דאיזם

L7

New member
האם לדעתך אלוהים מועיל?

האם אתה יכול לדמיין עולם ללא אלוהים? האם אתה יכול לדמיין עולם עם אלוהים בו האנושות ממש לא מעניינת אותו? האם מותר לך לדמיין?

יום.

New member
בעיניי ורק בעיניי הנוכחות התמעטה

השמש זורחת? בהחלט מעשה אלוהי אך האם הוא מכוון? או שפשוט אלוהים תיכנת את העולם כך שהשמש תזרח בכל יום ואין לו את "הכוח"/חשק להוריד את המתג ל-off ?

uuuaaa

New member
תשובות ושאלות

L7: ~~ כן אלוקים מועיל. אני יכול לדמיין עולם בלי אלוקים, כי אלוקים הוא כל-יכול, ודאי שהוא היה יכול לברוא עולם שיצליח להתקיים לבד. אך אני מאמין שלאלוקים כן אכפת מהעולם והוא כן מתערב בו. יום: ~~~ רציתי רק לשאול למה אלוקים שלך כל-כך אכזר ? אני יכול להבין שאנחנו לא מעניינים אותו. אבל זה הרי לא דורש ממנו הרבה מאמץ לתת לכל האנשים חיים נצחיים, ולמנוע אסונות טבע. ומה מפריע לו לתת אוכל לכולם בלי לעבוד, ורק אח"כ לעזוב אותנו... למה הוא לא עשה את זה ? ולמה הוא לא מנע את השואה למשל ? קשה לו ?

יום.

New member
uuuaaa

לא יודעת קטונתי מלהבין את מהלך מחשבתו של אלוהים. כמובן שההנחה הבסיסית שלי שאלוהים לא "מסתכל" עלינו ולכן גם אינו מתערב, לא, זה לא קשה למנוע את כל האסונות האלה אבל נשאלת השאלה בשביל מה לו? (נעזוב שנייה את ההנחה הנוספת שלי שאנחנו בובות על חוט למשחק אכזרי
) אסונות שגרמנו לעצמו שנפתור בעצמנו אנחנו הבאנו על עצמנו את השואה (אנחנו=אנושות) למה לאלוהים לפטור זאת עבורנו? כאשר אנחנו בחרנו לעזוב אותו? ("ויאמר ה´ אל בני ישראל הלא ממצרים ומן האמורי ומן בני עמון ומן הפלשתים: וצידונים ועמלק ומעון לחצו אתכם ותצעקו אלי ואושיעה אתכם מידם: ואתם עזבתם אותי ותעבדו אלוהים אחרים לכן לא אוסיף להושיע אתכם: לכו וזעקו אל האלהים אשר בחרתם בם המה יושיעו לכם בעת צרתכם"/ ספר שופטים פרק י´ פסוקים 11-15) למה לתת לכולם אוכל מבלי שיצטרכו לעבוד לכך? אתה באמת מתאר לעצמך עולם שבו אוכל נמצא מבלי שנצטרך להתאמץ עבורו? אנשים משתעממים כשאין להם מה לעשות ושעמום הוא אף פעם לא טוב. מה יעשו בני האדם כדי לגרום לעצמם שעשוע? האם אני באמת רוצה לדעת?

infra

New member
כאשר הרוחניות אינה ממוסדת

למרות שגם אני מאמץ את הגישה הליבוביצ´יאנית המתנגדת לאימננציה של האל; שזה אומר, שוללת את מעורבותו ברמה המיידית בנעשה בעולם. אני גורס שברגע שאנו מנתקים את האמונה באל מהתכנים של האתוס הדתי, באיזשהו מקום אנו מאבדים את הרוחניות הממוסדת של הדת, אותה רוחניות הנאמנה לקודקס רעיוני-מקראי ומחליפים אותה ברוחניות בנוסח "עשה זאת בעצמך"; רוחניות שמוגדרת מנק´ ראותי הדתית כבלתי ממוסדת, מעין סובסטינציה בלתי מגובשת. לדת היהודית יש יתרון בולט כאמצעי ריסון של המאוויים החייתיים שבאדם, היא מכשירה את היהודי לחיי עיון באמצעות סובלימציה של הייצריות בנוסח: "תקדש גם את המותר לך". לכן, אני מחד מסכים להנחת היסוד שלך לגבי אי-מעורבתו של האל בעולם; ומאידך כנאמן להשקפת העולם הדתית, לא מקבל את המסקנה הנובעת מהנחה זו. אני מקווה שנוכל להמשיך להתווכח בסוגיה מעניינת זו

voguemaster

New member
העולם לא מושלם, לא קרוב אפילו

וזה לא רק בגלל בני האדם. יש על פני הכוכב הזה מספיק דברים שיוכיחו לך את זה.

אני מגדיר את עצמי כדאואיסט

לדעתי האל אינו מתערב במהלכו. אני גם לא ממש מחשיב את זה כאל אלא יותר ככוח ראשוני שהחל את הבריאה. האל של התנ"ך זה בעצם שומר הנורמות החברתיות של אותה התקופה. הוא "מלטף את הראש" כשמתנהגים טוב ו"נותן סטירה" כשמתנהגים רע. וכמובן מי שהיה חורג מהנורמות החברתיות של אותה התקופה היה מזמין על עצמו את חרון אפו של האל בכבודו ובעצמו :) הגמד

אתה מתכוון לדאיסט.

אני אישית מתקשה להגדיר את עצמי, גם אני הגדרתי את עצמי פעם כדאיסט. עכשיו אני חושב שאפשר להגדיר אותי כאגנוסטי.

למעלה