שלום לאפריקנרים

עמילי

New member
שלום לאפריקנרים ../images/Emo205.gif ../images/Emo49.gif ../images/Emo50.gif

שלום לפורום, שלום לילית462 ברכות לפורום החדש
. השארתי הודעה בפורום הורים, אבל נראה לי שגם כאן תוכלו לעזור לנו. בימים האלה אנחנו בוחנים הצעה עיסקית בתחום התיירות בדרום אפריקה. יש לנו 3 ילדים (3-15) ולמען האמת אני די חוששת. מה המצב בדרום אפריקה מבחינת הביטחון האישי? איך מקבלים שם ישראלים? מה המצב הכלכלי? ועוד... נשמח לקבל כל מידע ובעיקר חוויות אישיות ממי שנמצא שם או מכיר תודה מראש

לילית462

New member
אנסה לעזור

תשלחו לי מייל במסר ואנסה להעביר לחברים של חברים שגרים בדרא"פ. בעקרון מידע אישי, לגבי בטחון אישי, תלוי איפה, יוהנסבורג מסוכנת גם דרבן, במקומות אחרים הרבה פחות. המדינה מאוד מפותחת ויש בה תיירות פנים וחוץ (זאת מדינה ענקית). לגבי עסקים, יכול להיות קשה ללבנים אלא אם אתם עצמאיים, אחרת הסיכוי שואף לאפס להתקבל למקום עבודה שם. חוצמזה יש את ענין הטיימינג, המונדיאל או פיפה או משהו כזה שקשור לכדור-רגל הולך להיות שם בקרוב אז ככה שיש שם תנופה אדירה וצמיחה משמעותית, השאלה היא מה יהיה אחר-כך. יש קהילה יהודית גדולה ויש לא מעט ישראלים. חוצמזה היינו בקייפ טאון - חבל על הזמן, מקום יפיפה ומדהים.

עמילי

New member
תודה על התגובה המהירה

אני צריכה הדרכה לגבי המייל במסר. לחיצה על "שלחי מסר למחבר" שולחת אותי לעמוד הראשי של תפוז. שם הלכתי לאיבוד.

לילית462

New member
את צריכה לגשת לתיבת המסרים שלך, בצד שמאל

כתוב את שם המשתמש שלך, דרך שם את נכנסת לתיבת המסרים. אם את לא מצליחה ורוצה את יכולה פשוט לכתוב כאן את המייל, או אם תרצי אני אכתוב לך מסר ותוכלי להגיב עליו.

../images/Emo26.gifיוזמה מבורכת תעשו חיים אך זיכרו שכאן

מקומכם שמחה שהוקם מקום מיפגש שכזה אז היו ברוכים באשר אתם ושימרו על גאותינו סנטה מיSראל

לילית462

New member
אני באמת לא רוצה להיכנס לויכוח הזה אבל

אני חושבת שזה שנולדתי במקום מסויים וזה שאני בת לעם מסויים לא הופך אותי באופן אוטומטית לאחת שהמקום שלה הוא ב'מולדת' מצטערת אבל אני מאמינה שאני צריכה להיות איפה שעושה לי (ולמשפחה שלי) טוב, במקום שאנחנו מאושרים ומרוצים מהחיים, גם אם זה לא בישראל - מה שכרגע נכון לגבינו, אז זה אומר שלא נהיה בישראל... לא רוצה להיכנס לויכוחים פוליטיים, אבל מחיי הקצרים בכלל והקצרים עוד יותר מחוץ לישראל (ארבע שנים) למדתי שדווקא ממש לא רע להוציא את ראש היען מהחול ולראות מה יש מסביב, אם יש לנו מזל אנחנו לומדים על עצמנו כל מיני דברים צוברים חוויות, חברים ועוד. אולי נחזור, ואולי לא, זה בכלל לא משנה כלום. אנחנו כאן עכשיו !!!

