חשיפת שמות בפרוטוקולים

La Folia

New member
חשיפת שמות בפרוטוקולים

בהמשך לדיון שעוררתי כאן בעבר, דיון שעסק בנושא החסיון על מידע רפואי סודי אשר מקבל פרסום בפרוטוקולים בהם ניתן לצפות באינטרנט, רציתי להביא עוד דוגמה של הכרעת-דין אשר פורסמה שאתר בתי המשפט ובכך היא למעשה חשופה בפני כל. הכרעת הדין עוסקת באינוס וזו מפרטת את שם הנאשם (האנס) ושם בת-זוגתו (הנאנסת) שהיא גם המתלוננת. האם אין מקום לחסוך לציבור את פרטים מזהים אלה למרות שלא מדובר בקטינים? האם יש מי שמפקח על נושא זה במערכת בתי המשפט? מצורף קובץ שבו העמוד הראשון של הכרעת הדין. מחקתי את השמות מראש.

מה אומר החוק?

בפתח הדברים אציין כי אינני מומחית בתחום המשפט הפלילי, אולם הנושא חשוב ומעניין ואני מביעה את דעתי האישית בתחום: באופן עקרוני קובע החוק כי דיון בבית המשפט יתנהל בפומבי וברירת המחדל היא כי פסק הדין יפורסם. כפי שכתבתי כאן בעבר, יש חשיבות לפרסום פסק הדין, שכן חקיקה שנעשית בסתר איננה הולמת משטר דמוקרטי, לכן הפרסום מהווה בעצם אחת מאושיות הדמוקרטיה. מאידך, קובע החוק מספר מקרים בהם חייב בית המשפט לקיים דיון בדלתיים סגורות (כך למשל, דיון בעניני משפחה חייב להתנהל בדלתיים סגורות). במקרים כאלו קיים גם איסור פרסום. המקרה שהועלה כאן (עבירת אינוס) נופל - לעניות דעתי- בקטגורית המקרים בהם רשאי בית המשפט לקיים דיון בדלתיים סגורות, והדבר נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. גישתי זו נובעת מהיקש מהחוק עצמו (שכן החוק מאפשר הגנה על ענינו של מתלונן או נאשם בעבירה על פי חוק למניעת הטרדה מינית. לפיכך, ההיקש הוא מכוח "קל וחומר") נראה לי כי אם עורך הדין מטעם המדינה (התביעה) היה נותן דעתו על כך, ומגיש בקשה מתאימה לבית המשפט, ה"חשיפה" הלא נוחה הזו של קרבן העבירה לא היתה מתרחשת. חוק חדש יחסית המסדיר זכויות נפגעי עבירה הוא חוק זכויות נפגעי עבירה התשס"א- 2001. לדעתי, חוק זה הוא אחד החוקים החשובים ביותר בתחום, מנקודת מבטו של נפגע העבירה. החוק מסדיר זכויות שונות של נפגע העבירה: כגון זכותו לקבל מידע על ההליך, זכותו שההליכים נגד העבריין ינוהלו תוך פרק זמן סביר, ועוד... בקיצור, בחוק זכויות נפגעי עבירה חפשתי אופציה כזו המגילה פרסום פרטים בפסק דין ולא מצאתי (קיים אמנם סעי 7 המגביל מסירת פרטים בכתב האישום, אולם לא בפסק דין). האם מישהוא מצא? מכל מקום, נראה לי שגם אם זה לא נקוב במפורש בחוק, אפשר להקיש על זכותו של נפגע עבירה לדרוש חסיון הפרטים בפרסום פסק הדין. נראה כי על פי תכליתו של החוק, נפגע עבירה שיגיש בקשה כזו לבית המשפט באמצעות התביעה, בקשתו תישמע. פשוט צריך לדעת לדרוש ולבקש. מה דעתכם? האם נדרש כאן תיקון חקיקה?

למעלה