תרבות נהיגה
יש חיה כזו

../images/Emo43.gifתרבות נהיגה../images/Emo124.gifיש חיה כזו../images/Emo35.gif

אשמח לקרוא את דעותיכם האם יש תרבות מסויימת של נהיגה בכבישי הארץ שלנו

vpqa

New member
יש תרבות נהיגה - תרבות רעה!

אני, כאמור, מתנדב בית"מ. מעבר לזאת, אני נמצא על הכביש די מעט (כשעה וחצי ביום). ממה שאני רואה בשעות המשמרת שלי ובשאר הזמן, אני די מיואש. התרבות השוררת בכביש משקפת היטב את הלוך הרוח בחברה שלנו דהיינו: אני!, שלי!כאן ועכשיו! דוגמאות? בבקשה: 1. לבחור שבצע פניית פרסה תוך עיכוב התנועה בשעות הלחץ: רק רציתי להסתובב! עובדות בשטח: כ 100 מ' משם יש כיכר שאפשר להסתובב בבטיחות 2. לנהגת שנעמדה במעבר חצייה תוך פנייה ימינה מכביש צדדי לכביש אחר, והורידה נוסעת: מה לא בסדר? עובדות בשטח: 25 מ' אחרי הפנייה יש מפרץ חניה גדול לאוטובוסים שאפשר להכנס לרגע ולהוריד נוסעים בבטחה. 3. לנהגת שעברה צומת באור אדום: לא רציתי לעצור שהילד שלי לא יקבל מכה! ויש עוד שתהיה לכולם נסיעה בטוחה למרות הכול

isra533

New member
האם רק נהגים כאלה

נמצאים על הכביש, רק נהגים שעוקפים על השוליים, רק נהגים שעוברים באור ירוק, מה עם כל הנהגים האחרים? כאשר אתה רואה מקרה של עקיפה או מעבר באור אדום אתה סופר גם את האחרים? מי הרוב? שאלתי את כל אותן שאלות מעצבנות רק כדי לתת נקודת השקפה על צורת הראיה שלנו. הרי רוב המוחלט של הנהגים כן עוצרים באור אדום, כן מחכים בתור, כן עוצרים בתמרור עצור ולא עוקפים בפס לבן, אז בגלל קומץ נהגים שלא מתנהגים לפי הכללים צריך לומר שהמצב הוא גרוע. לא מקובלת עלי התנהגות כפי שציינת אבל רצוי להאדיר את החיובי שהוא הרוב מאשר להסיק מסקנות על הכלל ממיעוט קטן.

איזו תרבות יש כאן ../images/Emo35.gif

ישראל ידידי, אסיט את הדיון לתחום אחר, עם בעיה דומה. אתה, אני והרוב המתורבת בארץ, עומדים בתור בבנק,בקופ"ח,לא עוקפים עם התירוץ "יש לי רק שאלה", לא שולפים סכינים, לא מופיעים בתוכניות כלבוטק / אמנון לוי כנוכלים / רמאים ואף עבריינים, ואף על פי כן אנו חברה אלימה, לא מתורבתת חסרת כבוד אל האחר וכד', ולא תוכל להגיד שזה לא נכון. רוב הנהגים הם מתורבתים מצייתים לחוק ואולי אף אדיבים. אולם הדינמיקה בחברה היא ש"המיעוט המקלקל" הוא הדומיננטי ועל פי התנהגותו נקבעת "התרבות שלנו". עוד דוגמא ? "אלימות במגרשי הכדורגל", מוכר לך ? שמעת על כך ? למה מה, כל האוהדים אלימים ? כולם זורקים חזיזים / מקללים את השופט / וצועקים "ערבי מ ..." ? אז כנראה שאין מה לעשות, זאת החברה וזו הדינמיקה שמתנהלת בה, ואנו הפעילים למען חברה טובה יותר, נמשיך בפעילויותינו.

בעז 21

New member
../images/Emo45.gif בדיוק!

אני רוצה לחזק את דבריך. אני חושב ששתי הדוגמאות הראשונות שהבאת מצויינות וממחישות בדיוק את התרבות הרעה (אני לא מסכים איתך לגבי הדוגמא השלישית אני חושב שהרוב המוחלט במדינה הבין שלעבור באדום זה סיכון מטורף). כל אחד במדינה חושב רק על עצמו בכביש וככה זה נראה. מה הפתרון? להימנע עד כמה שאפשר מנסיעה בכביש (למרות שלצערנו היום זה מאד קשה עקב התחבורה הציבורית הגרועה) לקוות שסוף סוף המדינה תשקיע באמצעי אכיפה טובים יותר (חיישנים\מצלמות וכדומה - יש כבר טכנולוגיות מטורפות בתחום רק צריך לקנות ולהטמיע). חינוך ? גם זה פתרון אבל אסור לשכוח שאין דבר כזה חינוך אינסטנט.

