ובכן רבותיי המלומדים

TinyT

New member
../images/Emo63.gif ובכן רבותיי המלומדים

קצת בלאגן וגם קצת פה ושם... אם אפשר לעבור על היסודות שוב ולא לרוץ מהר אודה לכם... יוגה, יסודות, השגות, הבנות... יוגה מול טאיצ´י... בתודה
א.

יוגי בר

New member
צא מהסמטוכה

מצד אחד אתה לא חייב לדעת את את כל היוגה במכה, מצד שני קרא את כל מה שכבר קרה ואם משהו לא ברור לך תגיד ואגיד לך מחדש. בקיצור סמן לי מטרה ויחד נתביית עליה. יוגה מול טאיצ´י. נו טוב, כבר אמרתי שיוגה לא מתחרה עם אף אחד. בבסיס שניהם עובדים על אותה צנרת אנרגטית. ביוגה קוראים לזה נאדים ואלו בטאיצ´י מרידיאנים. יותר מזה, מתחיל להיות סיפור פילוסופי. יוגי בר

TinyT

New member
../images/Emo68.gif צאי ולא צא...

וקצת יותר סבלנות בבקשה.... קראתי את שכתבו האחרים ולא הבנתי הרבה ובגלל זה שאלתי בגדול בשביל להבין... אבל אוקיי בוא נתביית על משהו אחד. הדרך היחידה בה תרגלתי יוגה הייתה דרך ספר עם תמונות של תנוחות שונות מהקל עד הקשה, הצלחתי חלק וחלק לא, נתקלתי בבעיות שונות: 1. לא הרגשתי כלום מלבד המתיחות שהתרגילים מבקשים - הגמישות היא המטרה? תרגול השרירים המטרה? 2. ברעיון הפילוסופי - האם עשיית התרגילים ללא הבנת הרעיון או ללא ידיעה היא המביאה לתוצאות - לרגיעה וכו´? 3. הנשימה - על הנשימה (בספר כתוב) התמקדו בעיקר יחד עם ניקוי וטיהור הגוף, אך הלכלה למעשה כשניסיתי לנשום מהבטן הייתה שם חוסר נוחות, עיניין של להתרגל מחדש?, איך יודעים מתי מצליחים? 4. יוגה ניתן ללמוד מספר או חייב מורה מאסטר וכו´? TNX א.

יוגי בר

New member
התקלת אותי בסבלנות

וקודם כל התנצלות. 1. יוגה כדאי ללמוד ממורה. מורה טוב עוד יותר טוב. אל תוותרי. אבל, לא מצאת מורה כזה ונפל לך ספר לידיים- אז דיר באלאק בזהירות. כי... למה? הגוף הפיזי פועל בדרך הבאה: אי אפשר להפעיל עליו מאמץ. יענו למתוח שריר בכוח. השריר ימתח הצורה המקסימלית אך ורק כשהוא רפוי. כנ"ל לגבי ניוע חוליות כמו עמוד השידרה וכו´. ולכן כל התהליך חייב להיות מלווה בנשימה נכונה. הנשימה מרפה. זה הסוד של יוגה. 2. נשימה נכונה או נשימה יוגית לבטן (נשימה בטנית או סרעפתית) חייבת, אני מדגיש, חייבת בהדרכת מורה מנוסה. נקודה. מורה מנוסה עבר את כל הקשיים הכרוכים בלימוד הנשימה ויוכל להנחות אותך כהלכה. נשימות מתקדמות אל תחשבי בכלל לנסות. 3. טיהור הגוף- כנ"ל. חייב בהדרכת מורה. אל תחשבי בכלל לנסות בלי. 4. מצאת מאסטר- אשריך. 5. איזה ספר יש לך? תני שם ונתקדם הלאה. שלך יוגי בר

אחד32

New member
מורה / טאי צ´י

לדעתי הדרך היחידה ללמוד היא ממורה טוב. אני התחלתי ללמוד מספר וכיום לומד עם מורה, אבל .. תמיד משתדל לסמוך על עצמי, אם משהו מרגיש לא נכון, אני הולך עם ההרגשה. אולי לא הבנתי נכון את המורה, אולי המורה לא מכיר אותי טוב מספיק ואולי יש למורה עוד מה ללמוד. אני מעדיף לא לעשות תרגיל מאשר להפצע וביוגה אפשר להפצע!!! אחד ההבדלים בין טאי צ´י ליוגה הוא שבתרגול האסאנות (של היוגה) מתרגלים בקצה גבול היכולת. לעומת טאי צ´י שבו עובדים על מקסימום שחרור. וכמובן (בלי להפחיד אף אחד:) לא לשכוח את כל ההזהרות של יוגי-בר

יוגי בר

New member
על מורים ותרגול.......

