שרשור שאלות לאירוח 28.9

כאב בעמוד השדרה

כאבים הנובעים ממתיחת רצועות, גידים או שרירים, עלולים להימשך זמן לא קצר ולגרום לסבל. על מנת להקל על הכאבים ולשקם את האיזור הנפגע אני מציע לך לגשת לפיזיותראפיסט/ית מומחה לספורט ולקבל ממנו/ה תכנית טיפולית. בנוסף תוכל להסתייע בכדורים נוגדי דלקת ומתרופות המרפות את השרירים (מוסקול-אלגוליזין-פרוקסול- וכו)

קרע בגיד אכילס

הטיפול בקרע מלא של גיד האכילס יכול להיות שמרני (גבס, סד) או ניתוחי (ניתוח פתוח או מזערי). שיעור הקרעים החוזרים בטיפול שמרני בלבד, עולה על זה שלאחר הניתוח ולכן מומלץ לבצע תיקון ניתוחי (מזערי minimal invasive) אם אפשר.

גב וצואר תפוסים

שלום לך על פי התאור שלך בלבד לא ניתן לאבחן את מצבך במדוייק. כאבים בגב עליון ותפיסת שרירים בצואר, עורף ושרירי השכמות עלולים להיגרם מיציבה לא נכונה או מתנאי ישיבה/עמידה או בשל תנוחות סטטיות לא טובות. פיזיותראפיה מנואלית עשוייה להקל זמנית, עצתי היא לבדוק את נתוני היציבה שלך (וארגונומיה במקום העבודה!) ולעבור לטיפול פעיל כולל תרגילים וחיזוק שרירים ספציפי. במידה וזה לא עוזר אני ממליץ לך להיבדק ע"י אורתופד לצורך אבחון וטיפול.

כאבי צואר

לפי התאור שלך הייתי ממליץ לך להיבדק על ידי אורתופד מומחה לבעיות עמוד שדרה כאשר בטרם תגיעי אליו, רצוי לבדוק האם קיים נזק שורשי עצבי על ידי בדיקת EMG וגם בדיקת CT או MRI צוארי. לכאבים אפשר לקחת תרופות נוגדות דלקת נוספות ביחד עם מרפי שריר (מוסקול-אלגוליזין) ו/או תרופות נגד כאבים אחרות.

שינוים ארתרוטים

שלום לך מכיוון שאין בידי את כלל הנתונים (צילומי רנטגן, מיפוי, וכו) ומכיוון שלא בדקתי את טווחי התנועות ואת המצב התפקודי של המרקים, קשה מאוד לתת לך תשובה מדוייקת. באופן עקרוני, שינויים ניוונים, ארתרוטים או שחיקתיים, כשלעצמם גורמים ההתקצרות של קופסית המפרק ולהגבלה נוספת בתנועה. הידרותראפיה עשוייה לשפר את התנועתיות של המפרקים, טיפול בתוספים (כונדרוייטין - גלוקוזמין) עשויים להקל גם על המחושים. אם אכן מדובר בשחיקה של ממש, טיפול תרופתי על ידי diacerin (ארט 50), עשוי למנוע הידרדרות המצב ושמירה על הקיים. במקרים מסויימים טיפולים כירורגים מזעריים (ארתרוסקופיה) של הברך או של מפרק הירך, משפרים עוד יותר את הכאבים ואת המצב התפקודי.

בעיות כתפיים...

על פי התאור שלך יתכן ומדובר בתופעה של גמישות יתר מפרקית ומומלץ לך להיבדק על ידי אורתופד - ספורט לצורך אבחון מדוייק ולשם קביעת דרכי טיפול לשתי הבעיות.

מתיחת שריר

שריר שנמתך/נקרע חלקית, מתרפא על ידי היווצרות של רקמה צלקתית שהיא נוקשה הרבה יותר מהרקמה המקורית, לכן מומלץ ללוות את תהליך הריפוי על ידי פיזיותראפיה נכונה ומדורגת לצורך שמירה על טווחי תנועות טובים ולשמור על השריר שמתרפא.

