תחנות רדיו פיראטיות

הידען

New member
../images/Emo12.gif תחנות רדיו פיראטיות ../images/Emo36.gif

שלום ושנת לימודים מוצלחת ! . אני חדש כאן בפורום הזה ובתור אחד שמאוד אוהב לישמוע רדיו וחושב שהרדיו הוא דבר הרבה יותר יפה ויותר מעניין מאשר הטלויזיה . ברצוני לפתוח כאן דיו על תחנות הרדיו הפיראטיות החילוניות . בתור אחד שנורא אהב לישמוע בשנות ה-90' המון תחנות רדיו פיראטיות ששידרו המון תוכניות מוזיקה ותוכניות רדיו איכותיות לטעמי וגם המון פירסומות מצחיקות ( הרבה יותר טוב מאשר הפירסומות המעצבנות של התחנות החוקיות ) . לא מבין מדוע לא קמו חובבי הרדיו נגד הסגירה של התחנות האלה . כי הם שידרו את מה שהעם באמת אהב לישמוע . תוכניות מוזיקה של המון שעות , בלי הרבה פירסומות כל רבע שעה . תוכניות שכל אחד יכול להגיד מה שמיתחשק לו בלי שיגידו לו להפסיק בגלל שצריך לפרסם משהו . חושב שלפי הדברים שאמר לפניי כמה חודשים הרב ישראל אייכלר בכנסת לגביי זה שצריך שיהיה חופש תיקשורתי בארץ ושכל אחד יוכל לשדר מה שמיתחשק לו . כדיי שהעם יוכל להביע את דעותיו בניגוד לתחנות הרדיו השמאלניות והחילוניות שיש היום .

הידען

New member
עוד נקודה לדיון .

הדבר הכי טוב שהיה בתחנות האלה ושאין בתחנות רדיו חוקיות , זה שהמון שירים של מוזיקה מיזרחית ובכלל הרבה שירים שבכלל אף אחד לא מכיר היו נישמעים המון בתחנות האלה , לעומת זה ש-כל התחנות היום ובמיוחד גלגל"צ עושים סלקציה לכל זמר ולכל שיר חדש שיוצא ושעומד לצאת לשוק . אקו"ם צריכה להגיד אלפי תודות לתחנות הפיראטיות שהיו משמיעות חופשי שירים שבקושי אפשר היה לישמוע בתחנה נורמלית .

