יהדות לחילונים?

רקסיי

New member
נכנסתי לאתר שלך

עלי והצליחי. יש לך ידע רב ואני מקווה שתעשירי אותי ואחרים בו. קיויתי שגם נציגים מהיהדות הרפורמית יגיעו לפה. אני מאוד אשמח על כל העשרת ידע ממך. ברגע הראשון חשבתי שכמוני את לא מצויה במקורות היהדות. לדעתי יהיה הפסד לכולנו אם לא תשארי פה.

אדם יהודי מאמין =אדם דתי הוא אדם

ששומר על ההלכה ומקיים את כולה ולא חלקים ממנה לבחירתו האישית ומתוך כך אין הבדל בין אדם לבוש שחורים לבין מזרוחניק. הגישה הרעיונית מעבר להלכה היא זו שמגדירה את החרדי כחרדי את החסיד כחסיד ואת המזרוחניק ככזה. אז יש להפריד בין הלכה למנהגים ולתפיסות עולם. חילוני הוא אדם שכנראה חופש אצלו זה דבר פתוח וללא גבולות ולכן בוחר אם ללכת לים או לא. מעבר לזה חילונים רבים אוהבים לשמוע על תפיסות פילוסופיות מעמים אחרים אבל כשזה נוגע לדת שלו - ישר נכנס לשיריון מפחד שמא יעשו לו שטיפת מוח - היכן כאן חופש הבחירה?

רקסיי

New member
עזבי יד מכוונת. הוא יצטרך להודות לך

הפורום הזה יגווע ויגסוס אם הוא יהפוך לפורום חזרה בתשובה כי החילוניים לא יגיעו. אם צריך לשכנע אותו תמיד נוכל לשלוף את:"דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום" כדי לשכנע אותו שגם מהכיוון שלו טוב שיהיה מעניין ופורה. אני רואה שזאת תמונת חתונה. התמונה מקסימה ומזל טוב מאוחר על החתונה. שיהיה באושר ובכייף ובאהבה..
אני מסכים איתך לגמרי שהיהדות שלנו שלמה ברגע שאנחנו בוחרים אותה. לי חסר הרבה ידע על היהדות והייתי רוצה לדעת יותר. אולי אקח אפילו ממך רעיונות כי אולי(לא אולי-בטוח) אני קרוב יותר אליך מאשר לחרדי מ100 שערים ואת אורח החיים שלו אני לא אוכל לאמץ. אקיצר. תפתחי שרשורים ותביאי חילוניים שמצאו דרכים יפות לשלב את היהדות בחייהם וביחד נענה לכל הדתיים שיאשימו שאנחנו לא מספיק דתיים.

תריג

New member
../images/Emo41.gifפורום הדברות או כפיה דתית../images/Emo41.gif

כמו שאני רואה את ,זה פורום הדברותי ולא פורום של חזרה בתשובה . יש כאן דיונים מכל מני סוגים והדעות לא חד כיווניות וזה חשוב ,למרות שאני לא מסכים עם כל דבר אני שמח לראות דיון פתוח . בתקווה שימשיך כך .

יהדות לחילונים!

גם אני יהודיה חילונית גאה- ואם לצטט מדברייך מי שיכול להבין אותך הכי טוב זה מי שמגיע מן העולם שלך ומדבר את השפה שלך. אז, היי. זאת אני. ראשית, אקדים ואומר שאני לא מסכימה איתך כי הפורום הינו בגדר הטעיית הציבור מן הטעם שמי שמנהל אותו הוא גוף דתי. לדעתי, זו במה יפה שנפתחה כצינור המקשר בין חילונים בורים כמוני בענייני דת ובין דתיים פתוחים שאין להם בעיה להתבטא ולספר על עולמם ברוח חילונית. שנית, לדתיים (חובשי הכיפה וכיוב') יש מיליון נקודות השקה עם התרבות החילונית, מעצם זה שהעולם שלנו מדבר "חילונית". לעומת זאת, לחילונים, אין כמעט הזדמנות לדעת משהו על העולם הדתי (מעבר לשיעורי תנ"ך בביה"ס)- על התרבות, המנהגים, הניואנסים וכיוב' של העולם הדתי. אי לכך, מי שיכול להאיר קצת אור על הנושא לחילונים, הם אותם דתיים בעלי ראש פתוח שאין להם בעיה לספר ולשתף ברזי עולמם. כמו כן, אל תמעיטי באינטילגנציה של משתתפי הפורום- קצת קרדיט לכך שהם לא לוקחים הכל כתורה מסיני ושיש להם חוש ריח לדברים מסריחים.. בקיצור- תנסי להנות מהפורום, אל תשכחי שידע זה כח, אל תזלזלי בו, גם אם הוא בא בחינם...