מפרק הירך

אם אובחן אצלך תהליך של שחיקת סחוס במפרק הירך רצוי מאוד להגדיר את חומרת המצב ואת מידת המגבלה התפקודית שלך. החלפת מפרק הירך זהו ניתוח טוב עם תוצאות טובות ורצוי לבצע אותו על פי אינדיקציות נכונות. אני ממליץ לך להיוועץ עם היחידה להחלפת מפרקים בבי"ח על מנת לקבל תמונה מלאה של התהליך כולל הכנה ושיקום.

כאבי ברכיים

הפיקות אמורות לנוע מעלה/מטה לפי מסלול מוגדר על פי מספר גורמים מסביב לברך: ציר הברך, השקע groove עליו נעה הפיקה, מתח הרצועות והשרירים המייצבים את הפיקה וכו'. טיפול פיזיותראפי על ידי חיזוק והגמשה ביחד עם TAPING לקיבוע ולשיפור ה proprioception עשויים להועיל. במידה וכל אלה נכשלים וקיים בסיס אנטומי לבעייה, ניתן לתקן זאת על ידי כירורגיה. המלצתי היא להיבדק שוב על ידי האורתופד שלך על מנת לקבוע האם מדובר בכישלון טיפולי והאם יש בסיס לטיפול ניתוחי (arthroscopic lateral release) או אחר.

כאבים במפרק הירך

הכאבים כפי שאת מתארת יכולים להתאים לתופעה של hip impingement. תופעה זאת מקורה ב"צביטה" של צואר עצם הירך עם הטבעת שמסביב למכתש acetabular rim & labrum. לצורך אבחון הבעיה צריך בדיקה מכוונת טובה ויתכן גם בדיקת MRI עם חומר ניגוד. הטיפול כיום במקרים אלה נעשה באמצעות ארתרוסקופיה של מפרק הירך. לפרטים נוספים ניתן לפנות ליחידה לפגיעות ספורט שבבי"ח מאיר טל 09-7471100

../images/Emo20.gif שרשור שאלות לאירוח 28.9

התוכנית הפעם תעסוק באורטופדיה. ביום רביעי בשעה 18:00 מיד לאחר סיום התוכנית יתארח בפורום ד"ר דוד מורגנשטרן, מומחה לכירורגיה אורתופדית ולרפואת ספורט בבי"ח מאיר. אתם מוזמנים לצרף את שאלותיכם לשרשור זה.

gudy48

New member
צריבה בכפות הרגליים

אני מבקשת עצת מומחה באורטופדיה סובלת מצריבה בכריות כפות הרגליים מזה כחצי שנה וכאבי פרקים לפי בדיקת דם אין דלקת פרקים הכאבים החמירו לאחרונה מה לעשות

צריבה בכפות הרגליים

שלום לך כאבים מסוג "צריבה" או "שריפה" מזוהים על פי רוב עם תופעות עצביות. הייתי ממליץ לך להיבדק קלינית ע"י רופא המפשחה או לחליפין אצל אורתופד ובנוסף הייתי ממליץ לך לבדוק את רמת הסוכר בדם, לעתים סכרת עלולה להתבטא בכאבים מסוג זה.

moshedazana

New member
דחוף ביותר לניתוח..

אני צריך לעשות ניתוח בעמוד השידרה בחוליה 2,3,4,5,6,7 ומה אתה ממליץ לעשות? מהם הסיכונים.. ואם אפשר לדעת היכן המקום הטוב ביותר לעשות את הניתוח.. לפני כן הייתי בן אדם בריא עברתי תאונת עבודה קשה... אני עכשיו בשיק'ום עד היום.. הפציעה שלי הייתה 21.3.2004 בעמוד השידרה.. אני מטופל בתל השומר מה כדאיל לעשות דחו8ף ביותררר

moshedazana

New member
דחוף ביותר לניתוח..