חופש תקשורתי

שלום לידען. קודם כל באוף טופיק לא יודע אם אתה מכיר אבל יש בארץ איש חביב שמכנה את עצמו "הידען" ויש לו אתר שבו הוא כותב על נושאי מדע וחלל. האתר נקרא, כמובן... הידען. לעצם העניין... > צריך שיהיה חופש תיקשורתי בארץ ושכל אחד יוכל לשדר מה שמיתחשק > לו כדיי שהעם יוכל להביע את דעותיו חופש תיקשורתי הוא עיקרון שכל חובב רדיו רוצה בו כך שמבחינה עקרונית - כולנו בעדך! הבעיה היא לא עקרונית - אלא טכנית. בשיטת השידור הקרויה FM יש מגבלה על מספר התחנות שניתן לצופף על הסקאלה ולכן לא כל אחד שרוצה בכך - יכול לשדר ב-FM. כך שקודם כל צריך להוריד את המילה "כל אחד" כשמדובר על שידורי FM. אחרי שהורדנו את ה"כל אחד" מההקשר של FM יש מקום לשאול האם המדינה, שברשותה המשאב יקר הערך הזה, עושה בו שימוש נבון. התשובה, לדעתי - היא בפירוש לא מאלף סיבות. העיקריות שבהן: א. מספר התחנות על הסקאלה שלנו הוא מאד מאד קטן. נשאלת השאלה למה לא מקצים עוד תדרים ומאפשרים לגורמים נוספים לשדר? ב. התדרים הפנויים מחולקים בשיטה של זיכיונות במחירי הון עתק דבר שמאד מגביל גם את אפשרות ההשתתפות במכרז וגם את סוג התחנות שיכול לעמוד בהוצאת עתק כזאת. התוצאה של זה היא שלא רק שיש מעט תחנות אלא שגם כולן חייבות לפנות למכנה משותף רחב כדי לנסות להחזיר את ההוצאה. במחירי עתק כאלה אי אפשר לחלום על תחנות שמשדרות דברים שהם קצת יותר נועזים או מחוץ למיינסטרים. נשאלה השאלה למה לא מקצים תדרים בשיטה של רשיונות במחיר סביר. ג. אין אפשרות לקבל תדר ארצי לשידור מסחרי. ד. מפת התחנות של השידור הציבורי חסרת כל הגיון, שיטה והצדקה. אסופה של תחנות שכולה תוצאה של נסיבות היסטוריות, איחודים, שליפות ואילתורים. כך שבהחלט יש מקום לשנות את המצב הקיים באופן יסודי כדי לאפשר לגורמים רבים ככל האפשר לשדר וחשוב מכך - לאפשר לסוגים נוספים של תחנות את הסיכוי לשרוד וזאת על ידי מעבר לשיטה של רישיונות במחירים סבירים, מתן עדיפות בקבלת רישיונות לתחנות בסיגנונות שעדין לא קיימים על הסקאלה, לאפשר לתחנות כאלו לשדר בקנה מידה ארצי כדי להגדיל את הקהל הפוטנציאלי של כל תחנה ועוד ועוד ועוד. זה לא יאפשר לכללללל אחד לשדר ב-FM אבל זה לבטח ישפר את המצב העגום. יחד עם זאת חשוב לזכור ש-FM זה לא שיטת השידור היחידה שעומדת בפניך. היום אולי יש פחות תחנות פיראטיות לא חוקיות אבל מצד שני יש פריחה גדולה של תחנות אינטרנט ואני ממליץ לך להתחבר לזה: יכול מאד להיות שזה יתן לך תחליף לא רע. חלקן הגדול זה סתם ילד עם מחשב שמשמיע מוזיקה, אבל יש גם לא מעט תחנות מעניינות. כמה הערות קטנות לנקודות שהעלית: > כל התחנות היום ובמיוחד גלגל"צ עושים סלקציה לכל זמר > ולכל שיר חדש שיוצא ושעומד לצאת לשוק . המשפט הזה הוא דמגוגי ולא נוכן. בגלגלצ מומשעים גם שירים חדשים. זה נכון שהם עושים סלקציה ולא כל דבר שיוצא גם נכנס אבל כל תחנה בעולםםםםםם עושה סלקציה. אף אחד לא משמיע הכללללל מכללללללללל (ואם כן אז זה באמת לא תחנה שאפשר לשמוע בכלל, כי אף אחד לא אוהב את הכלללללללל). כל תחנה משמיעה את החומרים שמתאימים לסיגנון של אותה תחנה ובכלל זה גם גלגלצ, שמתוקף הסיגנון שלה משמיעה דברים שנשמעים יותר "נגישים" ולא יכולה להשמיע משהו חדש מזוהה ישר כלהיט. ככה זה, מה לעשות. > אקו"ם צריכה להגיד אלפי תודות לתחנות הפיראטיות שהיו > משמיעות חופשי שירים שבקושי אפשר היה לישמוע בתחנה נורמלית . אקו"ם לא אומרת תודה על השמעות של שירים שהיא לא מחזיקת הזכויות שלהם מה שכן האומנים עצמם אכן צריכים להודות לתחנות קטנות שמשמיעות גם דברים לא מוכרים. מקווה שעניתי.

הידען

New member
אין לי שום קשר אל האיש הזה !

דבר ראשון ! . דבר שני - דווקא זה מרגיז שבתחנת רדיו חוקית משמיעים כל הזמן את אותם השירים שהם דווקא שירים מושמעים הרבה והם מפורסמים וכולם מכירים אותם . ודווקא אם למשל יש זמר לא מוכר אז אותו בחיים לא ישמיעו , כמו למשל הרבה זמרים של מוזיקה מיזרחית כבדה ! . וחוץ מזה לזמרים מפורסמים אף פעם לא משמיעים את השירים הפחות מפורסמים שלהם אלא רק את השירים המפורסמים .

אתה מדבר על רדיו ציבורי או מסחרי?

