הקפצה: שרשור הארוח של גדי וינטר

barakbl

New member
תשובות לכמה תשובות נוספות.

1. אני רואה כמה החתול שלי אוכל, ולא בטוח שכשאני אכלתי בשר אכלתי בכמויות שהוא אוכל... אבל זה נתון לויכוח כנראה... מה שכן, לפחות המזון היבש שלו מכיל אחוז ניכר של תירס (אני מקווה לפחות). 2. אני לא יודע אם היא אפסית, אבל זה בהחלט כסף שנכנס לתעשיה הזאת. טבעונים, למשל, לא יאכלו (אני למשל לא אוכל או משתדל לא לאכול) אבקת מרק עוף פרווה כי יש בה חומר שנקרא E631 שהוא מופק מבעלי חיים (למרות שהאבקה היא פרווה, אולי זה מדגים לא יודע), כלומר מקפידים על קוצו של יוד. הסיבה להקפדה היא הרצון להביא לשינוי. ברגע שהירידה במכירת אבקות כאלה תורגש, או שלפחות החברות יבינו שיש השפעה כלשהי על המכירות, אולי שווה להן יהיה לפתח מוצר שלא יהיה מבוסס על גופות של בעלי חיים... הפגיעה כאן היא לא רק "עונש" אלא גם תועלתנות לשמה, לטובת בעלי החיים ולטובת אלו שלא אוכלים אותם. 3. זה לא דיון נפרד. זה לא דיון נפרד כי יש חוט מקשר בין התעשיות. אם הבשר שהיית נותן לחתול/כלב אינו בשר שמגיע מאותן תעשיות נוראיות, אז לא היה קשר. אבל זה בהחלט מגיע מאותם מקומות, ומפרנס את אותם מקומות. יש את האימרה הידועה שלא נורא ללבוש מוצרי עור בגלל שזו תעשית לוואי של תעשית הבשר, בסה"כ שאריות וכו'... הבעיה היא, שבשני המקרים (הן העור, והן מזון חתולים/כלבים) היא דווקא בגלל שמדובר בתוצרי לוואי... בדיוק בהם עושים את הכסף הגדול. אלו מוצרים שאין דרך אחרת לעשות מהם כסף. כל שקל שנכנס מהם, הוא רווח נקי לתעשיות הללו. כשחושבים על זה טוב, אלו תעשיות שמאוד מסייעות לתעשית הבשר... וחשיבותן ליצרנים גדולה. זה פשוט עשית כסף מפסולת! 5. הטרנדים הללו בעייתים לנוכח האמירה שנותנים לבעל חיים שאריות מהמזון של האנשים. אתה מצד אחד אומר, אני כולה נותן לחתול/כלב מזון שהוא שאריות, ומצד שני הטרנד לא מאפשר מתן מזון עם תבלינים, במילים אחרות, אתה מאלץ מתן של מזון נפרד יעודי לחתול. אז מה הפואנטה? איזה שאריות אתה יכול לתת? זהו שאתה לא יכול, השאריות זה בדיוק האוכל המבושל שכולם אוכלים ממנו, ומה לעשות יש בו תבלינים.... אני לא יודע כמה נזק יש בנתינת אוכל עם תבלינים לבעלי חיים, אבל אני כן יודע שהכלבה שלי חיה חיים טובים ומאושרים כשכל חיה היא אכלה עצמות (הטרנדים החדשים גם מונעים את זה) ומזון מבושל שהיה עם התבלינים (כי אנחנו מה לעשות, אוכלים בבית אוכל עם תבלינים). חשוב לצין שאני יודע שזה לא דוגמא מייצגת סטטיסטית, אבל עושה רושם שההיסטריה כאן בנושאים הללו, של איסור שימוש בעצמות ובתלבינים, הן היסטריות מיותרות, או לפחות מוגזמות, ובכל מקרה, הן סותרות את זה שנותנים לבעל החיים רק שאריות. 6. זהו, שאני כאן לא בהכרח מסכים איתך, למרות שאני מסכים חלקית. נתחחיל מהסוף, אני לא חושב שמישהו הציע לרצוח חתולים וכלבים, אפילו טורטין, עם כל האידיאולוגיה שלו, שהיתה לכאורה קיצונית, הציל חתול, ובזכותו אותו חתול נמצא אצל משפחה דואגת וחמה. הטענה שלהם היא נגד המשך טיפוח הגזע הזה שנקרא חתול והמשך טיפוח הגזע שנקרא כלב. אני לא חושב שיש בעיה מוסרית עם הרצון/טענה/חזון שלהם. יש המון סיבות להסכים איתם, אם כי אני אישית חושב קצת אחרת. אני גם לא בטוח שאימוץ של חתולים בצורה גורפת, בהכרח יביא, שוב מספרית (אל תתייחס לעניין של חתול הוא חמוד, ויש לו פרווה מגניבה, והוא חכם, אלא רק למספרים), ליותר רווחה לבעלי החיים. יותר חתולים בבתים, אומר שהם יזכו ליותר בשר, ויותר דגים שימותו עבורם.. זו פשוט המציאות, ובהחלט, מבחינה מוסרית, אין כאן משהו חד משמעי בעד צד זה או אחר, שני האלטנרטיבות הן גרועות. כשבמזון של החתול יש אחוזים מסוימים של טונה, אף אחד לא ישכנע אותי שמדובר בשאריות... כשבמזון של חתול יש שאריות של אווזים, ברור שזה מסייע במימון התעשיה האכזרית של כבדי האווז וכו'... אני מקווה שיבוא יום והמזון הטבעוני/צמחוני לבעלי חיים, יהיה יותר זמין, ויהיה זמין במחיר מספיק טוב, כדי להאכיל בו את הבעלי חיים שלנו... אני חושב שזה כבר יהיה פתרון הרבה יותר מוסרי, שהרבה יותר טבעונים יחיו איתו בשלום... ואז גם יגמרו הדילמות המוסריות שעומדות בפני הטבעונים בנושא הזה.

