רשימה לצורך תקציב.

ענתש

New member
../images/Emo178.gif רשימה לצורך תקציב.

כבר הבנתי מכמה אנשים פה (בעיקר במסרים... אז פותחת את זה על גבי הפורום) שהם עשו את הדבר הבא: עשו תוכניות עקרוניות ועוד לא הגישו. חרשו חנויות ודיברו עם בעלי מקצוע וקיבלו הצעות מחיר על ה-כ-ל, מקטן ועד גדול. בדקו שהם עומדים בתקציב, קבעו סכום עליון לכל סעיף בהתאם להצעות המחיר שקיבלו. שינו את התוכניות אם התברר שלא עומדים בתקציב... ורק אז הגישו תוכניות. יופי, מצא חן בענינו היות ואנחנו לחוצים מאד (נפשית) לעמוד בתקציב שלנו שהוא 1000$ למ"ר כולל הכל (מלבד תכנון). השאלה היא - איפה משיגים סוג של רשימה כזו של כל מה שצריך ? אני מבינה שהארכיטקטית מוציאה לי "כתב כמויות" מהתכנון - נכון ? אבל כתב כמויות זה רק החומרים שצריך (מריצוף ועד מטבח ועד אסלות וכאלו - לא ?). איפה, נגיד... עלויות פיקוח ? עלויות מיסים ? עלויות כל מיני דברים שאין לי מושג עליהם (וזה מה שמלחיץ אותי) ? איך משיגים כזו רשימה ? יש בעלי מקצוע שעושים את זה עבורכם או שאתם עושים לבד ? ואם לבד, איך ידעתם ? תודה

fireman

New member
עקרונית חישוב כמויות זה חלק מהמקצוע

של יועצי בניה \ מפקחי בניה \ אדריכלים \ הנדסאי בניין \ מהנדסי בניין ושלל עוסקים בענף הבניה, חלקם למדו את הנושא תאורטית וחלקם למדו עם השנים ועם הניסיון.... בכדי לקבל כתב כמויות בד"כ יש צורך לעגן את זה בחוזה העבודה עם המתכנן מאחר והדבר היחידי שלגביו תקבלי "כתב כמויות" הוא פלדת הבניין שמפורטת בתוכניות הקונסטרוקציה של המבנה אותן הקונסטרוקטור צריך לחשב ולספק בכדי שבמפעלי עיבוד הפלדה יידעו כמה ברזל לספק, באילו קטרים ואיך לכופף, בתוכנית הקונסטרוקציה גם מפורט מספר הבלוקים במידה ומדובר בתקרת צלעות. מעבר לכך אף אחד לא מחוייב לתת לך כתב כמויות של שום דבר ושוב אנחנו חוזרים לעניין החוזה. יש מתכננים שיתנו את כתב הכמויות כחלק מהעבודה ויש שידרשו תשלום נוסף למרות שאת רוב העבודה עושה תוכנת מחשב. אני אישית עשיתי את חישוב הכמויות לכל עבודות הגמר אצלי בבית בעצמי (כי למדתי את זה), כל מה שנעזרתי בו היה תרשים זרימה שכולל את מרכיבי עבודות הגמר בכדי לוודא שאני לא מפספס כלום..... בכל הכמויות דייקתי מלבד הריצוף בקומה העליונה....שם בגלל טעות חישוב קטנה (פיקששתי את הכפתור של הנקודה במחשבון
) קניתי 11 מ"ר "מיותרים" שסביר להניח שאני אשתמש בהם לריצוף המבואה החיצונית של הבית ואשאיר חלק כרזרבות. דבר שחשוב לציין זה חישוב כמויות של אריחים לחיפוי (רצפות וקירות) לעיתים נדרשים עיצובים מיוחדים של הפריסה בין אם במקביל לקיר או באלכסונים ועד ליצירת שטיחים של ריצוף בכל מיני עיצובים שונים ומשונים, הדברים הללו משנים את חישוב הכמויות בוצרה מהותית וגם את העלות הכוללת ואותם יש לחשב באופן פרטני במיוחד כשמדובר בשטיח שכולל בתוכו אריחים מיוחדים או אריחים בגדלים שונים (גם לזה יש תוכנה אגב) דבר נוסף שהם משנים....זה את מרכיב עלות העבודה שמשום מה כולם מעדיפים "לשכוח"

ענתש

New member
אני משתגעת. היה אתר באינטרנט שסיפק

שירות online בסיסי כזה של פירוט כל הסעיפים שצריך לקחת בחשבון ברשימה הזו. ואני לא מוצאת עכשיו (אני יכולה להשבע ששמרתי אותו אבל כנראה שלא). מכיר כזה דבר ?

