האם להביא ילדים זה אגואיסטי יותר מלא להביא?

O r i V

New member
האם להביא ילדים זה אגואיסטי יותר מלא להביא?

מה דעתכם?

כל בחירה לדעתי היא אגואיסטית, הרי גם מי שעושה ילדים, עושה אותם כי הוא רוצה, ולא כי הם ביקשו להיוולד, והוא חושב קודם כל על עצמו.

כשאנחנו לא עושים ילדים, אנחנו לא עושים כי אנחנו לא רוצים, אך לפחות החלטה זו לא משפיעה על החיים של אחרים. אנחנו אחראיים רק לעצמינו ולא כופים שום דבר על אף אחד. כשאנחנו עושים ילדים, אנחנו גורמים למישהו
להיות בחיים ולהתמודד עם כל ההשלכות של זה, בלי ששאלנו את דעתו או רשותו, רק כי רצינו "ילדים" (שגם זה מושג מוזר, כי הילדים גדלים ואח"כ הופכים לאנשים, והם לא רק ילדים, הם אנשים שיצטרכו להתמודד עם המון דברים בחיים שלהם,
בלי שהם בכלל ביקשו את זה), כך שהאגואיזם שלנו משפיע גם על אנשים אחרים, שזו קצת חוסר התחשבות, לא?

MDK15

New member
לא לרצות להביא ילדים זה לא אגויסטי בעיניי

מכיוון שלהביא ילדים זו נורמה מושרשת בחברה לכן כל מי שלא בוחר לעשות הפוך מהנורמה מקבל תווית מסוימת.
במקרה שלנו זה "אגואיזם".

אם תשאל את רוב ההורים למה הם הביאו ילדים יגידו לך מיד:
שלא יהיה להם משעמם בחגים ושיהיה מישהו שיטפל בהם לעת זקנה,
שזה לדעתי סופר אגויסטי.

ניתן להוכיח זאת בצורה מתמטית:
לגדל ילד עד גיל 21 בימינו מוערך במיליון שקל.
בסכום הזה ניתן לשכור צבא של פיליפינים ולטוס כל חג לחו"ל.

O r i V

New member
אני מסכים ש

"לא לרצות" זה לא אגואיסטי, אבל הסיבות שבגללן לא רוצים יכולות להיות אגואיסטיות, שזה בסדר גמור.

מה שכן, אני לא חושב שהסיבות שציינת הן בהכרח הסיבות שאנשים מביאים ילדים - כל אחד מביא (או לא מביא) מסיבותיו שלו.

red desert

New member
אני בעיקר מודאג מכך שאין ערובה

לכך שהילד שיוולד יהיה מאושר בחייו. בוא נדמיין לרגע סיטואציה בה (במושגים של סרט מדע בדיוני) אתה נכנס למכונת עתידנית המעוצבת בצורת צדפה ואתה זוכה
לראות במשך דקה ו22 שניות תקציר חיים של ילדך לעתיד שבסופם הוא פונה למצלמה כאדם בוגר ואומר לך: "תודה אבא, על שהענקת לי את מתנת החיים."

האם אז תשנה את דעתך?

atomic kitten

New member
זו הבעיה הכי גדולה לדעתי

אני דכאונית ודי מצטערת שנולדתי
לא מוכנה להביא לעולם עוד בן אדם שאולי ירגיש ככה (או כי יקבל את הגנטיקה הדפוקה שלי או את החינוך הדכאוני שלי).
החיים בעיני הם עול ולא מתנה.
חשבתי כן על אימוץ ילד שכבר נולד ממילא כדי לנסות לשפר את חייו, אבל אין לי בן זוג ולבד זה נראה לי קשה מידי...

atomic kitten

New member
הי בראדשו

לא הייתי כאן מכמה סיבות -

1. נפרדתי מבעלי (לא רק מסיבות ילודה) ולכן נושא הכן או לא ילדים לא רלוונטי לי כרגע.
2. אני (שוב) בהתקף דכאון מג'ורי, גם עקב הפרידה, משבר בלימודים ושאר ירקות, מה שעוד יותר מביא אותי למחשבה שאני בכלל לא מסוגלת לגדל ילד בריא בנפשו... אני בקושי מצליחה לדאוג לעצמי כרגע.

בקשר להורות - באמת שאני מרחמת על ההורים שלי - אני ההוכחה שילדים יכולים לגרום להרבה סבל וכאב לב.

בראדשו00

New member
אטומיק

מאד מבינה את הכאב שלך, פרידה היא דבר לא פשוט, אני זוכרת את הלבטים ששיתפת בעבר בפורום.

אני מאד מקוה שאת בידיים טובות ושאת מטפלת כמובן בדיכאון - כי מגיע לך לחיות חיים טובים יותר, מלאים יותר ואפשר לצאת ממקומות כאילו.

את עדין בחו"ל (אם אני זוכרת נכון....?)......

שולחת

atomic,במקרה נכנסתי לפורום,וחסכת לי מילים

הכי מזדהה שאפשר
אני לא דכאונית,אבל חרדתית, אספרגרית והיפראקטיבית קשה
ועוד הבדל קטן שאני רווקה

atomic kitten

New member
עכשיו גם אני רווקה :/

וממש לא נראה שזה ישתנה בקרוב (או בכלל)
בתור אספרגרית, האם את מרגישה צורך בזוגיות? כי הבנתי שיש אספים שלא מעונינים בזה?
לעומת זאת האקס שלי שהוא גם אספרגר (לא מאובחן כי הוא סרב ללכת לאבחון :( ) מאוד מעונין בזוגיות וילדים.

efroch99

New member
אוי, רק עכשיו ראיתי

אני מצטערת לשמוע שאת עוברת תקופה כזאת קשה.

