חובות וזכויות.

והאחרים הם צורך אלטרואיסטי?

או שמביאים אותם לעולם בשביל שלבכור יהיו אחים? נראה לי שעליתי בקילו... הא לא, זה רק הנקסיזם שלי

לורליי43

New member
הורה שרוצה תקשורת עם הילד

לא יכול להגיד את המשפט הזה- "לשמוע את דעתי - זה נראה לי בין המינמום. לעשות בדיוק כמו שאמרתי - לא בהכרח. אבל לפחות להקשיב." המשמעות של זה- הוא צריך לתת לי את הכבוד שמגיע לי ולהעמיד פנים שאכפת לו מה שאני אומרת, כי ככה מנומס. לדעתי, את הזכות שהוא ישמע את דעתך (כבוגר לא כילד)- את צריכה לקנות לך בהתנהגות נכונה כלפיו. לגרום לו שבאמת ירצה לשמוע אותך.

פלגיה

New member
אני לא אומרת את זה לילדים

וגם לא נותנת פקודות (ובכלל, אני לא אמא כזאת רעה) אבל כן - זאת הציפייה שלי. (אולי הבת שלי עוד צעירה מדי, נראה מה יהיה בעוד 5 שנים כשהיא תהיה בת 17)

ואם לא מעוניינים בדעתך

את תשבי בחושך ותבכי?
אני עדיין גרה אצל הוריי, ומזה 5 שנים שדבר מענייני אינו נוגע להם אלא אם אני עצמי מערבת אותם. כמובן שיהודים לא באמת יכולים להמיר את דתם, ואז מזכירים להם לא להתערב. בכ"ז, עברו איזה 19 שנים מאז הפעם האחרונה שלבשתי חיתול...

לא ממש

גם הם מזכירים לי לא להתערב במה שלא ענייני (אפילו שלדעתי מאוד כדאי להקשיב לי
). אני בכל מקרה מנסה ללמוד מהטעויות שלהם, לימים בהם הם כן מוכנים להקשיב.

פלגיה

New member
מה שאת אומרת זה

שאתם עושים מעבר הדרגתי במדרג בבית. מתפקיד של "ילד" שהוא "כפוף" להוריו אתם הופכים אותה ל"שותף" בוגר. ברמה מסויימת התחלתי את זה בגיל 12 (קיום מצוות - אחריותה הפרטית)

לורליי43

New member
בהחלט

ואחד מהסממנים הוא לתת יותר ויותר מקום לשיקולי הבחירה שלה. עכשיו אנחנו בשלב הליווי וההדרכה, לא החינוך. מבחינתי היא מחונכת לגמרי, בן אדם שלם ומושלם- רק צריכה קצת הדרכה בגלל חוסר בניסיון חיים, וגם בגלל העובדה שאני עדיין אחראית עליה בפני החוק.

פלגיה

New member
זה נשמע מעניין.

אפשר לנסות כמה גבולות קיצוניים? אם היא תחליט שהיא לא מסיימת בגרות, או עוברת לגור עם החבר, או שגילית שהיא מעשנת סמים (סתם דוגמאות) גם אז זה רק "ליווי והדרכה"? או שתראי בזה כישלון בחינוך שלך והכל אבוד?

לורליי43

New member
לא כל הדוגמאות זהות

היא יכולה להחליט לא לסיים בגרות- בעיה שלה. היא לא תוכל (עדיין) לעבור לגור עם החבר בגלל גילה. היא גם לא היתה שוקלת לרגע לעשות את זה (מלבד העובדה שאין לה כרגע חבר
היא כנראה מחונכת מספיק טוב
). אם היא תעשן סמים- נטפל בזה ביחד ונעזור לה. כמו שהיא היום- לא נכשלתי בחינוך שלה. גם אם הבחירות שלה לא ישמחו אותי במיוחד- היא בן אדם עצמאי וחכם ומותר לה שיהיו לה שיקולים שלה (גם אם הם מוטעים).

ולזה בדיוק אני קוראת חינוך...

חינוך זה לא להגיד מה לעשות ולא לקבע יחסי ילד-מבוגר. חינוך יכול לעשות גם ביחסי מתבגר-מבוגר או הורה מבוגר-בן/בת מבוגרים. שותפות היא חלק מחינוך ממש כמו לקיחת אחריות הדרגתית. לכן, בעיני, חינוך לא נגמר מתישהו...

פלגיה

New member
בדיוק רציתי לומר שנראה לי שכדאי

להגדיר "חינוך". החינוך הטוב ביותר הוא מה שאדם עושה לעצמו כשהוא מחליט לשנות הרגלים רעים שלו ולנהוג בצורה רצוייה יותר מבחינתו. אני מחנכת את ילדי - עד לזמן שהם יעשו זאת בעצמם. הגיל שונה מילד לילד (מה לעשות, יש גם מבוגרים לא מחונכים). וגם אצל אותו ילד יכולים להיות תחומים שבהם הוא "בוגר" לכל דבר, ולכן התערבותי מיותרת ואף עלולה לקלקל. ויש תחומים שבהם הוא עדין "ילד" ומחליט על פי שיקולי הרגע ללא ראיית התמונה הרחבה יותר. כאן אני רוצה, ומרגישה מחוייבת, להתערב.

לורליי43

New member
מבוגר לא מחונך- רק החוק יחנך אותו

קנס, בית משפט, כלא. לא ההורים שלו, אבוד להם ממזמן.

פרקטיקה ואידיאולוגיה

זה לא כל כך פשוט ופרספקטיבה של זמן עוזרת לראות את זה אחרת. אחרי הצבא הייתי קצת בקצר עם הורי ולא רציתי מהם 'טובות', לכן את התואר הראשון מימנתי בעצמי כולל כל הנלווים (שכ"ד, מחיה וכו'). יופי טפחתי לעצמי על השכם (למדתי מחשבים מתמטיקה). תוך כדי הלימודים ובעיקר לקראת סופם, חשקתי בלימודים שונים, ולכן התחלתי ללמוד ארכיטקטורה לאחר התואר הראשון, בניגוד ללימודים הקודמים לימודים אלו לא מאפשרים לעבוד במקביל ולכן הפסקתי ללמוד. היום ברור לי שהורים הגיוניים היו צריכים להגיד: "למדת בכוחות עצמך, עכשיו אתה צריך עזרה, תפאדל" ולא "למדת את הבסיס ומפה אתה עצמאי". והם לא היו כאלו.

לורליי43

New member
אפשר ללמד לדוג בכל מיני צורות

התחושה שאני מקבלת מדברייך זה שאת לא מסוגלת להפעיל בקורת כלפי הצורה שגידלו אותך. זה בעיני אבן דרך בצמיחה האישית- היכולת להסתכל בצורה מפוקחת ולא אידיאולוגית ומסמאת.

הטלת ספק היא אכן אבן דרך.

אני מסכימה איתך. אבל קצת מוזר לי שאת שופטת אותי בלי להכיר... יש לי הרבה ביקורת כלפי החינוך של הורי בתחומים אחרים. אבל לא בנושאים שעלו כאן.

למעלה