דיון בעקבות האירועים האחרונים..

../images/Emo32.gifדיון בעקבות האירועים האחרונים..

טוב, ממש אין לי כאן כוונה להיכנס להתבטאויותיו של אריאל זילבר או בכלל לנכונות אמירתן וכאלה.. אבל זה לא המקרה הראשון שסוגיה כזו עולה (להבדיל אלף אלפי הבדלות היה את הניסיון ה..(תבחרו
) להחרים את אהוד בנאי (ועוד כמה אמנים לדעתי..) על הופעתו במקום מסויים לא מזמן ועוד כהנה וכהנה תקריות..
והשאלה שלי היא כזו- מה דעתכם? האם אמן מעצם היותו איש ציבור, אמור להביע גם דיעות פוליטיות וחברתיות שיש לו או שמא התפקיד היחיד שיש לו כאיש ציבור הוא בעצם לשיר ולחזור הביתה? האם יש מקום "להחרים" את יצירותיו של אדם (לא להשמיע שירים שלו יותר..) כתוצאה מהתבטאות/ פעולה כלשהי או שיש לעשות הפרדה בינו לבין יצירותיו? איפה עובר הגבול בין אמן שסתם מביע את דעתו בהשתתפות באירועים/ בראיונות וכו' לניסיונות הסטה של אמן? יומוצלח שיהיה לכם

bזוהר

New member
אני חושבת ש

כולנו בני אדם ובגלל זה קשה ואפילו בלתי אפשרי לעשות הפרדה בין האומנות והמוסיקה לבין הדעות והמעשים.. לי באופן אישי קשה לאהוב מוסיקאי שאני לא מסכימה עם הדעות שלו ולא אוהבת אותו כבן אדם כל האומנים שאני שומעת חשוב לי לדעת איזה בני אדם הם חרם זה משהו אחר, זה נראה לי קצת יותר מעשה ילדותי.אבל יש הבדל בין להחרים מישהו בגלל דעותיו הפוליטיות לבין להחרים מישהו שתומך בשיחרור רוצח, ועוד ברוצח הזה.. ועדיין,הצהרת חרם זה דבר קצת מקומם. מי שרוצה להתרחק מבן אדם מסויים יתרחק.. לגבי גוש ה"שלום" עלק, שקרא להחרים את האומנים שהופיעו בהתנחלות, הם לא יודעים שאחד מהמופעים היה בעצם מפגש עם רב שפועל הרבה למען השלום. והוא נעשה בהתנדבות כשהם טענו שהאומנים מוכרים את עצמם בשביל כסף. (ומעבר לשתי העובודות האלה החרם הזה לא מוצדק לדעתי)

הרשי לי לאתגר אותך ../images/Emo3.gif

(ואין כאן עמדה אישית שלי עדיין לכלום!) למה להחרים מישהו בגלל דעותיו הפוליטיות זה ילדותי ובכל זאת מי שרוצה להתרחק שיתרחק?הרי להתרחק ממישהו באופן מוחלט זה חרם שאת עושה עליו. והרי להחרים את אריאל זילבר בגלל התבטאויותיו זה בדיוק להחרים מישהו בגלל דעותיו הפוליטיות, לא? ולמה בכלל חשוב לך לדעת איזה אדם עומד מאחורי השיר ולא מספיק לך לדעת שהוא מוכשר עם קול יפה? זה לא שאת הולכת להתחתן איתו מחר בבוקר (לא הוזמנתי אז אני מניחה
) אז מה אכפת לך מה הדעות שלו ואיזה אדם הוא וידה ידה? האם "לדעת איזה אדם הוא" זה לא על גבול המציצנות ואמור להיות לא עניין של הציבור? (אני ממש אוהבת את חוק "זכות הציבור לדעת" כידוע
) ובכלל, איפה עובר הגבול? מי מחליט שלהשתתף בגוש השלום זה בסדר ולהתבטא בפומבי פוליטית (אם אפשר לקרוא לזה ככה..) זה לא בסדר? מתי התבטאות/ פעולה הופכת לקיצונית מדי והאם בכלל יש לציבור את הזכות לקבוע כזה דבר או שמדובר באנשים פרטיים וזכותם להתבטא כרצונם במדיה שניתנה להם?

