בנות, חכו שתשמעו על זה!

מצב
הנושא נעול.
בנות, חכו שתשמעו על זה! ../images/Emo9.gif

בנות, חכו שתשמעו על זה!

הקשיבו הקשיבו:
ביום שני בבוקר יהיה אצלנו אירוח. יתארח אצלנו לא אחר מאשר פרופ' דניאל זיידמן, האיש והאגדה. פרופ' זיידמן הוא רופא בכיר ביחידת ה-IVF בתה"ש ובאסותא. אבל בעצם - יש כאן מישהי שלא מכירה אותו?... אז קדימה, בנות, תתחילו לשרשר את השאלות שלכן מ-ע-כ-ש-י-ו. כל המרבה הרי זה משובח! עתליה (~שמאוד מרוצה מעצמה לשם שינוי) נ.ב. צר לי לאכזב אתכן - אני לא בהריון (אבל עובדים על זה...) - ע.

ה ו ר י ת

New member
ועוד איזו סיבה להיות מרוצה ../images/Emo47.gif

בנות, חכו שתשמעו על זה!

הקשיבו הקשיבו:
ביום שני בבוקר יהיה אצלנו אירוח. יתארח אצלנו לא אחר מאשר פרופ' דניאל זיידמן, האיש והאגדה. פרופ' זיידמן הוא רופא בכיר ביחידת ה-IVF בתה"ש ובאסותא. אבל בעצם - יש כאן מישהי שלא מכירה אותו?... אז קדימה, בנות, תתחילו לשרשר את השאלות שלכן מ-ע-כ-ש-י-ו. כל המרבה הרי זה משובח! עתליה (~שמאוד מרוצה מעצמה לשם שינוי) נ.ב. צר לי לאכזב אתכן - אני לא בהריון (אבל עובדים על זה...) - ע.
ועוד איזו סיבה להיות מרוצה

ואני אהיה מרוצה כשלשם שינוי המנהלת השניה כאן תהיה בהריון.
עכשיו, כשאני מבינה מי הנפשות הפועלות אני רגועה.
אין לי (בינתיים) שאלות , רק תשבוחות.

דנימר

New member
איזו אכזבה!

בנות, חכו שתשמעו על זה!

הקשיבו הקשיבו:
איזו אכזבה!
כבר חשבתי שאת בהריון... עם כל הכבוד לפרופ' זיידמן, הייתי מעדיפה הודעה אחרת... בכל מקרה, אחרי שהתאוששתי מהאכזבה - סחטיין! מבטיחה לחשוב על שאלה הולמת.

../images/Emo9.gif תודה יקירתי

איזו אכזבה!
כבר חשבתי שאת בהריון... עם כל הכבוד לפרופ' זיידמן, הייתי מעדיפה הודעה אחרת... בכל מקרה, אחרי שהתאוששתי מהאכזבה - סחטיין! מבטיחה לחשוב על שאלה הולמת.
תודה יקירתי
מקווה שגם ההודעה האחרת תבוא עם הזמן...

:-גם אני הייתי בטוחה שאת מודיעה על

איזו אכזבה!
:-גם אני הייתי בטוחה שאת מודיעה על
הריון. שובבה... נשיקות

../images/Emo26.gifאנא שרשרו שאלות לכאן../images/Emo36.gif

בנות, חכו שתשמעו על זה!

הקשיבו הקשיבו:
אנא שרשרו שאלות לכאן

פגם גנטי/כרומוזומלי בזרע או בביצית

אנא שרשרו שאלות לכאן
האם עבור זוגות בלתי מוסברים בטיפולי IVF, שהביציות והעוברים נראים יפים, אך בכל זאת לא נקלטים, יש אפשרות לבצע בדיקות יותר מעמיקות? שבהן אפשר לבדוק האם יש פגם גנטי כלשהו בביציות או בזרע (ובעוברים המתקבלים), פגם כרומוזומלי, כלומר כזה שלא ניתן לראות לעין ב- IVF רגיל? אודה לך אם תפרט אפשרויות קיימות ואז אוכל להמשיך להתעניין במידת הצורך. בדיקות גנטיות רגילות שעושים לפני הריון (לפי מקור עדתי), כבר עשינו, והן תקינות.

