בנות, חכו שתשמעו על זה!

מצב
הנושא נעול.

Daniel Seidman

New member
תשובה

עישון, פוריות ומה שבינהם

אחת משליכם עם שם בדוי לרגע. רציתי לשאול כיצד עישון + עישון פאסיבי משפיע על הפוריות ? אני לא מעשנת כלל ובן הזוג מעשן סיגריות + מריחואנה באופן קבוע והרבה פעמים אני נחשפת לעשן. ידוע שהעישון מזיק לבריאות, אבל רציתי לדעת עד כמה הוא משפיע על הפוריות כשידוע שבעיית הפוריות היא בריאותיות מובהקות (אנחנו מאוד "מוסברים") ולא כתוצאה מהעישון. מעבר למוסריות וחוקיות, עד כמה המריחאונה מזיקה לו ולי בהקשר לטיפולים ?
תשובה
אין ספק שעישון סיגריות הינה השפעה סביבתית בעלת ההשפעה השלילית ביותר על הפריון. ישנן עבודות שמורות שאישה שמעשנת הסיכוי שלה פוחת בכשליש להרות בכל מחזור של טיפולי הפרייה, והגיל בו תאבד את יכולתה להרות מקדים בשנתיים. עם זאת, כמחו הרבה דברים בחיים, הכל עניין של כמות, ובמידה והחשיפה היא משנית בלבד, הרי שקל יחסית לצמצם את החשיפה (תעיפי אותו מהחדר) וכך להמנע מחשיפה מיותרת לרעלנים שבעשן הסיגריות. ביחס למריחואנה, יש אכן עבודות שמורות שיש לה השפעה שלילית על החומר הגנטי של תאי הזרע, אך סביר להניח שאדם שמעשן כמות גדולה של סיגריות פוגע יותר בפריון שלו מאדם שלעתים רחוקות יחסית מעשן מריחואנה.

תותי 40

New member
שלום פרופ' זיידמן

אנא שרשרו שאלות לכאן
שלום פרופ' זיידמן
קודם כל תודה שאתה משתתף בפורום. ולשאלות שלי - בת 40, אחרי שני הריונות ספונטניים ללא כל בעיות ושני ילדים מקסימים (טפו טפו טפו) שהאחרון כבר בן 7 וחצי. מנסה להיכנס להריון כבר כמעט שלוש שנים ללא הצלחה. בלפרסקופיה גילו חצוצרה סתומה שהוצאה, וחצוצרה שנייה פתחו. אחרי 4 IVF מלאים ללא הצלחה, עם יחסית מיעוט ביציות בכל פעם (בין 2 ל-5) ועם אחוזי הפריות די טובים, ולפני IVF מספר חמש אני תוהה מה עוד לא עשינו ומה לדעתך יכול לשפר את הסיכויים שלנו בהתחשב בגילי ובנתונים שהצגתי לך? אודה לך על תשובתך, וחג אורים שמח.

יעללשם

New member
פרופסר זיידמן

שלום פרופ' זיידמן
קודם כל תודה שאתה משתתף בפורום. ולשאלות שלי - בת 40, אחרי שני הריונות ספונטניים ללא כל בעיות ושני ילדים מקסימים (טפו טפו טפו) שהאחרון כבר בן 7 וחצי. מנסה להיכנס להריון כבר כמעט שלוש שנים ללא הצלחה. בלפרסקופיה גילו חצוצרה סתומה שהוצאה, וחצוצרה שנייה פתחו. אחרי 4 IVF מלאים ללא הצלחה, עם יחסית מיעוט ביציות בכל פעם (בין 2 ל-5) ועם אחוזי הפריות די טובים, ולפני IVF מספר חמש אני תוהה מה עוד לא עשינו ומה לדעתך יכול לשפר את הסיכויים שלנו בהתחשב בגילי ובנתונים שהצגתי לך? אודה לך על תשובתך, וחג אורים שמח.
פרופסר זיידמן
שאלה לקשישות 'FSH מתנדנד פעם 26 פעם 6.5,מיעוט ביציות(2) למקסימום הורמונים,מה המשעמות של פרוטוקול להפריה על בסיס טבעי ומה הסיכוי להקלט להריון (סביבות גיל 40),ומתי לדעת שהזמן הנכון לעבור לתרומת ביציות. תודה