ElinorL

New member
תשובה + שאלה נוספת שמעניינת....

בעיקרון יש איזה בסיס של נהיגה מאוד אלימה והרבה זריקת זין (סליחה על הביטוי) אבל אפשר לשים לב להבדלים קטנים קטנים באיזורים שונים של הארץ. בת"א למשל לאנשים יש הרבה פחות סבלנות בכבישים וכ"ו... זה דעתי בכל אופן אבל שאלה שקצת יותר מעניינת אותי זה מה קרה שהנהיגה הפכה להיות כ"כ אלימה בארץ? הרי זה לא תמיד היה ככה. אז נכון, עכשיו זה כבר יותר תופעה שנמשכת כי זה מעגל אין סופי ונהגים חדשים נשברים בסוף ומפתחים את מה שהם מכירים ומה שהם רואים (הולכים עם העדר בקיצור) אבל ממה זה התחיל לעזאזל? זה משהו שבאמת היה מעניין אותי לדעת, איך הכבישים פה הפכו לכ"כ אלימים...

אהובה.א

New member
הכביש לא אלים

מי שאלים פה הם קמצוץ קטן של נהגים שרק עליהם אנחנו שומעים. רוב הנהגים בארץ הם טובים. אולם האדיבות היא מהם והלאה. לנהג הישראלי את את הקטע המצ'ואיסטי של "יודע הכי טוב מכל אחד אחר". וזה מתבטא היטב בנהיגתו. 1. כשאת/ה נוהג/ת בכביש עירוני. השעה 7:50 בבוקר. התנועה מלאה בילדים הרוצים להגיע לבתי הספר בבטחה. את/ה פונה ימינה בצומת מרומזרת במהבהב עם משולש. מעבר חציה מפריד בינך ובין הדרך שמולך. באותו מעבר חציה חוצה ילד/ה . את/ה עוצר/ת בכדי לתת זכות קדימה לחוצים את הכביש. אולם לנהג מאחוריך אין סבלנות. הוא צופר לך וצועק "יאללה , סע כבר". 2. ואם זאת בחורה "יאללה כבר , מי נתן לך רשיון????" 3. ובאותה סיטואציה - כל 200 מטר יש מעבר חציה. את/ה עוצר/ת בכולם כי את/ה נהג/ת זהיר/ה. הנהג מאחוריך כבר חסר סבלנות. רוצה למהר להגיע לעבודה. באחת העצירות הוא עוקף אותך וחותך את מעבר החציה...... לא רוצה לחשוב על הילד שחוצה.. 4. הנהג הישראלי לא יכול לראות שיש רכב לפניו גם אם הוא נוסע 110 קמ"ש. תמיד יש לו תחושה שהוא איטי מידי כשיש מישהו צמוד אליו מקדימה. הוא מרגיש שהוא חייב להיות הראשון תמיד. המוביל. ה"בוס על הכביש". ולא חסרות הרבה דוגמאות. הבעיה פה מתחילה בחינוך לקוי. כי הכבישים היום הרבה יותר בטוחים ממה שהם היו לפני 20 שנה. הרכבים היום הרבה יותר יציבים ממה שהם היו לפני 10 שנים. ובכל שנה מתמקדים יותר על הקטע הבטיחותי ברכבים. מגז האוויר נשאר אותו דבר ולכן לא ניתן להאשימו. אני מאשימה רק את עצמנו שנותנים לכל זה לקרות. כשילדים רואים את הוריהם נוהגים בצורה לקויה - הם למדים מהם ועושים כמוהם. כשהילדים מתבגרים ויש ברשותם ר.נ הם ינהגו כמו שהוריהם נהגו כשהם עצמם היו ילדים.

תרבות חייתית

ראשית קבלי את ברכותי לרגל תפקידך החדש, עלי והצליחי, ומי יתן ותמנפי את הנושא להעלאת המודעות לסכנות הצפויות בכביש. איזו תרבות יש בין הנהגים שלנו ? רובנו אדיבים, מצייתים לחוק, לא משתוללים על הכביש, ומתנהגים למופת ! כך כותב באחת התגובות ישראל פרידמן, וזו האמת, אולם המציאות המשתקפת אלינו שונה, כי המיעוט המתנהג אחרת וההיפך, הוא דומיננטי, והתנהגותו היא נמצאת "על סדר היום". אז לצערנו אין כאן "בין הים לירדן" שום תרבות בשום מקום ובשום זמן : בקופ"ח, בבנק, בסופר, במועדונים, במגרש החניה, במגרש הכדורגל וגם בכביש : צעקות, אלימות, קללות, סכינים, דחיפות, עקיפות (לא רק עם הרכב, מכירים את "יש לי רק שאלה" ?) אי ציות לחוק וכיבוד העצמי בלבד. לא אמשיך כדי לא לחזור על עצמי, אולם זו המציאות הכואבת והאמת העצובה.

למעלה