שמע כדי לקיים דיון רציני אתה חייב לדייק יותר במושגים שלך. "תחנה חוקי" זה מושג קצת רחב מדי, הייתי מציע שתעשה לפחות את ההבחנה בין רדיו ציבורי לבין רדיו מסחרי. ברדיו המסחרי (שבארץ זה אומר התחנות האזוריות) אכן משמיעים ברוב התחנות רק את ההכי נדוש צפוי ונגיש רק שאני לא כל כך מתפלא ולא כל כך בא בטענה אליהם: במצב שבו הם משלמים הון על התדר ומשדרים על אזור קטן יחסית - מה אתה מצפה? הרי אם ישדרו מוזיקה פחות נגישה או מוכרת אז מספר המאזינים שלהם, שהוא קטן ממילא בגלל ממדי האיזור, יצטמק בצורה כזאת שאף אחד לא ירצה לפרסם אצלם ואז איך הם בדיוק אמורים להחזיר את ההשקעה? הדרך היחידה לאפשר לרדיו המסחרי להעיז ולשדד דברים פחות נגישים הם להפחית את הסכום שתחנה כזאת משלמת על התדר ולאפשר להם לשדר בקנה מידה ארצי. רצוי גם לתת תמריצים אחרים לתחנות כאלה - כמו למשל עדיפות בקבלת תדר. כל זה נתון בידיים של המחוקק והרשות השניה וכל עוד הם לא משנים את המצב הזה - אין לך מה לבוא בטענות לתחנות הרדיו אלא... למחוקק ולרשות השניה, כך שאת הטענה שלך יש לנסח לא בצורה של "למה התחנות משמיעות רק דברים מוכרים" אלא "למה המחוקק והרשות השניה לא מסדירים את התנאים שיאפשרו לתחנות להשמיע גם דברים פחות מוכרים". אני שואל את השאלה הזאת כבר שנתיים ועד עכשיו לא קיבלתי מעולם תשובה. לגבי השידור הציבורי - כאן אני אכן מסכים איתך ששידור ציבורי לא צריך לשדר חומרים "מסחריים" (שאותם הרדיו המסחרי במילא משדר) אלא באמת את השירים הפחות נגישים ואת האומנים הפחות מוכרים. את השאלה למה זה לא קורה יש להפנות לאנשים בקול ישראל שאחראים על הרדיו, וכאן אני מתקשה אפילו להבין במה מדובר ועוד פחות אופטימי שאי פעם המצב ישתנה לטובה. בכל מקרה גם כאן התלונה לא נגד התחנות אלא נגד מי שקובע את מדיניות השידורים.

הידען

New member
מה הקשר !?! ../images/Emo12.gif

תחשוב איזה רעיון גאוני זה היה אם היו עושים ש-תדר FM היה שייך רק לתחנות רדיו חוקיות ציבוריות וממלכתיות . ואילו תדר AM היה ניפתח בשביל תחנות מסחריות כמו תחנות הרדיו האזורי . תחשוב כמה מקום פנוי היה ניפתח לעוד תחנות בעתיד . ואם הרעיון של תחנות הרדיו האזוריות היה טיפה יותר חכם אז היו הופכים אותם לתחנות רדיו ארציות כי אם תשווה ביניהם לבין תחנות רדיו פיראטיות אז בניגוד לתחנות רדיו אזורי , אז תחנות הרדיו הפיראטיות אלו הם תחנות מסחריות אומנם חובבניות אבל הם משדרות אל כל חלקי הארץ ואם לא כל חלקי הארץ אז הם כל הזמן מחפשות את הדרך לשדר אל כל הארץ ולא רק אל אזור מסויים וקטן . תחשוב שכאן בארץ כל הנושא של הרדיו הוא ממש בחיתוליו ואף אחד לא ממש מפתח אותו ומקדם אותו . ורק אם עולה איזה תחנה פיראטית אז היא דואגת לקדם את הנושא של הרדיו . תחשוב סתם לדוגמא שפני 10 שנים הייתה תחנת רדיו להומואים ולסביות (סתם לדוגמא) שניקרא רדיו אפולו וששידר מרחוב שוקן בתל-אביב . תחשוב אם כמו בטלויזיה שיש שמה ערוצי שידור לפי נושאים כמו : חדשות , ספורט , בידור , מדע , חינוך , נוסטלגיה , בידור . כמה זה היה עוזר ומפתח את הרדיו בימקום לשבת ולהיסתכל כל היום בטלויזיה ובשטויות שמשדרים שמה , וכמה זה היה מעניין ומפתח את הדימיון בכלל . אבל מה לעשות שכאן רק הכסף מדבר והפירסומות של הטלויזיה אמורות להזרים עוד כסף למדינה ולערוצים עצמם . חבר הכנסת ישראל אייכלר צדק שאמר בכנסת שצריך חופש באויר לכל מי שרוצה להביע את דעותיו כי הרעיון הזה של חופש תיקשורתי קיים רק אצל הטלויזיה בניגוד אצל הרדיו . כי בטלויזיה כל מי שרוצה יכול להקים תחנה בניגוד לרדיו שהוא נורא מצומצם בגלל מצוקה חריפה של תדרים , ולא כל אחד יכול לישמוע רדיו אינטרנט בדרך או בנסיעה . חוץ מזה גם התחרויות של התחנות ברדיו הם פחות משמעותיות מאשר ערוצי הטלויזיה ובטח אם תקום ברדיו תחנה חדשה אז התחנות הציבוריות של " קול ישראל " יתחילו לפתוח את הפה ולקנא .