רקסיי

New member
../images/Emo45.gif

מסכים איתך. אפשר לתת לחילוניים קרדיט שהם לא טפשים.

msch

New member
יהדות חילונית או דתית היא יהדות ../images/Emo70.gif

חבל שכול מה שקשור ליהדות הופך לדתי או חילוני. היהדות היא עולם מלא,תרבות,ערכים,מוסר,ועוד ועוד . נכון יש ביהדות גם את עניין המצוות והדבקות באלוהים,וכן את שמירת היותינו עם.אבל גם בלי זה יש ליהדות המון מה להציע לכול אחד גם לחילוניים ואפילו לשאינם יהודים,מבחינתי להיות יהודי זו דרך חיים עם כללים מסוימים מבחינת היהודי החילוני להיות יהודי זה משהו אחר. אין לי ספק שיש הרבה יותר משותף ממפריד בין יהודי דתי ,לחילוני אנו חוגגים את אותם חגים אבל בדרכים קצת שונות ,אנו מדברים באותה שפה. אנו חיים באותה ארץ ולרובינו יש את אותם אינטרסים בסיסיים כלפי ארצינו הקטנטונת( למרות חילוקי הדעות הפוליטיים) להיות יהודי בישראל זה לחיות כאן בערבות הדדית,להיות איכפתי לארץ ולאזרחיה, יהודי זה מלידה ישראלי זה מבחירה.
טוב קישקשתי הרבה מדי ובקיצור נמרץ .אשמח להתיחסותכם המלומדת.

אנילה1

New member
sigal d לי נראה שיש מקום למלא

חורי השכלה בתרבות היהודית. ללא קשר לעניין האלוהות.

שרון AAA

New member
../images/Emo127.gif גם אני חושב ש"שכחו" ללמד אותנו

את התרבות היהודית. לפי מה שאני למדתי בתיכון ההסטוריה היהודית התחילה כאשר הרצל ראה את משפט דרייפוס. כל ההסטוריה היהודית שלמדתי בתיכון הייתה : הרצל,עליות,שואה,הקמת המדינה וציון גירוש ספרד. שכחו את העובדה שמרבית הקיום של העם היהודי היה בגולה. 2000 שנה שלא נלמדו עליהם שום דבר ( מלבד גירוש ספרד) . ולמה לא לימדו אותנו על התרבות , המנהיגים,ההסטוריה שהייתה ב2000 שנה ובחרו להתרכז רק באיזה 100 שנה של ציונות כהסטוריה של העם היהודי? לא לימדו אותנו בגלל שפחדו שנדע את האמת: שהעם היהודי היה כולו דתי במשך 2000 שנה עד המאה ה 19. הפחד של הממסד מדת הסתיר מאיתנו אלפי שנים של הסטוריה ותרבות. רק בזמן האחרון אני מגלה מי היה הרמב"ם למשל. כל 12 השנים שלמדתי בבית ספר לא טרחו לספר לי מי הוא היה ,מה הוא היה ומה הוא כתב

שבי 83

New member
גם אותי לא לימדו על היהדות

היום אני מתחיל להכיר דברים מקריאה ובדיקה בעצמי. אני מקווה שאנשים יעלו שאלות בפורום ונוכל לדעת יותר ולהבין יותר.

