בשקט

tafustafus

New member
זו בדיוק השאלה

למרות הצורה המקובלת של כמה שמות ידועים, אני נוטה לתעתק את השם עם י: דיפרנואה מפני שה-י נאמן יותר לצליל האמיתי. הדבר שגם אני לא בטוח לגביו הוא איך הוגים את ה-y.

Eldad S

New member
כמה הערות ex post facto

להצעות שלי: ראשית, במקום דיפרנואה עדיף, אולי, דופרנואה שמתי לב שבעברית מקובל דומא, האב דובואה וכו'. שנית, באשר ל-y: להערכתי, אילו זה היה אמור להיות דופרנואיי, הכתיב בסוף המילה היה שונה. נראית לי בכל זאת האופציה הראשונה שכתבתי, דופרנואה.

tafustafus

New member
ריבואות ריבואות

האם נכון לומר "חמש ריבוא שנים" (כלומר חמש רבבות, 50,000)?

אלדד,

ריבוא זה נקבה, יש אפילו ציטוט מהתנ"ך, "כל הקהל כאחד ארבע ריבוא..." (עזרא)

Eldad S

New member
אכן, אם כי נשמע לי מוזר.

הכרתי גם ציטוטים שבהם זה היה זכר (אולי שם הייתה טעות).

טוב, אבל מילון ההווה ואבן-שושן

הם מקורות מהימנים בעיניי, והם גורסים נקבה...

tafustafus

New member
../images/Emo35.gif שאלה על שימוש בסימני פיסוק

כאשר רוצים לכתוב משהו כמו: עבודתו של X מעלה את השאלה, האם X היה Y. מה לדעתכם צריך צריך לבוא, אם בכלל, בין המילה 'השאלה' לבין ה'האם', שכבר שייך לשאלה? ומה עמדתכם לגבי שימוש בסימן שאלה בסוף השאלה?

לגבי הפסיק - אפשר לבחור!

לפני פסוקית אפשר לשים פסיק ואפשר לוותר. בכל אופן, אני הייתי כותבת: "מעבודתו של א' עולה השאלה אם X הוא Y." "האם" היא מילת שאלה שיש להשתמש בה רק בשאלה של ממש, כלומר, "האם משה רעב?" לפיכך אני גם חושבת שאין צורך בסימן שאלה במקרה דנן.

tafustafus

New member
אני נוטה להשתמש בפסיק ולא להשתמש

בסימן שאלה. אבל האם השימוש ב'אם' ב"מן העבודה עולה השאלה אם X הוא Y" לא נשמע מוזר? והאם 'האם' יהיה טעות?

jasonS

New member
בין המילה "השאלה" לבין המילה "האם"

יש להניח פסיק, שכן זוהי פסוקית לוואי. ואולם, אין צורך בסימן שאלה בסוף המשפט, שכן זו אינה שאלה בדיבור ישיר.

האקדמיה קבעה שזה עניין של בחירה:

"בדרך כלל לא יבוא פסיק לפני הפסוקית, אבל אם היא ארוכה במיוחד יכול לבוא פסיק לפניה." כלומר, אפילו עדיף לוותר על הפסיק.

tafustafus

New member
../images/Emo88.gif../images/Emo63.gif דו"חות בעברית

כאשר אין מנוס ועלי לתרגם את account ב-provide an account of something (פחות או יותר במובן של לתת תאור/הסבר של הדבר) כ-דין וחשבון, האם זה יהיה דין וחשבון - על? אודות? לגבי? של?

למעלה