barakbl

New member
תשובה.

1. 400 גרם נשמע הגיוני. בוא נגיד שמתוכם 200 זה בשר (וזאת בהנחה שרוב המזון מורכב ממזון חתולים ממוצע) וזאת בהנחה סבירה.. (בד"כ כמות הבשר גדולה יותר אני מעריך). עכשיו, אל תשכח שזה מזון שחתול אוכל מדי יום. רוב האנשים לא אוכלים מדי יום בשר... וכשהם אוכלים, אז זה בד"כ מסתכם באיזה שניצל. כמותית, זה בהחלט לא יותר מאשר כמות המזון של חתול ממוצע. הדיון לגבי הכמויות קצת עקום, אבל אני התחלתי בו, ולא בכדי. הנקודה שניסיתי להעביר, חתולים אוכלים לא מעט בשר, ולכן לא מעט רווח נכנס לתעשית הבשר. 2. זו דילמה. אישית החתול שלי זוכה למזון טוב, ואצלנו בבית הוא גם זוכה לבשר קנוי.. הקרניבורים דואגים בשבילו לזה. התשובה כאן כמו שאתה מעמיד אותה היא חד משמעית, אבל כשמסתכלים על התמונה הכללית, היא לא כל כך פשוטה. 3. איזה מצב לא יכול להמשך כמות שהוא? שהורגים חתולים ב"המתות חסד"? אני מסכים. 5. הנקודה הזאת היא ביחס לעניין שאריות המזון. ברוב סוגי המזון הבשרי, אין שאריות (האיטליזים חנויות הבשר, הסופרים וכו' דואגים בד"כ לספק רק את מה שבני האדם אוכלים). כשאני מדבר על שאריות, אני מדבר בעיקר על שאריות מהצלחות של האוכלים. כידוע, מה שנכנס לצלחת יש בו תבלינים. טרנד האנטי תבלינים, גורם לכך שכמות השאריות שיכולות להיות מנוצלות לבעלי חיים היא קטנה עד שולית. 6. אני אמנם נגד נסיון להוביל להכחדת הגזע החתולי והגזע הכלבי, אבל אני חושב שלא צריך להיות צרי אופקים. יש באמרות של fix the world ושל טורטין לא מעט מין האמת. ההשוואה לתינוקות באפריקה וכו', אינן ממן הענין. אני אישית מתקשה לראות את הסביבה שאני חי בה ללא כלבים וללא חתולים, וחושב שיש להם תפקיד גדול, גם בהדברת מזיקים (בעיקר חתולים) אבל גם בכך שהם מזכירים לנו שבעלי חיים הם יצורים שראוים לזכויות כאלה ואחרות, ובכלל, הם מביאים שמחה להמון אנשים, וכן, יש בינהם שחיים חיים מאושרים וטובים. אני אישית לא חושב שצריך להשמיד את הגזעים הביולוגיים הללו, ואישית, אני מנסה ואנסה תמיד להציל כלבים וחתולים מסכנים. אני רק טוען שגם הטיעונים של ידידינו אינם אמירות משוללות כל יסוד. הן אמירות בעייתיות אפילו, שאני אישית חולק עליהן, אבל שוב, יש בהן גרעין של אמת.

