חינוך מיני

תּמר

New member
אני לא חושבת שצריך להסביר

כי גם לילדים לא נעים שנוגעים בהם במקומות מוצנעים. ולעצם העניין - גם לגעת בבטן או בבית השחי זה אותו דבר. לא צריך לגעת דווק בפין/פות או בתוסיק כדי שזה יהווה פגיעה. בכל מקרה - איברים מונעים זה כינוי לאיברים אינטימיים בשפה הדתית. אלו איברים שאנחנו מכסים אותם בגלל צניעות ולא בגלל קור או שמש.

אף פעם לא חשבתי על המרפק

כאיבר אינטימי, אבל זה עניין של תרבות ומנהגים. עדיין יש מס' מקומות שלפי כל המנהגים הם אינטימיים (ואני לא מדבר על מנהג ההוטנטוטים).

תּמר

New member
נראה לי שלא הבנת אותי

מילת הקוד "איברים מוצנעים" מתייחסת בד"כ לאיברי המין. בכל זאת אולי יעניין אותך לדעת, שבשבילי מגע בכתף הוא מגע אינטימי, ומאוד לא נעים לי כשמישהו זר נוגע בי בכתף. נראה לי שבחברה החילונית זה מגע מקובל. אני צודקת?

בוודאי בכל פעם שאני רואה מישהו

שאני לא מכיר אני מרביץ בו צאפח'ה בכתף השמאלית (בגלל הדעות הפוליטיות...) זו דרך מאוד מקובלת להגיד 'נעים מאוד, שמי הוא צוציק'. אני חושב שמילון היה עוזר פה: מגע אינטמי - מגע שמרמז או מוביל למגע אינטימי, בדרך מיועד לאשתי (לא ליד הילשים). מגע חיבה - מגע שמביע רגש חיובי או קרוב באיברים לא אינטימיים, בדרך כלל מיועד לאשתי גם ליד הילדים או לדודה בלומה (אם אני מרגיש קרוב אליה). נגיעה ללא כוונה - ללא כוונת רמיזות וואטס סו איבר, וואר סו איבר. לחיצת יד - בדרך כלל מיועד להיכרות עם מישהו. יש עוד נגיעות?

תּמר

New member
נסחפת קצת...

מה שרציתי להגיד - שמגע שאצל X מיועד לאנשים זרים, אצל Y מיועד לצורך אינטימי (בינו לבין בת-זוגו, לא ליד הילדים)

צימעס

New member
בטח, יש נגיעות "תכליתיות"

"תעביר לנהג" (לזר מוחלט). אבל גם - נגיעה בכתף כשלא שומעים אותי, או אני לא רוצה להפריע בשיחה, ורק לעבור (זה לא לזרים). נגיעה ביד של "אוי, אתה חייב לשמוע..."

ודרך אגב

מה יהיה עכשיו עם המגעים לצורך התנתקות או יש לדייק והגיד לצורך התחברות עם העם?

Kalla

New member
מבחינתי יש הבדל בין מגע באיברים

מוצנעים למגע אינטימי. הם אינם בהכרח היינו הך. אמנם כל מגע באיברים מוצנעים הוא אינטימי (אלא אם מדובר בבדיקת רופא), אך גם מגע באיברים לא מוצנעים יכול להיות מאוד אינטימי, גם במקרה של חילוניים גמורים שנוהגים להסתובב עם לבוש חושפני יחסית לאדם דתי (למשל בלי שרוולים ובמכנסיים קצרים). 1. ראשית, כאמור, כל מגע באיברים המוצנעים הוא אינטימי ולרוב בעל אופי מיני ולאף אחד, כולל ילדיי, פרט לבעלי, אין התר לסוג כזה של מגע (יוצא דופן - כשרוחצים ילד שעדיין אינו מתרחץ לבד, למשל). 2. ישנו מגע אינטימי שאינו באברים המוצנעים ואף לא בהכרח בעל אופי מיני, שאותו אני מתירה רק לאנשים הקרובים לי ביותר כגון הבעל, הילדים, לפעמים אמא/אבא או במקרים מאוד נדירים ומיוחדים חברים מאוד-מאוד קרובים. הוא כולל נגיעות ונשיקות בפנים, חיבוק חזק, ליטוף, החזקת ידיים ארוכה, וכד'. לרוב הוא בא להביע אהבה וקרבה גדולה שאינה מינית, אם כי במקרה של בעל (או חבר כשמדובר באישה לא נשואה) הוא עשוי להפוך לכזה. 3. מגע חברי - מגע עם אנשים שיש איתם יחסי ידידות או קרבה מסוימת, כגון קרובי משפחה לא גרעינית: לחיצת יד חמה, נשיקה קלה על היד או על הלחי, חיבוק לא ממושך (למשל כשנפגשים אחרי זמן רב). 4. מגע מקרי ולא מחייב - עם אנשים שמכירה מאוד ברפרוף או לא מכירה כלל. גם עם אנשים כאלה יש מגע שלא אחשיב אותו לאינטימי או חצוף מצידם (או מצידי), כגון נגיעה קלה בכתף כדי להפנות תשומת לב, או לחיצת יד לא חזקה מדי לצורך הכרות וכד'. ישנו כאן גבול דק שקשה להגדירו אך אפשר להרגיש מתי חוצים אותו ומתי לא, בין מגע מסוג כזה שנחשב בעיני לבסדר גמור לבין מגע שהופך לחברי או אף אינטימי יתר על המידה ביחס לרמת ההכרות. גם מגע באיברים לא מוצנעים, אפילו קל (אלא אם הוא מקרי ולא מכוון או שנועד להושטת עזרה ספציפית ורצויה), כמו חיכוך, החזקת יד או נגיעה במרפק יכול להיחשב לאינטימי מדי ולא במקום כשהוא בא מצד אדם זר או כמעט זר. כאמור, קשה מאוד להגדיר את הגבולות במילים, אך הם בהחלט קיימים וברור מאוד מתי חוצים אותם.

