יהדות לחילונים?

שבי 83

New member
כשאני חושב על זה אני יודע את התנ"ך

כמעט על בוריו ואני יודע גם את רוב ההיסטוריה היהודית ולא מבית הספר אבל אני לא יודע משנה, גמרא, ספרות יהודית, מה כתבו הפילוסופים והמפרשים היהודים, מה היו ההלכות ומה קרה בכל תקופה. בלי לחפש בחומר ברשת אם הזכרת את המכבים את זוכרת מה אמר ינאי לאשתו לפני מותו ומי היא היתה? מה היה הקשר בינה לבין אחת הסיעות בזמן החשמונאים? אני יודע כנראה כמוך אבל מרגיש שזה לא מספיק עבורי. אם הזכרת את עזרא ונחמיה מהם שני הדברים החשובים שהם עשו?

אם אני לא טועה,

עזרא ונחמיה חיו בתקופה לאחר חורבן בית שני, בתקופה בה לא התקיימו תפילות מסודרות, והם הביאו את הטקסטים הדתיים לעם, והכניסו את מושג בתי הכנסת, שלא היה קיים עד אז, ואת התפילה שלא בבית המקדש אלא במסגרת קהילתית. (אני זוכרת נכון?) ומה אמר ינאי לאשתו לפני שהיא מתה?

masorti

New member
את טיפ-טיפ-טיפונת טועה...

עזרא ונחמיה חיו לאחר הקמת בית המקדש השני ע"י זרובבל, אלא שהיישוב בא"י היה עדיין דל ומרכז הכוח היה בבבל. ינאי אמר לאשתו שלא תפחד מהצדוקים או מהפרושים אלא מהצבועים.

תודה על התיקון

העניין עם בתי הכנסת נכון, או שבלבלתי לגמרי בינם לבין אנשים אחרים?

שבי 83

New member
תוספות.

תקופת עזרא ונחמיה היתה עם הקמת הבית השני, בית המקדש השני ולכן בתי הכנסת היו בתקופה אחרת. הם רצו לרכז הכל סביב בית המקדש החדש ולא לבזר הכל בבתי הכנסת. המפעלים החשובים שלהם היו חתימה התנ"ך וניסיון לאחד את העם סביב עם משותף ומסורת משותפת. העם היה עצמאי בארצו כמה זמן. אני ממליץ לך על ספר קריאה חילוני שלא תצטערי אם תקראי אותו על תקופת ינאי ושלומציון. זה רומן אמיתי הסטורי של הסופר הישראלי משה שמיר שנקרא "מלך בשר ודם". כשינאי מת השאיר את השלטון לאישתו האהובה שהיתה בדעות הפוליטיות ההפוכות משלו ואמר לה בלשון פשוטה לא לפחוד מהמפלגה שלה או המפלגה האופוזיציונית אלא מהצבועים והרמאים. "אל תתיראי לא מהמפרושים(המפלגה שלה) או מהצדוקים(המפלגה שלו) אלא מהצבועים שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס( שרוצחים אבל משחקים אותה צדיקים) רוצי לקרוא את הספר ולא תצטערי. רומן מעניין שכתוב כמו רב מכר.

שירר ר

New member
sigal d

תורת היהדות יכולה לעזור לכל אדם חילוני / מאמין / חרידי.... תמשיכו כך! שמחה לראות פורום עינייני זה.... פרוש הקובץ: התחרות בין אנשי חוכמה גורמת להם ללמוד עוד

adalia

New member
בסך הכל

מבקשים ממך לא להיות חרדיה עמוקה,אלא בסך הכל לדעת קצת על השורשים שלך,מי ברא אותנו ומה זה אומר שאנחנו יהודים ולא גויים.

למעלה