אתה מקשקש בלא הרף

תדרי ה-AM אינם מתאימים לשידור רדיו בשנות האלפיים הם בלי סטריאו ובאיכות גרועה מאוד. ואתה טועה במה שאתה טוען משום שלציבור החילוני יש רוויה בתחום תחנות הרדיו (רק בת"א ישנם 20 תחנות חוקיות) לעומת זאת הציבור החרדי מקופח מאוד ויש לו תחנה חוקית אחת ורק באיזור המרכז. מדובר בציבור של כמעט מליון איש האם זאת לא סתימת פיות? ועוד אחרי זה מתלוננים על ריבוי התחנות הפיראטיות החרדיות. אגב לגבי הטענה המגוחכת שהם משבשים את הקשר בנתב"ג התייחס לענין כבר הקשב של קול ישראל מיקי גורדוס והוא אמר שלא התחנות החרדיות גורמות לשיבושים אלא אנשים אינטרסנטים שמערבלים את השידורים של התחנות הפיראטיות החרדיות בקרבת נתב"ג. לסיכום לא יתכן שלציבור כזה גדול לא יהיה ייצוג בתקשורת ואני מקוה שיאשרו בקרוב עוד תחנות דתיות וחרדיות.

הידען

New member
תקשיב ! אתה לא מבין !

ואתה גם לא מתייחס לשאר הדברים שאני התייחסתי אליהם כאן בפורום אליהם . היתכוונתי לומר שיכלו לעשות תדרים ניפרדים לסוגים שונים של תחנות רדיו , למשל תדר שיהיה תדר אחד לתחנות רדיו אזורי ואילו תדר אחר לתחנות רדיו מסחריות ובכך אוליי היו ניפתחים עוד היזדמנויות לעוד תחנות רדיו לבוא ולעלות באויר במקום שכולם יצטרכו להיצטופף כמו קופסת סרדינים בתוך תדר אחד בלבד , ואוליי אז הייתה ניתנת היזמנות לעוד תחנות פיראטיות להפוך להיות חוקיות במקום שהם ישבשו את התדרים של תחנות רדיו אחרות ושל שידורי תקשורת אחרים כמו נתב"ג או לא יודע מה . בקשר לתדר AM כבר אמרתי שיש כאן מצוקת תדרים חריפה ושצריך לפתוח עוד תדרים חדשים כמו בחוץ לארץ ואני לא מבין למה לא עשו את זה כבר ממיזמן ולמה לא עושים את זה כבר עכשיו . כי אם תשווה את ההיתפתחות של הרדיו לעומת ההיתפתחות של הטלוזיה אז רואים בבירור שהטלויזיה כל הזמן מיתפתחת ומיתקדמת ורק הרדיו מיתפתח בקצב נורא איטי . ובקשר לתחנות הרדיו הפיראטיות אז אני היתייחסתי בעיקר לתקופה של שנות ה-90' שבה צצו תחנות פיראטיות חילוניות + דתיות כפטריות אחרי הגשם והחלה פריחה המונית של תחנות רדיו כאלה שלא ניראתה כמוהה מאז קום המדינה . אלא מה !?! , המשטרה ביחד עם משרד התקשורת סתמו את הפיות לכולם והחרימו את כולם ולא נתנו שום היזדמנות שהציבור יביע את דעתו בדרכיו שלו ולא נתנה לאנשים היזדמנות לישמוע קצת דברים אחרים , וגם דברים שציבור אחר רוצה לשמוע , בלי פירסומות ובלי לישמוע את אותם השירים כל הזמן אלא גם שירים מסוג אחר שבקושי משמיעים אותם . מבין ?????????????????????????????????????..............