Fix the world

New member
מרגע שכולנו מעקרים ומסרסים

כל מה שאנחנו יכולים, ולא רק 80-85%, למעשה כולם "איתי" בתאוריה של העלמת הגזעים האלה. נראה למישהו הגיוני לסרס/עקר רק חלק מלהקת החתולים בה הוא מטפל? ברור שאני מדבר על שאיפה לא מציאותית כך שבסופו של דבר יישאר מה שחתול' אומר וזה 15-20%. תודה ושלום

ש י ר י 2

New member
ההבדל שאתה מעונין בהכחדה חתולוהוליק

לא רוצה שחתולי הרחוב יעלמו. חתולוהוליק מראש מתכנן שיהיו כאלה שלא יעקרו ויסרסו, כך שישארו חתולי רחוב. אני בדעתו שטוב שישארו חתולי רחוב מטופלים ומאושרים. ההבדל הוא במטרה הסופית וגם בדרך. הדרך אסור שתכלול הריגת חתול או גור בריא, והמטרה היא חבורה סבירה של חתולי רחוב שתחיה עם בני האדם. שירי

fnord0

New member
אני עם Fix the World בעניין הזה

לאף חתול לא מגיע העונש הזה של חיים שלמים ברחוב, ולכן בעולם מושלם לא יהיו לדעתי חתולים ללא בית. היצורים האלה צריכים בית ממש כמו בני-אדם שגם לאף אחד מהם לא מגיע לחיות ברחוב. יחד עם זה, מי שכבר נולד, אסור בשום אופן לפגוע בו. מי שחושב שלהרוג חתול בריא זה "חסד", שלא יעשה טובות וחסדים ושיעזוב את החתול לנפשו. החסד האמיתי שאפשר לעשות עם חתול שאי-אפשר למצוא לו בית הוא לאסוף אותו מהרחוב, לעקר אותו במרפאה וטרינרית, ולהחזיר אותו למקום שממנו נלקח.

ש י ר י 2

New member
זה לא בדיוק רחוב. מדובר בחצרות בתים

רוב "חתולי הרחוב" שמטפלים בהם נמצאים בחצרות של בתים. יש בחצרות חבורה של חתולים, שמכירים זה את זה, ולפעמים גם רואים אותם משחקים אחד עם השני. הם מקבלים מזון מסודר פעם או פעמיים ביום. יש מהם חתולים ש"הוצעה" להם האפשרות לגור בתוך הבית ע"י מי שמטפל בהם, והם "ביקשו" לגור בחצר. הם יללו ודרשו לצאת מהבית, ולשחק עם בני מינם. ההבדל ביננו הוא שאני זאת שמטפלת בחתולים ודואגת להם, ואני מדברת מניסיון, ולא באופן תיאורתי. לכן גם אמרתי שההשקפה שלי היא שצריך לעזור לבעלי החיים. גם אני וגם חתולוהוליק מטפלים ב"חתולי רחוב". אנחנו יודעים שבכלל לא בטוח שלחתולים רע בחצרות. צריך לשפר את מצבם, אבל לחתולים המטופלים אין "חיי סבל". שירי