אני לא יודעת איפה אתם למדתם...

אני בוגרת מערכת החינוך החילונית של הרצליה. על היהודים בימי הביניים ועל תור הזהב למדתי בחטיבה.

וכשאני ממשיכה לחשוב על זה...

לשיעורי הסטוריה בתיכון היינו צריכים להביא תנ"ך, כדי ללמוד על עזרא ונחמיה. על כתובת הגליל של כורש גם למדתי בתיכון. גם את סיפורי המקבים, ולא בחנוכה. ולמעשה, למעט תקופת תחילת הספירה הנוצרית, שלא זכורה לי משום מה (יכול להיות שלמדתי ושכחתי מאז), נראה לי שכיסיתי את כל התקופות בהסטוריה של היהודים בגולה ובארץ.

שרון AAA

New member
מה זה למדת 10 יחידות הסטוריה?

אני לא למדתי על עזרא ונחמיה בשיעור הסטוריה ,לא על כורש ולא על המקבים. המושג תור הזהב מוכר לי מהבית ספר זה כן אבל אני לא בטוח שירדנו לעומקה של התקופה. כל הספרים שקראתי שהייתי ילד : חסמב"ה,דני-דין וכל אלה עסקו בציונות . 2000 שנה של הסטוריה יהודית לא קיבלו עשירית תשומת לב ואילו 100 שנה של ציונות קיבלו את הרוב. עבדו עלינו,רימו אותנו,הונו אותנו.נזכרו בכיתה י"ב ללמד אותנו סיפורים של עגנון.ביאליק נטחן כבר מכיתה א' עם הקן לציפור שלו . כל החיים שלי חשבתי שרק חילוניים כתבו ספרים ושירים. פתאום אני מגלה שגם דתיים כתבו - רק מה? הם כתבו על הדת,כתבי קודש.חס וחלילה שחילוני ילמד פיוטים ,זמירות,משלים,ופרקי אבות- שלא יהפוך לדוס .נתנו לנו להבין שהעם היהודי ישן 2000 שנה בגלות .רק מה שקשור למדינה רלוונטי היה ללימודי הסטוריה וספרות!. בקשר ללימודי התנ"ך זאת הרי בדיחה לדבר על האופן שבה למדנו תנ"ך - תקבולות כיאסטיות ומי אמר למי. איזה סילוף של ההסטוריה של התרבות הוא זה? תכלס, הקשר היחיד שלי ליהדות שהייתי ילד הייתה התכנית -קשת וענן.

לא למדתי עשר יחידות הסטוריה

למדתי כמו הרוב - את המינימום. השאלה היא כמה הקשבתי בשיעור... וברור שגם דתיים כתבו - אם אסור היה להם לעשות מליון וחצי דברים, בערך, מה עוד נשאר להם לכתוב? ומה, אני היחידה שלמדה שירת ימי הביניים בתיכון...?

נעה ג1

New member
אני דתיה וחונכתי בבי"ס ותיכון דתי

והיית מאמין שחוץ משיעורי תנ"ך, מחשבת ישראל, הלכה ותושב"ע שבהם כמובן שלמדנו על תרבות והסטוריה יהודית. כל שיעורי הסטוריה הסתכמו ב100 שנות ציונות ותקופת בית שני. ספרות למדנו עד כיתה ט' ולא נגשנו לבגרות כך שגם את עגנון לא למדנו. אל תרגיש כ"כ מקופח. גם בחינוך הדתי אין דגש משמעותי על כל ההסטוריה היהודית במשך 2000 שנות גלות.

שרון AAA

New member
וזה טוב כאילו?

שאין החינוך הדתי הממלכתי התייחסות? זה רק מוכיח שהציונות הדתית היא משהו ששונה מהיהדות ההסטורית. הציונות הדתית היא תנועה שלקחה דת ערבבה אותה עם ציונות מודרנית ויצרה משהו מסוכן ולא קשור- תלות של הדת במדינה.

למעלה