתה בוחר להגן על הקבוצה הנוראית הזו - לפחות אל תעשה מעצמך צחוק כשאתה מנסה להציג את כמה הם מסכנים.

גארטל

New member
היי רונן

אני לא מתלהב מנאס"א ולא מתלהב מהחרדים.

יש מספיק גופים מדעיים שמייצגים את החשיבה המדעית ויישומייה חוץ מנאס"א ושהגיעו להיישגים מדעיים גם בלי לתקוע דגל אמריקאי על הירח שש פעמים, תוך תרומה אפסית למדע.

יש קבוצות שמקיימות אורח חיים שמרני, שעושות זאת בטוב טעם וגורמות לי (ולך) להעריך אותן על כך, ולא כותבים עליהן כל יומיים בעיתון.

מה שמעניין את המדען בנאס"א זה להשיג את המטרה שהציבה לו הנהלת נאס"א. ועם כל הכבוד לנאס"א, יש אירגונים וגופים שעוסקים במדע והנדסה שהשיגו היישגים מרשימים גם בלי לעוף לחלל.

מה שמעניין את החרדי זה לקיים אורח חיים דתי חרדי.

לעניות דעתי, יש בהודעות הפרובוקטיביות הנ"ל המון קשירה של כתרים לנאס"א ונסיונות הכתמת חרדים שבינן לבין המציאות יש פער "לא קטן". (גם אם בינם לבין המציאות הוירטואלית שבה יש הכפשה של חרדים ושיווק אגרסיבי של נאס"א הפער קטן ביותר)

מה שאני מעריך (מאוד) בך, רונן, זה שאתה לא מנסה להכנס לנושאים בהן אין לך ידע ועניין. ואני אומר זאת בשיא הרצינות. הבעייה היא שהוגה הרעיון של ההודעה שמנסה לקשור את הדברים הנ"ל כבר גילה בורות בענייני דת ולא פעם אחת. וגם כשהוא מדבר על מדע, אין לו את היכולת להכניס דברים בפרופורציות. ולכן הוא כותב בלהט ש"החללית נחתה בהצלחה למרות הסיכוי הנמוך לכך". שזו, לכל הדיעות, הגזמה עיוורת שגובלת באקסטזה. כמי שמבין קצת במדע ובפרוייקטים מדעיים, אני יודע בוודאות שלא שולחים רכב של שני מיליארד דולר עם סיכוי קטן להנחתתו, אלא להפך, שולחים אותו רק אחרי שווידאו שהסיכוי לכשלון קטן.

Javali

New member
זכותך

אולם מה שאת/ה כותב/ת כדעתי אינו דעתי.

ובקשר לנסיונות פרובוקציה כבר אמר רבי נתן מום שבך אל תאמר לחברך. (בבא מציעא נט ב)

גארטל

New member
WHATEVER

כתבת :"ובין השאר, בגלל שאין קשר אני מוצא את ההודעה שלך מגמתית"

ואני כתבתי (כדעתך): "שההודעה שלו מגמתית בגלל שהוא קושר בין שני דברים לא קשורים."

אתה יכול לכתוב עד מחר ש"מה שאת/ה כותב/ת כדעתי אינו דעתי."

זכותך!!

ואף על פי כן כתבתי בדיוק את דעתך (בסדר הפוך במשפט) וגם טענתי שאני לא מקבל אותה.

ועל זה אמרה המורה שלי לספרות "כל בלון נפוח צריך שיידע איך להוציא את האוויר בדרך כלשהי לפני שהוא מתפוצץ".

Javali

New member
הבנת הנקרא

הדיעה שלי היא שההודעה שלו מגמתית. זה שהוא קושר את הדברים כמו שהוא עושה זו רק אחת הסיבות שמתוכן אני מסיק את דעתי.

באותה מידה, נניח שהייתי כותב: "בין השאר בגלל השטויות שלך אני מוצא שאתה טמבל". זה לא היה אומר שדעתי היא שבגלל השטויות שאתה כותב אתה טמבל. זה היה אומר שדעתי היא שאתה טמבל - נקודה.

אבל כשהמורה לספרות מתעסקת עם בלונים נפוחים אין מה להלין על התלמידים.

גארטל

New member
טוב, הבנתי

לצערי אני לא מתכוון להיות פרטנר לפילפולים הכביכול לוגיים שלך.

אבל בפעם הבאה אני אקח לתשומת ליבי את העובדה שלכתוב לך הודעה זה אומר דיון תלמודי עם רש"י, תוספות ורשב"ם. לפחות.

בשלב זה תרשה לי לתכנן את פעילותי לסוף השבוע הקר והגשום, שאותו אשתדל לבלות באופן קצת שונה מפרשנויות מעמיקות וניתוחי סרק של הלוגיקה של המשפטים, שכבודו כותב בפורום.

ronenb75

New member
עוד אחד נפל.....

אין אף אחד שיש לו מספיק סבלנות להתמודד עם המבוכים הפסבדו-לוגיים של ג'וואלי. אפילו אלה החושבים שיש להם - יגלו עד מהרה שאין זה המקרה. בכל פוסט אתה מגלה מימדים חדשים שלא ידעת שקיימים. תורת הקוואנטים קטנה לעומת מה שהוא עושה כדי להעביר נקודה כמעט לגמרי בערך לא ברורה.

היחיד שהיה מסוגל לעמוד בזה היה מיקש.

Sweet Hereafter

New member
אני מוחה!

אם אני לא טועה, הרקורד שלי איתו הוא בערך 34:2 (לטובתו).
אני חושב שרע"ש גם יכול לתת פייט לא-רע.

ronenb75

New member
זה לא עניין של יכולת

אלא של הנאה.

רע"ש יכול בוודאות, אבל ברוב הפעמים הוא לא. מעבר לכך שג'וואלי מחליט, כנראה ע"ב תחושת בטן, האם הוא עומד להכניס אותך לסחרחרה של חוסר-בילבול-ואי-יכולת-להתמצאות-במרחב-האובדן-הרב-מימדי-ע"פ-המישור-החד-ממדי או לא. עם רע"ש, אם זכרוני איננו מטעה אותי, הוא לא עושה את זה.
גם אתה יכול, אבל ניכר עליך שאתה מאבד את ההנאה לקראת הסוף, ואז אתה גמור. קאפוט. ואיפה קאפוט באמת?

אני טענתי מזמן, ויש לא מעט המסכימים איתי, שג'וואלי איננו שונה כלל ועיקר ממני - הוא נהנה להשפיל אנשים, רק שהוא בוחר דרך אחרת לעשות את זה.
כאילו יותר מתוחכמת ועם הרבה "הוכחות". התוצאה דומה - אם אתה נכנס איתו לזירה - אתה תצא ברוב הפעמים עם ההרגשה שהוא עשה ממך מטומטם, אבל יהיה לך קשה להאשים אותו.
כשהוא העלה את התלונות שלו אלי, אני אמרתי שלפחות אני לא עושה מצג מלא שלם של תחכום.

ועדיין, היחיד שממש נהנה מהמשחק הזה היה מיקש.
שניהם יכלו להחזיק פורום שלם לבדם.

למעלה