שלום פרופ' זיידמן. בת 36 בעברי

פרופסר זיידמן
שאלה לקשישות 'FSH מתנדנד פעם 26 פעם 6.5,מיעוט ביציות(2) למקסימום הורמונים,מה המשעמות של פרוטוקול להפריה על בסיס טבעי ומה הסיכוי להקלט להריון (סביבות גיל 40),ומתי לדעת שהזמן הנכון לעבור לתרומת ביציות. תודה
6 הריונות מהם יש לי 2 ילדים - סיפור של הפלות חוזרות ללא קרישיות ו-חצוצרות סתומות. 2 הילדים מהריונות טבעיים ספונטניים. וגם ההפלות. ההריון האחרון (והפלה) מ-IVF . נאמר לי שיש להוציא את החצוצרות כיוון שזה מפריע להשתרשות - כאמור בינתיים כבר הריתי מהפרייה אחת. היום אני לפני הפרייה שלישית - האם היית ממליץ להוציא החצוצרות?

Daniel Seidman

New member
תשובה

6 הריונות מהם יש לי 2 ילדים - סיפור של הפלות חוזרות ללא קרישיות ו-חצוצרות סתומות. 2 הילדים מהריונות טבעיים ספונטניים. וגם ההפלות. ההריון האחרון (והפלה) מ-IVF . נאמר לי שיש להוציא את החצוצרות כיוון שזה מפריע להשתרשות - כאמור בינתיים כבר הריתי מהפרייה אחת. היום אני לפני הפרייה שלישית - האם היית ממליץ להוציא החצוצרות?
תשובה
המלצה להוציא את החצוצרות בעיקר מתייחסת לאותם מקרים בהם ניתן בבדיקת א"ס להדגים חצוצרות מלאות בנוזל. כאשר החצוצרות פשוט "סתומות", כלומר אינן מעבירות נוזל, בד"כ אין צורך להוציא אותן, כך שההמלצה שלי היא להראות שוב את צילום הרחם למומחה שמטפל בך, ולבצע א"ס מדוקדק על מנת לנסות להעריך האם יש בחצוצרות נוזל. מומלץ לחזור על בדיקת הא"ס בסמוך לטיפולי הפרייה שיבוצעו בעתיד.

מישמיש7

New member
ובאותו הנושא

פרופסר זיידמן
ובאותו הנושא
פרופ' זיידמן שלום רב, לגבי "תגובה שחלתית נמוכה" למקסימום הורמונים- (8 מנוגון ביום), FSH בסביבות ה-12, האם יש דרך אחרת להרות מלבד IVF????? (אולי איזה נס לחנוכה) תודה מראש.

Daniel Seidman

New member
תשובה

ובאותו הנושא
פרופ' זיידמן שלום רב, לגבי "תגובה שחלתית נמוכה" למקסימום הורמונים- (8 מנוגון ביום), FSH בסביבות ה-12, האם יש דרך אחרת להרות מלבד IVF????? (אולי איזה נס לחנוכה) תודה מראש.
תשובה
IVF לא פותר את הבעיה של תגובה שחלתית נמוכה. למעשה לא ברור כלל שעבור אישה עם שחלתית נמוכה, שמבייצת באופן סדיר, יש יתרון עצום בשאיבת הביצית מול למשל הזרעה במועד הביוץ הטבעי.