אחד 32, מתחיל פה דיון רציני, ורצוי שיהיו כמה שיותר משתתפים שיכנסו לתוכו. ובקצרה: בכל תרגול אפשר להנזק. נזק עלול להגרם בתרגול מהסיבות הבאות: 1. מורה לא מוסמך- לימוד לא נכון- הסתכלות על יוגה כמו התעמלות וכו´ (יוגה זה לא התעמלות. נקודה.) 2. תרגול אישי לא נכון 3. מעבר, ללא השגחה והקפדה, אל מעבר לגבול המאמץ והכאב. 4. אי הקפדה על נוהלי בריאות!! לדוגמה: יש לך לחץ דם גבוה אסור לך לתרגל עמידת ראש. חד וחלק. הדגש|שיהיה ברור: ביוגה זה לא צריך לקרות- ליתר דיוק- באם מלמדים נכון- אסור שיקרה. וזה חשוב! ביוגה קלאסית עובדים עלהדגש| מקסימום הרפייה ושחרור. זה הבסיס. ושוב זו רק ההתחלה נדבר על זה בהמשך בהרחבה.זה חשוב לאללה. יוגי בר

eliii

New member
אם כבר התחלנו בדיון המבורך

אז אוסיף אנקדוטה מענינית שחויתי...בערוץ ההודי ז"ל מ"ערוצי זהב" היו שיעורי יוגה לפנות בוקר...לפעמים כשבמקרה הייתי ער ומזפזף לשם...הייתי מנסה לתרגל...ובכן בפעמים הראשונות ..היו אחלה תרגילים משחררים בטירוף...שעשו אותי כמו חדש...תקופה אחרי שוב נפלתי על אותו ערוץ בסביבות 4:30 לפנות בוקר...ואז הייתה מורה אחרת שנתנה תרגילי מתיחה ממש קשים לביצוע שהכאיבו לי בעת האימון(גם לא הצלחתי לבצע אותן נכונה)והותירו אותי דואב אחרי...ההיפך ממה שהייתי מצפה משיעור יוגה....

יוגי בר

New member
יוגה מול אימוןגופני ...ההבדלים

הבדל בסיסי: בתרגול גופני אתה מבצע תנועות שרירים חריפות וחזקות. תרגול יוגה זה ההפך הגמור. למה? וזה מזה חשוב! תקרא כל מילה. תנועת שרירים חזקה יוצרת הצטברות של כמות גדולה של חומצת חלב (חומצה לקטית) בסיבי השריר וכך גורמת לעייפות. ויותר מזה, תנועה מהירה של השרירים גורמת ללחץ עצום על הלב. איך זה קורה? שים לב! כך עובדים השרירים של הגוף. כשהשרירים מתכווצים, הגליקוגן( שנוצר בכבד) מתפרק לחומצת חלב ומשחרר תוספת אנרגיה. אנרגיה זו מנוצלת ליצירת הזרחות האורגניות. 1/5 של חומצת חלב שמיוצרת בצורה כזו מתחמצנת לפחמן דו חמצני ומים. ומשחררת שוב אנרגיה. אנרגיה זו מנוצלת כדי ליצור גליקוגן מן השארית של 4/5 של חומצת החלב שנותרה. העייפות היא תוצאה של חוסר יכולתם של השרירים לקבל די חמצן כדי לחמצן כמות גדולה של חומצת חלב. זאת אומרת: שכאשר מצטברת כמות גדולה של חומצת חלב בשרירים, נעשים השרירים- באופן זמני- בלתי מסוגלים להתכווץ.כי נוצר כאןחוב של חמצן חוב זה הוא הההבדל בין כמות החמצן הנדרשת ע"י השרירים הפעילים באימון לבין מה שמתקבל למעשה. אתה ודאי מכיר את התופעה שאחרי שגומרים תרגול מאומץ(ריצה למשל)ממשיכים ונושמים יותר עמוק ויותר מהר מאשר עשינו זאת בזמן התרגול. למה? כדי לאזן את חוב החמצן. בתרגול יוגה נכון זה לא צריך לקרות. כי התנועות צריכות להיות הדרגתיות עם הרפייה ונשימה נכונים. המשך יבוא יוגי בר

חובבן

New member
טאי צ´אי הוא בראש ובראשונה

שיטת לחימה. בפורום "אומנות לחימה" (ראה לינקים) תמצא טאיציסטים מקצועיים שיסבירו יותר. למאמר מענין על תולדות הטאי צ´אי ראה לינק נוסף.

יוגי בר

New member
טאי צ´י..... עם כל הכבוד

לכל הטאיצ´יסטים: חברה, חאלאס. וזה לא אישי. עם כל הכבוד לטאי צ´י זה לא לפורום היוגי. יש הרבה מה לדבר ולדסקס על טאי צ´י אבל זה צריך להיראות ולעשות בפורוס על אומנויות לחימה. אני יודע שאתם מבינים אותי. תודה. יוגי בר

למעלה