צריכה עצה

Pixy led

New member
צריכה עצה../images/Emo81.gif

אני ממש חלשה בדיאלוגים - כל פעם ששתי (או יותר...) דמויות צריכות לערוך שיחה, זה ייקח לי שנה לכתוב את זה. העניין הוא, שמשום מה בסיפורים שלי יוצאים לי די הרבה דיאלוגים... איך משפרים את זה? יש למישהו מושג? תודה בכל מקרה, פיקסי-לד.

Piglett

New member
זה תמיד ככה לכולם. ../images/Emo97.gif

שאתה מנסה לחבר שיחה, ואז אתה רואה שזה יוצא קצר וסתמי ולא תופס בכלל את הרעיון
. אולי זה בגלל שלוקח הרבה זמן לכתוב זה נותן לך תחושה שהשיחה ארוכה. אבל לבסוף זו יוצאת שיחה "מוזרה" מהירה ולא הגיונית. לפעמים קורה לי בעיה אחרת; השיחות יוצאות באורך מלא אך לא, אר... "אינטילגנטיות" כמו שאמרתי לך כבר. הרעיון שאני לפעמים משתמש בו יישמע מטומטם, אבל הרי אני מטומטם אז זה כבר לא משנה. לפני שאת מתחילה לכתוב תדמייני את הקטע שאת רוצה כסרט. אפילו אם תעשי זוויות נכונות זה יתרום לאווירה
אז תדמייני את הקטע כמו שקורה בחיים. תוך כדי זאת תרשמי. כמובן שאח"כ תקראי כדי לבדוק אם יצא טוב. נשמע מטומטם אבל לי זה עוזר...
"גררעעעעעעפס"

Pixy led

New member
תודה רבה, אני מייד הולכת ליישם../images/Emo81.gif

ואגב, אתה נשמע מאוד אינטליגנטי.
נעים להכיר, אני פיקסי-לד.

Piglett

New member
חחח, תודה! ../images/Emo8.gif ../images/Emo97.gif

אולי אני אפרסם פה עוד מעט את הפרק הראשון בסיפור שלי. עדיין לא סיימתי אותו, קודם אני צריך לסיים עוד סיפור בנושא המצב ואיזה עוד סיפור על משו שהתשתלט על כדור הארץ...

Mentos

New member
אם היית יודעת בן כמה הוא...../images/Emo8.gif../images/Emo8.gif../images/Emo8.gif

או איך קוראים לי...
בלה! אחלה פורום, טלי, בהצלחה!! Ment
s

חח..גם אני עושה את זה לפעמים..../images/Emo13.gif

אבל לי יש בעיה אחרת, כל פעם שמישהו מדבר הוא אומר משהו קצר, וכל פעם אני משנה את מה שאני כותבת, כי אני לא רוצה שיהיה לי משהו כזה: -אמר אלמוני -אמרה פלונית -אמר אלמוני -אמרה פלונית -שאל אלמוני -ענתה פלונית אז או שאני לא כותבת מי מדבר כשזה מובן מאליו, או שאני משנה, למשל, אמרה בחיוך, אמר בשעמום, התלהבה, רטן...כל משהו שהוא לא אמר/ה... אמ..בטח לא הבנתם שום דבר. אני והניסוחים הברורים שלי...
יעל

Pixy led

New member
הבנתי... ../images/Emo81.gif

גם אני עושה את זה, ובסוף זה עדיין יוצא לי דפוק. כמה טוב שספרות היא לא רק דיאלוגים.

Piglett

New member
אבל זה לא נכון ככה. ../images/Emo97.gif

שיחה "ספרותית" כביכול לא אמורה להתרחש איך שאת ניסחת, לא אחרי כל ציטוט חייב לבוא "אמר חיים". זה לא בדיוק נכון מה שאני אומר עכשיו, אבל לי זה יותר נוח...
תבניות של ציטוטים עפ"י הקטין: "אני אוהב אותך." אמר חיים. "אני אוהב אותך." (אם הוא אמר משפט לפני זה) חיים גירבץ. "אני אוהב אותך." חיים גירבץ. "אני אוהב אותך." אמר ושתק. "אני אוהב אותך," אמר חיים, "האם תינשאי לי?"
רום.