פלגיה

New member
לגבי 4

יש מגעים מסוג נוסף שאותם ילדים חווים ומבוגרים לו. למשל ליטוף על היד, טפיחה על הראש או צביטה בלחי. זה מגע פוגע בעיני כי הוא מבליט את המבוגר וכוחו לעומת הילד. מכר של ההורים - הוא זר גמור עבור הילד.

פלגיה

New member
מבחינתי גם ליטוף או נשיקה

שהילד לא מעוניין בהם - מהווים מגע לא רצוי.

מסכימה איתך פלגיה. אני לא מבינה

איך יש הורים שמכריחים את הילדים שלהם לחבק/לנשק מבוגר למשל כשדוד מגיע ורוצה נשיקה והילד מסרב וההורים אומרים לו- תן נשיקה, זה לא יפה. אני חושבת שזה משבש את כל המסר שאנחנו מעבירים לילדים בדבר החלטה לגבי גופם ובדבר לחץ שמפעיל מבוגר על ילד.

פלגיה

New member
אני שונאת את זה

ואם סבתא נעלבת שהילד לא נותן לה נשיקה - שתתמודד עם העלבון.

ובעניין הזה צריך להוסיף:

לפעמים שוכחים כמה מגע זה דבר אינטימי, ולגבי ילדים בכלל. ילד שמחנכים אותו להרשות למבוגרים לגעת בו, ולא להתנגד (ולא משנה אם זה הסבתא או הדוד) - יתקשה יותר בהבחנה בין סוגי מגעים ש"לא נעימים לו", ויקשה יותר על איתור פגיעה מינית בו

irisgh

New member
../images/Emo45.gif. וילד שאפילו לא אומר שלום?

בני בן החמש הוא כזה שברגע המפגש אינו מרגיש בנוח אפילו לא להיישיר מבט או להגיד שלום. אני לרוב מקבלת את זה. יודעת שהוא כזה. הוא מגיע לגן ולא אומר שלום לגננות. בעבר גם לא ענה לילדים ורק חיפש קודם כל פינה שקטה, ואפילו בכה, ברח, או התחבא מאחורי אם נגשו אליו ישיר מדי ברגעי ההגעה. היום כשהוא מגיע, הוא דווקא כן מחפש קשר עין והשתתפות מהירה בשיחה או משחק עם ילדים. הוא כבר לא מסתתר מאחורי, אבל לא עונה למבוגרים שפונים אליו ברגעי ההגעה. עד לא מזמן זה לא הפריע לכלום. הוא היה פעוט, ואפשר היה להבין את זה. עכשיו הוא מתחיל להיות גדול. מצפים ממנו שיענה 'שלום'. והוא לא עונה. אני לא ניסיתי אפילו לדרוש ממנו. היה ברור לי שהוא צריך דקה או שתיים להתחמם. אבל עכשיו זה מתחיל להיות לא מנומס. סבא וסבתא מכירים אותו ורגילים אליו, אז מילא. הם גם רואים את תגובת ההתרגשות האחרת שלו. (כשהוא רואה אותם מרחוק הוא מתחיל להתרגש גופנית: לקפץ, להסתתר, לתת לעצמו מכות בראש, דברים מטופשים ממין אלה, שכולנו יודעים שמביעים התרגשות). אבל גם איתם זה מתחיל להיות לא לעניין. עם אחרים, כמו סבא וסבתא גדולים, גננת, סייעת, וכד', זה פשוט לא יפה. יש לו גננת צהרון שיודעת מעולה לשבור את הקרח. (היא לא אומרת 'שלום', אלא 'תן כיף' ומושיטה את היד. הוא מכה בידה תוך שהוא מחייך לעצמו, ומרפרף בקשר עין לשמינית שניה). אבל כל היתר מלבדה זוכים להתעלמות. מה עושים?

פלגיה

New member
איריס, חבל שההודעה תיבלע

אני פותחת הודעה נפרדת בשביל זה.

למה ספר? לא היית מעדיפה להסביר

בעצמך? בקצב שלך? במילים שלך? ספר נותן הכל בבת אחת, גם דברים שהילד אולי לא מוכן להם. ספר זה פיתרון להורים נבוכים וביישנים עד אין קץ. אם את אינך כזו, הייתי מציעה לך את שיטת "עשי זאת בעצמך".

למעלה