fnord0

New member
חצר נחמדה היא בוודאי פתרון אידיאלי

אבל הטענה שרוב החתולים חסרי-הבית חיים בחצרות ולא ברחובות היא ייפוי של המציאות. אולי ככה זה בצפון ובמרכז תל-אביב (מה אולי? בטוח), וגם בשכונות עשירות יחסית במקומות אחרים בארץ, אבל זהו. בשאר המקומות התמונה שונה לגמרי. רוב החתולים שנמצאים ברחוב סובלים רוב חייהם ממחלות ומפצעים, ורוב-רובם לא שורד לאורך זמן בג'ונגל של המכוניות, הילדים והפקחים שכולם מנסים כל הזמן רק להרוג אותם. לאף אחד לא מגיעים חיים כאלה.

ש י ר י 2

New member
במצב האידאלי אלה החתולים שישארו

לכן חתולוהוליק דיבר על צמצום אוכלוסית החתולים, ועל תקווה שנדאג לקיום של החתולים בצד האנשים. חבורות קטנות של חתולים, שבני האדם דואגים להם, ומטפלים בהם. יש להם מחסה בחורף (אנחנו דואגים למחסה), ולפעמים אנחנו קוראים לווטרינר, אם הם חולים. חתולים, אגב, אוהבים מאוד בני אדם (אם הם בוטחים בהם). החתולים והכלבים הם חלק מהסביבה האקולוגית האנושית, לדעתי, והאדם אינו ריבון על הטבע ויכול להחליט, סתם כך, על הכחדת זנים של בעלי חיים. הפתרון לילדים המתעללים הוא רק חינוך. מי שמתעלל בבעלי חיים יגדל בד"כ להיות אדם אלים, ויש על כך מחקרים פסיכולוגיים רבים. חבל מאוד שיש חתולים סובלים בחלק מהמקומות ואולי חינוך של האוכלוסיה במקום לאהבת בעלי חיים בכלל, לא רק חתולים, תעזור. הפתרון למישהו סובל הוא לא להרוג אותו, אלא להציל אותו. שירי

ש י ר י 2

New member
גם בזה אנחנו מסכימים. הסברתי רק

את גישתו של חתולוהוליק, וגם שלי, שלוקחת בחשבון מראש שתמיד ישאר מישהו שלא יעקר ויסרס, ולכן ישארו תמיד חתולים. הסברתי שגם כאשר מעונינים לעקר ולסרס את כולם, לא מקבלים את הגישה התאורתית, שרצוי שכל החתולים יכחדו. גם חתולוהוליק הסביר בדיוק דבר זהה. כרגע כולנו מנסים לעקר ולסרס חבורות שלמות, כי אחרת זה בכלל לא אפקטיבי. יש "התפוצצות אוכלוסין" רבה כל כך שאי אפשר אחרת. כשיהיו מעט חתולים נחשוב שנית. בינתיים כל מאכילי החתולים בבעיה רצינית של עודף חתולים.
אנחנו כולנו עושים מה שנדרש מאיתנו. שירי

