אז מאיפה זה בא ומה עושים עם זה

אז מאיפה זה בא ומה עושים עם זה

אכילת יתר.
לי ברור שיש פה אלמנט רגשי/נפשי מאוד גדול.
כלומר אני אוכלת לא בגלל שהגוף באמת זקוק לאוכל, או בגלל רעב אמיתי, אלא כהתמודדות עם מצבים רגשיים.
אבל איזה מצב רגשי?
מה עומד בבסיס?
האם לדעתכם, יש איזה שמצב רגשי אחד שמהווה טריגר מרכזי לאכילת יתר? או שיש כמה ,ואכילת יתר היא מנגנון כללי להתמודד עם מגוון רגשות קשים?

אז איך אתם מתמודדים? מה הפעולות שעוזרות לכם לא להשתמש באכילת יתר כמנגנון התמודדות?

אשמח לקרוא את מחשבותיכם וניסיונכם בנושא.

מניסיוני

בהרגשה שלי , אכילת יתר היא מנגנון להתמודדות עם מגוון רגשות שליליים: עצב, עלבון, חרדה.
ומה שעוזר לי לא להשתמש באכילת יתר, הוא כשאני עסוקה במשהו אחר. נשמע פשוט לא?
לא כל כך כשאני בבית מטפלת בתאומות שלי ומתחרפנת מחוסר עיסוק (אני בתהליכים למציאת עבודה).
"עסוקה במשהו אחר" -הכוונה למשהו שממש מסיח את דעתי להרבה זמן, משימות בבית יכולות לעיתים קרובות להסיח את דעתי, אבל לא תמיד.וגם אין לי תמיד כוח ומוטיבציה בתוך הבית לעשות דברים.

הדבר האולטימטיבי שעוזר לי-הוא אם אני מחוץ לבית.
בבית אני ממש מותנית לאכול. וכשאני בחוץ- יותר קל לי "לשכוח" מאוכל..

וכשאני מסתכלת על מה שעוזר לי להתמודד (להיות בחוץ, לעסוק במשימה כלשהי), אני יכולה גם לראות עוד מקור רגשי שדוחק אותי לאכילת יתר וזה שעמום. שבמובן יותר עמוק-הרגשה של חוסר מטרה, חוסר ערך (זה שאני ללא עבודה כרגע מאוד מתסכל אותי ונותן לי תחושה של חוסר ערך, ואני גם פוחדת שלא יקבלו אותי לעבודה, ושהמצב הזה ישאר לנצח).

חוסר משמעות.

מינהר

New member
מרגריטה, בהצלחה עם מציאת עבודה.

גם לי היו תקופות כאלה, ביחוד כשהתבגרתי, ומקומות עבודה מעדיפים צעירים. אני מבינה שאת צעירה, אז לא אמורה להיות לך דאגה כזו.
אני מצאתי עבודה בתור פרי לאנסר ואני די מסתדרת. כלומר, מה שהכשרון שלי והעבודה שלי יוצרים- זה מה שאני משתכרת.

מינהר

New member
מרגריטה, אני בת 64. עכשיו ראיתי מה כתוב בכרטיס.

שלי. 34. חה חה. אין לי מושג איך לתקן, אבקש מן הבן שלי.

הי מרגריטה80,
לא קראתי את כל השרשור רק את ההודעה הזו וזה נראה כאילו עשית העתק הדבק מחיי - בית = אוכל
זה נהיה כל כך משמעותי וכל כך מובן שאני פשוט כל הזמן מנסה לא להיות בבית, כי בבית אין מה שיעצור אותי :) ובחוץ, כשיש פעילות אחרת, האוכל לא כ"כ מעניין אותי. רק בבית! אבל כתוצאה מזה, הבית שלי וחיי המשפחה נהיו מוזנחים. אני כאילו כל הזמן מנסה להימנע מהבית וברור שזה לא הפתרון. איך חיים בשלום עם הבית?

