עירייה, גבייה, ס' 237 לחסד"פ והחיים שביניהם

רז אוהד

New member
עירייה, גבייה, ס' 237 לחסד"פ והחיים שביניהם

שלום,
אישתי ביצעה עבירת חנייה שאין מחלוקת לגבי ביצועה, וקנס הוצמד לשמשת רכבה.
בסמוך לקבלת הקנס, פנתה אישתי טלפונית לעיריית הרצליה (ובהמשך לכך - בדואר אלקטרוני), בבקשה בה היא מודה בביצוע העבירה, אך בשל נסיבות האירוע - מבקשת הפחתה בגובה הקנס.
תשובה לפנייה זו לא נתקבלה, אך מספר חודשים לאחר מכן, נתקבלה דרישת תשלום הקנס (על הסך המקורי).
משהניחה כי פנייתה לא טופלה (שכן, נשלחה במייל ולא בדרכים לא "פורמליות" - פקס או דואר רשום), פנתה בשנית לעירייה, עם אותה הבקשה, הפעם בפקס.
גם לפנייה זו לא נתקבלה החלטת התובע, אך תחת זאת, מספר חודשים לאחר מכן, נתקבלה דרישת תשלום, הכוללת כפל קנס.
עם קבלת דרישה זו פנתה אישתי פעם נוספת, והפעם ביקשה אישתי לבטל את הקנס, עקב אי מילוי חובתה החקוקה של העירייה.
פנייה זו נענתה בשלילה.
על-פי סעיף 237 לחסד"פ, החלטת התובע צריכה להישלח בדואר רשום עם אישור מסירה. זאת ועוד, הרי שאני עצמי עתרתי לבית המשפט בלוד בעת"מ 4094-03-14 כנגד עיריית פ"ת, ובית המשפט אישרר את הנוהל הקבוע בסעיף האמור.
העירייה לא מכחישה שלא מילאה חובה זו, אך ממשיכה לדרוש התשלום.
כל זאת, באופן ברור וחד משמעי - בניגוד לחוק ובניגוד לפסיקה.
דומני כי אישתי אינה היחידה שכך מתנהלת בפניה העירייה, והייתי מבקש לשאול האם יש מקום לייצוגית בעניין.
תודה,
אוהד

תביעה יצוגית בגין דרישת קנסות חניה ע"י עירייה שלא כדין

אוהד שלום,
במסגרת חוק תובענות ייצוגיות הגביל המחוקק את עילות התביעה הראויות להתברר במסגרת הליך ייצוגי, ובפרט כזה המוגש כנגד רשות מרשויות המדינה.
שאלתך נוגעת להסדרים מתחום דיני התעבורה, עליהם חלים סדרי הדין המיוחדים שנקבעו בחוק סדר הדין הפלילי והתקנות שהותקנו מכוחו.
דינים אלו אינם ממין העילות הראויות להתברר במסגרת הליך ייצוגי.

בכבוד רב,
עו"ד אייל קוצ'ינסקי

רז אוהד

New member
עוד קוצינסקי, תודה, אבל...

ראשית, תודה.
שנית, אשמח אם תוכל להפנות אותי היכן מצויינים העילות.
ולבסוף, לא ממש הבנתי... הרי עכשיו רצות תביעות ייצוגיות מול המון עיריות על גובה ״הוצאות הגבייה״ שחייבו. בחלק מן המקרים מדובר על ארנונה, אמת, אבל בחלק אחר מדובר על קנסות חנייה.
היכן ההבדל?...

תודה,
אוהד

תביעה ייצוגית בגין קנסות חניה

אוהד שלום,

כאמור בתשובתי הקודמת, מסווגות עבירות החניה כ"עבירות קנס" בתחום דיני התעבורה, ומכאן תחולת המנגנון של 'ברירת משפט' וסדרי הדין המיוחדים שנקבעו לו בהתאם לחוק סדר הדין הפלילי.
משמעות הדברים ותוצאתם הינה, כי משהוטל על אדם קנס בגין עבירת תעבורה, הרי הוא 'נאשם' במסגרת הליך פלילי, וכל טענה שבפיו- הן כזו הנוגעת לעצם האישום, לכפירה בו, לנסיבות מקילות וכיוצ"ב- מקומה להישמע בפני הערכאה המוסמכת.
בתי המשפט האזרחיים- אינם מוסמכים לדון בסוגיות אלו, ובוודאי שלא במסגרת הליך ייצוגי- המוגבל בעילותיו לאלו המנויות בתוספת השניה לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו-2006.

בברכה,
עו"ד אייל קוצ׳ינסקי

רז אוהד

New member
כמובן, אני התכוונתי (אף שלא ציינתי)

עו״ד קוצינסקי,

זה ברור. הכוונה שלי הייתה שבהינתן והקנס שולם - קנס שכאמור גביתו נעשתה בניגוד לחוק ולפסיקה - הרי שאז מדובר על תביעה אזרחית מול העירייה.
במצב שכזה, ובהנחה שאינני היחיד - האם יש אפשרות לפעול בצורה של ייצוגית? האם זה מעניין והאם יש סיכוי לזכות?

shlo500

New member
שלום רב מה לגבי תמרור נכים שלא הוצב כחוק האם יש עילה לתבוע

למעלה