bזוהר

New member
אני לא מבינה את השאלות האלה

מה זה זכות להתבטא? או זכות להגיב? מן הסתם לכל אחד מאיתנו יש את הזכות הזאת כי הוא בן אדם, עובדה שאף אחד לא יכול לקחת מאיתנו את הזכויות האלה אני אנסה לעבור על השאלות.. לגבי הראשונה-התכוונתי שפשוט מי שרוצה להתרחק מבנאדם מסויים יתרחק ממנו, אבל בעיניי זה ילדותי כשאנשים כקבוצה מצהירים על חרם.. ממש כהצהרה- "מהבנאדם הזה תתרחקו". נראה לי שאנשים לא יאהבו או יתיחסו או ילכו להופעות של מישהו כשהם לא רוצים לעשות את זה. לגבי השנייה.. לא נראה לי שזה ממש אותו דבר להחרים מישהו בגלל התבטאויות פוליטיות לבין להחרים מישהו שתומך בלשחרר רוצח מהכלא.. כאילו, מה שאני מנסה להגיד שזה לא אותו דבר להצהיר "אני ימיני" ובגלל זה כל מיני אנשים יפסיקו לאהוב את המוסיקה שלך לבין להגיד את מה שאריאל זילבר אמר כי זה מעבר להתבטאויות פוליטיות.. לגבי השאלה השלישית, אני לא יודעת למה, לא נראה לי שזה עניין של למה. זה פשוט ככה-קשה לי להיפתח למוסיקה כשהאומן שיוצר אותה הוא לא בנאדם שאני מסוגלת לחבב. אני יכולה ליהנות משיר שלו, ואולי אפילו מכמה, זה לא העניין..אבל יהיה לי מחסום בממש לאהוב אותו, לקנות דיסקים וללכת להופעות... נגיד- אם הייתי אוהבת אומן לפני שהייתי שומעת אותו מדבר ומגלה שאני לא אוהבת אותו כבנאדם, והייתי כבר ממש אוהבת אותו בגלל המוסיקה שלו ואז מגלה שהוא לא מה שרציתי שהוא יהיה-הייתי ממש ממש מתאכזבת.. ואני ככה-האומנים שאני שומעת אני לא רק אוהבת את המוסיקה שלהם,אני אוהבת גם אותם. לא יודעת אם לדעת איזה בן אדם הוא זה מציצנות...הוא גם ככה(במקרים מסוימים)חושף שירים אישיים ונותן להיכנס לעולם שלו ועומד כמו שהוא על במה..זה בא ביחד..מי רוצה ללכת להופעה כשהאמן אולי שר דברים נחמדים אבל הוא חרא בנאדם? זה לא נראה לי כיף כלכך... ולא יודעת, אף אחד לא מחליט מה בסדר ומה לא בסדר. פשוט אנשים מתנהגים באופן שונה ואנשים מגיבים באופן שונה. ברגע שאנשים מתבטאים כרצונם, אנשים גם מגיבים כרצונם... זה לא שיש מישהו שפוסק: "ההתבטאות הזאת קיצונית מדי!" וה"נאשם" מתגונן ואומר "אני בן אדם פרטי ומותר לי להביע את הדעות שלי!" פשוט אנשים חושבים: וואי, זה מה שהוא חושב ורוצה? איזה דפוק. והוא אומר: כן, זה מה שאני חושב ורוצה. מה לעשות. לא נראה לי שיש מלחמה על זכות-להתבטא?להגיב?זה קורה באופן טבעי.מישהו אומר משהו-העם מחרים אותו.אף אחד לא שואל אף אחד אם זה מותר, אם יש לנו זכות?הרי אם הוא רוצה לעשות את המוסיקה שלו וזהו הוא לא יגיד בציבור את הדעות שלו אבל אם הוא כבר כן אומר את הדעות שלו ברור שאנשים יגיבו לזה. אני מקווה שלא הסתבכתי יותר מדי:/

הסתבכת יותר מדי ../images/Emo6.gif

או לפחות סיבכת אותי עם התשובות שלך, שלא באמת מצאתי בהן תשובות האמת.. אז בסדר שכל אדם מחליט את מי לשמוע ואת מי לא, זה לגיטימי.. אבל, נגיד, תחנת רדיו, עורכים מוסיקליים- מותר להם עכשיו לקבוע שאסור להשמיע את אריאל זילבר? ואם אני כן עושה את ההפרדה וממש ממש לא מזיז לי איך הוא מתבטא כל עוד אני אוהבת שיר שלו? מותר להם להחליט בשבילי שאת האמן הספציפי הזה אני לא אשמע יותר ברדיו? על זה אני מדברת.. ולגבי החרם- זה בדיוק מה שמנסיםפ לעשות עכשיו הרי, רוצים להפסיק להשמיע שירים שלו ואמנים אחרים מסרבים להופיע איתו.. אז נכון, כאדם פרטי מותר לי להחליט עכשיו שאני לא מעוניינת יותר לקחת חלק בקריירה של האדם הספציפי הזה ואני לא אלך להופעות שלו או אתמוך בו באיזשהו אופן, אבל האם זה לגיטימי שעורכים מוסיקליים יקחו על עצמם את האחריות של לעשות חרם על אמן? כי בזה שהם עושים את החרם הזה הם בעצם לוקחים מהציבור את הזכות להחליט אם הם רוצים לשמוע או לו, הם פשוט מצהירים- אותו בתחנה הזו לא תשמעו יותר! מותר להם?