אני דווקא מסכימה עם סנטה../images/Emo45.gif

אומנם כבר שש שנים חיה מחוץ לארץ אבל מסכימה שאין כמו הבית
נכון שהחיים פה זימנו לנו חוויות והרפתקאות, אבל בשבילי ישראל תמיד תשאר המקום שלי. כמה שהחיים יהיו נוחים ונעימים בחוץ, תמיד תהיה תחושת זרות וניכור. אני אישית לא יכולה להתרגל לזה. שש שנים ואני מלאת געגועים לחום האמיתי של הבית. לפני שעברנו לכאן החשבתי את עצמי פטריוטית מספר אחת. תמיד דיברתי נגד ירידה ועזיבה. המעבר לכאן נעשה בלב לא שלם בכלל, ואולי משום זאת אני עדיין לא שלמה עם החיים שלנו כאן ומחכה לרגע שנוכל לחזור. אני דווקא כן חושבת שחשוב שעם ישמור על ארצו ועל גאוותו. בכל מקרה ההודעה שלך סנטה העלתה בי המון תחושות אשם.....

עמילי

New member
מסכימה עם כולכן ../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

אומנם אין לי נסיון בחיים בחו"ל, אבל אני מניחה שקל יותר לעבור למקום אחר
אם יודעים שכאן הבית, כאן תמיד נהייה רצויים ושייכים
. אני מאמינה שכל אחד זכאי לקבל את ההחלטות שלו בהתאם לרצונותיו וצרכיו ולא להיות כבול
, אבל כשיש לאן להתגעגע- המצב טוב יותר
. ועוד יותר טוב כשיש לאן לחזור
... אם רוצים
...

לילית462

New member
אם את מתחילה איתי../images/Emo8.gif אז אני אגיד כך :

ת'אמת, חוץ מהמשפחה וכמה חברים ספורים מה יש לי לחפש בישראל ? איזה עתיד יש לי ולבעלי, שנינו אקדמאים שלא יכולים לגמור את החודש ? איזה חינוך מצפה לילדות שלי - 40 ילד בכיתה מול מורה צורחת ? איזו אלימות, מתח, 'מדינה בפוסט טראומה' וכל זה בשביל מה ? בשביל שבארצי, במולדתי, ארגיש כמיעוט נרדף, כלא שייכת כנטע זר. מצטערת, אני לא מרגישה בבית במקום שבו אין מינימום של כבוד הדדי בין האנשים, אני מרגישה רע במקום שהביא לעולם את תרבות ה'סמוך' וה'יהיה בסדר'. ועוד לא התחלתי בכלל לדבר על המצב המדיני, הפוליטי והכלכלי... מבחינתי, לצערי ישראל הפכה להיות ארץ אוכלת יושביה, ואחרי שאני ואחי, בעלי וכל מי שאני מכירה נתן מעצמו למדינה את חובתו - שרתנו בצבא וקיבלנו ז*@# ב#*ת, אני אומרת עד כאן. אם אין אני לי, מי לי ? אם אני לא אדאג לעתידי הכלכלי, לחינוך מעולה של בנותי, לחיים בסביבה תרבותית, וכו' מי כן ידאג לי ? נכון, לעולם אהיה זרה, 'מוזונגו' (לבנה) אבל להגיד לכם את האמת העצובה.... גם בישראל אני מרגישה זרה ו'לא בבית'. אז יכול להיות שאלו בעיות אישיות שלי, אבל אני מאמינה שיש כאן טיפה מעבר לשריטה האישית שלי....