אני הבנתי אנשים! ../images/Emo29.gif

הוא נתן כל מיני דוגמאות לבניית משפטים בדיאלוג, שבכולם חיים אומר "אני אוהב אותך" המשפט הראשון הוא הרגיל: "אני אוהב אותך." אמר חיים. המשפט השני הוא במקרה שחיים אמר משהו קודם ואז היה תיאור ואז חיים אמר את המשפט, זה הולך ככה: "רונית, יש לי משהו להגיד לך," אמר חיים, "אני אוהב אותך." במשפט השלישי יש פעולה לפני המשפט, ככה: חיים חייך, "אני אוהב אותך." במשפט הרביעי יש פעולה לפני המשפט ופעולה אחרי המשפט: חיים חייך, "אני אוהב אותך." הוא אמר ושתק. ובמשפט האחרון, יש למשפט המשך: "אני אוהב אותך," אמר חיים, "האם תנשאי לי?".
She Who Must Not Be Named

Nagini Potter

New member
נו בטח שהבנו!!

מה, כולם עושים את זה ככה!! מה חשבת, שאצל סופרים מקצועיים זה כן נשמע בסדר כשיש "אמר __ אמרה ___ אמר __ אמרה ___"? זו דרך כתיבה מאוד נכונה, עלית בעצמך על טריק של סופרים ^-^!! Nagini Potter

*קליאו*

New member
אני דווקא משתדלת, {כשאני יכולה}

לא לעשות את זה.. אני עושה נגיד.. _____"אמרה חיים. נו באמת, ________" התפרצה בלה בלה בכעס. בליבולבלה הסתכלה הצידה בכעס, ואז אמרה במשיכת חוטם חזירית, _____!" אוי נו באמת, את יודעת טוב מאוד ש_____! "הו באמת?" מאיה אמרה בכעס, ________!!!!!!!!!!!!!!!!!!" "שונאת אותך, כלבה! יא $%^#%&^%&%&&^" מה שמה זרקה וטרקה אחריה את הדלת בכעס. מקווה שהבנת, אבל אני גם לא נוהגת לעשות דיאלוגים בצורה כזאת, אלא יותר תיאורים אנד סטאף, כל מי שרוצה להבין יותר טוב מוזמן לקרוא הג"ה, וכן- זאת פרסומת סמויה במיוחד.

vi-TAL-ity

New member
זה אכן ככה לכולם

אבל בכל זאת אסור לוותר על דיאלוגים. בלי דיאלוגים הסיפור יוצא יותר יבש, פחות חי. דו-שיח שנמצא במקום הנכון מעניק המון לסיפור. אני התגברתי על הבעיה הזאת, שכפי שאמרתי בכותרת היא בעיה מוכרת שנתקלים בה הרבה, עם טריק קטן. כל פעם שאני מגיעה לקטע שבו אני צריכה לשלב דיאלוגים בין אנשים, אני "מציגה" את זה בקול, כלומר מבצעת את השיחה בעצמי - עדיף עם קולות שונים לכל דמות, ואפילו שזה נשמע טיפשי זה מאד עוזר. ככה את יכולה לדעת אם השיחה נשמעת אמיתית או סתם מאולצת וקצרה. קודם תגידי את הכל בעל פה ותבדקי שזה קולח ויפה, ואז תכתבי את זה על הנייר\במחשב - ותאמיני לי שזה עובד. לפחות אצלי...
טלי

