איך קוראים בעברית צחה לפועל ל"התבאס"

trilliane

Well-known member
מנהל
אולי פשוט אגדות ישנות ולא מעודכנות?

על עניין הכלבים לא שמעתי מעולם, אבל לגבי שחייה, נראה לי שזה היה נכון בתקופה שבה ברכות שחייה לא היו נפוצות בארצנו ורוב השחייה הייתה בים. לא שמדובר במקור מידע אמין, אחרי הכול ספר פיקטיבי, אבל הספרות העברית בהחלט יכולה להשפיע על תפיסת העולם: בספר "אורי" של אסתר שטרייט וורצל (שנות ה-40, מחתרות, בריטים וכו') הם (בני פתח תקווה, כמדומני) נפגשים במחנה גדנ"ע או פלמ"ח או משהו כזה עם קבוצה של ירושלמים, והירושלמים אכן לא ידעו לשחות. יכול להיות שבאותן שנים אחוז הירושלמים השוחים אכן היה נמוך משמעותית, אבל מאז עברו כמה עשרות שנים (והוקמה המדינה ועוד כל מיני דברים) אז ייתכן שמה שהיה אז כבר מזמן לא רלוונטי, אבל האגדה נשארה.

GnomeBubble

New member
ושוב, לא!

אני יודע שזה הפוך בירושלים, אבל בשבילי טושים זה הקטנים ולורדים זה הגדולים. ואלה שכותבים איתם על הלוח או שמסמנים איתם טקסט בצבע זרחני הם מרקרים.

GnomeBubble

New member
אינך נמנע מ"אחלה"?

טוב לדעת. אני לא מצפה ממך כמובן להתחיל לדבר ב"מכנס". גם אני לא משתמש בזה כל-כך הרבה. רק לומר שזה יצירתי ושימושי למדי, כי עכשיו אנחנו יכולים להטות אותו לרבים.

trilliane

Well-known member
מנהל
בכל פעם שמישהי מספרת שקנתה "מכנס נהדר"

אני אומרת לה "פראיירית, מכרו לי זוג באותו המחיר!"

הבעיה אצל "המחדשים" שבמכנס לא סגי להם.

היום הכל הולך בבבודדת: איזה מגף יפה את לובשת! קניתי אחלה משקף באירוקה. ראיתי היום באוקספורד סטריט מַזה סנדל יפה. ועוד יד המחלקים בשניים נטויה...

trilliane

Well-known member
מנהל
אולי הן קטועות רגל... ../images/Emo186.gif

(סליחה על ההומור המקברי, לא יכולתי להתאפק).

יאקים

New member
ומה זה אומר, טריליאן?../images/Emo13.gif

האם גם בעינייך ה"חדוש" הזה נשמע צורמני, מיותר, עילג?

GnomeBubble

New member
ניחא צורמני ומיותר

אבל איך מודדים "עילגות" של חידוש? האם זה עצם העובדה שאשכנזים אוהבי ספרות עברית קלאסית, בעלי תואר אקדמאי ומהמעמד הבינוני-גבוה נרתעים מחידוש מסוים עושה אותו לעילג? או שעצם העובדה שצעירות מזרחיות ממעמד בינוני-נמוך עם שיער מחומצן וטעם באופנה שאינו מקובל על הקבוצה הראשונה משתמשות בו?

יאקים

New member
אני מסכים שעניין העילגות הוא סובייקטיבי, עניי

שבתחושה, אך איני משוכנע שהצגת העניין כנובע מניגודי מזרח-מערב נותנת את התשובה לכך. אני מניח שזה תלוי-תרבות, בהחלט, ויש שפת רחוב או שפה נמוכה שאינה מבחינה בין מזרח למערב....

GnomeBubble

New member
זה לא רק ניגודי מזרח-מערב

זה הרבה ניגודים. בכל מקרה, אני חושב ש"עילגות" זה סובייקטיבי לגמרי. אלא אם תצליח להציג לי מבחן אובייקטיבי לעילגות.

יאקים

New member
ידיד, אתה מתפרץ לדלת פתוחה!../images/Emo13.gif../images/Emo140.gif

הרי בפירוש ציינתי זאת. ליל מנוחה לך, מאחר בנשף... אתה מכיר את ישעיהו שכותב כהאי לישנא: מאחרי בנשף יין ידליקם (ישע' פרק ה)

GnomeBubble

New member
אתה מתכוון לאלה

שמאחרים למסיבה במועדון כי הם מתדלקים את עצמם לפני כן בוודקה זולה? אני משתדל שלא לשתות זבל כזה.
לא יודע למה, משום מה ראיתי איזה "לא" דמיוני בכותרת ההודעה שלך.
סליחה

trilliane

Well-known member
מנהל
הוא לא כזה "חידוש" והוא לא ממש מרגש אותי

לכאן או לכאן. כפי שציינתי, הוא בעיקר נשמע לי מטופש, והוא אכן מיותר (לי). אבל מי שרוצה מוזמן/ת להשתמש בו ושיהיה בכיף.

IDAN30

New member
ניסיון לתשובה

אתה מתבאס = אתה מרגיש תעוקה קשה של יתמות יקומית אופפת אותך אווירה קודרת של בית קברות אנפיך משוכין משפיע עליך דבר מה שמאנח את הנפש מצב רוחך נעכר עוברים עליך רגעים דלוחים ועכורים אתה מתעגם אתה מתייגן אם זה הכיוון, כדאי שתציץ בתזאורוס העברי של רבין ורדאי, יש להם שם לפעמים הברקות.

מחרומה

New member
אותה שאלה בדיוק גם אני שאלתי בעבר ואין!

כל האפשרויות שהועלו לא מתאימות. הנה הרמה לאקדמיה לעברית. הגיע הזמן למלה עברית נאה ומדוייקת ל"להתבאס". מה שכתב אראל סגל היא שטות. המקור הוא מערבית והפירוש של "באס" הוא מסכנות ואומללות. שום קשר לישבן.

למעלה