מה פתאום מתחילה איתך...מה אני צריכה בעיות

אבל האמת אני לא מסכימה עם הדברים שכתבת. זו הסיבה שאנחנו החלטנו לחזור עוד שנה לארץ. החלטנו שבנותי יתחילו בית ספר בארץ. נכון שיש לנו מגרעות בארץ הקטנה שלנו. נכון שישנה אלימות וקים מתח ולמרות כל זה עדיין רק שם אני מרגישה באמת שייכת. אני חיה פה באפריקה כבר שש שנים ועדיין לא מצליחה להתרגל למנטליות של הזרים כאן- הריחוק התמידי, הנימוס המאולץ, הניכור, ההתחפרות איש איש עם משפחתו. אצלנו בארץ אין דברים כאלה. את החום האנושי שיש בארץ שלנו קשה למצוא במקומות אחרים. תראי לי עוד מקום בעולם שאחרי עשר דקות שאת מחכה בתור במרפאה או בכל מקום אחר, את תדעי איך קוראים לאנשים לידך, מאיפה הם באו, מה מעשם וכדומה. זה כל כך נעים. אין לזה תחליף! אתן לך דוגמה עצובה- גיסי עשה פה תאונה לפני כמה חודשים בשעת ערב מאוחרת. הוא סיפר שאף בן אדם לא עצר את האוטו והציע לו עזרה. כולם חלפו מצדדיו. העצוב באמת הוא שלמחרת מכרה משותפת שלנו מדרום אפריקה פגשה אותי ושאלה על אייל. היא שאלה אם הוא בסדר ואיך הוא הסתדר עם התאונה? שאלתי אותה מנין היא יודעת, אז היא אמרה באילו המילים: "ראיתי אותו אתמול בכביש אבל הוא יצא מהאוטו ונראה בסדר אז לא עצרתי"...
סליחה, אבל לי זה נראה נורא!!!!! אבל פה זה פשוט מקובל. איש איש במאורתו. התרבות הענפה שלנו- כל כך המון אפשרויות, כל כך הרבה מגוון. מדינה כל כך קטנה שתוך זמן קצר הגיעה כל כך רחוק מבחינות שונות- כלכלה, מסחר, תרבות ועוד. המצב הפוליטי והמדיני הוא אכן בעייתי. אבל לפחות במדינה שלי אני מרגישה שאני חלק משלם. גם פה אני נתקלת בביטויי גזענות. ההבדל הוא שפה לעולם אני לא ארגיש בטוחה. את נותנת דוגמאות לא נכונות על חינוך- ברור שילדייך זוכים לחינוך טוב יותר כי הם במסגרת פרטית. גם בארץ יש לך אפשרות לשלוח את ילדיך לחינוך פרטי. חינוך ציבורי הוא שונה. על כך יתרונותיו ומגרעותיו. לי אישית חשוב מאוד שילדיי יגדלו בארץ שלנו ויתחנכו על ערכים יהודיים ומסורתיים. חשוב לי שהם יחוו את כל החגים שמאחדים אותנו, את כל הארועים. עצוב לי שכאן אנחנו חיים במן בועה. מנותקים מכל ההוויה הישראלית. לגבי עבודות- אני לא מסכימה. אני מסתכלת על חתך החברים שלנו בארץ. כולם ברוך השם עובדים בעבודות מסודרות וחיים טוב. מי שרוצה- מוצא עבודה טובה!!! זהו בגדול. אז נכון שהארץ שלנו לא מושלמת וגם לא תהיה. אבל היא שלנו- וזה מה שנותן לה פלוס גדול על כך מקום אחר על פני הגלובוס

iritsh1

New member
שרון, אני סתם עוקבת אחרי הפורום וגרה בארץ

וברצוני לספר לך שגם בארץ בחודש מאי אירעה תאונה ואנשים לא ניגשו לעזור. ראי קישור:http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3396963,00.html אז דברים כאלה קיימים גם בארץ ועוד הרבה יותר. שלא תחשבו שצפוי לכם פה גן עדן. אז תהנו שם ובהצלחה עם התוכניות.

