המפכ"ל דני לוי מוכיח דבר אחד: בשאלה למי הוא נאמן קודם, לישראל או חנמאל, הוא בוחר באופציה השנייה.

Harrington

Well-known member
מנהל
בג"צ הוא החוק ולכן גם הוא מכופף את החוק לצרכים שלו ואז כפוף לו, כפי שראינו בכל פעם שהוא אישר לבל"ד להתמודד לכנסת בניגוד הגמור לחוק.
הבעיה העיקרית בעניין הזה היא הבררנות שבאכיפה/פסיקה. עמדת בג"צ ביחס לבל"ד והנדרש כדי לפסול אותה לגיטימית בעיני. אל תשכח שלמחוקק יש את האפשרות בכל רגע נתון להחמיר את הקריטריונים ולחייב בכך את בג"צ. הוא נמנע מכך. אולי בגלל שנוח לפוליטיקאים (כן, גם שלנו) יותר לצעוק 'גוועלד, בג"צ' מאשר לעשות מלאכתם נאמנה.

Cranio

Well-known member
אני שומע את עצמי טוב מאוד, שומרי הסף בישראל מנסים לנהל את המדינה ולא להיות רק שומרי סף.
אתה צריך להצביע למשיחיים המטןרללים או לביביסטים הסתומים ואפשרות אחרונה , לאבי הטרוריסטים היהודים.
אתה לא שונה מהם .

Harrington

Well-known member
מנהל
המפכ"ל, דני לוי, דוחה את דרישת היועמ"שית, גלי בהרב-מיארה,
להקפיא את העברת היועץ המשפטי של המשטרה, אלעזר כהנא, לתפקיד אחר.
אכן המפכ"ל הוכיח את נאמנותו לגוף שבראשו הוא עומד ולדין הישראלי. אשריהו על כך.
לגופו של ענין, מחלוקת מהותית לגיטימית לחלוטין בין היועמ"ש למפכ"ל. אז יש מי שיתלהב מכך שהרמטכ"ל כביכול שם פס על היועמ"ש שרואה עצמה מוסמכת להתערב בכל דבר ועניין במדינה וזה בסדר גמור. אבל בתכל'ס זה ייגמר מן הסתם בזה שאיזה ארגון משועמם עם יותר מדי כסף יעתור לבג"צ :).

Cranio

Well-known member

המפכ"ל עונה ליועמ"שית על הקפאת הזזת יועמ"ש המשטרה: "לא מוכרת לי חובה להתייעץ איתך".

ווואוווווו מעניין מי לימד אותו לשקר ולזלזל ......

לאחר שהחליט להזיז מתפקידו את תנ"צ אלעזר כהנא,

מפכ"ל המשטרה טוען כי ההליך בוצע כדין המפכ"ל שיגר לבהרב-מיארה מכתב והאשים:

"את מפקיעה את סמכות סגל הארגון שאני עומד בראשו" .​

בסביבת המפכ"ל גם מכחישים את טענת היועמ"שית שהיה סיכום ביניהם להקפיא את ההעברה.​

evglev1

Well-known member
מנהל

המפכ"ל עונה ליועמ"שית על הקפאת הזזת יועמ"ש המשטרה: "לא מוכרת לי חובה להתייעץ איתך".

אולי מי שלימד אותו זה יו"ר האופוזיציה שבהיותו ראש הממשלה טען שלא מוכרת לו חובה להעביר הסכם על גבול ימי בכנסת.

Harrington

Well-known member
מנהל
אולי מי שלימד אותו זה יו"ר האופוזיציה שבהיותו ראש הממשלה טען שלא מוכרת לו חובה להעביר הסכם על גבול ימי בכנסת.
הוא אפילו, בחוכמתו העילאית והשכלתו המשפטית הנרחבת, הודיע ליועמ"ש שמה שהיא הגדירה כבלתי חוקי "לדעתו זה חוקי" :).

Harrington

Well-known member
מנהל

אולי הוא פשוט צודק? בדקת את הדין הישראלי לפני שכתבת את הנ"ל? מצאת מקור נורמטיבי לחובה הנטענת של המפכ"ל להתייעץ עם היועמ"ש לממשלה לגבי צעדים כאלה? או שסתם הגבת כמו הישראלי המצוי, תוך הפרחת סיסמאות בסגנון 'רק בישראל' (בדרך כלל על משהו שקורה בכל מדינה בעולם) :)?

זה נושא ראוי לדיון. לכתחילה המפכ"ל כמובן צודק. ההצבות האלה הן בתחום סמכותו ואין להן כל קשר ליועמ"ש לממשלה. מצד שני, מוסד היועמ"ש לממשלה נוהג לפרש את תפקידם של היועמ"שים למשרדי הממשלה כאילו הם כפופים לה דווקא, ליועצת המשפטית לממשלה. בג"צ גיבה בעבר גישה זו, אם כי למיטב זכרוני (מחייב בדיקה) לא קבע מסמרות בנושא. בקיצור, על פניו דיון ענייני למהדרין ומחלוקת לשם שמיים. אמנם חבל שכולו מתנהל בפומביות, אבל זה כבר רוח התקופה שאנו חיים בה.

ואתה כמובן יודע לספר שזה לא נכון, בהיותך נוכח בקביעות בפגישות ושיחות הטלפון בין היועמ"ש למפכ"ל.

Cranio

Well-known member

הצהרתו של המפכ"ל לוי שלפיה הוא מתעלם מעמדתה המשפטית של היועמ"שית בהרב-מיארה היא חמורה, ומהווה הפרה בוטה של בסיס שלטון החוק במדינת ישראל. טוב ייעשה אם יחזור בו ממכתבו, לפני שהנושא יגיע לפתחו של בג"ץ​

Cranio

Well-known member
אנו רגילים למאבק בין הדרג הפוליטי לייעוץ המשפטי,
אך הודעה פומבית של מפכ"ל המשטרה כי הוא לא מכיר בסמכותה של היועמ"שית חורגת ממוסכמות היסוד שהתגבשו מאז קום המדינה, עוגנו עוד בדוח ועדת אגרנט בתחילת שנות ה-60 ואומצו על ידי הממשלה.

בכל הנוגע לגופים הכפופים לממשלה -
כגון משטרת ישראל, צה"ל, הפקידים במשרדי הממשלה וכו' -

נקבע באופן מפורש על ידי ועדת אגרנט כי הם כפופים לעמדה המשפטית של היועמ"שית.

וכך נקבע: "באשר ליתר הרשויות, השייכות לזרוע המבצעת במדינה, סבורים אנו, כי לא יכול להיות ספק בדבר, כי מחובתן לראות את חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה כמדריכה בשאלות חוק ומשפט".

למעלה