דיון - בדיקת שריר

../images/Emo41.gif דיון - בדיקת שריר ../images/Emo41.gif

אחד הכלים המרכזיים בכל תהליך העבודה שכמעט כולנו משתמשים בו הוא בדיקת השריר. בדיקת השריר היא כלי מאוד מיוחד שאת שפתה אנו לומדים. לחלק מהמדריכים שלומדים קינסיולוגיה בדיקת השריר היא המכשול הגדול ביותר והרבה מהם נושרים בגלל חוסר יכולת להתמודד/להבין/לבטוח בבדיקה זו. כמה זמן לקח לכם עד שהיתה לכם את היכולת להרגיש את השריר ? תוך כמה זמן בטחתם בתוצאות שקיבלתם ? (האם היה רגע של מפנה כלשהו?) מהי הדרך הטובה ביותר שדרכה למדתם את בדיקת השריר ? טיפ למתחילים ? תודה
עדי נ.ב לכל הקינסיולוגים החינוכיים והיצירתיים שלא משתמשים בבדיקת שריר, אתם מוזמנים לשתף על הכלי המרכזי שאתם משתמשים בו בתהליכי ההדרכה שלכם

מנסה לענות

כמה זמן לקח לכם עד שהיתה לכם את היכולת להרגיש את השריר ?- אני חושבת שארבע שיעורים ראשונים, (חודש) לא הבנתי בכלל מתי זה כן, ומתי זה לא. מתי חזק ומתי חלש. שאלתי שאלות שאני יודעת את התשובה עליהן ובכל זאת, לא הרגשתי אותה. ואז, הגיע שלב, שידעתי שהשריר אמין, אבל בתשובה הבאה, יצא לא אמין. זה פרק לי את האמון גם בתשובה הקודמת . זה השלב שאצלי היה המתסכל ביותר. לא ידעתי אם אני יודעת מבחן שריר או לא. כי השריר תיעתע בי כהוגן. אח"כ שמעתי לעצתה של מטפלת אייפק בפועל, והיא הדריכה אותי להתחיל "אבחון" על אמת. לקחת בעיה קטנה ולהתחיל לחפש לה את הגורמים על ידי מבחן שריר. הזדעזעתי מהרעיון, הרי אני עדיין לא יודעת... אבל ניסיתי, וראיתי שעצתה עבדה להפליא. ברגע שלא ניסיתי לשלוט בתשובה, השריר נהיה ברור ואמין! (הכל עניין של שחרור שליטה) תוך כמה זמן בטחתם בתוצאות שקיבלתם ? (האם היה רגע של מפנה כלשהו?) אחרי הרבההה זמן. בערך כחצי שנה, כשהתחלתי לתת טיפולים לשם אימון, ופתאום, חזרו אלי עם תוצאות לטיפול. כלומר, אני חשבתי שאני משחקת בכאילו, ופתאום התברר לי ,שזה ממש עובד! עד היום, יש לי ימים של חולשה שאני עצמי מפקפקת במבחן שריר של עצמי או בטיפולים של עצמי, אבל אני מתאפסת מהר ונזכרת בפידבקים החיוביים שקיבלתי. מהי הדרך הטובה ביותר שדרכה למדתם את בדיקת השריר ? אין לי יכולת להצביע על משהו מדויק. אני חושבת שעזר לי , שאחרי תקופה, עברתי לנסות לבדוק על שריר עצמי וזה עבד לי יופי. (תוך פחות משבועיים) ואז, היה לי את הכלי לבדוק מבחן אחד בשני. (כלומר מה שיצא במבחן שריר על המטופל ולא הייתי בטוחה בו, בדקתי על ידי מבחן שריר עצמי וראיתי שזו אכן אותה תוצאה. טיפ למתחילים ? יגעת ולא מצאת, תתאמן!

הי פילפלית

תארת חלק גדול מהדברים שגם אני עברתי. את כל אותם ניסיונות בדיקה שלא קשורים לתהליכי העבודה. ההיי של הכן יודע, מרגיש והנפילה של הטעות או של הלא מרגיש. ואח"כ הפסקת הבדיקה והתמקדות בתהליכי העבודה, ושם בעצם היתה ההתקדמות הגדולה. האם קורה לך שלפעמים את לא מרגישה את השריר ? אם כן, מה את עושה ? תודה על השיתוף.