Daniel Seidman

New member
תשובה

פרופסר זיידמן
תשובה
מרבית הנשים בגיל 40 יהיו עדיין פוריות, ורק כרבע מהן יזדקקו לעזרתו של הרופא. אך אותן נשים שהרזרבה השחלית שלהן נמוכה, כפי שעשוי להתבטא ברמות FSH עולות ובתגובה שללחתית נמוכה, אכן עשויות להתקשות מאוד להרות. היתרון הגדול של הפרוטוקול הטבעי הינו בכך שהוא נעזר במעט מאוד תרופות ובמידה ואין באותו חודש זקיק שמתקדם לקראת ביוץ - לא ניתן כלל טיפול. החסרון שלו שהוא בעל ניצולת נמוכה מאוד מאחר ובד"כ תושג לכל היותר ביצית אחת. כמובן שפרוטוקול זה עשוי להתאים מאוד לנשים שממילא לא מושגת אצלן יותר מביצית אחת, גם לאחר מינונים גבוהים של תרופות. השאלה מתי לפנות לתרומת ביצית היא מורכבת. אין ספק שבמציאות שקיימת בארה"ב, בה עלות תרומת ביצית ומחזור טבעי דומים, מרבית הנשים יעדיפו לנסות תרומת ביצית עם סיכויי הצלחה של 50%-70% מאשר מחזור טבעי עם בסיכויי הצלחה של 5-10%. בישראל היכן שלעתים קרובות ניתן לעשות מחזור טבעי על חשבון הקופה, ואילו תרומת ביצית עולה אלפי דולרים, בהחלט מקובל להתנסות במספר מחזורי הפרייה לפני שעוברים לטיפולים היעילים פי כמה של תרומת ביצית.

Daniel Seidman

New member
תשובה

שלום פרופ' זיידמן
תשובה
לא נדיר שעם הגיל והירידה ברזרבה השחלתית, הנשים שהרו בעבר בקלות כעת מתקשות להרות, למרות שסביר להניח שהבעיה אצלכם קשורה בעיקר להשפעת הגיל על איכות הביציות, רצוי שוב לשלול בעיה על רקע "מכאני" לאור ההיסטוריה שלך של בעיה בחצוצרות. יש לשקול ביצוע צילום רחם חוזר או לפחות א"ס מדוקדק, כדי לשלול שבחצוצרה שנותחה לא מצטבר נוזל (הידרספלינגס), מצב שעלול להשפיע על סיכויי העובר להשתרש. כמו כן במידה וטרם עברת היסטרוסקופיה, כדאי לבצע בדיקה פשוטה וקלה זו, על מנת לשלול בעיה בחלל הרחם, לאחר 4 טיפולים כושלים.

Daniel Seidman

New member
קשה לענות על שאלה כזו מבלי לראות את

שלום פרופ' זיידמן
קשה לענות על שאלה כזו מבלי לראות את
קשה לענות על שאלה כזו מבלי לראות את הפרוטוקולים התרופתיים שקיבלת, לא ברור לי האם עשית היסטרוסקופיה, האם עשו לך "הנצה" בעוברים וכו'.

michalgi

New member
הפלות חוזרות

אנא שרשרו שאלות לכאן
הפלות חוזרות
שלום לך,ותודה תודה על תרומתך לענות לנו על שאלותייך בפורום !! בת 30,אני מטופלת IVF כבר למעלה משנתיים, בהיסטוריה שלי 7 טיפולי IVF ועוד כמה מחזורים של מוקפאים. במרץ האחרון נקלטתי בטיפול מוקפאים. בשבוע 9 התחיל דימום,נגשתי לאולטראסאונד (לא נצפה דופק-לאחר שבשבוע 6 כבר ראינו דופק),נשלחתי לגרידה, נאמר לי שזה קורה ב 25% מההריונות- קיבלתי את זה... לפני כחודש-נקלטתי בהריון ספונטני (שזה לכשעצמו מוזר:אצלי 2 חצוצרות חסומות,ואצל בעיה בעיית תנועה),ושוב אותו סיפור,כמעט:דימומים,נגשתי לאולטראסונד,שבוע 7+כמה ימים לא נצפה דופק (גם לא היה קודם), מבנה שק לא תקין (כך אמר הרופא), שוב נשלחתי לגרידה. לי אישית יש הרגשה שזה לא צירוף מקרים,ויש משהו נוסף שאני צריכה לבדוק,רק שאני לא יודעת מה,ואשמח באם תאמר לי איזה בדיקות. ושוב תודה תודה, וחג חנוכה שמח!