Daniel Seidman

New member
תשובה

האם עבור זוגות בלתי מוסברים בטיפולי IVF, שהביציות והעוברים נראים יפים, אך בכל זאת לא נקלטים, יש אפשרות לבצע בדיקות יותר מעמיקות? שבהן אפשר לבדוק האם יש פגם גנטי כלשהו בביציות או בזרע (ובעוברים המתקבלים), פגם כרומוזומלי, כלומר כזה שלא ניתן לראות לעין ב- IVF רגיל? אודה לך אם תפרט אפשרויות קיימות ואז אוכל להמשיך להתעניין במידת הצורך. בדיקות גנטיות רגילות שעושים לפני הריון (לפי מקור עדתי), כבר עשינו, והן תקינות.
תשובה
קיימות שתי אפשרויות. האפשרות הראשונה הינה לבדוק את מבנה הכרומוזומים של שני בני הזוג, בדיקה הקרויה בדיקת קריוטיפ. נדיר יחסית שנמצא כי הבעיה היא בכרומוזומים של בני הזוג. אפשרות מתוחכמת יותר הינה לבצע בדיקה בעובר עצמו לפני שהוא מוחזר לרחם, בדיקה הקרויה PGD. בתא שהוסר מהעובר ניתן לבדוק את מבנה ומספר הכרומוזומים. בשני המקרים מדובר בבדיקות יקרות מאוד, שאינן מקובלות כחלק משגרת הטיפול, אך בהחלט ניתן להיעזר בהן במקרים מיוחדים, למשל בכשלונות חוזרים מרובים, בייחוד כאשר הללו מלווים גם בהפלות חוזרות.

Daniel Seidman

New member
תשובה

איכות ביציות
כיצד ניתן לשפר איכות ביציות, ולהעלות את מספר ההפריות?? תודה רבה
תשובה
השאלה שלך כללית מאוד, אך גם משקפת אמת כאובה מאחר ולא ניתן באופן ממשי לשפר איכות ביציות. עם זאת, על ידי שינוי הפרוטוקול התרופתי ניתן לנסות ולהפיק מספר ביציות גדול יותר, וכך לעתים אף להשיג ביציות בעלות איכות טובה יותר. קיימות גם גישות נסיוניות כמו מתן התרופה DHEA, אך בשלב זה מדובר בגישה שאינה מוכחת.

שאלה על פרוטוקול

אנא שרשרו שאלות לכאן
שאלה על פרוטוקול
קודם כל, ברכות על עבודת הקודש שלך!
שאלתי נוגעת לפרוטוקול קצר שמתחיל בגונל-F וממשיך במנוגון - מה ההשפעה של דקא 0.1 מהיום הראשון-שני למחזור בפרוטוקול כזה, לעומת אותו פרוטוקול ללא הדקא (עם מניעת ביוץ נקודתית מאוחר יותר - אורגלוטרן/צטרוטייד)? תודה רבה!

Daniel Seidman

New member
תשובה

שאלה על פרוטוקול
קודם כל, ברכות על עבודת הקודש שלך!
שאלתי נוגעת לפרוטוקול קצר שמתחיל בגונל-F וממשיך במנוגון - מה ההשפעה של דקא 0.1 מהיום הראשון-שני למחזור בפרוטוקול כזה, לעומת אותו פרוטוקול ללא הדקא (עם מניעת ביוץ נקודתית מאוחר יותר - אורגלוטרן/צטרוטייד)? תודה רבה!
תשובה
מדובר בשתי תרופות, דקפפטיל וצטרוטייד, שהינן בעלות מנגנון פעולה שונה לגמרי. כאשר הדקפפטיל ניתן מהיום הראשון של המחזור, הוא בעצמו גורם לשחרור של הורמונים מסוג FSH (שאחראיים על גירוי הזקיקים) מבלוטת יותרת המוח, וכך הוא מחזק את השפעת ההורמונים מסוג פיוריגון/גונאל-F שניתנים במקביל (אפקט ה"פלייר"). לעומת זאת, הצטרוטייד נותן לזקיקים להתפתח ללא השפעת תרופה מונעת ביוץ (מדכא), והוא ניתן רק כאשר הזקיקים מגיעים לגודל של כ-13 14 מ"מ. ההתאמה של הפרוטוקול עבור המטופלת נעשית על פי נסיונו של הרופא והתגובה לטיפולים בעבר. אין פרוטוקול שהוא טוב יותר ממשנהו, ומדובר בתהליך של "ניסוי וטעיה" כאשר לעתים בהחלט רואים שאישה מסוימת מגיבה יותר טוב לפרוטוקול קצר עם צטרוטייד מאשר לפרוטוקול קצר עם דקפפטיל, ולהיפך.