הנה עוד משהו שכתבתי בפורום שלי
http://www.tapuz.co.il/forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=665&MessageId=176069146

fat with a hat

New member
אצלי זה כשאני עצבנית

או עצבנית-כועסת או עצבנית-חרדה. ולפעמים זה ב"דיליי". ז"א אני אהי עצבני בבוקר, אבל רק בערב זה יתפרץ אצלי.
חוצמזה, יש לי גם אכילת יתר שלא קשורה לשום רגש חוץ מ"זה כ"כ טעים! אז מה אם אי כבר לא רעבה!..."
ההתמודדות שלי היא בינתיים בניהול יומן אכילה (שבו אני זולגת גם לאיורור רגשות...) הבעיה שלי היא שזה לא קל לי להתמיד בזה לאורך זמן ולכן האמת אני ממש שמחה על הפורום הזה, כי אני מרגישה שגם אם לכל אחת פה יש התמודדות אחרת, נושא הגג מאחד ויש סוג של קבוצת תמיכה וירטואלית, משהו שחיפשתי המון המון זמן.

קשר חדש

New member
אצלי זה בעיקר חוסר אונים וחוסר תקווה

כשאני עושה משהו וזה לא מצליח, ואני אומרת לעצמי אני כבר לא אצליח, שום דבר לא יעזור, כבר ניסיתי אלף פעם וכו'. אז אני מרגישה את הרעב הריגשי במקסימום.

מינהר

New member
קשר, אני מבינה אותך מאוד.

חוסר הצלחה מייאש ושולח אותנו לפעמים לחפש נחמה במשהו זמין כמו אוכל, סיגריה, אלכוהול וכד'.
אולי כדאי לנו לומר- נפיק לקחים מן הכשלון לפעם הבאה. ננתח את סיבותיו, נתייעץ, נלמד אצל אחרים, ונעשה את הדברים קצת אחרת להבא.
ולא ניקח את חוסר ההצלחה כהוכחה שאנו לא מוצלחים, אלא שעלינו ללמוד עוד משהו.
אני התחלתי מקצוע חדש לפני 10 שנים. בהתחלה הלך פחות טוב, אבל למדתי מאנשים שיודעים יותר, השתפרתי, ואני כל הזמן לומדת.
יש משהו בזה?

יש לך אולי דוגמה

למשהו שאת לא מצליחה וגורם לך להרגיש ככה?
זה נשמע חוסר הצלחה במשהו נקודתי, ספציפי שמשתלט על כולך...ומבחינתך מקרין על כל מי שאת.

מותר להציע לך מחשבות אלטרנטיביות כשאת לא מצליחה במשהו?
אי אפשר הרי להצליח בהכל...ובטוח יש דברים שאת כן מצליחה בהם. זה שאת לא מצליחה לא אומר שאת לא מוצלחת.

קשר חדש

New member
דוגמא מהיום

הסתכלתי על הבית, ראיתי שיש מלא דברים לסדר/לעשות.
אין לי כוח אפילו להתחיל.
תחושת חוסר אונים. חוסר כוח.
והופ... הלכתי לאכול....
לצבור כוחות מחודשים, להחליף אוירה, לשנות מצב רוח.

הכל או כלום

כשיש לנו הרבה משימות, וצריך לעשות את כולן כמו שצריך ,זה יכול להיות נורא מייאש.
אבל לא חייבים לעשות את כולן.
לא חייבים לעשות את כולן "כמו שצריך" -אפשר חלק לחפף...
לא חייבים כלום.

במקרים כאלה גם אני לפעמים מרגישה שהכל גדול עלי.
עוזר לי לפעמים לעשות רשימה, ואז אני רואה שמדובר בכמה משימות קטנות.ולא בבלאגן אחד גדול.
גם אם מדובר ברשימה ארוכה, זה עוזר לעשות סדר בראש.
אפשר לעבור משימה משימה, למחוק אותה מהרשימה, ועם כל משימה שמבצעים מרגישים יותר טוב.
אפשר גם להחליט מראש שלא מבצעים את כל הרשימה-וזה בסדר.

מינהר

New member
פאט- האט, אני מסכימה איתך. גם טעים זה בעיה.

לא רק אכילה רגשית.
אני אוהבת מתוק, אבל נמנעת מפני שאני יודעת, שזה לא טוב בשבילי. ומתנחמת, עד כמה שאפשר, בתה עם ממתיק מלאכותי.

למעלה