Daniel Seidman

New member
תשובה

הפלות חוזרות
שלום לך,ותודה תודה על תרומתך לענות לנו על שאלותייך בפורום !! בת 30,אני מטופלת IVF כבר למעלה משנתיים, בהיסטוריה שלי 7 טיפולי IVF ועוד כמה מחזורים של מוקפאים. במרץ האחרון נקלטתי בטיפול מוקפאים. בשבוע 9 התחיל דימום,נגשתי לאולטראסאונד (לא נצפה דופק-לאחר שבשבוע 6 כבר ראינו דופק),נשלחתי לגרידה, נאמר לי שזה קורה ב 25% מההריונות- קיבלתי את זה... לפני כחודש-נקלטתי בהריון ספונטני (שזה לכשעצמו מוזר:אצלי 2 חצוצרות חסומות,ואצל בעיה בעיית תנועה),ושוב אותו סיפור,כמעט:דימומים,נגשתי לאולטראסונד,שבוע 7+כמה ימים לא נצפה דופק (גם לא היה קודם), מבנה שק לא תקין (כך אמר הרופא), שוב נשלחתי לגרידה. לי אישית יש הרגשה שזה לא צירוף מקרים,ויש משהו נוסף שאני צריכה לבדוק,רק שאני לא יודעת מה,ואשמח באם תאמר לי איזה בדיקות. ושוב תודה תודה, וחג חנוכה שמח!
תשובה
צריך לזכור שכפי שנאמר לך הפלה הינה אירוע מצער מאוד, אך שכיח למדיי, ולכן במרבית המקרים רצף של שתי הפלות הינו עדין רק צירוף מקרים מצער. מאחר ורוב ההפלות נובעות מעובר שאינו תקין גנטית, הרי שברור שבמרבית המקרים לא ניתן לעשות דבר למנוע הפלות. עם זאת, לאור הסיפור הלא ברור אצלך, וביחס למצב החצוצרות, הייתי ממליץ לחזור על צילום הרחם וגם לשקול ביצוע היסטרוסקופיה להערכת מצב חלל הרחם. ניתן גם לשקול ביצוע בדיקות לטרומבופיליה, קרי להפרעות בתפקודי הקרישה ולשלילת המצאות נוגדנים עצמיים בדמך.

ESET

אנא שרשרו שאלות לכאן
ESET
פרופ' זיידמן היקר, בראש ובראשונה שוב תודה מקרב לב על הזמן שאתה מקדיש לנו.
שאלתי היא: מהי עמדתך העקרונית לגבי החזרה ברירתית של עובר אחד (elective single embryo transfer) באוכלוסייה רלבנטית? האם לדעתך יש מקום לאמץ מדיניות זו כאלטרנטיבה לברירת המחדל של החזרת שני עוברים במחזורי הטיפול הראשונים? שאלה נוספת: האם במסגרת הפרקטיקה שלך אתה מתרשם שקיימת בקרב ציבור מטופלי הפריון מודעות לסיכונים שבהריון מרובה-עוברים? האם להערכתך ציבור רופאי הפוריות בכללו מחוייב להנחיות משרד הבריאות לגבי מספר העוברים המוחזרים? בתודה מראש, עתליה

