התייעצות בענין מדרגות

צופנסו

New member
התייעצות בענין מדרגות

לאחר שהשרשור הקודם נזנח, אני מקפיצה שאלתי הקודמת בעניין המדרגות.
אנו מתכננים מדרגות משוננות, אחרי שראינו אותן בבית מאד יפה שתכננה האדריכלית שלנו (מצרפת תמונה). ההערות הקודמות (גלמיש) בדבר המראה "המטריד" של המשוננות, שמתאים רק למקומות מאד ספציפיים, הצליחו לטרוד גם את מנוחתי.
המדרגות אצלנו מתוכננות לאורך קיר משותף עם הדו שלנו, והן ממוקמות ממש מול הכניסה לבית, ובצורת ח'. היינו שמחים לתכנן מדרגות מקונסטרוקציית עץ וברזל, אך מטעמי תקציב זה לא יסתייע.
אשמח לשמוע רעיונות בענין תכנון מדרגות. אני מוצאת שהתכנון הסטדנרטי של מדרגות יצוקות קצת מכביד ומגושם (לפחות כך במקומות שראיתי), והמדרגות אצלנו צפויות להיות אלמנט די מרכזי בבית.
מבחינת עלויות, אין למשוננות משמעות עבורנו. סגרנו כבר עם קבלן שלד על מחיר פאושלי שכולל את האלמנט הזה.

גלמיש1

New member
אני אישית לא אוהבת את המשוננות.מעצבנות לי את העין.

יש כאלה שאוהבים.
את צריכה להחליט אם זה מתאים לך.
למדרגות בצורת ח הייתי בונה קיר תוחם בחלק המרכזי שלהן, מול הכניסה. הקיר הזה יכול להיות דקורטיבי - עם תמונה גדולה ומוארת, או עם קונזולה ומראה כחלק מהמבואה, אפשר לחפות אותו באבן, או לבנות אותו מחומר שקוף. הוא לא חייב לכסות את כל הדופן האמצעית של המדרגות, אפשר רק חלק.
אני הייתי בונה אותו מבלוקי משרביה - שיהווה אלמנט דקורטיבי מיוחד וגם לא יחשיך ויחנוק יותר מדי את תעלת המדרגות.
בכל מקרה - קשה לחוות דעה מה מתאים אצלכם בלי לראות את התכנית המדוייקת.

צופנסו

New member
חשבתי שהחלטתי

ואז הגעת וערערת את בטחוני!
עלעלתי אתמול בכתבה על חדרי מדרגות תל אביביים ישנים. אולי ננסה לשאוב השראה למדרגות שלנו (מבנה וגם מעקה) משם. ישתלב עם הרוח הנוסטלגית שככל הנראה תשרה על הבית (מרצפות שומשום, תקרות גבוהות וכו').

dana3334

New member
עכשיו הבנתי מה המדרגות האלה מזכירות לי. את בניין ילדותי

באשדוד, בניין ישן של 4 קומות (בלי מעלית כמובן).
היו בו מדרגות דומות.

אני אוהבת מאד מדרגות משוננות

אבל לא אוהבת כלום על רקע חלון. בעיקר לא חלון שהוא כמו תמונה.
זה מפספס את החלון, והם גונבים אחד לשני את ההצגה.
חלון כזה שלא מוסתר ע"י כלום, ומדרגות כאלה על רקע קיר קצת כהה, היו יוצרים דבר יותר יפה, לטעמי.
&nbsp
לגבי אלמנטים אדריכליים בולטים - בעקרון צריך לדעת את המינון. לא יותר מידי: מדרגות בלבד וכל השאר רגוע - זה נפלא.
אבל עמודי בריקים, נישות, מדרגות משוננות, תקרת קורות ופתחים בצורת קשתות - הכל בחלל אחד - זה מוגזם.

AlonPe

New member
בכל מקרה

אם כבר עושים מדרגות כאלו
אני חושב שהן צריכות להיות מיציקת בטון, ושיהיה כמה שיותר דק.
ה-"קטע" של מדרגות כאלו, הוא "אמת החומר",
שצורת המדרגות נובעת מתוך המבנה הקונסטרוקטיבי שלהן.
לעשות מדרגות רגילות ולבנות עליהן תותב מזוייף מגבס,
גם קשה לעשות עבודה כזו בצורה טובה ויפה, שלא ייסדק ויתפרק עם השנים,
אבל גם אם עושים עבודה טובה, לטעמי זה נראה... מזוייף, מאולץ, עקום,
וגם - זה הופך את המבנה של המדרגות ליותר מאסיבי, בומבסטי.