כן, קורה לי לפעמים עד היום שהשריר לא אמין

א) אני שותה מים. ב) אני בודקת אם אני עייפה או מתוחה מהתוצאה של התשובה. אם אני מתוחה, אני אומרת (עם השפתיים, או בקול) שאני מוכנה לכל תוצאה שתצא. אם עדיין לא הולך- ג) אני נותנת כסף לצדקה, ומבקשת, במילים פשוטות. בכלל, אני מתפללת הרבה - גם לפני טיפול, גם בשעת ביצוע הטכניקה, וגם, לא נעים... כשאני נותנת טיפול והתוצאות מאחרות להגיע. אני אישית, מרגשיה שהתפילה היא הכלי הכי חזק שלי בתור מטפלת. קרה לי, פעם, שהשריר השתבש לו לחלוטין. שום דבר לא עזר. הלכתי לטיפול אייפק,(הצריך 2 פגישות) ושם, כמובן עלו האמונות שלי ועוד. שיחררתי אותן, ומאז, אם לא הולך לי, אני לוקחת פתק וכותבת עליו "אני מאבחנת נכונה בעזרת מבחן שריר" ואז, או שאני קוראת אותו מספר פעמים, או שאני שמה אותו על הגוף במגע עור. חייבת לאמר למתחילים- לפעמים חושבים, "ואם השריר לא יהיה אמין ולא אדע, אולי אזיק לאנשים? אולי אטעה אחרים?" אז תדעו- כשהשריר לא אמין. פשוט יודעים את זה. אין ספיקות.

אחלה נפלא

כל מה שכתבת הוא על עצמך, וזה נהדר לשתות מים, לבדוק אם את עייפה, לבדוק אם התשובה שניתנה גורמת לך למתח והתיקון שאת מבצעת לעצמך תוך כדי האמירה שאת מוכנה לכל תוצאה שתצא מראה על יכולת התבוננות עצמית נהדרת, ובכלל תפילה וצדקה תמיד יכולים להועיל. כל הנושא של הפתקים - הליכתם וקריאתם יוצרת התניה נפלאה ובכלל יש הרבה מה ללמוד מאיך שאת מתנהלת עם זה. אבל - מה עם הצד השני, מה עם המודרך. מה ההנחיות או דרך הפעולה שלך מולו ? האם יש לו גם חלק בזה שאת לא מצליחה לבדוק לו את השריר ? תודה.

אני משתמשת הרבה בשריר עצמי

ולן דיברתי על עצמי. כשהשריר של המטופל לא ברור, אני מבקשת ממנו שישתה כוס מים. אם זה לא עובד, אני עוברת לשריר עצמי.

עדינה77

New member
תשובות פנימיות

בשיטת הקינסיולוגיה מח אחד שאני למדתי הכל נקבע לפי בדיקת השריר - כך מגיעים לתשובות אמיתיות מהתת מודע

יגעת ולא מצאת, תתאמן!

איזה יופי של אמרה!! נכונה במיוחד לגבי בדיקת שריר אך גם לכל דבר חדש שאנחנו לומדים ועלינו להטמיע. להתאמן, להתאמן , להתאמן ושוב להתאמן... אצלי השגת התוצאות של מבחן השריר ברמת מהימנות גבוהה הגיעה כבר באימון השלישי או הרביעי מאז למדנו אותו לראשונה אבל.... זה היה זמן מה "תלוי נבדק". כלומר, היו נבדקים שאצלם ההבדל בין "כן" ו"לא" היה מובהק ולעומתם כאלה שאצלם היה קשה מאוד להבחין בשינוי בשריר. אצלי בד"כ היה מאוד קל להבחין. ואני זוכרת שבאחד אימונים בכיתה עשתה לי השותפה שלי "חיים קשים" ביותר ואפילו בשלב הכנה, כל פעם "התהפכו" אצלה התגובות. זה היה די מתסכל ומייאש כי כבר חשבתי שאני יודעת לבדוק כמו שצריך ואני הרי תמיד נותנת תשובות מובהקות. ואז.... באחד השעורים שלאחר מכן עבדתי עם בן זוג שלא הצליח להשיג ממני תשובות. גם אני הייתי מאוד לא ברורה ו"התהפכתי" לו כל פעם. ואז הבנתי משהו חשוב ביותר: כל אחד עלול להיות במצב של מתח ולסרב לחשוף את עצמו ולא לאפשר לבודק לקבל תשובות. הדבר תלוי הרבה מאוד בנכונות של המטופל. ולכן בטיפולי אייפק אחד הדברים הראשונים שעושים (ואולי הראשון שבהם) הוא לבדוק את רמת המוכנות של המטופל לעבור טיפול בכלל וטיפול עם בדיקת שריר בפרט. אז באמת חשובה ההתכוננות של המטפל, יצירת ה"רפור" עם המטופל אבל גם אז זה לא מבטיח שת"פ מלא ותשובות נקיות מהשריר. מטפל מיומן יחשוד מיד שמהו לא תקין קורה בתגובות השריר, יעצור את התהליך ינסה לתקן או לחור בטקטיקה טיפולית אחרת. קרה לי עם מטופלת שעצרתי והרהרתי לרגע אם עלי להמשיך או להפסיק את הטיפול כי היא לא היתה איתי. היא שמה לב שאני מתלבטת ושאלה מה קרה. הבהרתי לה שקשה לי מאוד לעבוד כך כשהיא "במקום אחר" ואולי נוותר או נדחה את הטיפול לפעם אחרת. זה גרם לה להתעשת מיד ולחזור להיות איתי ב"כאן ועכשיו" למשך כל הטיפול שהיה בסופו של דבר מדהים ואפקטיבי.