Daniel Seidman

New member
תשובה

ESET
פרופ' זיידמן היקר, בראש ובראשונה שוב תודה מקרב לב על הזמן שאתה מקדיש לנו.
שאלתי היא: מהי עמדתך העקרונית לגבי החזרה ברירתית של עובר אחד (elective single embryo transfer) באוכלוסייה רלבנטית? האם לדעתך יש מקום לאמץ מדיניות זו כאלטרנטיבה לברירת המחדל של החזרת שני עוברים במחזורי הטיפול הראשונים? שאלה נוספת: האם במסגרת הפרקטיקה שלך אתה מתרשם שקיימת בקרב ציבור מטופלי הפריון מודעות לסיכונים שבהריון מרובה-עוברים? האם להערכתך ציבור רופאי הפוריות בכללו מחוייב להנחיות משרד הבריאות לגבי מספר העוברים המוחזרים? בתודה מראש, עתליה
תשובה
אין ספק שבשנים האחרונות רופאי הפריון יותר ויותר מודעים לכך שהסיבוך העיקרי של הטיפולים הינו הריונות מרובי-עוברים. השינוי הנוסף שחל בשנים האחרונות הינו ראייה גם של לידות תאומים כסיבוך של הטיפול ולא כהצלחה. נראה שעדיין קיים פער ביחס לתפיסה זו בין הרופאים לבין המטופלים, שרובם עדיין חושבים שבן ובת בהריון תאומים זו ההצלחה הגדולה ביותר שניתן לאחל להם. אמנם רוב הריונות התאומים אכן מסתיימים בהצלחה גדולה, אך בכל זאת מדובר בהרפתקה שאינה נעדרת סיכונים וכל ביקור בפגייה יעיד על כך. הגישה המודרנית שמקובלת מאוד באירופה גורסת כי עדיף להחזיר עובר בודד ובהמשך להחזיר עוברים מופשרים מאלה שהוקפאו. בישראל גישה זו מקובלת בעיקר עבור נשים שהינן בסיכון גבוה, למשל נשים עם פגם רחמי (רחם חד-קרני) או נשים שאיבדו בעבר הריונות של תאומים. עקב לחץ מצד המטופלים להשיג מהר הריון, מרבית המרכזים עדיין מחזירים, בהתאם להנחיותמשרד הבריאות, שני עוברים לפחות בשלושת המחזורים הראשונים. אין ספק שזוגות יכולים לדרוש מהרופא המטפל להחזיר עובר בודד במידה והם חוששים מהריון מרובה-עוברים, אך עליהפם לקחת בחשבון שזה יוריד את שיעורי ההריון בכמחצית. רופאים בישראל חורגים לעתים מהנחיות של משרד הבריאות ביחס להחזרת עוברים, בהתאם לאיכות העוברים ובעיקר גיל האישה. אני באופן אישי בהחלט מציע למטופלים להחזיר עובר אחד כאשר מדובר בזוגות צעירים מאוד, עם עוברים באיכות גבוהה, ומאידך לא מהסס להחזיר מספר גדול של עוברים אצל נשים מעל גיל 42.

שלום פרופסור זיידמן ותודה מראש

אנא שרשרו שאלות לכאן
אנחנו אחריי IVF ראשון שנכשדל יש לנו ילד אחד מהריון ספונטני אנחנו הגענו לIVF בגלל צילום רחם שהיו לגביו ספקות חלק ראו חצוצרה סתומה וחלק לא אין בעית זרע ופרופיל הורמונאלי תקין שתי שאלות ברשותך 1. בטיפול הראשון נשאבו 13 ביציות שמתוכם הופרו 11 כהגדרת הלבורנטית הפריות טובות אולם כשבאנו להחזרה נאמר לנו שישנם רק שתי הפריות באיכות בינונית שהוחזרו כל השאר לא נמצאו מתאימות להקפאה איזה סיבות יכולות לגרום לזה? 2. הבטא לאחר 12 יום מההחזרה הייתה 6 ונאמר לנו להפסיק תמיכה האם זה נכון להפסיק? והאם בשביל הספק הסביר לא היו אמורים לתת לנו להמשיך יומיים נוספים ולעשות בטא נוספת? ושוב תודה