צופנסו

New member
תודה

הי, הכוונה היא באמת לעשות המדרגות מיציקת בטון.
מה אתה רואה בתמונה שצירפתי? תוספת גבס? העין שלי לא מספיק מיומנת.
בתמונה (וגם במציאות) המראה היה מאד יפה, לטעמי, ייתכן שבגלל החלון. אולי לא יהיה אפקט דומה למדרגות על קיר משותף.

גלמיש1

New member
ואיך מגנים על הפרטיות של בני הבית מול הרחוב?

אני מקוה שזה לא כיוון של שמש מסנוורת....

אין בעיה, כי זה לא פונה לרחוב

כפי שרואים מהחלון, יש שם עצי הדר ותיקים, ומאחוריהם חומה עם גדר אטומה מעליה, ומאחורי זה עצים גבוהים יותר ואימתניים של השכנים.
כלומר: אין שום בעיה. אי אפשר לראות מהחלון הזה את בית השכנים, ומבית השכנים אי אפשר לראות לתוך הבית הזה.
החלון לא פוגע בפרטיות בכלל.
&nbsp
ולגבי הרחוב? זה בית פנימי, אין לבית הזה בכלל חזית לרחוב.
&nbsp
איך אני יודעת את זה? פשוט כי אני מכירה את הבית מבפנים ומבחוץ...

&nbsp

גלמיש1

New member
אבל שאלתי היתה לגבי הבית של אוהד

כח שם נראה שהחלון הגדול פונה לאותה חזית של דלת הכניסה לבית, אז נראה שהחלון פונה לחזית הקדמית...

קצת פרטים

חלון צפוני, מגרש פנימי. לפרטיות, יש וילון על גלילה לכל האורך
ניקיון - פעם בשנה כמו בכל מקום שיש בו חלונות גבוהים.

גלמיש1

New member
אז לדעתי יש פה לקונה

מדרגות פנימיות בבית הן המקום עם הכי הרבה תעבורה של בני הבית. יורדים/עולים שם כל היום, וגם בלילה, גם בתחתונים לקחת כוס תה מהמטבח, וגם בפיג'מה בשבת בבוקר וכו... לכן מדרגות צריכות פרטיות. זה שיש וילון גלילה לכל האורך זה לא פתרון לדעתי. הרי זה ממש עונש להוריד את הוילון מלמעלה (גם אם הוא חשמלי) על כל מעבר במדרגות. יותר סביר שהוילון פשוט ישאר מורד רוב הזמן, ואז בשביל מה בכלל לעשות אותו?

תשובה

הוילון בגוון בהיר, אטום כלפי חוץ אבל עדיין מכניס המון אור גם כשהוילון סגור (חלון צפוני)

Taliland

New member
סיפור המדרגות שלי:

אני מעולם לא אהבתי מדרגות משוננות. כמו שגלמיש אמרה, זה היה נראה לי טרנדי מדי, בלגן בעיניים. ציינתי את זה בפני האדריכל בפגישות הראשונות, אך הייתה לי הרגשה שהוא לא הטמיע זאת. בתוכניות לא ראיתי איפה מצוין איך המדרגות יראו אם משוננות או לא, ועזבתי את זה. היו לי עניינים אחרים להתמקד בהם. כשקבעתי עם הקבלן, הוא אמר בגאווה שהוא עושה מדרגות משוננות ללא תוספת מחיר על אף העבודה. אמרתי לו שאצלי לא תהיה בעיה כי אני לא אוהבת את זה ומעדיפה חלק. הבניה מתקדמת, ומה אני רואה: מדרגות משוננות! הייתי בשוק! אבל החלטתי להניח לזה, כי אמא שלי חושבת שזה אסטטי ומאוורר יותר, וגם בעלי חיבב את זה (ובכל זאת - הוא זרם איתי עם המטבח הצבעוני
). לאט לאט התרגלתי אליהן.
מה שכדאי לך לקחת בחשבון במדרגות כאלה: המעקה!
צריך לתכנן אותו ממש טוב כדי שהוא יצא אסטטי ולא יתנגש עם השינון הזה. אני מצרפת לך תמונה של המדרגות שלנו עם המעקה ואולי תראי למה אני מתכוונת.
אני חושבת שלמעקה הזה היה יכול הרבה יותר להתאים מדרגות חלקות ואז הקווים היו מקבילים ונעימים לעין.
אפשר להתמודד עם זה, אבל צריך לתכנן טוב. זה גם תלוי בסוג המדרגות כי שלי היו כמו ״מספריים״ עם חפיפה. אולי עם מדרגות בצורת ״ח״ זה שונה. בקיצור - לחשוב על הפרט הקטן הזה היטב.

למעלה