צוואה

יש לנו דירה בשווי 1.6 ואנחנו מתכננים לקנות דירה נוספת. כדי להמנע ממס רכישה על רכישת דירה שניה, האם נוכל להעביר את הדירה על שם אמי? כהעברה ללא תמורה /מתנה
מסתבר שהבית של ההורים שלי רשום רק על שם אבי.
אם אמא שלי תכתוב בצוואה שלה שהדירה ניתנה לה כמתנה רק בזמן שהיא בחיים ולאחר מכן תשוב אלינו זה יכול לשפר את הסיכויים שלנו?

שלום רב,

אומנם לא רשמת את שני הנתונים הבאים, אך אני אניח ששני ההורים שלך בין החיים כעת וכי הם נשואים זה לזו.
אם אחד הנתונים שונה ממה שהנחתי, התשובה תהא שונה.

הפעולה שאתה מציע היא אפשרית, ואכן תחסוך את המס שלך כעת בגין הרכישה של הדירה החדשה. אבל תעורר כמה בעיות מאוד משמעותיות אחרות.
קודם כל צריך להבין שגם אם הדירה של ההורים רשומה על שם אבא בלבד, היא של שני ההורים. מבחינת רשויות המס שני ההורים הם תא משפחתי אחד, ולכן הדירה של שניהם ביחד.
לכן המתנה לאמא תהווה דירה שניה.
ואז מתחילות הבעיות:

א. (וזה החלק הקטן ביותר) יהיה מס רכישה קטן על המתנה לאמא. זה מס מופחת. אך יהיה, וצריך לקחת בחשבון.
ב. כאשר ההורים ילכו לעולמם (מצער, אך זה יקרה בסופו של דבר) שתי הדירות שלהם (זו שקיימת כבר עכשיו וזו שתינתן להם במתנה) ימוסו במס שבח. ואילו אם אמא לא הייתה מקבלת את המתנה הזו, אז הדירה הראשונה לא הייתה משלמת מס. משמע גרמת להם לשלם מס גבוה מאוד על הדירה הראשונה.
ג. מאיפה תביא את הכסף לרכוש את הדירה החדשה? אם זו מתנה, אתה לא יכול לקבל עליה תמורה

מעבר לכך, מומלץ להיות מיוצג על ידי עורך דין בכל פעולה משפטית של רכש דירה או מתנה.
אתה מוזמן לצור קשר לקבלת מידע מדוייק ותואם את הצרכים שלך.

שיהיה בהצלחה

למעלה