Daniel Seidman

New member
תשובה

אנחנו אחריי IVF ראשון שנכשדל יש לנו ילד אחד מהריון ספונטני אנחנו הגענו לIVF בגלל צילום רחם שהיו לגביו ספקות חלק ראו חצוצרה סתומה וחלק לא אין בעית זרע ופרופיל הורמונאלי תקין שתי שאלות ברשותך 1. בטיפול הראשון נשאבו 13 ביציות שמתוכם הופרו 11 כהגדרת הלבורנטית הפריות טובות אולם כשבאנו להחזרה נאמר לנו שישנם רק שתי הפריות באיכות בינונית שהוחזרו כל השאר לא נמצאו מתאימות להקפאה איזה סיבות יכולות לגרום לזה? 2. הבטא לאחר 12 יום מההחזרה הייתה 6 ונאמר לנו להפסיק תמיכה האם זה נכון להפסיק? והאם בשביל הספק הסביר לא היו אמורים לתת לנו להמשיך יומיים נוספים ולעשות בטא נוספת? ושוב תודה
תשובה
1. מה שקובע את איכות העוברים הינו כמובן איכות הביצית, הזרע והתנאים במעבדה. רק טיפולים חוזרים בעתיד יוכלו לעזור לנו לקבוע אולי היכן היתה הבעיה בטיפול הספציפי שהניב מעט עוברים איכותיים. 2. מקובל כי בדיקת הריון מתחת ל-10 הינה תוצאה שלילית, ומשקפת לכל היותר את זריקת האוביטרל/פרגניל שקיבלת, למרות שכולנו מכירים אנקדוטות שמורות אחרת, בהחלט מקובל להתייחס לתוצאה נמוכה מ-10 ככזו שמורה על הצורך להפסיק את הטיפול התומך ולהמתין לוסת.

אמאלה2

New member
תמיכה לאחר החזרה

אנא שרשרו שאלות לכאן
תמיכה לאחר החזרה
פרופ' זיידמן שלום ותודה שהסכמת להקדיש לנו מזמנך
ברוב מחזורי ה- IVF שעברתי קיבלתי מחזור עוד לפני מועד בדיקת הבטא. אני מבצעת החזרה ביום הרביעי (בגלל PGD) והמחזור מגיע בדיוק 14 יום לאחר השאיבה. לקחתי בעבר אנדומטרין, אח"כ קרינון והיו גם פעמיים עם תוספת של גסטון יום כן, יום לא. האם לתמיכה יש השפעה מרובה על הקליטה? האם ייתכן שבגלל תמיכה לא מספיקה ההריון אינו נקלט? הפעם היחידה שלא קיבלתי מחזור היתה בטיפול שהצליח ובזכותו יש לי את שתי בנותי
בנוסף, בגלל מצב של שחלות פוליצסטיות ומספר זקיקים מאוד גבוה בכל טיפול אני מקבלת רק אמפולה אחת של אוביטרל לפני השאיבה כמובן. לאחריה כבר לא.

Daniel Seidman

New member
תשובה

תמיכה לאחר החזרה
פרופ' זיידמן שלום ותודה שהסכמת להקדיש לנו מזמנך
ברוב מחזורי ה- IVF שעברתי קיבלתי מחזור עוד לפני מועד בדיקת הבטא. אני מבצעת החזרה ביום הרביעי (בגלל PGD) והמחזור מגיע בדיוק 14 יום לאחר השאיבה. לקחתי בעבר אנדומטרין, אח"כ קרינון והיו גם פעמיים עם תוספת של גסטון יום כן, יום לא. האם לתמיכה יש השפעה מרובה על הקליטה? האם ייתכן שבגלל תמיכה לא מספיקה ההריון אינו נקלט? הפעם היחידה שלא קיבלתי מחזור היתה בטיפול שהצליח ובזכותו יש לי את שתי בנותי
בנוסף, בגלל מצב של שחלות פוליצסטיות ומספר זקיקים מאוד גבוה בכל טיפול אני מקבלת רק אמפולה אחת של אוביטרל לפני השאיבה כמובן. לאחריה כבר לא.
תשובה
במרבית המקרים השחלות יפרישו מספיק הורמונים שיהפכו את התמיכה שניתנת למיותרת. למרות זאת, מקובל תמיד לתת תמיכה שנועדה עבור אותן נשים נדירות יחסית אצלן בעקבות מתן התרופות המדכאות תשתבש הפרשת ההורמונים מהגופיפים הצהובים שבשחלה. מאחר ואת מוטרדת מהתמיכה, בהחלט ניתן לשקול שינוי שלה למשל הוספת תמיכה עם אסטרדיול (פרוגינובה/ אסטרופם) או מתן יומיומי של זריקות גסטון.

מצב
הנושא נעול.
למעלה