מכירה את הסיפור הזה

ולא מצפה לגן עדן בארץ. אבל תאמיני לי שמניסיון של שש שנים בחוץ אני בהחלט יודעת על מה אני מדברת. מכירה המון אנשים שגרים מחוץ לארץ- מפוזרים בכל הגלובוס. כולם ככולם- גם אלה שמאוד טוב להם, יעידו שהחום הישראלי הוא משהו מיוחד. אני יכולה לתת לך עוד המון דוגמאות, אבל זה באמת חסר טעם. דברים שרואים משם...את יודעת איך זה. שמתרחקים קצת מהמוכר והידוע לומדים להעריך באמת ולקבל פרופורציות נכונות.

pake

New member
הכללות?

קודם כל את מדברת על מדינה אחת ספציפית באפריקה, וכבר משם את מדביקה תוויות וסטריאוטיפים. אבל הכי גרוע שלדעתי את לוקחת את כל זה מחיים בשכונת של לבנים פנסיונרים או זרים שבאים לעשות כסף, שהאמת, אם נוח להם לגור בווילות עם מנקה וגננים 24 שעות ביום וגדר חשמלית, כשמעבר לפינה אנשים גרים בבתים מקרטונים, אז לא מפתיע אותי שהם "קרים" ולא עוצרים לפטפט בתור לרופא. ואם הייתה סטטיסטיקה שמודדת את הסולידריות במדינה, תיהי בטוחה שישראל הייתה מוצאת אותה במקום לא מחמיא בכלל, עמוק מתחת לאדמה. בכל מקרה, בזה אני לא אומר שאנשים שגרים בווילות ובאזורים של "לבנים"(לא יודע למה אם הם לבנים או לא זה חשוב. ) הם בורגנים שלא אכפת להם מה שקורה סביבם, אבל יש הרבה כאלה, וזה צורם. ואני מסכים עם לילית על כל מילה שהיא כתבה, ואני, רק בחודש בדרום אפריקה ב township(שכונת מצוקה נשמע כ''כ רע) הרגשתי יותר בבית ושייך מאשר אי פעם הרגשתי בישראל, גם אם הילדים היו קוראים לי umlungo ברחוב. ולא שזה בכלל חשוב, או מדד למשהו, אבל המון פעמים אנשים התחילו איתי שיחות ברכבת או בתור במכולת, ואיזה פחד, הם לא היו לבנים.

pake אולי תרגע קצת?

קצת נסחפת עם התגובה הכועסת שלך. אין לי שום ויכוח אישי איתך ואני מאחלת לך שיהיה לך טוב בכל מקום שתהיה. אבל התגובה שלך מאוד לא מובנת לי. קודם כל למה יש בתגובה שלך איזו רמיזה גזענית לגבי? כל רגע אתה מזכיר את עניין הלבנים. אני כתבתי באיזושהי תגובה משהו על לבנים? אני כתבתי שאני נגד חיבור עם המקומיים פה? ואיזה פחד, הם לא היו לבנים- אלו מילים שלך. לא מבינה מה אתה רוצה להוכיח לי בזה? אתה לא תתווכח עם הרגשות שלי
אני לא עושה שום הכללות. אין שום קשר לבורגניות וכדומה. חברות שלי מכאן (ארופאיות, דרום אפריקאיות, לטיניות) כולן ככולן הודו בפני שאצלן במנטליות החיבור הראשוני עם האנשים לא מהיר כל כך. הן אפילו ביקשו ממני סליחה גדולה על הריחוק ההתחלתי. על הדברים האלה אני מדברת. אתה שופט אנשים בצורה מאוד מעוותת. ברור שאנשים שמגיעים לכאן יגורו בתנאים שונים מהמקומיים פה. מה אתה מצפה? שאנשים שהגיעו לכאן לשליחויות יגורו בפחונים? הרי המטרה היחידה להגיע לכאן היא כסף. אף אחד מהאנשים שאני מכירה לא מגיע לאפריקה מטעמים סוצייאליסטים- בטח שלא עם משפחה וילדים. יופי לך שאתה מרגיש שייך ובבית במדינה זרה. אני אישית חושבת שאם הרבה אנשים בארץ היו חושבים ומרגישים כמוני הארץ שלנו היתה נראית הרבה יותר טוב.

