התלבטות על חזרה אחרי שנתיים

eladogden

New member
אני (עדיין) לא שופט

וטכנית אני גם לא אוכל להיות - לסוכני מכס אסור להיות עורכי דין במקביל... או זה, או זה.
אז אני נאלץ לקבל את כתב ההגנה שלך כלשונו :)
אבל הרבה דברים השתנו...
פעם ה-THC בישראל היה 39$ למכולה, היום הוא כבר נושק ל-300$ (חלק ממיסי הנמל שמשלמים בייבוא)
פעם אי אפשר היה להביא בפטור ממכס ריהוט גינה וציוד לכושר גופני, היום אפשר
פעם היה מותר רק מכשיר חשמל אחד מכל סוג, היום מטלוויזיה ומחשב אישי מותר להביא 2
הספיקו בינתיים להפריד בין תושבים חוזרים ששהו בחו"ל בין שנתיים ל-6 שנים ובין 6 שנים ומעלה, גם את זה כבר ביטלו
מותר היום להביא טובין אישיים - חדשים או משומשים - מכל מקום בעולם, לאו דווקא מאיפה שגרתם...

פגי1

New member
רק חבל,שכל האינפורמציה הזאת,אינה נמצאת

בכתובים,היה חוסך הרבה התלבטויות לכל ההחוזרים,ומצוין שהגעת והבהרת

רזאי

New member
אולי מנהלת הפורום יכולה

לרכז את המידע ולשים אותו תחת "כלים ומידע" בראש העמוד.

רזאי

New member
השתנה משהו בעניין השטיחים?

בימי שפירא העליזים לא היה פטור ממס על שטיחים, והמס היה גבוה בצורה לא הגיונית.

eladogden

New member
אני צריך לבדוק...

הרבה פשוט לא מביאים שטיחים....
נכון, בעבר לא היה פטור על שטיחים ועל וילונות והמכס היה לפי מ"ר.... וכולם היו באים עם שטיחי ענק!
אני אבדוק מחר ברשימת הפריטים המותרים בייבוא :)
אלעד

רזאי

New member
בקונטיינר הראשון לא ידענו

על מיסוי השטיחים. השארנו במכס שטיח יפה, ואין לי מושג מה עשו איתו.
עכשיו יש כמה שטיחים שהייתי רוצה להביא. אשמח אם תבדוק.

eladogden

New member
ולאחר שבדקתי

שטיח שנעשה על ידי מכונה ובעבודת יד נמצאים (כרגע!) בפטור

eladogden

New member
זה כבר נתון לשיקול וועדת הכספים

הם אלו שקובעים נהלים, פטורים, גובה מיסוי וכו'.... ואז יאיר לפיד חותם ורץ להתנצל בפייסבוק :)

רזאי

New member
אני מבינה שאתה ממש אוהב אותו.

eladogden

New member
תלוי באיזה מישור

במישור האישי, כאזרח בישראל - לא שבע רצון, בלשון המעטה
במישור המקצועי, בכל מה שקשור לעבודה שלי מול המכס - אין תלונות. למרות שלכם זה נראה מפלצתי, המכס בישראל נחשב למתקדמים בעולם (בגישה, בהליכים)... אנחנו מהמדינות הבודדות שבה סוכן מכס יכול לגשת למעריך/ה במכס ולשבת אתו/אתה על תיק יבוא, לעבור על הניירת, לתת הסברים וברוב המקרים זה מקדם את השחרור של התיק (כל עוד הכל תקין). בשאר המדינות אסור בכלל לנסות להתקשר אליהם...

shnets

New member
דיון מעניין

לדעתי מה שאתה מתאר זו אחת הבעיות הגדולות בארץ - אין קריטריונים מחייבים (או אכיפה שלהם), מאחר והמעריך יכול (שרירותית - לא מצאת חן בעיניו, תחזור לתור) להחליט איזה תיק יקודם ואיזה לא.
במדינות מתוקנות יש כללים ותור וכולם מקבלים את אותו הטיפול.

לצורך העניין, רק אבהיר שברור לי הצורך במנגנון שתיארת כדי להתמודד עם הבעיות של מערכת חולה ובירוקרטית.

eladogden

New member
ממש לא נכון :)

ישנם 3 תהליכים במכס -
אוטומטי - אני מקליד את הנתונים במערכת, משדר למכס, משלם במס"ב (העברה בנקאית) את מה שצריך והתיק מקבל התרה אוטומטית... ורק אז אני מוריד את התיק לביקורת מעריך/ה
יש עוד 2 הליכים שהם 'ידניים' - תיק מועבר באופן יזום לבדיקת מעריך (דוקומנטים) ותיק מועבר באופן יזום לבדיקה פיזית (בד"כ משלוחים של הרשות)...
גם כשתיק מגיע למעריך/ה, אני מקבל פידבק אוטומטי למערכת כשהוא נקלט בבית המכס, ויכול לקבל ריג'קטים מהמעריך/ה, ומה הוא/היא צריך/ה כדי לסגור את הערכת התיק... אני לא צריך לרוץ לבית המכס אלא אם כן נתבקשתי!
התיקים מטופלים לפי סדר הגעתם לבית המכס.... אין פה איפה ואיפה....
תיקים של מסירה ישירה (תרופות, איברים לתרומה, ציוד יקר ערך וטובין מתכלים כמו אוכל) - מטופלים ראשונים
לאחר מכן תיקים רגילים כשלייבוא אישי יש מחלקה משלו...
מקווה שעזרתי :)

shnets

New member
בנקודה בה

אתה מתחיל לעבוד מול אדם ספציפי ולא מול "המכס" מתחילות הבעיות (ע"ע מאעכרים).

