תמ"א 38 - השפעת התכנית על מרקם עירוני קיים

לא שאלתי שאלה.

מדובר בסרטון מרתק המציג את ההשפעות שעשויות להיות ליישום מלא של תמ"א 38 באזור נבחר בעיר פתח-תקווה. באמצעות הדמיות ונתונים כמותיים ניתן להתרשם מהאפקט של ישום התמ"א על אזורים עירוניים קיימים בישראל.

חומר למחשבה.

חומר נוסף למחשבה

שלום לך,
אם כבר הזכרת חומר למחשבה אז הרי לך חומר נוסף למחשבה:
1. מהי האלטרנטיבה? להשאיר את פני הדברים כמות שהם?
אני מאמינה שתאמר שעדיף היה לו הדברים היו מתוכננים נכון יותר, לוקחים בחשבון פרמטרים כמו תשתיות, צפיפויות וכיו"ב. ואתה כמובן צודק...
כמובן שעדיף. אך בחיים יש רצוי ויש מצוי. בהיכרותי את ההתנהלות ה"ישראלית" - זה עלול לקרות שנים רבות, ובינתיים - מה?
נראה, כי בינתיים עדיף להתקדם ולחזק היסודות, לבנות דירות עם ממ"דים ולהיערך לקטסטרופות שעלולות להגיע.
אם לא נתקדם - אני מבטיחה לך שתקום ועדת חקירה ממלכתית....אבל זה כבר לא יעזור...
2. הצפיפות בערי המרכז שלנו אף לא מתקרבת לצפיפות ברוב הערים המרכזיות בעולם המערבי.
נכון, שם יש רכבת תחתית מסועפת. ובכלל תחבורה ציבורית נוחה. ויותר אופניים...
אני מאמינה שבסוף הקידמה הזו תגיע גם אלינו. וכשהיא תגיע - כל ההתנהלו של אוכלוסיית המרכז תשתנה בהתאם....ואולי התמ"אות יזרזו את השינוי בהתנהלות האוכלוסיה....
חומר למחשבה....

אני לא אדריכל ולא מהנדס

אבל שימי לב מה אומר מנכ"ל חברת הנדסה שבודק מטעם עיריית ת"א את הבקשות לתמ"א 1\38

"הבקשות לפרויקטים של תמ"א 38 בתל אביב מועברות לידי ישראל דוד, בעלים ומנכ"ל של חברת י. דוד מהנדסים, שאחראי לבדוק את הפרויקטים מבחינה הנדסית. עמדתו משקפת היטב את ההסתייגות של העיריה מהתמ"א: "מה שמעניין את הדיירים זה עוד מעלית או חדר בבניין בחינם, את היזם מעניין לבנות מהר ובזול, והרשות המקומית רוצה לתת מהר היתרים כדי למצוא חן בפני הבוחרים העתידיים שלהם. למעשה לאף אחד אין אינטרס אמיתי לחזק את המבנה לרעידות אדמה. בריצה אל הזהב כולם מדחיקים את הצורך לחזק את המבנה לרעידות אדמה.
"עיריית תל אביב ראתה לפני חמש שנים הסיכון הטמון ביישום לא מבוקר של התמ"א. המבנים שחלה עליהם התמ"א הם מבנים ישנים שנוטים ליפול. תוספת קומות על המבנה ללא טיפול הנדסי נאות עלולה לגרום למצב שבו לא רק שהמבנה לא מחוזק לרעידת אדמה, אלא הוא יימצא בסכנת קריסה מיידית. לכן, מהנדס העיר תל אביב יצר מנגנון בקרה לבדיקת הפרויקטים.
"שמעתי שיש ראשי ערים שמתהדרים בכך שבעירם אישור של התמ"א מונפק מהר. אני מכיר את המקומות האלו. אני מציע למבקר המדינה לשלוח חוקרים ולבדוק עם מומחים את עמידות המבנים האלו בתקן רעידות אדמה. ממה שאני רואה מבחוץ התוצאות יהיו ברמה של עבירות בתחום הפלילי.
דוד אומר כי רשויות רבות מסתפקות בחתימת המתכננים בלבד ללא בקרה ובחלק מהרשויות מטפלים בנושא מהנדסים שאינם מתמצאים בתחום חיזוק המבנים לרעידות אדמה. לדבריו, "בתל אביב הוגשו כ-120 בקשות שנבדקו והוצאו רק 22 היתרים. אחת הסיבות לאי אישור הבקשות היא אי עמידה בדרישות התקן לחיזוק המבנים מפני רעידות אדמה".

http://www.themarker.com/realestate/1.595497

ladybug4NLP

Active member
עדיין לא הוכח שתמ"א 38/1 מגינה בפני רעידת אדמה

אם כבר אז 38/2 או פינוי בינוי

אחרת זה טלאי על טלאי.

מכיוון שבשני המקרים של 38/1 ו38/2 ההיתרים ניתנים על ידי העיריה, אני לא מצליחה להבין מדוע אנשים
לא מעדיפים 38/2 במקום מגורים בכל שנות השיפוץ בזבל ובמהומה וקבלת דירה חדשה לחלוטין

ברור לחלוטין שאנשים מעדיפים

פינוי בינוי.
בחלק לא מבוטל מהפרוייקטים זה פשוט לא כדאי ליזם כלכלית.
הממשלה כמובן מסרבת לקחת אחריות(לכל הפחות היו לוקחים אחריות על האיזורים בקו השבר הסורי אפריקאי) ומגלגלת את האחריות לפתחם של האזרחים. היזמים כמובן מעוניינים למקסם רווחים וזה נראה בהתאם.

מי יודע, אולי ביום הדין דווקא הבניינים של תמ"א 1\38 יחזיקו מעמד... אף אחד לא באמת יודע מה יקרה.

למעלה