אני אוסיף עוד הערה קטנה ../images/Emo13.gif

"נועם הסרוג" העלה את הבעיה של המונוטוניות (טכנולוגית) של ה- AM. אבל צריך גם לקחת בחשבון שכיום, ויסכימו איתי אנשים שמבינים יותר בתחום הטכני של הקמת תחנות רדיו, עלות ציוד השידור בטכנולוגיית ה- AM הרבה יותר יקרה מ- FM, עושה יותר קרינה ותופסת יותר שטח מהמקבילה המודרנית FM. אני מאמין שאנחנו פשוט צריכים לחכות למהפכה הדיגיטלית הרדיופונית. אני מאמין במהפכה הזאת בכל ליבי, ואני מקווה שבעוד 4 שנים אנחנו נוכל להאזין לעשרות תחנות רדיו, מכל סוג ומין שרק אפשר לבקש, באיכות מושלמת - ברדיו דיגיטלי-לוויני. לו יהי.

מסכים איתך.

ועלות של משדר AM היא באיזור החצי מליון שקל ואני לא מכיר הרבה תחנות איזוריות שיש להם כזה סכום להשקעה מה עוד שברגע שיש להם משדר של AM ג€ הם כבר לא איזוריות.

הידען

New member
נקודה לדיון ברשותך !

אני היתייחסתי בעיקר לתקופה של " שנות ה-90' " שבה החלו לפרוח כמו פיטריות אחרי הגשם המון תחנות רדיו חילוניות+דתיות , תופעה שבה הרדיו סוף סוף היתפתח אחרי כל כך הרבה שנים . אני חושב שמה שהמישטרה עושה ביחד עם משרד התקשורת זה ממש אינטגרציה חברתית כי יש כאן ציבור שלם של אנשים שרוצה רדיו עממי ופשוט שמשמיע את מה שהם חושבים בלי הרבה פירסומות ובעיקר מוזיקה מזרחית כבדה ומוזיקה ים תיכונית ביחד עם בדיחות על עדות ושכל אחד יכול להגיד מה שהוא חושב על העם הזה . אוליי ברגע שתחנות הרדיו הרגילות יעברו לאינטרנט אוליי אז תיפתר גם המצוקה של התדרים ויוכלו לעלות לאויר המון תחנות רדיו שאנשים חיכו לשמוע כבר שנים ולא סתם תחנות ש-רק משמיעות שירים כל היום .

העניין בתחנות הפיראטיות,

יש כמה אינטרסים מובהקים של המדינה לסגור את התחנות הללו: 1. הפרעות בתדרים לא-רדיופוניים, כמו תדרים של שדות תעופה ויחידות צבא ומשטרה, מה שיכול לסכן חיי אדם רבים. התירוץ ש"תחנות רדיו פיראטיות" משדרות לתדר בטווח שבין ה- 88FM ל- 108FM לא נכון, כי יש הרבה מאוד הפרעות במשדרים לא-חוקיים, ממש כמו שיש הפרעות במשדרים חוקיים (אין צורך שאני אזכיר פה מקרים בעבר בהם שידורי רדיו ת"א ושידורים של 88FM הפריעו לבן-גוריון, השדה תעופה, לא הזקן...) 2. הפסדים לבעלי הזיכיון לשדר חוקית. אנשי עסקים קיבלו זיכיון מהמדינה להקים תחנת רדיו אזורית או ייעודית והם נאלצים להתחרות מול תחנות רדיו בלתי-חוקיות. ובנושא הזה ניתן להתווכח. 3. פגיעה בקניין הרוחני של בעלי זכויות יוצרים ושל חברות פרסום הפועלות כחוק, כמו גם הפקת רווחים גבוהים שלא מדווחים לשלטונות המס במדינה. 4. וכמובן, תחנות הרדיו הפיראטיות עולות לעיתים על תדרים של תחנות רדיו חוקיות, ומיותר לציין עד כמה עניין שכזה יכול להזיק לתחנות החוקיות, המשלמות מסים ותמלוגים כחוק. אין ספק שיש כאן התנגשות בין "חופש הביטוי" של אנשים להגיד מה שהם חושבים ולשדר בצורה חופשית לבין האינטרס של המדינה לשמור על שלטון החוק. ובעצם... אם לרוב האנשים במדינה יש כיום אינטרנט מהיר, ותחנות רדיו אינטרנטיות איכותיות זוכות למאזינים רבים, למה שאנשים המעוניינים לשדר לא יפתחו תחנות רדיו אינטרנטיות וזהו?

הידען

New member
כל הסיפור הזה כבר ידוע

אבל עצם העניין שלא פותחים תדרים חדשים זאת בדיוק הבעיה שבגללה המשדרים מהווים איזשהו מיטרד . ועצם העניין שיש שילטון של שר תיקשורת שרוצים ליסתום פיות של ציבור מסויים ושרוצים שכל התחנות הרגילות יהיו רק לפי הדרך שלהם . זאת פגיעה בחופש הביטוי ואם היו מאפשרים לכל אחד לשדר ולהקים תחנה משלו כמו שקורה בערוצי הטלויזיה אז מיזמן הרדיו היה עולה על הגל ומיתפתח .