נשואים30

New member
ענת- אם תמצאי אני מאוד אשמח לקבל

קישור! גם אנחנו ישבנו בסוף שבוע לעשות רשימה של מה אנחנו עושים ומה לא... מחירים אנחנו יודעים "בערך", מקווה שנוכל להתחיל לשוטט כבר השבוע בין חניות ולעשות השוואת מחירים למרות הלחץ של תחילת שנה והחגים המתקרבים.

fireman

New member
המון ניסיונות שלי לחפש חומר

מקצועי באינטרנט בנושא הרלוונטי (ונושאים רבים אחרים) גרמו לי לוותר על חיפוש דברים כאלה באינטרנט....תמיד ניגשתי לספריה במכללה ומצאתי כל מה שחיפשתי. אני מציע לכל מי שבונה בית להכנס למכללה\אוניברסיטה הקרובה למקום מגוריכם ולחפש שם את כל המידע, מובטח שתמצאו אותו אם יש שם פקולטות לאדריכלות \ מקצועות הבניין

ענתש

New member
בלי גוגל ??

בלי גוגל אני לא חיה. אני חיית חיפוש באינטרנט, אני באמת מקצוענית בזה.

fireman

New member
אני משתמש בגוגל המון אבל לא מוצא

סיבה להשתמש בו כאשר אני צריך חומר מקצועי שנגיש לי באופן יומיומי ואף יכול לקחת אותו אליי הביתה באופן חופשי, חומר שבלי שום ספק יהיה יותר מפורט יותר מקצועי ויותר מקיף מכל מה שתמצאי בגוגל - שכבודו במקומו מונח כמובן.

Rשף

New member
השלב מוקדם מדי לכתב כמויות כזה

מדובר על שלב מאד ראשוני, אין סכוי לתוכנית קונסטרוקציה אלא אם כן יש לך עודף זמן וכסף, פריסת ריצוף תהייה מוערכת בלבד וכ"ו. המטרה לקבל הערכות על סמך מירב המידע שאפשר להשיג, לגבי השלד צריך כנראה להסתפק בניסיון של הקבלנים, אנחנו כעת לפני מכרזים ועורכים עוד איטרציה מדויקת יותר כדי לדעת לבחור חומרי גמר.

תמר36

New member
להתחלה, שבי עם עצמך ועיברי חדר חדר

ורשמי מה את רוצה שיהיה בו: ארון, רשת מחשבים, חשמל, מזגן וכו'. אח"כ גשי עם זה למי שמתכנן ואמרי לו שיקח את כל מה שביקשת בחשבון. ועל זה משדרגים או מקצצים.

תמר36

New member
שכחתי, אני אוהבת להגיע לאיזור

תעשייה עם כתובות מוכנות ולראות במו עיניי, לשבת עם הפקיד/ה ולקבל הצעת מחיר כולל עבודה, מע"מ וכל מה שכרוך ואולי אפילו הנחה. כמה ימים כאילו והכל על השולחן.

ענתש

New member
לא, כבר עברנו את שלב הפרוגרמה.

אנחנו עושים תוכניות ממש. העניין הוא שאחרי שנסגר על תוכנית סופית - איך אני יודעת כמה זה יעלה לי ?

תמר36

New member
אני עשיתי רשימה:

ג'אקוזי+התקנה= 3600 ש"ח ארונות מטבח 10,000 ש"ח ארונות אמבטיה הסביבות 4,000 ש"ח שדרוג לחלונות בלגיים=20,000 שייש מטבח ואמבטיות= .... כיורים=..... וכו' וכו' אני קניתי את הבית דרך קבלן שעיצב את הבית שלי כפי שרציתי עם האדריכל ולפי גודל הקרקע, חלק מהדברים לא שידרגתי ולקחתי מה שהוא נותן, כגון ריצוף, ברזים.....

fireman

New member
בשלב הזה את יכולה לקבל

אמדנים בלבד. אני לא יודע בכמה זמן את מתכוונת לבנות את ביתך אבל את צריכה לדעת שהצעת מחיר שתקבלי היום לא תהיה רלוונטית בעוד חודש ובחודש יכולים להשתנות הרבה דברים לכיוון החיוב ולכיוון השלילה כמו עליית מחירי הפלדה, שינויים במחירי האלומיניום, עץ, עליית מחיר הנחושת יעלה את עלות עבודות החשמל למשל ואת מחיר אביזרי הקצה והרשימה ארוכה מאוד. בכל מקרה אני בטוח שאת לא הולכת לקנות ריצוף ושקעים לבית עוד לפני שיש כלונס אחד באדמה שלא נדבר על כך שאין בכלל תוכנית מאושרת. אין שום מניעה שתיגשי לכל החברות ולכל הקבלנים ולכל אנשי המקצוע ולקבל הצעות מחיר לכל דבר ודבר ולי זה לבנות אמדן משוער לעלות הבניה. בעת קבלת הצעות המחיר כדאי להתלוות למישהו בעל ניסיון שמכיר את הכל מהכל... דוגמא....עבודות אינסטלציה, האם כוללת חפירות בשטח וחול לכיסוי? (לא מעט קבלני אינסטלציה "משמיטים" את הסעיף הזה מהחוזה...) אם זה לא שם, זה לא קיים כנ"ל לגבי החשמלאי, מה לגבי הטמנת קו החשמל באדמה?...במקרה הזה אפשר לשלב את הביובים ואת ההטמנת קווי הזינה באותו היום ולתאם בין שני הקבלנים ששניהם צריכים לנצל את אותו יום עבודה של הטרקטור... והנה אני חורג כבר לארגון וניהול אתר...את כל זה מפקח אמור לעשות בשבילך אם יש. יום עבודה של טרקטור זה בסביבות אלפיה ומשאית חול דיונה זה גם כן משהו בכיוון. - עז לא קטנה. במקרה שלי האמדנים היו מדוייקים או גבוהים מהמחיר בפועל וכדאי שזה יהיה ככה תמיד, כי יותר קל להשאר עם עודף כסף מהאמדן הראשוני ולא עם חוסר כסף בגלל חריגה מהאמדן הראשוני