ישראל - גן-עדן לחתולים ../images/Emo54.gif

חתולים מתקיימים במקום שמאפשר להם קיום. פעם גם אני חשבתי שבשכונות עניות חתולים סובלים והיום אני יודעת שזה לא כך. היתה תקופה ש"ביליתי" הרבה בשכונה עניה ביפו שהיו בה מוסכי-רכב ונרקומנים לרוב והיחידים שנראו טוב שם היו החתולים. מזג האוויר ותרבות הזבל הניגר בישראל מאפשרים לחתולים לחיות מצויין בחוץ. אני משוכנעת שחתולי הרחוב בארץ מאושרים הרבה יותר מחתולי הבית שלא יוצאים החוצה. נראה לי שהתפיסה האומרת ש"חתול רחוב - מותו עדיף על חייו" נלקחה מארץ אחרת ומתרבות אחרת ואומצה כלשונה, בטעות, ע"י צב"ח ת"א. לישראל יש פוטנציאל מצויין להיות גן-עדן לחתולים. כל מה שנדרש זה עוד מאכילים (כמו כמה חברים כאן וכמוני) שגם ידאגו לעיקור וסירוס.

ש י ר י 2

New member
ענת, את צודקת. סיפרתי על חתולים

שהיתה להם אפשרות לחיות בבית, אבל הם העדיפו לחיות בחצר עם שאר החתולים. כשמביטים בהם יש להם כאילו חיי קהילה. הם רצים אחד אחרי השני, משחקים, ומנמנמים בשמש. אנחנו רק דואגים להם לקצת מזון, וטיפול ווטרינרי מינימלי, והם כבר מסתדרים בעצמם. כתבתי שכל גישת צב"ח נראית לי בכלל מנוגדת לגישת זכויות בעלי החיים. אנחנו תומכים בחיים מאושרים לבעלי החיים, עד כמה שאפשר. הדרך היא לעזור להם ולא להרוג אותם. שירי

כל ישראל היא חצר נחמדה

גם המרכזי הערים העמוסות ביותר, יש להרבה מהבניינים גינות מקדימה או מאחור או בצדדים. גם בדרום ת"א - יש אזורים רבים המתפרשים על פני כל העיר המתאימים מאוד לחיי החתולים. ישראל היא באמת פוטנציאל לגן עדן חתולי, האקלים, המכרסמים וכו'. בנוגע לאחוזי העיקור - הכוונה היא לעקר בכמות מספקת ולא יותר מכך כדי לאפשר לחתולים להגיע לגודל אוכלוסיה שלא יפריע להם בחייהם. בנוגע לכך שאתה חושב שלכל חתול צריך להיות בית - אני לא מסכים במיוחד. אין לחתולים, עם קצת סיוע, שום בעיה להתסדר בחוץ והם לא התפתחו אבולוציונית כדי להיות חתולי בית. חתולי "הבית" הם "עדכון חדש". אין שום צורך שהרחובות שלנו יהיו מרוקנים מחיים מלבד חיים אנושים. בנוגע לפקחים, תאונות, התעללות - הפתרון לכל אלו הוא לא בשינוי דרכם של החתולים אל בשינוי דרכם של בני האדם. לבוא ולומר "בגלל שהאדם פוגע בחתולים צריך להעלים את החתולים" - זה בעייתי מאוד ובוודאי שלא הוגן כלפי החתולים. הפתרון הוא חינוך, חקיקה ואכיפה. לצורך העניין כדי לראות איך העבודה באיטליה נעשית. שם ההמתות אינן חוקיות, הרשויות המקומיות מעקרות והחתולים חיים יפה מאוד. בביקורי באיטליה שנה שעברה ראיתי את היחס של האיטלקים (הכוונה היא ל"איש שברחוב") לחתולים - וזה דבר שאנחנו יכולים ללמוד.

אין הבדל מבחינתי

בין ליזום ובין שיתוף פעולה. אם שונאי חתולים מזמינים בחשאי את הלוכדים של צב"ח או לוכדים אחרים ומתחת לאפם של מאכילים חוטפים את חתולי הרחוב שלעיתים הם גם מעוקרים ומסורסים וממיתים אותם (לעיתים עוד באותו היום!). אז מה זה משנה אם הם "יוזמים" או לא?

lilithmm

New member
תשובה

אם צב"ח לא יקבלו את החתולים משני הלוכדים המסויימים הללו, החתולים יגמרו בהסגר עירוני, ובסבל. עדיף לך שהם ימותו בהסגר, בסבל?

למעלה