אודין

New member
../images/Emo63.gif תכנון דיאלוג

בשביל לתכנן דיאלוג, כדאי קודם כל להחליט אילו נושאים ייעלו בו ועם איזו הרגשה הדמויות ייצאו ממנו... טוב, יש לי מלא שלבים אז אני כבר אכתוב את זה ברשימה-
שלבים בתכנון דיאלוג: 1. תכנון כללי - מה יעלה בדיאלוג, מה יסוכם בסופו, מי ישתתף בו... 2. מיקום - כיצד הגיעו הדמויות לדבר על הנושא, וכיצד תנוצל השיחה למטרות בהמשך? ספר שפוסח על השלב הזה נראה, בדרך כלל, תלוש ולא מקצועי, וספר שמקדיש לו זמן נראה מציאותי, ויכול לתת אפקט מעניין של חלקים שמתחברים בגלל מילה-שאמרה-דמות-בפרק-השני. 3. התחברות עם הדמויות - חלק חשוב לא פחות מהקודם, שמעמיק את הדיאלוג ואת הסיפור כולו. אם את\ה כותב\ת משפט מסוים, תחשוב למה הדמות אומרת אותו ומה אתה היית אומר במקומה. חשוב להתחיל את זה לפני הכתיבה עצמה. 4. מתחילים לכתוב! - כשמתחילים, כדאי לתאר את המקום בו נמצאות הדמויות, ולא לגשת ישר לנושא העיקרי. תוך כדי הכתיבה, לעומת זאת, כדאי למנוע פירוט מיותר ולהוסיף אותו אחר כך (עצה: כתבו במחשב
). אם נתקעים, כדאי לחזור לסעיף הקודם ולחשוב מה אתה היית אומר אילו היית בסיטואציה, או להשתמש ב-"פטנט הסרט", שמאוד עוזר. 5. ממשיכים לכתוב... - הקפידו להגיע לנושא העיקרי בצורה הגיונית, וחזרו כל הזמן לסעיף 3 ול-2. 5. הוספת פרטים - קראו את מה שכתבתם, והוסיפו תיאורים, רגשות, נופים וכולי. עוד דבר לעשות כשנתקעים. 6. ליהוק ושיפצור - למרות שלכאורה הדיאלוג מוכן, אין דיאלוג שכבר אחרי הכתיבה הראשונית מוכן לדפוס. הורידו ידיים מהמקלדת, השענו לאחור, קיראו את הדיאלוג מההתחלה והשתדלו לעשות זאת כאילו שזה ספר שאתם קוראים, ולהיות אובייקטיבים. כדאי בפעם הראשונה שקוראים לא לשפץ ולשנות, ורק בסוף לחזור להתחלה ולשפצר. עכשיו ניתן לתת את הדיאלוג למישהו אחר, לקריאה אובייקטיבית באמת. רק אדם אחד, שאתם סומכים שיגיד את האמת וגם יוכל לעזור לשפר.
מקווה שעזרתי,
אודין

Nagini Potter

New member
אני לא מבינה........ o_O

הכוונה היא לשיחה שכל הטקסט כולו הוא שיחה, או שיחה בתוך סיפור? שיחה בתוך סיפור אני פשוט כותבת, אני לא חושבת על זה..... ואם לא יוצא - מה לעשות, לא תמיד הולך. אוי, בדיוק נזכרתי בדו-שיח שכתבתי לא מזמן, לא נראה לי שהעברתי את הנקודה כמו שצריך, אבל אני פשוט מתה על השיחה הזאת.... כל כך גאונית..... ולא הבנתי את העצה שנתת לה..... מה זאת אומרת לדמיין הכל? אני תמיד מדמיינת הכל כאילו זה קורה לי מול העיניים, איך אפשר אחרת? ואיפה בכלל הכיף אם אתה משקיע כל כך הרבה בסיפור ואפילו לא זוכה לראות אותו? לא הבנתי מה שאמרת...... Nagini Potter

lily p

New member
אמממ....../images/Emo29.gif

תשתדלי שאנשים ידברו רק כשיש להם משהו חשוב להגיד.... אני גם לא ממש אוהבת דיאלוגים, כי הם בדר"כ נתקעים. בגלל זה אני תמיד מעדיפה לכתוב סיפורים דרמטיים - יש יותר תיאורים לכתוב, משיחות, ותיאורים זה תמיד עדיף על דיאלוגים. לא ממש עזרתי לך נכון? תשתמשי בעצה של גיא, אם זה היה גיא.... *מבט מבולבל*
She Who Must Not Be Named

למעלה