איריסג

New member
השקעה קטנה - שעושה סדר גדול

במסגרת השיטוטים שלנו להבין מי נגד מי, ובכלל זה "כמה עולה אסלה".. - הגענו אל מרכז הבניה בגעש. המקום עצמו הוא לא הדבר הכי ידידותי למשתמש אני חייבת להגיד - מדובר על מבוך לא כל כך נוח של כל מיני חברות שמשאירות שם רק נציגי הסברה - וגם הם לא תמיד נמצאים במקומם. אבל!!! יש שם שני דברים שהם מאד יעילים לטעמי: האחד - שירות שהם נותנים חינם שנקרא SECOND OPINION - באים עם התוכנית של הבית (אנחנו באנו ממש עם תוכנית דו מימד - עוד אין לנו תוכניות של חזיתות אפילו) - ואדריכל של המקום מעיף עליה מבט של מי שעינו "אובייקטיבית" ו"טריה" - ואומר מה דעתו . אני מודה שחלק מהדברים שהוא אמר לי לא קיבלנו, בעיקר מכיוון שמה שנראה לו מאד משונה - היתה מאחוריו מחשבה והתאמה לאורח החיים שלנו, אבל היו לו גם הערות נכונות ומעניינות, שגם אם לא קיבלנו בסוף - לפחות פתחו אותנו לכיווני מחשבה חדשים. הדבר השני, והוא הרלוונטי לענייננו - הוא הקודקס לבונה ולמשפץ. זו חוברת שהם הפיקו שם, שמלווה אותה גם CD עם כל הטבלאות ב"אקסל" - שמרכז את כל בעלי המקצוע, את כל הפיצ'יפקס הכי קטנים שצריך להכניס בחשבון בתחשיב הכללי, את כל השלבים שעוברים בעת בניית הבית, דוגמאות לחוזים - כל מה שצריך. העלות של הדבר הזה היא לא גבוהה - וזה שווה בעיני כל גרוש - כי זה עושה סדר ומאפשר לך להתחיל לתכנן את התקציב ולראות שלא פיספת כלום.

ענתש

New member
תודה ! טיפ גדול !

הייתי שם והתאכזבתי קשות... גם התצוגה לא משהו, גם לא אומרים ממילא מחירים של כלום ("גשי לתצוגה הרשמית שלנו ברמת גן/תל אביב/ירושלים וכו'" זו התשובה הנפוצה) וגם ברוב המקומות אין אף אחד. אבל את הקודקס אני רוצה...

bis fd

New member
רשימת חומרים וציוד

קניתי במרכז הבניה הישראלי חוברת שניקראת קודקס לבונה ולמשפץ חוברת זו מכילה המון נושאים לגבי תכנון נכון של התקציב . יש שם גם רשימות ארווווכות מאוד של כל הדברים או לפחות רוב הדברים שיש צורך לשים לב אלהם

איריסג

New member
נו, על זה בדיוק דיברתי....

העלות של הקודקס היא משהו בסביבות ה 280 ש"ח - אל תתפסו אותי על הגרוש...

מאגר

New member
אומדן לצורך תקציב

כיום יש אנשי מקצוע כמו יועצי בניה בעלי נסיון של שנים רבות שיודעים להפוך תוכניות לכתבי כמויות וכתבי כמויות לאומדנים ניתן להגיע לעומדן עד סדר גודל של פלוס מינוס 5% ויש לזכור בכל האומדנים הראשוניים לקחת בחשבון את עלות היועצים החיוניים ביותר שצריך לקחת ולקבל מהם חוות דעת ומפרט טכני לביצוע. ברגע שיש תוכניות אדרכליות תוכניות קונסטרוציה אפשר לערוך כתב כמויות ואומדן בדיוק של עד פלוס מינוס 5% שיהיה צמוד מאוד לפרוגרמה הראשונים אם לא משתוללים בגלל תאבון מוגבר הצתגבר בזמן האוכל.

למעלה