היי תמר

מה שלומך ? מאוד מעניין לקרוא את שיתופך על החוויות שעברת וצברת בנושא בדיקת השריר. השיתוף מאוד חשוב, בייחוד בכדי להראות לאחרים שכולנו היינו בצורה כזו או אחרת במקום דומה. תודה!

m1955

New member
טיפ למתחילים וגם לממשיכים...

אימון, אימון ועוד אימון... בדיקת שריר ושימת לב - כלים מדהימים של כל ענפי הקינסיולוגיה. חשוב להתאמן על מנת להיות קשובים לניואנסים/לשינויים. אני עושה ח.פ.צ. חיים לפני כל הדרכה (לבד) וכחלק מתהליך האיזון עם המודרך. אם במהלך האיזון, בדיקת השריר לא חד-משמעית, אנחנו שותים מים ו/או עושים שוב תרגילי ח.פ.צ. חיים. על מנת למתן את הקושי בשימת הלב - אני מבקשת לכמת את התחושה מ1 עד 10 כש1 זה רע/חלש ו10 זה מצויין/חזק. טיפ למתחילים? להיות קשובים. בהצלחה לכולם:)

מרסיה

את בודקת שריר ? איזו הפתעה, חיוך על פני :) מה השינויים שאת רואה בתהליכי עבודה עם בדיקת שריר וכאלה שללא בדיקת שריר. תודה!

m1955

New member
הי עדי! ידעתי שתופתע:)

כן, אני משלבת בדיקת שריר בעיקר באיזונים ארוכים ומורכבים בשילוב שימת לב. למדתי והתאמנתי בקורס מתקדם ומדהים בשם "שבעת מימדי האינטליגנציה", קורס חובה לקראת קורס מדריכים לתרגילי מוח וקינסיולוגיה החינוכית שסיימתי השנה. עיקר השינויים חלו בי ובדרכי העבודה שלי. זה פתח לי צוהר נוסף, בלתי מילולי. זה חידד לי את שימת הלב שלי כאדם וכמדריכה במפגשים אישיים. הוספתי כלי מדהים נוסף לארגז הכלים שלי כקינסיולוגית חינוכית ואני ממשיכה להתאמן. שמתי לב שבזמן שאני בודקת שריר, אני מסבירה למודרך מה אני עושה ומבקשת לשים לב לתשובה שמתקבלת מבדיקת שריר. יכול להיות שאני נוהגת כך כי "שימת לב" הוא הכלי החזק אצלי והוא חלק ממני בהדרכות... תודה!

כן שמעתי

על הקורסים המתקדמים של החינוכית שהם מדהימים!! דרך אגב, אתמול התחלתי את הקורסים של ההסמכה לייעוץ אצל לילך שושני במוח אחד ואני הופתעתי מכמות התלמידים שהגיעו. היינו כיתה ענקית משהו בין 25-30 תלמידים שסיימו 7 שלבים, שתביני שאצלנו מתוך כיתה של 10, הגיעו רק 2 להסמכה ואם ע"פ כמות זו ניתן לבחון, אז בערך כל שנה לומדים בין 100-150 תלמידים מוח אחד, והיו שם מורים בכירים של השיטה (ע"פ גישה זו המורה שלימד את התלמיד מלווה אותו בקורס הראשון אצל לילך) ובכלל היתה חגיגה גדולה. והופתעתי מכך, לא ידעתי שמוח אחד נפוצה בצורה כ"כ גדולה בארץ. עדי

m1955

New member
רוצה לאחל לך הצלחה בקורס ההסמכה!

אני בטוחה שתהנה ושתצליח! זו באמת הפתעה לראות שכל כך הרבה תלמידים לומדים מוח אחד. המצב דומה בקינסיולוגיה החינוכית. צריכים לפעול שזה ימשיך ויגיע לתודעה של רבים נוספים. בהצלחה בלימודים ותהנה מהם
.

למעלה