לא. לא מותר להם, לדעתי.

עורך מוסיקה ברדיו יכול להחליט בעצמו איזה שירים הוא ישמיע? לא קובעים לו כללים ברורים? איזה שיר לשים מתי וכמה פעמים ביום, וכאלה? כי אם הייתי עורכת מוסיקה ברדיו למשל, והיו אומרים לי לשים איזה שיר שאני רוצה מתי שאני רוצה, אני לא יודעת איזה אמירות היו מפריעות לי עד כדי כך שלא הייתי משמיעה שירים מסויימים. אני מסכימה עם מיכל שאמירות לרוב לא צריכות להשפיע, ואני באמת משתדלת להתמקד במוסיקה, אבל אולי נגיד אם משהו כמו לשחרר רוצח נאמר, אני חושבת שזה היה מפריע לי. לא הייתי אומרת לעשות חרם על האמן, אבל במשך כמה ימים היה יכול להגעיל אותי לשמוע ולהשמיע את המוסיקה שלו (אישית). לא בגלל שצריך להיות קשר, אלא בגלל שמשהו כאן ממש מגעיל אותי. וגם ברגע שאמן אומר בציבור דעה מסויימת, אז הוא קושר אותה בקריירה המוסיקלית שלו. לא בצורה ישירה, אבל בהנחה שהאמן לוקח לפני זה בחשבון שאם הוא יגיד משהו זה יעורר סערה בציבור, וזה יכול להשפיע על הקריירה שלו בצורה זו או אחרת (לפחות אני מקווה שהוא מספיק חכם לקחת את הדברים האלה בחשבון). אני לא חושבת שצריך לעשות חרם רשמי. אין שום סיבה בכלל לדעתי, אבל באופן אישי יש דברים שהיו משפיעים עליי. לא בהכרח בצדק.

לעורך המוסיקלי אומרים,

התכוונתי למי שאומר.. אל תתקטנני
הרי אם תלכי מספיק גבוה תגיעי למישהו שמחליט מה שומעים ומה לא.. עליו דיברתי.

אמנם התקטננתי בכותרת ובשורה הראשונה אבל

הגבתי גם לגבי מי שמחליט. אמרתי שאם תפקידי היה להחליט, זה אולי היה משפיע עליי, אבל לא לרמה של לא להשמיע יותר לעולם את האמן שעליו מדובר.

אני מתחילה לחשוב שהבעיה היא אצלי ../images/Emo6.gif

שמת לב כמה פעמים אמרתי לך לאחרונה לא להתקטנן?
או שאת אדם קטנוני או ש... הממ.. את אדם קטנוני!
תבחרי..
ושמתי לב לחלק השני של ההודעה אבל עליו אין לי איך לבכות לך שאת קטנונית אז פחות עניין אותי להתייחס אליו..

TEENAGER1

New member
אין לי כוח להיכנס לזה יותר מדי עמוק,

והאמת היא שאני גם לא לגמרי בטוחה מה דעתי בנוגע לניואנסים מסוימים בנושא הזה. בכל אופן.. אדם חכם בשם נעם רותם אמר פעם משפט שאני מאד מסכימה איתו: "ככל שמתעניינים באמן, ככה פחות מתעניינים באמנות". אני חושבת שזה משפט נכון ביותר, שגם מוכיח את עצמו במציאות. אני לא חושבת שצריך להחרים אמנים בגלל הדעות שלהם, אפילו בקיצוניות - אדם יכול לעשות מוזיקה מעולה ולהיות בן אדם רע וזה לא סותר, ומבחינתי זה שהוא בן אדם רע לא אומר שצריך למחוק את המוזיקה המעולה שלו, ובטח שזה שיש לו דעות אחרות ממני לא אומר את זה. נכון שזה קשה, לי מאד קשה לפעמים לשמוע אמנים שאני אוהבת מתבטאים בצורה שנוגדת את האמונות והדעות שלי, אבל כמה שזה קשה - אני משתדלת להתעלם. כמובן, כל עוד הם לא מבטאים את הרעיונות האלה באמנות שלהם. אני שוב אביא כאן את הדוגמא של ריכארד וואגנר, שהיה מלחין גרמני שחי לפני תקופת השואה. וואגנר היה אנטישמי למדי (אבל לא נאצי כמו שהרבה חושבים, הוא חי לפני הנאצים) וכתב מאמר על איך שיהודים מטמאים את המוזיקה ועוד דברים נוראיים כאלה. למרות שזו דוגמא מאד קיצונית, יש רק שתי סיבות לכך שאני נגד להשמיע את המוזיקה שלו בארץ. הסיבה הראשונה היא שזה עלול לפגוע ברגשות של ניצולי שואה, שגם ככה זוכים ליחס דפוק במדינה הזו. והסיבה השניה היא שהמוזיקה שלו באמת אפלה, עם כל הגאונות שלו - הוא פשוט כתב מוזיקה רעה, אין לי דרך אחרת להגדיר את זה. אבל אלו הסיבות היחידות, וכל עוד אמן לא מביע באמנות שלו דעות שפוגעות בי - ברוב המקרים לא תהיה לי בעיה עם האמנות שלו. יכול להיות שיהיה לי קשה להפריד, אבל אני באמת משתדלת.