איליתיה

New member
בעיית זרע קשה ../images/Emo150.gif

אנא שרשרו שאלות לכאן
בעיית זרע קשה

ד"ר זיידמן שלום. אנו נמצאים כבר שנה בטיפולים אינטנסיביים עקב בעיית זרע קשה שיש לבעלי (37). הוא עבר 3 ניתוחים שונים בגילאי 3-10 עקב 2 אשכים טמירים. כיום הוא סובל מוריקוצלה 3 מאשך שמאל, FSH =18.8 (הערכים התקינים 1.6-12), ספירת זרע פחות ממיליון, בודדים בתנועה, מורפולוגיה = 0, יש זרע שיוצא בשפיכה רגילה ואין צורך בשאיבת זרע, בדיקת קריוטיפ זכרי תקינה. אני (33) בריאה, פרופיל הורמונלי תקין, היסטרסקופיה אבחנתית תקינה, מגיבה יפה לטיפולים: יש כ 10-15 זקיקים, רירית מעל 8. אחוז ההפריות שלנו נמוך מאוד בדר"כ הפריה 1 מתוך 10 ופעם אחת היה לנו נס: 4 הפריות מתוך 10. מתוך 4 טיפולים שעברנו הוחזרו לנו עד כה 5 עוברים עם 6-8 תאים ובכולם התשובה הייתה שלילית. אני מתחילה להתייאש שבעיה שלנו קשה מדיי לטיפול כי המורפולוגיה ממש גרועה. הבנתי שניתוח וריקוצלה בדר"כ לא עוזר אם מקור הבעיה הוא אשך טמיר. אלו אפשרויות עומדות לפנינו ? (זרע תורם לא בא בחשבון !) כיצד אתה מעריך את סיכויינו להריון תקין ובריא ?
ותודה על עבודת הקודש שאתה עושה !!!!!

נעה שין

New member
שלום לפרופ' זיידמן

בעיית זרע קשה

ד"ר זיידמן שלום. אנו נמצאים כבר שנה בטיפולים אינטנסיביים עקב בעיית זרע קשה שיש לבעלי (37). הוא עבר 3 ניתוחים שונים בגילאי 3-10 עקב 2 אשכים טמירים. כיום הוא סובל מוריקוצלה 3 מאשך שמאל, FSH =18.8 (הערכים התקינים 1.6-12), ספירת זרע פחות ממיליון, בודדים בתנועה, מורפולוגיה = 0, יש זרע שיוצא בשפיכה רגילה ואין צורך בשאיבת זרע, בדיקת קריוטיפ זכרי תקינה. אני (33) בריאה, פרופיל הורמונלי תקין, היסטרסקופיה אבחנתית תקינה, מגיבה יפה לטיפולים: יש כ 10-15 זקיקים, רירית מעל 8. אחוז ההפריות שלנו נמוך מאוד בדר"כ הפריה 1 מתוך 10 ופעם אחת היה לנו נס: 4 הפריות מתוך 10. מתוך 4 טיפולים שעברנו הוחזרו לנו עד כה 5 עוברים עם 6-8 תאים ובכולם התשובה הייתה שלילית. אני מתחילה להתייאש שבעיה שלנו קשה מדיי לטיפול כי המורפולוגיה ממש גרועה. הבנתי שניתוח וריקוצלה בדר"כ לא עוזר אם מקור הבעיה הוא אשך טמיר. אלו אפשרויות עומדות לפנינו ? (זרע תורם לא בא בחשבון !) כיצד אתה מעריך את סיכויינו להריון תקין ובריא ?
שלום לפרופ' זיידמן
בת 33. הריון ראשון ספונטני ומהיר. לידה בניתוח קיסרי. הריון שני- הפסקת הריון בעקבות הפסקת דופק בשבוע 12. בגרידה פרפורציה ברחם. ניסיונות נוספים טבעיים במשך חצי שנה. צילום רחם שבו מיתגלות הידבקויות וסתימה בחצוצרה. לפרס' שבה מנותקת החצוצרה, מנקים הידבקויות. בדיקת זרע מתגלה ירודה בכל מדדיה. מופנים לIVF. מגיבה טוב (12 ביציות, 8 הפריות), ראשון מצליח, שוב הפסקת דופק עוברי בשבוע 12, גרידה מאוד קשה. כשלונות נוספים. 2 היסטרוס' תקינות. בדיקות קרישיות תקינות. שליליים אינספור. יש רעיונות חדשים, נוספים שלא ניסיתי? תודה מראש וחג שמח, נועה