למשל:

בוא ונניח החלטתי שאני רוצה גריל גז ביבוא אישי ואיך שהוא התפלקו לי 10 כאלה למכולה. המעריך בודק (לפי התור כמובן), וקורא לך בתור הנציג שלי לתת הסברים.
עכשיו, אתה, בתור אחד שמכיר ת'מערכת, שמיח, כי בפוקס קיבלת את רוזן. למי שלא מכיר - רוזן עובד במכס כבר 30 שנה ואישתו אומנית מתחילה ב-15 השנים האחרונות.

טוב, מגיע זמן הפגישה. אתה נכנס לחדר, משלשל את את האתנן הנכון לקופת הבב"א (בקשיש בלי שארגיש) ופניו חמורות הסבר של רוזן מתרככות קמעה. כשמגיעים לעניין גרילי הגז - שרק בטעות המובילים העמיסו כי "הם היו על המדרכה והיו אמורים להישלח לגריסה בכלל" - פתאום אתה נזכר שהלקוח שלך חובב אומנות מושבע שצריך למלא את קירות הבית החדש שלו.
אתה מקבל את החתימות שאתה צריך ואני מתייצב יום למחרת באיזו גלריה עלומה, קונה כמה תמונות במחיר מוסכם מראש וזורק אותן לסל המיחזור הקרוב...

רזאי

New member
התהליכים האלה במכס,

זה משהו שהוא יצר, או שאתה שמח שהוא לא קלקל את המצב הקיים?

eladogden

New member
זה היה לפניו

בכל מה שקשור לייבוא אישי לא נעשו דברים משמעותיים, למיטב ידיעתי - למעט הנושא של חבילות דואר עד 75$, עד 325$ ומעל לכך...
התוספת של ריהוט הגינה, מכשירי הספורט ו-2 טלוויזיות/מחשבים נעשו לפני שנכנס לתפקיד, לדעתי בתקופת שטיינמיץ

eladogden

New member
לדברים האלו יש תהליך

זה לא שמחליטים בן רגע שמורידים מכס...
הנה, היום הורידו את המכס על תיקים/ארנקים/מזוודות, שנע בין 6-12% לפני מע"מ, בהתאם לחומר ממנו הטובין עשויים...
ישבה וועדה ובדקה את היתרונות והחסרונות של ביטול המכס והשארת רק 18% מע"מ...
א. האם יש 'שוק' לארנקים ומזוודות? מסתבר שכן! הישראלים אוגרים מזוודות, ובכל חוברת של 'עסקה טובה' שיש בה סט של 3 מזוודות ב-399 ש"ח, הם יקנו!
ב. הישראלים טסים הרבה והבלאי של המזוודות גבוה, וזה מתיישב יפה עם א'; - משמע, יש פה שוק צורך למזוודות, תיקים, צ'ימידנים (קיטבג צבאי, למשל)...
ג. ההפסד במיסים הוא רק 21 מיליון ש"ח בשנה, וגם זה לדעתי ניפוח... אל תשכחו שמע"מ שמשולם בייבוא ע"י יבואן מסחרי הוא בר קיזוז והוא בתכל'ס מקבל אותו חזרה.

נוצר מצב שהבינו שהרווח של המדינה על הייבוא יהיה אותו דבר עם או בלי מכס... אז יאללה, וועדת הכספים המליצה, שר האוצר חתם, וברגע שיפורסם הצו בפומבי, יבוטל המכס על הטובין האלו :)

אבל עד שזה נחתם (היום), לקחו חודשים... ויש מצב שזה התחיל עוד בתקופת שטיינמיץ... ודברים ששטיינמיץ חתם עליהם, כנראה התחילו בתקופת ביבי ואולי אפילו לפני...

רק דבר אחד שכחו... הקנסות בחלק מתקנות המכס עדיין בלירות ישראליות.... אני פוחד שיגלו ששווה לגנוב סחורה ממחסן ערבות בנמל כי קנס של 500 ל"י, שווה היום אולי חצי שקל :)

רזאי

New member
בטח שהמזוודות נשחקות.

המזוודות הטובות עולות כ"כ הרבה בישראל, שרק מעט אנשים קונים אותן. כשקונים מזוודות באיכות ירודה, הן מתקלקלות במהירות.
אני מקווה שיחליטו עוד החלטות נבונות, למרות שבד"כ הרווח לא מגיע אל הצרכן. אני משוכנעת שהיבואנים ובעלי החנויות יחלקו בינהם את הרווח, והצרכנים עדיין ישלמו מחירים דומים.

eladogden

New member
אחת הרעות החולות

שאני רואה היא....
אם טובין כלשהם פטורים ממכס ומשלמים מע"מ.
והמע"מ ממילא חוזר ליבואן (המסחרי, כמובן)...
האם הרווח שהוא עושה זה בעצם ה-18% שהוא מגלגל אלינו ומקבל בחזרה מבלי לזכות אותנו, הלקוחות הסופיים?
תחשבי על זה :)

אמרו לי פעם: כן, אתה צודק... אבל עד שאני (היבואן) מקבל את המע"מ יש לי בור כספי... אז אני חייב להכניס מזומנים (מהקונה הפרטי)...
הגיוני? אולי! צודק? תלוי את מי שואלים... לכל מטבע שמשלמים אתו יש שני צדדים... בסופו של דבר, הצרכן תמיד ייצא נפסד.
גם כשאת קונה חולצה בשוק בסין, מאיכות טובה, ומכופפת את המוכרת סתומת העין ל-10 יואן לחולצה.... ואת חושבת שקרעת לה את הצורה? היא עדיין הרוויחה עליך :) ובגדול!

למעלה