../images/Emo45.gif אני איתך..

אני חושבת שכל עוד באמנות עצמה אין רמזים לדעות פוליטיות, אין סיבה להחרים אותה. יש את הצד השני שאומר שכשאת רוכשת אמנות של אדם כזה את בעצם תומכת בו, שזה סוג של נכון אבל.. אני מבחינתי בפעולה שכזו תומכת באמנות ולא באדם, יכולתי באותה מידה לבחור לא לשמוע את ההתבטאויות ובכלל לא לדעת שיש בעיה. יש המון אנשים שקשה להם עם ההפרדה הזו אבל אצלי היא קיימת. ובלי קשר, למרות שאמן נחשב "איש ציבור" ואולי גם בגלל זה, אני חושבת שמעצם היותו כזה חלק מתפקידו הוא אכן (אני מזהירה זה נשמע מזעזע) לסתום את הפה בנושאים האלו! מה אכפת לי מה אתה חושב על מצב החסה בשטחים? לא מזיז לי מה אמן שאני אוהבת חושב על ההתנתקות/ המצב הפוליטי/ כלכלי בארץ ובטח שהאמפטיה שלו לאיך שלא קוראים לו ממש אבל ממש לא מטרידה אותי! אז אני לא אומרת שזמרים צריכים לשיר וללכת הביתה אבל אני כן חושבת שמעצם היותם אנשי ציבור הם צריכים לשקול מילים בצורה טיפה יותר רצינית מאדם מן השורה בשיחת חולין בסלון ביתו.. ובנושאים כואבים ושנויים במחלוקת כדוגמת מצבינו הפוליטי אני כן בעד לסתום את הפה (לא לסתום פיות לאנשים אבל יש לי מן ציפייה מהם שיקחו אחריות ויסתמו אותו בעצמם לעצמם..) האמת שתוך כדי כתיבת ההודעה הזו עלתה לי עוד דילמה כי יש (למשל) אדם חשוב, מוערך ומאוד מאוד אהוב בקרב רובינו כן בפורום (אם לא כולנו
) בשם אביתר בנאי שבזמנו כתב את "בראשית" באותו נושא (ביחד עם עוד כמה נושאים בוערים כדוגמת הדת באופן כללי והיחס שלו אליה בזמנו).. וזו כן יצירת אמנות וזה כן סוג של אמירה פוליטית.. אבל הסכמתי עם האמירה הזו אז ואני מסכימה איתה היום (הוא כבר פחות
) כך שאין לי מושג מה הייתי חושבת במידה ולא הייתי מסכימה, אני רק יודעת שגם זה לא היה גורם לי להפסיק לשמוע, רק אולי לא להסכים עם אמירות, בזה זה היה מסתכם מבחינתי אני משערת..

TEENAGER1

New member
בנוגע ל"בראשית"

למרות שאביתר עצמו כבר (ככל הנראה) לא מחובר לשיר הזה, אני - על אף היותי אדם דתי ומאמין - לא מוצאת בו בעיה משמעותית. הביקורת שלו היא נכונה לדעתי. אולי אביתר בזמנו התכוון לפקפק דרכו בערך של הדת כולה, אבל אני רואה את זה כהצבעה על הבעייתיות שבפרשנות לא נכונה של הדת, שמובילה למעשים כאלה, ועם זה אני מסכימה. אני אישית חושבת שדת זה דבר נפלא, שיכול להוביל להרבה דברים טובים, ואני גם לא חושבת שהעובדה שיגאל עמיר דתי הביאה אותו לעשות את מה שעשה, אבל בכל אופן - השיר הזה לא מפריע לי ביחס לאביתר, בלי קשר לעובדה שהוא עצמו כבר לא מזדהה איתו.

"בראשית ברא האדם את האמונה"?!

הוא לא אולי התכוון לפקפק, הוא פיקפק
אבל בלי קשר, זו לא הייתה הנקודה שלי.. מה שניסיתי לומר זה שגם בשיר הזה יש לא מעט האשמות ויש בו עמדה פוליטית/ חברתית מאוד מוצהרת.. וזה דבר שלפני רגע יצאתי נגדו.. אז אולי זה פשוט תלוי באיך ומה אומרים
רשמית סיבכתי את עצמי

למעלה