אולי די כבר עם "כל אחד"?!!?

שמע אם היית מחליף את הביטוי "לאפשר לכל אחד לשדר" בביטוי "לאפשר למקסימום של תחנות לשדר" אני חושב שכולם, כולל אני, היינו מסכימים איתך. אבל אתה שוב ושוב כותב "לכל אחד" כשכבר הסברנו מאה פעם שאין מספיק תדרים בשביל "כל אחד" לשדר. אז למה אתה שב וכותב עוד פעם ועוד פעם "כל אחד"?!?!

הידען

New member
אבל זאת האמת !

משמיעים ברדיו כל הזמן רק צד אחד של הציבור . כלומר אך ורק את הצד השמאלני של השילטון בגלל שעובדי הרדיו הם שמאלנים והרדיו האזורי אלו הם שמאלנים בגלל שאת הרדיו האזורי הקימו שמאלנים ש-שולמית אלוני הייתה שרת התיקשורת . תקן אותי אם אני טועה !
ואילו כל השנים שהמדינה הזאת קיימת לא קם אפילו רדיו חרדי אחד , עד שלפניי 10 שנים הקימו את ערוץ 7 וכדיי להיתחרות בערוצי רדיו דתיים פיראטיים החליטו להקים את רדיו קול חי + רשת מורשת כדיי שהם יזרקו עצם לכל הדתיים ושהם יהפכו את כל מאזיני הרדיו הדתיים להיות שמאלניים כמוהם .

מה הקשר?

תענה לי על שאלה אחת: האם קיימת אפשרות טכנית לאפשר לכל, דגש על כל, מי שרוצה בכך לשדר? אם כן - אז תן בבקשה הסבר מפורט, מפורט!!!! על איך ניתן לעשות את זה, בנהחה שיש במדינה כמה מאות (אם לא כמה אלפים) שרוצים לשדר. אם לא - אז עד שלא תחדל להשתמש בביטוי "לאפשר לכל אחד לשדר" במשהו קצת יותר מדוייק ופחות דמגוגי אז לא נראה לי שיש מה להתווכח איתך בכלל. יש גבול עד כמה שניתן לנהל שיח חרשים.

רדיו דיגיטלי זה לא רק בלווין

יש גם רדיו דיגיטלי יבשתי לחלוטין בעלויות הרבה יותר זולות שרק מחכה לרגע שהוא יקבל את האישור. אני מאמין גדול ברדיו דיגיטלי אבל לא ברדיו לוויני אלא דוקא ברדיו דיגיטלי יבשתי וזול. לווינים זה עסק יקר מדי בשביל רדיו ואפילו בארצות הברית ששם שופכים עליו המון כסף ויצרניות הרכב נותנות מקלטי XM במתנה לכל מי שרק יקנה את האוטו שלהם - זה לא מתרומם, שלא נדבר על כך שמדובר אך ורק על ערוצי שמע ולא על תחנות רדיו רגילות. העתיד של הרדיו זה DAB ומאד מעצבן שכל פעם שאומרים דיגיטלי ישר קופצת המילה לווין. לווין זה לווין ודיגיטלי זה דיגיטלי.

מכל מלמדיי השכלתי ../images/Emo13.gif

האם במקרה ידוע לך מה העלויות של הקמת ציוד שידור רדיו-דיגיטלי מול הקמת ציוד שידור אנלוגי?

הידען

New member
מה בדיוק ההבדל ביניהם ?

אתה יכול בבקשה להסביר לי מה ההבדל בין רדיו לוויני לבין רדיו דיגיטלי . בטח שאתה אומר רדיו לוויני אתה מיתכוון לרדיו של האינטרנט .

ההבדל

בשני המקרים מדובר בשידור דיגיטלי (לא אינטרנט!). ההבדל הוא שבשידור לוויני האות הדיגיטלי מגיע מלווין בעוד שבשידור דיגיטלי האות מגיע ממשדרים שנמצאים על הארץ, ממש כמו משדרי FM רגילים, אבל בגלל שהם משדרים אותות דיגיטלים ולא אותות אנלוגים יש להם שורה ארוכה של יתרונות. במקום לפרט אותם אשמח אם נועם יעלה לכאן מאמר ארוך שכתבתי בזמנו על שידור דיגיטלי ארצי.

למעלה