אני צריך לעשות ניתוח בעמוד השידרה בחוליה 2,3,4,5,6,7 ומה אתה ממליץ לעשות? מהם הסיכונים.. ואם אפשר לדעת היכן המקום הטוב ביותר לעשות את הניתוח.. לפני כן הייתי בן אדם בריא עברתי תאונת עבודה קשה... אני עכשיו בשיק'ום עד היום.. הפציעה שלי הייתה 21.3.2004 בעמוד השידרה.. אני מטופל בתל השומר מה כדאיל לעשות דחוף ביותררר ביצעתי אימראי והניתוח מומץ בתל השומר המנתח המציץ זהו דר' קולנר

ניתוח ע"ש

שלום לך על פי הנתונים שהינך מביא כאן, אין אפשרות להבין מהי האבחנה ולכן לא ניתן ליעץ לך על טיפול כזה או אחר. המלצתי היא שתתיעץ שוב עם הרופא שלך ותשאל את כל השאלות לקראת הניתוח המיועד. בהצלחה!

LovesU

New member
ד"ר שלום! מספר שאלות:

אני עוד מעט בן 18 וכל חיי כמעט עסקתי בספורט ובסוגים שונים שלו. מלבד נקיעה חוזרת של קרסול לא היתה לי מעולם בעיה אורטופודית כלשהיא. אתמול התחלתי לעבוד בחדר כושר. היום כשקמתי בבוקר (עד עכשיו בעצם..), יש לי כאבים חזקים באזור הגב בצד ימין למעלה (אני לא יודע להגדיר במדויק אם זה בכתך ימין או בגב..). מאחר ואתמול עבדתי לא קל בחדר כושר (וזה היה אימון ראשון שלי בחדר כושר), ובין היתר על הכתפיים ועל הגב, מה יכולה להיות הסיבה? יכול להיות שעשיתי לעצמי נזק באימון? איך אני יודע אם מדובר בפציעה רצינית שצריך להבדק או סתם באזור תפוס? (אין לי מושג איך ההרגשה של איזור תפוס כי זה מעולם לא קרה לי, אך הכאב חזק, מדאיג ומגביל אותי מאוד!). שאלה שנייה: לפני כשבועיים עברתי גיבוש מהצבא. ביום האחרו (לשמחתי בסוף הגיבוש) התחלתי להרגיש כאבים עזים מאוד בברך ימין. הייתי מאוד מודאג (כי כאמור מעולם לא היתה לי שום בעיה עם הברך). לאחר שבוע מנוחה, התחלתי לרוץ. כבר בריצה הראשונה לאחר זמן מסוים הכאבים חזרו אלי בצורה חזקה מאוד. כבר למחרת הלכתי לאורטופד שבדק לי את הברך, ואמר לי שאין לי צורך בכלל לעשות צילום וכי רק מתחתי את הרצועה ועלי לנוח שבוע. ואכן נחתי שבוע ואתמול באימון (שבו גם נפגע כנראה הכתף/הגב שלי) לאחר ריצה של כ 10 דקות התחלתי להרגיש שוב כאבים בברך ימין. האם יכול להיות שהרופא טעה? או שגם לאחר שבוע יכולים להיות כאבים חזקים? (זה בעצם כבר שבועיים לאחר הגיבוש..) תודה רבה, אורי המודאג
.

אורי המודאג

שלום לך: הכאבים שאתה מתאר באיזור השכחות וגב בהחלט יכול להתאים לכאבי שרירים בשל עבודה בעומס יתר. כ"כ הכאבים בברך עלולים להיגרם עקב מאמץ יתר כאשר מבני הברך אינם מתורגלים למאמצים מסוג זה. עצתי היא שתיגש לפיזיותראפיסט/ית מומחה לספורט לצורך יעוץ בדיקה והתאמת תכנית עבודה לקראת חזרה למאמצים ולספורט באופן מלא. בהצלחה!

למעלה