חופשה ללא תשלום

מצב
הנושא נעול.

תכלת7

New member
חופשה ללא תשלום

חופשה ללא תשלום
מה אומר החוק לגבי קבלת חופשה ללא תשלום? אני רוצה לקחת חופשה ללא תשלום של שבועיים-שלושה, ועוד כשבוע על חשבוני. עובדת ב 3/4 משרה. האם המעסיק יכול לסרב? נניח ואני מתעקשת על החופשה, האם זה אומר שהמעסיק יפטר אותי, או שזו נחשבת להתפטרות שלי? תודה.

שיר ורד

New member
חופשה ללא תשלום

חופשה ללא תשלום
מה אומר החוק לגבי קבלת חופשה ללא תשלום? אני רוצה לקחת חופשה ללא תשלום של שבועיים-שלושה, ועוד כשבוע על חשבוני. עובדת ב 3/4 משרה. האם המעסיק יכול לסרב? נניח ואני מתעקשת על החופשה, האם זה אומר שהמעסיק יפטר אותי, או שזו נחשבת להתפטרות שלי? תודה.
חופשה ללא תשלום
על פי החוק, אין לעובד זכות כללית לקבל חופשה ללא תשלום. ישנן סיבות ספציפיות (למשל מחלה של העובד שאיננה מכוסה בימי מחלה, מחלה קשה של בני משפחה, טיפול בילד לאחר לידה וכדומה). אם את עומדת בתנאים או שיש בחוזה העבודה או בהסכם קיבוצי שאת שייכת אליו זכות לחל"ת, המעביד אינו רשאי לסרב. הוא עשוי לפטר אותך ובמקרה זה, צפוי שיחוייב בפיצויי פיטורים. אם לא מגיע לך חל"ת, המעביד רשאי לסרב, ואם לא תגיעי לעבודה, המעביד יכול לראות בזה התפטרות שלך מהיום להיום , כלומר לא לשלם לך פיצויים, וגם לדרוש ממך פיצוי על העדר הודעה מוקדמת (תשלום של חודש מראש), לא בטוח שבי"ד לעבודה יקבל בקלות החלטה כזו של המעביד (בייחוד אם עבדת אצלו הרבה שנים והפסד הפיצויים הוא משמעותי), אבל בכל מקרה יראו במעשיך כהעדרות בלתי חוקית מהעבודה, וככל שהמעביד יצליח לתאר יותר טוב את הנזק שנגרם לו מהעדרותך הפתאומית, כך יתחשבו בו יותר מאשר בך. דרך אגב, אצל רוב המעסיקים, כשיחסי העבודה תקינים ואין לחץ מיוחד בעבודה, המעביד יקבל בקשה לחל"ת קצר, אם תוגש מספיק זמן מראש כך שהוא יוכל להתארגן להעדרותך. הערה נוספת, כשאת אומרת שבוע על חשבונך - אני מבין שהכוונה היא על חשבון ימי חופשה המגיעים לך, אם כך דווקא ימים אלו הם כאילו על חשבון המעביד (הוא משלם שכר מלא כאילו עבדת). ואילו ימי החל"ת הם באמת על חשבונך - אינך מקבלת עליהם שכר כלשהו. גם יציאה לחופשה רגילה המגיעה לך כחוק צריכה להעשות בהסכמת המעסיק.

מצב
הנושא נעול.
למעלה