אה..ושכחתי לציין

שחלק מהחברות הכי טובות שלי כאן הן אפריקאיות- אחת מאתיופיה, השניה מקונגו ועוד. אז את נימת הגזענות שלך תפנה למקור אחר!

לילית462

New member
ואם אני לא אגור בוילה עם מנקה וגנן, הם לא יהי

אם אני לא אחיה במגדל השן שלי עם מנקה וגנן ועוד הרבה עובדים, זה ישנה במשהו את העוני של המקומיים ? בוא ואגלה לך את אחד הסודות השמורים ביותר באפריקה... במקרה גם שרון וגם אנחנו עובדים בחברות פרטיות, כך שלרמת החיים שלנו אין כל השפעה על הסביבה, אבל, הזרים שחיים הכי טוב באפריקה - וזה אומר נוסעים במכוניות הכי חדשות, גרים בבתים הכי יקרים, מקבלים משכורות הכי גבוהות ותנאים הכי טובים, מי הם ? עובדים של ארגוני הסיוע, מה שנקרא NGO, כל 'אפריקאי' יודע שאחוזים נכבדים מכספי הסיוע שמגיעים מהעולם כולו נגנבים בדרך, בין אם זה כסף, מזון, תרופות או מה שלא יהיה, ימצא מי (אפריקאי בדרך כלל) שיגנוב את הסחורה וימכור אותה בכסף, או פשוט ישלשל את המזומנים לכיסו. אבל ארגוני הסיוע הלא ממשלתיים - NGO, בלי בכלל להסתיר מחזיקים אלפי עובדים ברחבי אפריקה בתנאים סוציאלים של מלכים, בכספים שאפשר היה לחסוך רק מלהוריד את העובדים הללו, מלגור בוילות של 5000$ לחודש, לוילה של 2000$ בחודש, אפשר היה להאכיל מדינה בינונית באפריקה, והבזבוז גדול ורב, כי מי שמתעסק בכסף של אחרים עושה מה שבא לו, ובאפריקה כל ממזר מלך. ולכן, לפני שבאים בטענות, אל מי שבסך הכל מנסה להתפרנס בכבוד, ומשלם על כך מחיר כבד דרך אגב, כדאי לבדוק את האשמות. מה גם, שהקהילה הזרה, (כאן באוגנדה, גם בנירובי - מנסיוני, לא הייתי במקומות אחרים) אלו שעובדים עבור הלחם שלהם, בדרך כלל משקיעים מזמנם, מרצם וגם מכספם באוכלוסיה המקומית. ורק בנוכחות שלנו כאן יש תרומה לאוכלוסיה המקומית, שלא לדבר על מה שאנחנו כאנשים פרטיים עושים או לא עושים. אז בבקשה, אתה צא ממגדל השן שלך, ותספר לי מתי בפעם האחרונה, מאז שחזרת מהספארי שלך בפחונים, עשית משהו למען מישהו באפריקה. אני יכולה להגיד לך, שאצלי זה היה היום בבוקר - כשפתחתי את הדלת לבחורה שעובדת אצלי בנקיון, ובכסף שהיא מרוויחה אצלי, היא מפרנסת את אמא שלה, ושולחת את אחותה לבית הספר, וחיה בבית מאבן ולא בפחון !!!

../images/Emo45.gif כל מילה לילית../images/Emo70.gif

את תמיד יודעת לכתוב בצורה כזו ברורה. בדיוק מה שעמד לי על הלשון ולא הצלחתי לנסח. מכעיסה אותי נורא השפיטה וההתייפיפות של כל האנשים שלא חיים באפריקה (או שרק הגיעו במקרה של הבחור) וחושבים שהם יודעים הכל ושהם יצליחו לשנות את העולם.
גדול לך.

למעלה