Daniel Seidman

New member
תשובה

בעיית זרע קשה

תשובה
קודם כל, במידה והושגו עוברים בעלי איכות טובה הרי שמדובר רק בעניין של סבלנות, ובסופו של דבר, לאחר שתחשפי מספר פעמים לעוברים טובים, סביר להניח שתהרי. מאחר ונראה שעד כה לא היו לך הרבה הזדמנויות להרות, סביר להניח שהמפתח להצלחה אצלך זה לנסות להשיג עוד עוברים טובים, ואם הדבר הושג בעבר אין סיבה להניח שהוא גם לא יושג בעתיד, אם כי ברור שהדבר ידרוש ממך הרבה סבלנות. ניתן כמובן לפנות למומחה נוסף לקבלת חוו"ד ביחס לפרוטוקול טיפולי שקיבלת עד כה, או לנסות מעבדה חדשה, בתקווה שכך יושגו יותר עוברים יפים.

דנימר

New member
פרופ' זיידמן שלום רב!

אנא שרשרו שאלות לכאן
פרופ' זיידמן שלום רב!
בשל בעיית זרע קשה של בעלי, טופלנו ב- IVF + ICSI. עברנו 8 מחזורי טיפול עד להריון הראשון ושניים עד להריון השני (שלצערי הסתיים בטרגדיה. לאחד העוברים לא היה דופק בשבוע 37, והובהלתי לניתוח קיסרי חירום על מנת להציל את אחותו, שהיא היום בת 8 חודשים והכל איתה בסדר גמור טפו טפו טפו). אחרי הלידה עברתי בירור קרישיות שיצא תקין, וגם נתיחת העובר לא העלתה דבר. לצערי, פשוט נפלנו בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה. רציתי לדעת מתי לדעתך ניתן להתחיל שוב בטיפולים והאם בשל הנסיבות (ובמיוחד הניתוח הקיסרי) כדאי להתחיל מיד או לעבור לפני כן בירור כלשהו (למשל היסטרו' ). ושאלה כללית - מהן לדעתך ההשפעות של נטילת הורמונים בכמות גבוהה (אני למשל מזריקה כ-5 אמפולות של מנוגון במשך כ-10 ימים לפני כל שאיבה). תודה רבה על ההתיחסות וחג שמח!

Daniel Seidman

New member
תשובה

פרופ' זיידמן שלום רב!
בשל בעיית זרע קשה של בעלי, טופלנו ב- IVF + ICSI. עברנו 8 מחזורי טיפול עד להריון הראשון ושניים עד להריון השני (שלצערי הסתיים בטרגדיה. לאחד העוברים לא היה דופק בשבוע 37, והובהלתי לניתוח קיסרי חירום על מנת להציל את אחותו, שהיא היום בת 8 חודשים והכל איתה בסדר גמור טפו טפו טפו). אחרי הלידה עברתי בירור קרישיות שיצא תקין, וגם נתיחת העובר לא העלתה דבר. לצערי, פשוט נפלנו בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה. רציתי לדעת מתי לדעתך ניתן להתחיל שוב בטיפולים והאם בשל הנסיבות (ובמיוחד הניתוח הקיסרי) כדאי להתחיל מיד או לעבור לפני כן בירור כלשהו (למשל היסטרו' ). ושאלה כללית - מהן לדעתך ההשפעות של נטילת הורמונים בכמות גבוהה (אני למשל מזריקה כ-5 אמפולות של מנוגון במשך כ-10 ימים לפני כל שאיבה). תודה רבה על ההתיחסות וחג שמח!
תשובה
בכל מקרה מקובל להמליץ להמתין כחצי שנה לאחר ניתוח קיסרי, וזאת על מנת לתת לאם ולתינוק הזדמנות טובה ליצור קשר וכמובן להתאושש מהניתוח. בדרך כלל אצל אישה צעירה שמגיבה טוב לטיפולים אין צורך למהר ולחזור לטיפול. עם זאת, בנשים מעל גיל 38 או בכאלה עם רזרבה שחלתית נמוכה מומלץ לא להתעכב יתר על המידה. צריך גם לזכור שטיפולי פריון מפריעים להנקה ולכן מומלץ לסיים את תקופת ההנקהלפני שחוזרים לטיפולים. למיטב ידיעתנו, ונעשו על כך מחקרים רבים, אין לקבלת הורמונים שנועדו לגרות את השחלות השפעה שלילית לטווח הארוך. גם למינון אין כאן משמעות רבה, מאחר והוא נקבע על פי התגובה השחלתית והיא זו שעלולה להיות מושפעת לטווח הארוך. צריך לזכור שהזריקות שניתנות לגרימת ביוץ אינן בעלות השפעה ישירה על הגוף, כי אם פועלות כתוצאה מהתגובה השחלתית. לכן למינון כנראה אין השפעה רבה, מאחר ולא חשוב מספר האמפולות כי אם התגובה של הרקמה השחלתית.