O r i V

New member
לא הבעתי דעה

אני עוד לא בטוח מה דעתי בנושא, אך בכל אופן, זה שהילד בסופו של דבר יהיה מרוצה מחייו זה לא רלוונטי, כי לא יכלנו לדעת את זה כשעשינו אותו.
אני חושב שזה באמת לא נכון להגיד שלעשות ילדים זה "יותר" אגואיסטי, אבל זו עדיין בחירה שמערבת גם את חייו של אדם אחר, בניגוד ללא לעשות.

ronias

New member
כן אבל לדעתי זו לא חשיבה כל כך נכונה

מכיוון שאם לדוגמה אלוהים יבוא ויגיד לך מראש שאם יהיה לך ילד אז 99.999% שיהיה מאושר, אז בגלל ה - 0.0001% אתה לא תביא ילד??
ואם זה יהיה 95% אחוז לאושר? ואם זה יהיה 90%? 80%? 70%?

כלומר אפשר גם להסתכל על המשלים (נמשל ה - 0.0001%) ולהגיד הפוך - שאתה לא בסדר כי בגלל הסיכוי הקטנטן הזה אתה מנעת ממישהו את האושר שיהיה לו אם היה חי.

לדעתי כל אחד צריך לחשוב ולנסות להעריך מראש את הסיכויים ולהחליט על הסף הנכון בשבילו.. הסיכויים מושפעים מגנטיקה, ממצב העולם, ממצב כלכלי אישי ועוד ועוד..

red desert

New member
בכוונה תיארתי

את הסיטואציה כסצינה מסרט מדע בדיוני ולגבי ההפוך...לא מנעתי מאף אחד אושר
מכיוון שאותה ישות עתידית לכאורה אפילו לא מתוכננת. (זו אפילו לא הפלה מלאכותית לצורך הדיון.)

O r i V

New member
בדיוק

זה מה שניסיתי להגיד, האם זה בסדר להשפיע גם על אדם אחר רק בגלל רצונותינו הפרטיים?

ThatWhichIsNot

New member
בגדול - לדעתי כן

לדעתי (וזו רק דעתי, שנראה שרוב האנשים ממש לא מסכימים איתה), בתנאים של היום, עדיף לאדם שלא יוולד, ועדיף לסביבה שלא יוולדו עוד בני אדם. זה בממוצע - בטוח יש אנשים שחייהם יהיו נפלאים וכדאי להם להיוולד, ובטוח שיש כאלה שיתרמו לסביבה יותר מאשר יזיקו (אולי אפילו ימציאו טכנולוגיה שתעשה טוב לאדם ולסביבה), אבל מאחר ואי אפשר לדעת מראש, כל מה שאפשר לעשות זה להתבסס על הערכה של סיכויים - ולדעתי רוב הסיכויים הם נגד.

אז אם מתבססים על ההערכה הזו שלי, להביא ילדים לעולם זה בפירוש יותר אגואיסטי מאשר לא להביא אותם, בכל רמה של רצון בילדים.

מצד שני, אני לא חושבת שאגואיזם מתון הוא נורא כל כך... וברור לי שרוב האנשים, שמיוחד אלו שכן עושים ילדים, מאמינים שאיכשהו יהיה טוב לילדים שלהם, אז חשוב לי להדגיש שאין לי טיפת ביקורת על 'אגואיזם' בהקשר הזה.

cargo66

New member
לא

אגואיזם הוא לשים את עצמך במרכז ולעשות מה מתאים לך. אז אם מתאים לך לעשות ילדים - אתה עושה. ואם מתאים לך לא לעשות ילדים - אתה לא עושה. שתי האפשרויות נובעות ממה שמתאים לאדם לעשות, בהנחה שאנשים עושים זאת מתוך בחירה ולא בכפיה.

gargar1984

New member
אם אף אחד לא נפגע, מה רע באגואיזם?

גרגר שומע "אגואיזם" ומדמיין את עצמו רואה ילדה קטנה שאיבדה את ההורים בוכה ברחוב אבל לא הולך לעזור לה כי יש הוא ממהר כי יש לו תור למניקור.
אבל אם לא קורה שום דבר רע למישהו אחר בגלל האגואיזם, מה הבעייה?

אפשר להגיד שיש אלמנט של אגואיזם בללדת ילדים - אי אפשר לשאול אותם אם הם רוצים להוולד. ויש גם אלמנט הפוך - התחייבות לטפל בבן אדם אחר על חשבון עצמך.

מה עם הורים מאמצים? הם לא מביאים אף אחד לעולם, הם לוקחים אנשים שכבר נמצאים בו במטרה לשפר את החיים שלהם. ונניח הם עושים את זה מסיבות אגואיסטיות. או שאנשים עושים כל דבר שעוזר לאחרים ממניעים אגואיסטים. זה לא הופך את זה לדבר רע. אז מה אם הסיבות שלהם אגואיסטיות?

כל עוד אף אחד לא נפגע, אנשים יכולים לעשות מה שהם רוצים מאיזה סיבה שמתחשק להם...

למעלה