עישון, פוריות ומה שבינהם ../images/Emo203.gif

אנא שרשרו שאלות לכאן
עישון, פוריות ומה שבינהם

אחת משליכם עם שם בדוי לרגע. רציתי לשאול כיצד עישון + עישון פאסיבי משפיע על הפוריות ? אני לא מעשנת כלל ובן הזוג מעשן סיגריות + מריחואנה באופן קבוע והרבה פעמים אני נחשפת לעשן. ידוע שהעישון מזיק לבריאות, אבל רציתי לדעת עד כמה הוא משפיע על הפוריות כשידוע שבעיית הפוריות היא בריאותיות מובהקות (אנחנו מאוד "מוסברים") ולא כתוצאה מהעישון. מעבר למוסריות וחוקיות, עד כמה המריחאונה מזיקה לו ולי בהקשר לטיפולים ?

Franz

New member
פרופסור זיידמן שלום וחג שמח!

עישון, פוריות ומה שבינהם

אחת משליכם עם שם בדוי לרגע. רציתי לשאול כיצד עישון + עישון פאסיבי משפיע על הפוריות ? אני לא מעשנת כלל ובן הזוג מעשן סיגריות + מריחואנה באופן קבוע והרבה פעמים אני נחשפת לעשן. ידוע שהעישון מזיק לבריאות, אבל רציתי לדעת עד כמה הוא משפיע על הפוריות כשידוע שבעיית הפוריות היא בריאותיות מובהקות (אנחנו מאוד "מוסברים") ולא כתוצאה מהעישון. מעבר למוסריות וחוקיות, עד כמה המריחאונה מזיקה לו ולי בהקשר לטיפולים ?
ברשותך אשאל שתי שאלות, א. מהם הסיכויים להצלחת "הפרוטוקול המנצח" בניסיון להשיג הריון נוסף? ב. המהלך ההריון (עם עובר יחיד ומיוחד) עברתי תפר צווארי בשבוע מאוחר יחסית (25) לאחר צירים מוקדמים + פאנלינג והתקצרות. בזמנו נאמר לי ע"י הרופאים שרצוי מאד להמנע בעתיד מהריון מרובה עוברים. מה תמליץ למטופלת כמוני שזקוקה ל -IVF בשלב החזרת העוברים? תודה מראש!!

Daniel Seidman

New member
תשובה

ברשותך אשאל שתי שאלות, א. מהם הסיכויים להצלחת "הפרוטוקול המנצח" בניסיון להשיג הריון נוסף? ב. המהלך ההריון (עם עובר יחיד ומיוחד) עברתי תפר צווארי בשבוע מאוחר יחסית (25) לאחר צירים מוקדמים + פאנלינג והתקצרות. בזמנו נאמר לי ע"י הרופאים שרצוי מאד להמנע בעתיד מהריון מרובה עוברים. מה תמליץ למטופלת כמוני שזקוקה ל -IVF בשלב החזרת העוברים? תודה מראש!!
תשובה
ברור שאישה שהצליחה בטיפול יש לה סיכוי גבוה יותר להצליח כאשר היא תחזור ותבצע את הטיפול. עם זאת, כמו בכל טיפול הפרייה, סיכויי ההצלחה הם גם פונקציה של גורמים שונים, בעיקר גיל האישה ואיכות העוברים שהתקבלה באותו מחזור טיפול. במקרה שלך אכן רצוי מאוד להמנע מהריון מרובה-עוברים. ניתן לעשות זאת ע"י החזרת עובר בודד, או החזרת שני עוברים וביצוע הפחתה של אחד העוברים במידה ושניהם ייקלטו. כמובן שלהפחתה יש סיכונים וגם אי-נעימות נפשית גדולה, ועל כן צריך לבחון בזהירות יחד עם הרופא המטפל את הסיכויים מול הסיכונים של שתי הגישות שהצעתי.

מצב
הנושא נעול.
למעלה